Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Καυγάδες σκαλαριών!

Σε ενυδρείο 260λ μικτών ζούσαν εδώ και περίπου ένα χρόνο 5 σκαλαράκια, τα 4 άγριου τύπου και ένα χρυσό. Το ενυδρείο φυτεμένο με πολλές κρυψώνες, οι συγκάτοικοι νοτιοαμερικάνοι επίσης (αυτή τη στιγμή ένα κοπαδάκι ροδόστομοι, ένα ζευγάρι keyhole cichlids, 3 ραμ, μερικά hatchetfish στον αφρό και τα κλασσικά corys και ancistrus στον πάτο). Το πλάνο ήταν φυσικά να αφεθούν τα σκαλάρια να μεγαλώσουν να σχηματιστεί ζευγάρι και τα υπόλοιπα να απομακρυνθούν. Απο το πρώτο εξάμηνο είχα παρατηρήσει μερικούς μικροτσαμπουκάδες αλλα δεν έδινα σημασία, έλεγα αρσενικα είναι, τι να γίνει θα βρούν το θηλυκό τους μεγαλώνοντας και θα ηρεμήσουν...
Η κατάσταση τώρα έχει ως εξής: τα 4 σκαλάρια (συμπεριλαμβανομένου του χρυσού) έχουν γίνει τούμπανα (γύρω στα 10cm μήκους), το πέμπτο έχει μείνει σαφώς μικρότερο, μάλλον λόγω κάποιου γενετικού θέματος, του λείπει και το ένα απο τα δύο κοιλιακά απο γεννησιμιού του, αλλά κατα τα άλλα υγιέστατο. Αυτα τα 4 μεγάλα σκαλάρια λοιπόν μαλώνουν συνεχώς όλοι εναντίον όλων. Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες οι μάχες έχουν γίνει και πιο βίαιες (φεύγουνε λέπια και τρυπάνε πτερύγια). Ο χρυσός φαίνεται να χεί το πάνω χέρι (επικρατεί στους περισσότερους τσαμπουκάδες) αλλα και οι άλλοι 3 μαλώνουν τόσο με το χρυσό όσο και μεταξύ τους. Για σχηματισμό ζευγαριού φυσικά ούτε λόγος! Να ναι όλα αρσενικά; Τόσο γκαντέμης;
Κάτι πρέπει να γίνει... Τι μου προτείνετε? Να διώξω όλα τα σκαλάρια και να κρατήσω μόνο ένα; Δεν θεωρούνται κοπαδόψαρο όμως? Να διώξω μερικά (κανα 2 ξέρω γω) μήπως κατέβει η ιχθυοφόρτιση και ηρεμήσουν? Να ξεχάσω τα σκαλάρια (κι ας μου αρέσουν πολύ!) και να το γυρίσω σε ειρηνικά νέον;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 15:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ανεβασε μερικες φωτογραφιες των ψαριων σου και ... κανε υπομονη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 15:50
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

εχω πολλα σκαλαρια σε 2μετρο ενυδρειο (21), τσακωμοι παντα θα υπαρχουν
απο τη στιγμη που υπαρχει 1 ή και περισοτερα θυληκα.Μην ξεχνας οτι ολα
αυτα γινονται για την κυριαρχεια του χωρου και το ζευγαρωμα.δεν εχω
τοσο ακραιες συμπεριφορες, αλλα καλυτερα χωρισετα για λιγο καιρο αμα δεις
οτι σκοτωνονται.Υπομονη θελουν τα σκαλαρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 16:48
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

OK Γιώργο θα προσπαθήσω αν και είναι λιγο υπερκινητικά τα άτιμα (κι εγώ λίγο noob στις φωτογραφίες). Θες τις φώτο για να δεις το φύλο ή πιθανά σημάδια τραυματισμών (να δω που θα εστιάσω).

Καρδερίνα φοβάμαι οτι σκοτωμοί γίνονται ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχουν θηλυκά, αν υπήρχαν θα σχηματιζόταν ένα ζευγάρι και θα ησυχάζαμε, ή κάνω λάθος?

Αυτό για το χωρισμό το σκέφτηκα κι εγώ... Να βαζα π.χ. το χρυσό που ειν το πιο άγριο κανα δυο μέρες μόνο του σε ενα 55λ ενυδρειάκι που έχω και μετά πάλι στο μεγάλο μπας και ηρεμήσει; Η λέω βλακείες;

Επίσης, δεν ξέρω αν βοηθά σε κάτι αυτό αλλά στη διάρκεια των καυγάδων το χρυσό κυρίως αλλά και ένα απο τα γκρίζα συχνα παράγουν έναν ήχο σαν υπόκωφο γδούπο ένα πράγμα. Είναι αυτό ενδεικτικό διαθέσεων ή φύλου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 17:05
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

φιλε μου ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει θυληκο στη μεση!!!!!!!
ανεβασε μια φωτο αλλα να ξερεις οτι δεν φαινεται το φυλο
κοιτα μια φωτο που ανεβασα στο αλμπουμ μου για να δεις οτι ολα ειναι σχετικα
μην ξεχνας οτι κανενας τσακωμος δεν γινεται χωρις λογο
-------------------------
για να γινει ενα ζευγαρι μεσα απο το κοπαδι πρεπει πρωτα να γινει χαμος.
οποιο αρσενικο κυριαρχισει αυτο θα ειναι το αφεντικο.
αν κανω καποιο λαθος πειτε μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karderinas33 : 12-01-11 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπόν να και οι φωτογραφίες (όσο καλύτερες μπορούσα). Έβαλα 2 φώτο του χρυσου που ειναι το πιο τσαμπουκαλεμένο και κερδιζει και τους περισσοτερους καβγάδες. Απο τα άγριου τύπου η σειρα στην επιθετικότητα πάει ΑγριοΑ-ΑγριοΒ-ΑγριοG, εβαλα και μια φώτο με τα δυο πρώτα σε θέση μάχης. Το μικρό ανάπηρο προφανώς τις τρώει απο όλους και ετσι αποφεύγει τους καβγάδες.
Αναμένω συμβουλές!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xryso1.jpg
Εμφανίσεις:  472
Μέγεθος:  47,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xryso2.jpg
Εμφανίσεις:  527
Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AgrioA.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  50,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AgrioB.jpg
Εμφανίσεις:  508
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AgrioG.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AgrioA vs AgrioB.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mikro anapiro.jpg
Εμφανίσεις:  518
Μέγεθος:  40,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-11, 22:02
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Μου είπανε ότι αν η μύτη είναι καμπυλωτή μάλλον είναι θηλυκό... Κάνε πλάκα το χρυσό να είναι το θηλυκό και απλά να μην της αρέσει κανένας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-11, 23:03
Το avatar του χρήστη gplatakis
gplatakis Ο χρήστης gplatakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 47
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gplatakis Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην gplatakis Send a message via Skype™ to gplatakis
Προεπιλογή θυλικό ...

Εγώ πάλι νομίζω πως το μόνο θυλικό είναι το Νο 7 που ονομάζεις μικρό ανάπηρο... Πάντως στα σκαλάρια είναι πολύ έντονη η κυριαρχία στο χώρο τους και θα δείς και πιο ακραίες συμπεριφορές...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-11, 23:39
robius Ο χρήστης robius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου, επειδη ειχα ζευγαρια σκαλαρια και το ξερω, τα αρσενικα εχουν σαν καρουμπαλο στο μετωπο . Στην τελευταια φωτο ειναι θηλυκο γιαυτο και τρωει ξυλο. Μην ανησυχεις με καποιον θα ταιριαξει απλα μετα πρεπει να διωξεις τους υπολοιπους μαγκες. Κατι τελευταιο αν παρατηρησεις στην τελευταια φωτο η θηλυκια εχει ατροφικο το βραγχιακο επικαλυμα ,ειχα κι εγω ενα με τετοιο προβλημα,ριχνε βιταμινες και ταιζε κ αποξηραμενες γαριδουλες επειδη εχουν ιωδιο μονο καλο θα της κανει .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-11, 23:49
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ειδες φιλε Ippokampos οτι ειχα δικιο?????
ολα για τις γυναικες γινονται, ακομα και στα ψαρια
τελικα ειμαστε πολυ χαζοι εμεις οι ανδρες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-11, 14:09
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το μικρό ανάπηρο όπως έγραψα και παραπάνω είναι όνομα και πράμα απο γεννησιμιού του. Ενώ το είχα απο μικρούλι μαζί με τα άλλα, αυτό παρέμεινε μισή μερίδα ενώ τα άλλα μεγάλωναν, του λείπει κι ένα κοιλιακό πτερύγιο, έχει και θέμα με το βραγχιακό επικάλυμμα, είναι γενικά αστα να πάνε! Αν είναι το μόνο θηλυκό τα πιάσαμε τα λεφτά μας...
Στο μόνο που καταλήγουμε λοιπόν για την ώρα απ' ότι κατάλαβα είναι οτι τα 4 μεγάλα είναι όλα αρσενικά και πρέπει να μείνει μονο ένας;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-11, 14:14
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το Χρυσο ειναι καρααρσενικο και οπως και ο απο πανω και εγω το μονο θυληκο που βλεπω ειναι το εβδομο

τα καρουμπαλα στο μετωπο δειχνουν αρσενικα ψαρια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-11, 15:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οντως φαινεται πως τα τεσσερα κυριαρχα ψαρια ειναι ολα αρσενικα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-11, 17:09
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωραία! Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε ποια είναι η ενδεδειγμένη στρατηγική; Κλίνω προς το να προσθέσω δύο ενήλικα θηλυκά ελπίζοντας να υπάρξει κάποιο ζευγάρωμα και όσα δεν ζευγαρώσουν να πάρουν πόδι. Να μείνω δηλαδή με ένα ή δύο ζευγάρια. Με ανησυχεί όμως το μεταβατικό στάδιο πριν το ζευγάρωμα με 6 ενήλικα μεγάλα ψάρια στα 260 λίτρα, φοβάμαι μην πέσει το ξύλο της αρκούδας (ήδη γίνεται χαμός άλλωστε)!
Μήπως να ξεφορτωθώ 1-2 αρσενικά πριν βάλω τα θηλυκά; Αλλά στη περίπτωση αυτή δε θα μειώσω τους πιθανούς μνηστήρες απο τους οποίους θα μπορούν να διαλέξουν τα κορίτσια; Καμμία πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-11, 13:04
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Να αφήσεις τα κορίτσια να διαλέξουν.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-02-11, 00:44
Το avatar του χρήστη lio2006
lio2006 Ο χρήστης lio2006 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

το μικρο αναπηρο εαν ειχε αυτο το προβλημα απο την γεννηση του καλο ειναι νομιζω να αποτρεψεις την διαδικασια αναπαραγωγης γιατι μαλλον εχει γεννετικη δυσμορφια, anal fin deformities, και απο την γεννα θα αναπαραχθουν αρκετα με αυτο το προβλημα...δες και εδω http://theangelfishsociety.org/standards6.htm
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-02-11, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να βαλεις 2-3 ακομα.
Αν μεγαλωνει πολυ η ιχθυοφορτωση βγαλε τα αλλα. πχ ασε μονο ενα ζευγαρι ραμ και 6-8 κορυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-02-11, 15:37
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karderinas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω πολλα σκαλαρια σε 2μετρο ενυδρειο (21), τσακωμοι παντα θα υπαρχουν
απο τη στιγμη που υπαρχει 1 ή και περισοτερα θυληκα.Μην ξεχνας οτι ολα
αυτα γινονται για την κυριαρχεια του χωρου και το ζευγαρωμα.δεν εχω
τοσο ακραιες συμπεριφορες, αλλα καλυτερα χωρισετα για λιγο καιρο αμα δεις
οτι σκοτωνονται.Υπομονη θελουν τα σκαλαρια
Να προσθέσω από την παρατήρηση στα δικά μου σκαλάρια, ότι αιτία των καυγάδων πολλές φορές είναι και η προτεραιότητα στη σίτιση... για την ακρίβεια, εγώ έχω τρία μεσαία προς μεγάλα και τρεις "ψείρες" ( αυτά δεν συμμετέχουν σε καυγάδες με τα μεγάλα φυσικά, μόνο μεταξύ τους ). Μεταξύ των τριών μεγάλων λοιπόν, από τα οποία το ένα είναι άγριου τύπου, το άλλο χρυσό και το τρίτο ανάπηρο ( του λείπει ένα από τα κάτω κοιλιακά πτερύγια ), η "αρχηγία" εναλλάσσεται μεταξύ του χρυσού και του άγριου τύπου. Όταν κυριαρχεί το χρυσό, είναι σκέτη κόλαση, γιατί το χρυσό είναι απολύτως επιθετικό, δεν αφήνει κανέναν να φάει. Όταν κυριαρχεί το "άγριου τύπου" όλα βαίνουν πολύ καλύτερα, γιατί απλά ψιλοτσιμπάει το χρυσό για να του θυμίζει ποιος είναι ο αρχηγός, χωρίς τους υστερικούς τσαμπουκάδες που κάνει το χρυσό. Γι' αυτό το λόγο, επενέβησα λίγο στην κοινωνική ζωή του ενυδρείου. Δηλαδή, μία μέρα που μου την έδωσε το χρυσό με τους τσαμπουκάδες του ( είχε γίνει ανυπόφορο ), έβαλα μέσα την απόχη με σκοπό να το απομακρύνω για μία εβδομάδα σε άλλο ενυδρείο, προκειμένου να ηρεμήσει. Λοιπόν, έγινε το απίστευτο: το άγριο τύπου "έσπρωχνε" το χρυσό στην απόχη, λες και κατάλαβε τι σκόπευα να κάνω. Μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες να πιάσω το χρυσό, τα παράτησα με σκοπό να δοκιμάσω άλλη στιγμή. Λοιπόν, από τότε έχει "λουφάξει" το χρυσό, ηρέμησε και η αρχηγία έχει περάσει μονίμως στο άγριου τύπου που είναι και πιο "ικανός" αρχηγός....
Απλά, δεν ξεχνάω ποτέ να δίνω προτεραιότητα στη σίτιση στον αρχηγό, όπερ σημαίνει, ότι βάζω το χέρι μου με τα φυλλαράκια ΠΡΩΤΑ στο σημείο όπου περιμένει ο αρχηγός, ώστε να έχει τη δυνατότητα να φάει πρώτο και να μην τεθεί πρόβλημα στην κυριαρχία του....
Ίσως λοιπόν κι εσύ, αν ξεχωρίσεις κάποιο που είναι πιο δημοκρατικό από τα άλλα, να το καταστήσεις αρχηγό για να μην γίνεται αυτό το μπάχαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-11, 17:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω από την παρατήρηση στα δικά μου σκαλάρια, ότι αιτία των καυγάδων πολλές φορές είναι και η προτεραιότητα στη σίτιση...
Σωστα.
Γενικα οι καυγραδες γινονται για τις προτεραιοτητες.
Μια απο αυτες εινα και η σιτηση.
Προτεραιοτητα στη σιτηση, στα θηλυκα, στη ασφαλεστερη θεση μεσα στο χωρο και μεσα στο κοπαδι κλπ
Οπου υπαρχει λογος για προτεραιροτητα θα υπαρχει και καυγας.
Αυτο τελειωνει κατα μεγαλο μερος, μολις διευθετηθει η ιεραρχια.
Μετα θα γινοται καυγαδες για τη 2η θεση, 3η κλπ στις προτεραιοτητες.
Στην πορεια και αναλογα τις περιστασεις μπορει να τεθει θεμα αμφισβητησης μια θεσης στην ιεραρχια απο καποιο ψαρι (πχ το Β να δει οτι το Α εχει "πεσει" και να παλεψει γιατην θεση του) οποτε και εκει μπορει να δουμε παλι μαχη.
Αυτα ειναι στη φυση των ζωων με νοημοσυνη οπως και οι κιχλιδες.
Εμεις απλα πρεπει να παρεχουμε τα απαραιτητα για να γινονται αυτα με οσο περισσοτερη ασφαλεια γινεται, πχ χωρο, κρυψωνες, καποια επεμβαση με διορθωση της συνθεσης ή ακομα και θεραπεια σε καραντινα κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατος Σκαλαριών Jeepas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 05-06-08 17:14
Γέννα Σκαλαριών Zorba_The_Freak Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 18-09-06 18:20
Τάισμα σκαλαριών Liolios Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 09-02-06 18:29
φιλοξενία σκαλαριών drakoulis Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-12-05 16:46
Περι σκαλαριών... qstavrosq Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 22-11-05 00:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08377 seconds with 14 queries