Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-14, 17:15
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Exclamation Νεροχελώνα-απορίες

γεια σας. έχω μια νεροχελωνίτσα ένα χρόνο (δεν ξέρω πόσο χρόνο ήταν στο petshop) και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. 1)μέχρι τώρα είχα την χελώνα σε ένα από τα πλαστικά κλουβιά που πουλάνε τα petshops. το κλουβί είναι αρκετά βαθύ (13-15 εκ.) και θέλω πάνω στην στεριά που ήδη υπάρχει να βάλω μια μεγάλη πέτρα πού βρήκα σε ένα ποτάμι, για να ανεβάσω την στάθμη του νερού από 5 εκ. στα 10 εκ. (το κλουβί κλείνει για να μην μπορεί να φύγει). κάνει ή μπορεί να πάθει κάτι? 2)έχω διαβάσει ότι πρέπει να έχω ενυδρείο με φίλτρο και ειδική λάμπα. εγώ αλλάζω το νερό του μια φορά την εβδομάδα και βάζω νερό που έχω αφήσει σε μπουκάλι για να φύγει το χλώριο, όσο για την λάμπα τον χειμώνα του βάζω ένα προβολάκι για να ζεσταίνετε το νερό. είναι εντάξει αυτό? 3)στην ηλικία που είναι πόση τροφή πρέπει να του δίνω (τώρα το ταΐζω 4 γαριδούλες την ημέρα) τι άλλο πρέπει να του δίνω? 4) χρειάζεται για παρέα άλλη χελώνα? 5) πώς μπορώ να ελέγξω αν είναι υγείες? 6) κάθε φορά πού περνάω από μπροστά του αυτό σκαρφαλώνει στα τοιχώματα τι σημαίνει αυτό?
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν έγινα ενοχλητική.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-14, 11:24
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

http://www.reptilesgreece.com/forum/...ed-ear-slider/

εδω βρισκεται οτι χρειαζεσαι! κοιτα και στα σχολια και αν εχεις και αλλες αποριες γραψε η εδω η στο φορουμ π ναι το λινκ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-14, 17:57
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τι ling αλλά δεν με βοήθησε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-14, 19:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Όταν λες κλουβί Δήμητρα, εννοείς κλουβί για πουλιά ή κάτι άλλο;
Μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία της υπάρχουσας κατάστασης για να δούμε και να σου πούμε γνώμες αν πρέπει να την αλλάξεις εντελώς ή με κάποιες τροποποιήσεις μπορείς να την κρατήσεις για κάποιο διάστημα ακόμα; Γιατί στο μέλλον είναι βέβαιο ότι λόγω μεγέθους αλλά και ρύπων θα χρειαστείς μεγάλο ενυδρείο γύρω στα 200 λ και φίλτρο πολύ καλής ποιότητας.
Σίγουρα χρειάζεσαι γενικά μιλώντας , αν όχι ενυδρείο ένα παραλληλεπίπεδο δοχείο, έστω και πλαστικό, αναλόγως του μεγέθους της χελώνας από 30 λίτρα και πάνω (30λ. θα σε εξυπηρετήσουν για έναν χρόνο περίπου, μετά θα πρέπει να πας σε 60λ ή κατ' ευθείαν στα 100λ και στην συνέχεια στην οριστική εγκατάσταση 200-250λ λίτρα για μία χελώνα).
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε φίλτρο και αλλαγή μία φορά την εβδομάδα του 50% του νερού με προσθήκη αντιχλώριου ή έστω με προετοιμασία όπως κάνεις.
Θερμαντήρα για το νερό , ώστε να το διατηρείς γύρω στους 23-25 C και λάμπα ειδική για χελώνες UVB/UVA, την οποία μπορείς να προσαρμόσεις και σ' ένα απλό πορτατίφ (είναι απλές με χοντρό βίδωμα) και την οποία θα ανοίγεις με χρονοδιακόπτη για 3ώρες την ημέρα τουλάχιστον (δεν είναι και απαραίτητο αν κανονίσεις 3 ώρες που θα βρίσκεσαι σπίτι σου).
Το νερό δεν είναι εφικτό να θερμαίνεται με προβολάκι, γιατί όταν σβήνει το νερό κρυώνει και οι διαφοροποιήσεις της θερμοκρασίας είναι πιο επιβλαβείς από την χαμηλή θερμοκρασία, αν δε το έχεις συνέχεια ανοικτό είναι στρεσσογόνο για το ζωάκι να βρίσκεται διαρκώς σε φωταψία , δηλαδή συνεχή ημέρα.
Η τροφή που του δίνεις είναι πολύ λίγη. Τώρα που είναι μικρό να το ταίζεις κάθε μέρα με γύρω στα δέκα γαριδάκια και να τα εναλλάσσεις και με πέλετς.
Άλλη χελώνα να μην πάρεις, γίνονται πολύ μεγάλες και για δύο χελώνες θα χρειαστείς λίμνη στην ενηλικίωσή τους.
Αν τα μάτια του είναι καθαρά και το καβούκι του σκληρό είναι υγιές.
Μπορείς να του δίνεις λίγα λαχανικά σε κομματάκια.
Σ' αυτήν την ηλικία έχει ανάγκη βασικά πρωτεϊνών αλλά μάθε το να τρώει λαχανικά ώστε να τα δέχεται στην ενηλικίωση που πρέπει να μειωθούν οι πρωτείνες.
Σκαρφαλώνει στα τοιχώματα γιατί πεινάει Να σου ζήσει!
Ό,τι θέλεις για διευκρίνιση μπορείς να ρωτήσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-14, 16:19
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

με το κλουβί εννοώ χελωνιέρα. όσο για φωτογραφία δεν μπορώ να ανεβάσω(ο υπολογιστής μου έχει πρόβλημα). 10 γαρίδες δεν είναι πολλές σε κάθε pet shop που ρώτησα μου λένε 5 το πολύ. σε χελωνιέρα μπορώ να βάλω θερμαντήρα. έχω 5 ψάρια σε ενυδρείο 150λ. μπορώ να την βάλω εκεί (έχω και ένα παλιό ενυδρείο 20λ άλλα είναι αρκετά μικρο). ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-14, 19:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Αφού βλέπεις ότι πεινάει το ζωντανό Δήμητρα κρίμα είναι να μένει νηστικό. Αύξησε την ποσότητα βλέποντας να τις τρώει όλες και να μην μένουν ώστε να σαπίζουν. Όσο τρώει εντός ενός δεκαλέπτου, τάϊζέ το.
Μαζί με τα ψάρια δεν μπορείς να την βάλεις και ίσως τώρα ή αργότερα τα κάνει γεύμα αλλά και λόγω των πολλών ρύπων της χελώνας τα ψάρια δεν θ' αντέξουν.
Εκτός αν εννοείς ότι θα βάλεις κάπου αλλού τα ψαράκια οπότε φυσικά είναι μια χαρά.
Τι συνολικό ύψος έχει η χελωνιέρα και τι βάθος είναι το νερό που βάζεις; Από αυτό θα εξαρτηθεί αν μπορείς να βάλεις θερμαντήρα.
Γενικά πόσα λίτρα νερό υπολογίζεις ότι παίρνει η χελωνιέρα;
Ανάλογα πρέπει να πάρεις και ένα φίλτρο έστω και υποτυπώδες σε πρώτη φάση.
Πάντως εναλλακτικά μπορείς να κάνεις μια ωραία κατάσταση και σε ένα απλό, φθηνό, πλαστικό δοχείο όπως αυτά που πουλάνε στο ΙΚΕΑ. Έτσι θα έχεις και λίτρα και ευρυχωρία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-14, 21:06
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

το βάθος του νερού είναι περίπου 10 εκ και. λογικά η χελωνιερα χωράει 15 λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-14, 08:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Βάλ' την σε πλαστικό δοχείο με φίλτρο και θερμαντήρα, δεν μπορείς να την κρατήσεις σ' αυτό το μικρό δοχείο που έχεις. Η όλη δαπάνη θα είναι πολύ μικρή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-14, 12:29
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ένα φίλτρο και ένας θερμαντήρας πόσο έχουν περίπου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitra : 01-11-14 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-14, 20:36
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Τόσο το φίλτρο όσο και ο θερμαντήρας, εξαρτώνται από το δοχείο - ενυδρείο που πρέπει να εξυπηρετήσουν και τους παραγόμενους ρύπους.
Δεν ξέρουμε και το μέγεθος της χελώνας ακόμα, υποθέτοντας ότι είναι μικρό ακόμα, μπορείς να βρεις θερμαντήρα μικρής ισχύος γύρω στα 15 ευρώ, δες και τα εσωτερικά φίλτρα εδώ http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...rika-filtra-82 ή και ρίξε μια ματιά στις αγγελίες εδώ στο φόρουμ , ανακοινώνονται κάποιες καλές ευκαιρίες που και που.
Αν θέλεις να "την βγάλεις" κανένα χρόνο με το ζόρι, μπορείς να δαπανήσεις συντηρητικά γύρω στα 30 ευρώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελώνα + Χρυσόψαρο, να τα πάρουμε μαζί μας; marnek Άλλα ζώα 17 31-08-12 09:28
Νεροχελώνα - Πρόγραμμα διατροφής Ορέστης Άλλα ζώα 5 04-02-12 21:47
Νεροχελώνα - Κίνδυνος από μόλυνση; Elizabeth Άλλα ζώα 13 02-06-11 00:34
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Δημιουργία νησιού απο πέτρες για τη νεροχελώνα μου giotiss Άλλα ζώα 2 02-02-10 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04441 seconds with 15 queries