Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-16, 15:00
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Σαλιγγάρια ''λαθρεπιβάτες'', σε ενυδρείο που στρώνει

Kαλημέρα.
Βρίσκομαι στη δωδέκατη μέρα στρωσίματος του ενυδρείου μου. Για πρώτη μέρα, η αμωνία έπεσε στα 0.5 ppm σε δύο μέρες από τα 5, ενώ νιτρώδη και νιτρικά είναι στο Θεό! Από τη τρίτη μέρα στρωσίματος, παρατήρησα κανά δυό σαλιγγαράκια, ''λαθρεπιβάτες'' από τα φυτά. Μου φάνηκαν συμπαθέστατα πλασματάκια, για τα οποία μάλιστα ανησύχησα για την υγεία τους, καθώς οι παράμετροι του ενυδρείου μου σε αυτή τη φάση κάθε άλλο παρά ευνοηκοί φαίνονται, για τέτοιου είδους ζωντανά!
Πρόκειται από ότι κατάλαβα, μετά από διάβασμα στο φόρουμ, για Physa fontinalis. Σήμερα όμως, όταν πήγα να κάνω τα πρωινά τεστ και άναψα για λίγο ''εκτός προγράμματος'', τη μία από τις λάμπες του ενυδρείου, διαπίστωσα ότι τα σαλιγγάρια είναι πολύ περισσότερα και μεγαλύτερα, από όσα αρχικά νόμιζα!
Μετά από πιο προσεκτικό ψάξιμο εντόπισα 8 με 10 κάπως μεγάλα και καμιά δεκαπενταριά μικροσκοπικά, που ''έβοσκαν'', στις ανούμπιες και εγώ στην αρχή τα πέρασα για κάποια μορφής καφέ άλγης ή μύκητα! Φυσικά μπορεί να είναι πολύ περισσότερα , ειδικά τα μωρά και απλά δε μπορώ να τα εντοπίσω! Είναι δυνατόν όχι απλά να επιβιώνουν, αλλά και να αναπαράγονται σαλιγγάρια με τόσο δυσμενείς, χημικές συνθήκες; Kινδυνεύουν τα φυτά καθώς δε ρίχνω καθόλου τροφή; (στρώνω με αμωνία).
Φταίει μήπως πως για δύο μέρες σκοπίμως για να ξεστρεσάρω τα σαλιγγαράκια και τα φυτά και να μειώσω τους τρελούς ρυθμούς αυξήσως των νιτρωδών που έχουν σπάσει κατά πολύ το ''κοντέρ'' του τεστ, δεν έριξα αμωνία για δύο μέρες, για να την φέρω από τα 5ppm που την κρατούσα τεχνητά συμπληρώνοντας, αφηνοντάς την να πέσει στα 0.5 ppm βοηθώντας τα σαλιγγάρια να... ''οργιάσουν'';
Αν αναπαράγονται τόσο γρήγορα, με τόσο δυσμενείς συνθήκες, τι θα γίνει σε λίγες μέρες που θα κάνω αλλαγή νερού και θα φέρω τις χημικές παραμέτρους, σε φυσιολογικά όρια; Mήπως πρέπει ήδη να λάβω κάποια μέτρα, πριν χαθεί ο έλενχος; Ξεκαθαρίζω ότι δε θέλω να τα εξολοθρεύσω, αλλά να βρίσκονται υπό κάποιον έλενχο και να μην επιτεθούν πεινασμένα στα φυτά μου! Αντιθέτως παρατήρησα ότι τρώνε τις άλγες με τις οποίες επίσης έχω κάποιο πρόβλημα αύξησης, ειδικά στο ξύλο και τις Ανούμπιες. ¶ρα αν κρατηθούν σε κάποιο λογικό πληθυσμό μάλλον περισσότερο καλό, παρά κακό θα κάνουν!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-16, 15:30
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

καλησπερα. εγω στην θεση σου θα συνεχιζα το στρωσιμο του φιλτρου μου, σαν να μην εχει μεσα σαλιγκαρακια!! τα φυτα σου δεν παθαινουν τιποτα. και αφου αποφασισες να πας σε φυτεμενο, μαθε να ζεις με τους "λαθρο"
θα εχεις παντα!! και δεν κανουν κακο μονο καλο κανουν στο ενυδρειο μας!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-16, 15:42
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καταρχήν το ενυδρείο σου πάει πολύ καλά!Λαθρεπιβάτες θα έχεις και πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα όπως διαπίστωσες. Γενικά καλό κάνουν αλλά θα σου γεμίσουν το ενυδρείο σε κάποια φάση. Ειδικά μετά που θα ταϊζεις και θα πέφτουν υπολείμματα στο βυθό. Πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις;Αν γίνουν πολλά και σε ενοχλούν πάρε μερικά Anentome Helena (σαλιγγάρια "δολοφόνοι") που τα τρώνε. Θα κρατήσουν σε μια ισορροπία τον πληθυσμό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-16, 16:04
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 450lt, περίπου 400lt καθαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-16, 16:06
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 450lt, περίπου 400lt καθαρά!
πλακα μας κανεις??

συνεχισε οπως εισαι μην πειραζεις τιποτα! και μην βαλεις δολοφονους!!

καλη συνεχεια!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λαθρεπιβάτες Vassilis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 7 29-09-15 19:30
Διατήρηση φυτών σε ενυδρείο που στρώνει nospanos Αρχάριοι γλυκού νερού 13 15-09-13 20:58
λαθρεπιβάτες? drak7family Σαλιγκάρια 2 20-12-10 14:05
Δε στρώνει! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-02-10 14:59
Το φίλτρο στρώνει - ώρα για επιλογή ψαριών aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-10-08 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14495 seconds with 15 queries