Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-12, 12:21
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Newbie με μονομαχο

Καλησπερα σε ολη την παρεα!Η ιστορια μου ξεκιναει τα χριστουγεννα οταν μετα απο διακαη ποθο πηρα ενα χρυσοψαρο για παρεα!Δεν ειχα και πολυ ιδεα (ημουν 5 χρονων οταν ειχαμε ενα χρυσοψαρο σε γυαλα και τωρα ειμαι 27..) οποτε πηρα και εγω μια γυαλα... Χαρουμενος παω σπιτι,κανω οτι μου ειπε το πετσοπ,το βαζω μεσα λεω οκ ειμαστε.Κατι ομως δεν μου πηγαινε καλα.. Οντας ιχθυες και εγω δεν το εβλεπα καλα το ψαρι.. Εψαξα εδω εκει εμαθα οτι ειναι κοινωνικο πλασμα δεν κανει για γυαλα παω και τα αλλαζω παιρνω ενα μονομαχο που ξερω οτι ειναι "αντικοινωνικος". Μπαινει στη γυαλα με την ιδια διαδικασια,τον βλεπω ειναι καλυτερα απο το ποτηρι που τον ειχανε αλλα και παλι κατι με τρωει.. Επρεπε ομως να φυγω για πρωτοχρονια 3ημερο!Μανα λεω το ψαρι και τα ματια σου.Γυρναω προχτες οκ το ψαρι αλλα νοχελικο πολυ κατι δεν κολλουσε παω στο πετσοπ αλλαζω την γυαλα με ενα ενυδρειο 10λ (δεν ειχα αλλα εουρος και χωρο πανω απο ολα για κατι αλλο) παιρνω και χαλικακι και μια ανουμπια ξανα η ιδια διαδικασια με το νερο και το αντιχλωριο,το βαζω μπρος και το φιλτρο και εκει αρχιζει η απελπισια μου.Πολυ δυνατο το φιλτρο τραβαει το ψαρι κοντα και οταν φευγει απο εκει το σωληνακι του νερου πεταει το ψαρι στο βυθο.. Τα νευρα μου λεω δεν αντεχω αλλο κλεινω το φιλτρο και το εχω αφησει ετσι!Σημερα,και τωρα σας γραφω απο την δουλεια,μπηκα στο ιντερνετ μπας λαω και εχει τιποτα πληροφοριες και βλεπω οτι ο πετσοπας δεν ειπε τιποτα για στρωσιμο ουτε για θερμοστατη και θελω να του φορεσω το ενυδρειο κολλαρο!Επειδη μου αρεσει το ψαρι παιδια και το ειδα να χαιρετε καπως περισσοτερο εκει μεσα απο την γυαλα(εδειξε ζοηραδα) πειτε μου τι να κανω πραγματικα εχω δωσει ενα καρο λεφτα και χαιρι πλην αυτης της θετικης αντιδρασης στο ενυδρειο δεν ειδα.. Επισης θελω να μου πειτε αν το γεγονος οτι το ψαρι ειναι μεσα στο δωματιο μου και ο αχαηρευτος ο αδερφος μου ξυπναει στις 2-3 το μεσημερι οποτε βλεπει λιγο ηλιακο φως και η ανουμπια και το ψαρι εχουνε αντικτυπο!Το ενυδρειο εχει led φωτισμο αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω διοτι φευγω στις 8 το πρωι και γυρναω 5 το απογευμα!

Ευχαριστω για την υπομονη σας.Οποιοδηποτε κραξιμο θα θεωρηθει δικαιολογημενο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-12, 12:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην καλωσηρθες και μπραβο που πηρες ενυδρειο εστω και 10λιτρο για το μονομαχο,σιγουρα ειναι καλυτερα απτη γυαλα!
θα βοηθησει πολυ αν ανεβασεις καμια φωτογραφια του ενυδρειου σου και του φιλτρου σου να δουνε και οι πιο εμπειροι για τι προκειται.σε γενικες γραμμες οι μονομαχοι δε θελουνε πολυ δυνατη ροη στο νερο γιατι δεν ειναι "γρηγορα" ψαρια.αν το φιλτρο σου ειναι πολυ δυνατο για τα 10 λιτρα μπορει βαζοντας μεσα τα σωστα υλικα να τη μειωσεις σε ανεκτο επιπεδο για το ψαρι.θα πρεπει ομως να μας πεις τι υλικα υπαρχουνε μεσα στο φιλτρο τωρα.
αλλη λυση ειναι να το αλλαξεις με ενα κινεζικο μικρο γυρω στα 10 ευρω που να εχει και spraybar αλλα δε βλεπω το λογο προς το παρον.αν το φιλτρο σου εχει ηδη spray bar η αν κινειται η εξοδος του τοτε μπορεις ισως να το γυρισεις ωστε να πεταει το νερο προς την επιφανεια.αυτο θα μειωσει τη ροη μεσα και θα οξυγονωνει και το νερο.αρκει βεβαια η ροη παλι να μην ειναι πολυ δυνατη ωστε να αφηνει το ψαρι να αναπνευσει απτην επιφανεια.το πιθανοτερο ειναι να λυθει το προβλημα σου με τα καταλληλα υλικα.(αναλογα και το φιλτρο)
το σημαντικο ειναι οτι το φιλτρο σου θελει στρωσιμο.
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους για να καταλαβεις πως λειτουργει ο κυκλος του αζωτου και γιατι ειναι σημαντικο να γινει,και επισης διαβασε για την αμμωνια,και αφου τα διαβασεις μπορεις να βαλεις μια αγγελια για μπολι στις αγγελιες.υπαρχουνε πολλοι χομπιστες στη θεσσαλονικη,σιγουρα θα βρεις ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-12, 12:49
Το avatar του χρήστη NikosLrs13
NikosLrs13 Ο χρήστης NikosLrs13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2011
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Πρωτα απο ΟΟΟΟΟΛΑ το ενυδρειο θελει το γνωστο μπολυ δλδ <<βρομια>> απο αλλο φιλτρο...
Επισης θερμοστατη 25W ενα φιλτρο οχι και τοσο δυνατο δλδ χαμηλης ροης... Το ενυδρειο πρεπει να ειναι απο 15λ μεχρι οσο θες αλλα καλο θα ηταν να ειναι μεχρι 50λ...
Τα φυτα οι ανουμπιες δεν θελουν φυτεμα γιατι θα σαπισουν καλυτερα να τις δεσεις καπου με ενα λαστιχακι το οποιο θα το χεις πληνει καλα με ζεστο η ακομα καλυτερα καυτο νερο...
Αν το ενυδρειο σου εναι μικροτερο απο 13λ καλα θα κανεις να ξεχασεις τον μονομαχο αλλα θα μου πεις εκει ζουσε σε ποτηρακι αυτο θα τον πειραξει;;;
Πιστεψε με θα τον πειραξει...
Ακομα το ενυδρειο να το αλλαξεις θεση γτ με τον αδερφο σου δεν θα τη βγαλει καθαρη.
Και το κυριοτερο ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ...μακαρι να ειχα εναν μπροστα μου και ....
Φιλικα ΝΙΚΟΣ...
__________________
Η μεγαλύτερη νίκη είναι αυτή που αποκτάς απέναντι στον εαυτό σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-12, 13:02
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Κοιτα ως μηχανικος σκεφτηκα τα της φυσικης, δηλαδη να μειωσω την επιφανεια που τραβαει νερο το φιλτρο!Ειδα εδω την πατεντα με τον υαλοβαμβακα και θα το κανω!Εχει και spraybar!Αν το γυρισω προς τα πανω η αναταραξη του νερου δεν θα το ενοχλει?Θα πηγαινα τωρα να παρω τα υλικα κλπ αλλα δεν γινεται και δυστυχως σημερα απογευμα ειναι κλειστη η αγορα!Μεχρι να βρω "την βρομα" δεν βαζω σε λειτουργια το φιλτρο αρα και αλλαζω θεση.. οκ!Το φυτο το εχω στερεωσει με χαλικι γυρω γυρω στο πατωμα αν δεν ειναι καλα μου λετε!Ευχαριστω σε πρωτη φαση!Α! και θερμοστατη.. γιατι εχει και κατι κρυα εδω..

Επειδη δεν το εχω προχειρο σε φωτο το ενυδρειο ειναι κατα 99% ετσι!
http://www.google.gr/imgres?q=aquari...1&tx=117&ty=86
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-12, 13:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hurinios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα ως μηχανικος σκεφτηκα τα της φυσικης, δηλαδη να μειωσω την επιφανεια που τραβαει νερο το φιλτρο!Ειδα εδω την πατεντα με τον υαλοβαμβακα και θα το κανω! μη βαλεις τιποτα κανονικο υαλοβαμβακα! αυτο που βαζουμε ειναι ενυδρειακο βαμβακι/βατα.(filter wool) θα το παρεις απο πετσοπ.μη βαλεις οτι ναναι.

Εχει και spraybar!Αν το γυρισω προς τα πανω η αναταραξη του νερου δεν θα το ενοχλει? αν δεν αναταρασει την επιφανεια υπερβολικα,(μεγαλο κυμματισμο)δεν υπαρχει προβλημα.θα δεις και το ψαρι αν ανεβαινει να αναπνευσει ευκολα η ενοχλειται.
Θα πηγαινα τωρα να παρω τα υλικα κλπ αλλα δεν γινεται και δυστυχως σημερα απογευμα ειναι κλειστη η αγορα! καλυτερα να μας πεις τι υλικα εχει τωρα το φιλτρο σου μεσα πριν πας να δωσεις λεφτα και παρεις οτι ναναι

Μεχρι να βρω "την βρομα" δεν βαζω σε λειτουργια το φιλτρο αρα και αλλαζω θεση.. οκ! οχι το φιλτρο θα το βαλεις σε λειτουργια οπως και ναχει και παραλληλα θα βαλεις και αγγελια για μπολι.
Το φυτο το εχω στερεωσει με χαλικι γυρω γυρω στο πατωμα αν δεν ειναι καλα μου λετε! η ανουμπια αν ειναι barteri nana δε χρειαζεται φυτεμα,τη δενουμε σε πετρα η ξυλο(καταλληλα για ενυδρεια).αν τη φυτεψεις θα αφησεις το κεντρικο της ριζωμα(κονδυλο)εξω απτο υποστρωμα(αμμο,χαλικι κλπ).στο χαλικι αν ειναι χοντρο ισως δεν θα εχει προβλημα αλλα αν ειναι ψιλο ή αμμος, τοτε το φυτο μπορει να σαπισει.το καλυτερο ειναι να το δεσεις.

Ευχαριστω σε πρωτη φαση!Α! και θερμοστατη.. γιατι εχει και κατι κρυα εδω..
ο θερμοστατης ειναι απολυτως απαραιτητος.

Επειδη δεν το εχω προχειρο σε φωτο το ενυδρειο ειναι κατα 99% ετσι!
http://www.google.gr/imgres?q=aquarium+10liters&hl=el&client=firefox-a&hs=lkP&sa=X&rls=org.mozilla:elfficial&biw=1280 &bih=707&tbm=isch&tbnid=8N2Tl1D9j-u9XM:&imgrefurl=http://www.allpondsolutions.co.uk/aquarium-1/fish-tanks/tropical-fish-tanks/acrylic-tropical-planted-nano-cube-10-litres-led-lighting.html&docid=yi1tVZEHuNaPqM&imgurl=http://www.allpondsolutions.co.uk/media/catalog/product/cache/5/image/265x265/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/10lnanob_3.jpg&w=265&h=265&ei=yDIET4v2DIe-8APb35HYDA&zoom=1&iact=rc&dur=325&sig=107046624198 133144074&page=12&tbnh=151&tbnw=145&start=181&ndsp =18&ved=1t:429,r:4,s:181&tx=117&ty=86
ελπιζω να βοηθησα.παντως να ξερεις οτι η ροη του φιλτρου σου θα πεσει με τον καιρο οσο θα μπουκωνουν τα υλικα του.μπορει να εχεις και καλυτερο αποτελεσμα στη ροη αν γυρισεις την εξοδο να χτυπαει προς ενα πλαινο τζαμι.παιξε λιγο με την εξοδο κοιταζοντας πως ειναι πιο ανετα το ψαρι.θες να μπορει να κινηθει χωρις να σπρωχνεται δεξια αριστερα,να μπορει να κολυμπησει ανετα σχετικα εναντια στη ροη και να μπορει να ανεβοκατεβαινει στην επιφανεια ανετα.το σημαντικο ειναι να εχει τα σωστα υλικα και να στρωθει! με μπολι τωρα πλεον αφου εχεις ηδη το ψαρι μεσα.αυτο οσο πιο αμεσα μπορεις αν θες να ζησει.αλλιως χαιρετα το.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-12, 13:36
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το φιλτρο ειναι στερεωμενο δεν αλλαζει θεση και το εχω κλειστο επειδη ρουφαει το ψαρι!Για αυτο θελω να μειωσω την αναρροφηση του καπως!Αν μειωθει η ποσοτητα αναρροφησης θα πεσει και η αποδοση του spraybar!Ειναι χοντρο το χαλικακι και δεν εχω βαλει και παραπολυ ισα ισα!Ναι barteri nana ειναι το εχω αφησει με το γλαστρακι του οπως μου το εδωσαν και απλα το στερεωσα (δεν το καλυψα)!Τα υλικα που ελεγα ηταν ο θερμοστατης που πραγματικα καιγομαι γιατι απο αυριο θα εχει παλι ψοφο.. Τωρα για τα υλικα του φιλτρου πραγματικα ιδεα δεν εχω εχει ενα μαυρο σαν σφουγγαρι-φελιζολ καπως ετσι μου φανηκε και αν προσεξα καλα στο κατω μερος ειχε κατι κυλινδρους..

μπορει να εχεις και καλυτερο αποτελεσμα στη ροη αν γυρισεις την εξοδο να χτυπαει προς ενα πλαινο τζαμι.
Αυτο εκανα αλλα επειδη ειναι δυνατο το spraybar το ρευμα εστελνε το ψαρι στο βυθο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-12, 13:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε το λιγο το φιλτρο σου μηπως εχει καποια ρυθμιση ροης.δε νομιζω ναχει αλλα κοιτα το.αν στο κατω μερος εκει που ειναι η εισοδος ειναι τα (μακαρονια/κυλινδροι) ισως ειναι καλυτερα να τους αλλαξεις θεση και να τα βαλεις πιο πανω και στη θεση τους να βαλεις τα σφουγγαρια.το λεω γιατι αν ειναι βιολογικο υλικο οι κυλινδροι που λες(που μαλλον ειναι)σε λιγο καιρο που θα δουλευει το ενυδρειο θα αρχισουνε να μπουκωνουνε απο χοντρο σκουπιδι και δε θα βοηθαει τη βιολογια που αναπτυσεται πανω τους.
χωρις φωτογραφια του φιλτρου η εστω το ακριβες μοντελο/μαρκα του ενυδρειου δε μπορω να σου απαντησω σιγουρα.θα πρεπει να περιμενεις να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος που να ξερει το φιλτρο σου.εγω μονο αν το δω μπορω να σου πω γνωμη δυστυχως.

το μαυρο σφουγγαρι αν ειναι ανθρακας μπορεις να το αλλαξεις με απλο σφουγγαρι.τον ανθρακα τον χρησιμοπποιουμε μετα απο ασθενειες ωστε να τραβηξει οτι εχει απομεινει απο φαρμακα στο νερο.μεχρι να βγαλουμε ακρη τι εχεις και τι σου λειπει(αν σου λειπει κατι) αστο οπως ειναι.στην εξοδο μπορεις αν θες να δεσεις με λαστιχακι ενα κομματι σφουγγαρι ωστε να σου μειωσει την πιεση.με την εισοδο μαλον θα πρεπει να παιξεις με τα υλικα.
μηπως ειναι για reef θαλλασινο το ενυδρειο και εχει τετοια ροη?εκεινα θελουνε μεγαλη ροη.αλλα ειναι και 10λιτρο οποτε και το λιγο γινεται ευκολα πολυ.
παντως αν δε θες να εχεις προβληματα,η τουλαχιστον να τα μειωσεις και να μην κανεις λαθη,ξεκινα διαβασμα στα υπομνηματα.και οτι αποριες εχεις,ρωτα
--------------------------------------------------
αν η ροη στην εισοδο και στην εξοδο ειναι τοσο δυνατη που βλεπεις οτι το ψαρι δε μπορει να ανεβει στην επιφανεια για αναπνοη τοτε στη χειροτερη περιπτωση βγαλτο φιλτρο και κανε αλλαγες νερου με αντιχλωριο.εγω θα εκανα 2.5-3 λιτρα αλλλαγη με αντιχλωριο δυο φορες τη μερα μεχρι να φτιαξεις το θεμα της ροης(οσο πιο συντομα γινεται).το νερο της αλλαγης στην ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου.θα χρειαστεις και τεστ νερου για να ξερεις τι γινεται στο νερο οποτε βαλτα κιαυτα στο προγραμμα για οσο πιο γρηγορα μπορεις.κατα προτιμηση υγρα.ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα ειναι πιο αξιοπιστα και βγαζουνε πολυ περισσοτερα τεστ αποτι τα στριπς που πιθανον θα σου πασαρει ο πετσοπας.για καταστημα με καλες τιμες σε ενυδρειακα ειδη κοιτα εδω http://www.petcumulus.gr/ ειναι και στη θεσσαλονικη.θα χρειαστεις και θερμομετρο αν δεν εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-12, 14:11
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το κακο ειναι οτι ειναι ενσωματομενο το φιλτρο και δεν ξερω τι περιθωρια εχω αλλα οταν γυρισω θα το ψαξω καλυτερα!Τωρα πρεπει να βρω "μπολι"..
Ευχαριστω για την βοηθεια!Με το που εχω νεα θα ενημερωσω!
-------------------------
ΕΥΡΗΚΑ!Αυτο ειναι και λεει και τι εχει μεσα... Αν καταλαβαινετε πεστε μου και μενα
http://www.ebay.com/itm/BOYU-LED-Art...-/180705557514

2.5-3 λιτρα αλλλαγη με αντιχλωριο δυο φορες τη μερα?? :O

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hurinios : 04-01-12 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-12, 14:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχει βιολογικο υλικο(τα μακαρονια)μηχανικο,(το σφουγγαρι) και χημικο (ο ανθρακας)
το βιολογικο μπορεις να το αφησεις οπως ειναι η να το αλλαξεις με αλλο καλυτερης ποιοτητας και με μεγαλυτερη επιφανεια οπως ειναι το sera siporax η τo eheim substrat pro.(το δευτερο ειναι ακομα καλυτερο αλλα το σιποραξ νομιζω κραταει πιο πολλα χρονια αναλοιωτο)αν και δεν εχει και πολυ σημασια αυτο γιατι αποκλειεται να μεινεις με το ιδιο ενυδρειο.καποια στιγμη θα παρεις μεγαλυτερο.
το σφουγγαρι μπορεις να το αφησεις και να προσθεσεις και αλλο στη θεση του ανθρακα.αν αυτο που εχεις ειναι χοντροτρυπο μπορεις να βαλεις και ενα λεπτοτρυπο για να κανει πιο "αναλυτικο" καθαρισμα του νερου.
η σειρα που θα βαλεις τα υλικα εχει να κανει με το τι θες να κανεις,τη διαδρομη που κανει το νερο στο φιλτρο, και το ειδος των υλικων.
για παραδειγμα συνηθως βαζουμε στην εισοδο του φιλτρου μηχανικα υλικα ωστε να κρατανε τα χοντρα σκουπιδια.μετα μπαινουνε τα βιολογικα υλικα ωστε να μενουνε οσο πιο καθαρα γινεται απο σκουπιδι και να μη μπουκωνουνε και στο τελος βαζουμε ψιλα μηχανικα (οπως το ενυδρειακο βαμβακι) ωστε να κρατανε οτι εχει απομεινει απο σκουπιδι πριν γυρισει το νερο παλι μεσα.
τελος για να μη μπερδευτεις,να ξερεις οτι ολα τα υλικα οπως και ολες οι επιφανειες του ενυδρειου(μεσα στο νερο)φιλοξενουνε βιολογια.τα "dedicated" ας πουμε, βιολογικα υλικα τα χρησιμοποιουμε γιατι προσφερουνε καλη και μεγαλη επιφανεια για αποικηση απο βακτηρια και για να εχουμε ενα στανταρ σημειο οπου θα εχουμε βιολογια ωστε να μην επηρεαζεται πολυ απο οποια αλλη συντηρηση κανουμε στο ενυδρειο κατα καιρους.καθαρισμα/πλυσιμο σφουγγαριων κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-12, 14:43
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Κοιτα το ενυδρειο ειναι οπως το βλεπεις!Το νερο το τραβαει απο πανω ψιλα!το δειχνει και στη φωτο εκτενεστερα!τωρα κατω απο το σφουγγαρι (καλα το λεω?) πως ειναι δεν ξερω αλλα κατω κατω αμα δεις στην φωτο εχει κατι τρυπες ακομα οπου εκει φαινεται ο ανθρακας ( το ασπρο υλικο)!Ειναι σωστα η θελουν αλλαγη?Επισης τι να κανω με το φως?Το εβαλα κυρτο στα πλαγια ωστε οταν ειναι ανοιχτο να μην φωτιζετε πολυ μεσα.. Και αν αλλαξω το σφουγγαρι με πιο πυκνο λες να μην ειναι τοσο δυνατη η αναρροφηση?Ξερω σε ζαλισα δεν σε ηξερα και πρωτοχρονια που ημουν αθηνα θα κερνουσα μπυρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-12, 14:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο ανθρακας ειναι το μαυρο υλικο στο διχτακι.το ασπρο ειναι αυτο που λες κυλινδροι.(μακαρονι),και ειναι το βιολογικο υλικο κιαυτο σε διχτακι.το μαυρο σφουγγαρι ειναι απλο σφουγγαρι.

εσυ θες να εχεις σφουγγαρια (χοντροτρυπο και αν χωραει μετα απο αυτο και ψιλοτρυπο)στην αρχη της διαδρομης.εκει που τραβαει το νερο.μετα τα σφουγγαρια θα μπει το βιολογικο υλικο(οι ασπροι κυλινδροι) και μετα μπορεις να βαλεις και αλλο ψιλοτρυπο σφουγγαρι η/και ενυδρειακη βατα.

το μαυρο υλικο στο διχτακι(ανθρακας)μπορεις να το βγαλεις.ετσι κιαλλιως μετα απο καποιο διαστημα χανει τις ιδιοτητες του σαν χημικο υλικο και δε θα σου προσφερει κατι ιδιαιτερο.(εφοσον υπαρχει επαρκες βιολογικο υλικο πιο πριν)που στα 10 λιτρα με μονο ενα ψαρι σιγουρα θα υπαρχει.αρα ο ανθρακας δε χρειαζεται.

δε με ζαλιζεις,δεν καθομαι με το ζορι εδωοντως κριμα για τη μπυρα

παντως επειδη η πληροφοριες ειναι πολλες για να στα γραψω εδω και δεν ειμαι και τοσο εμπειρος ωστε να στα εξηγησω ολα χωρις να κανω κανενα λαθος,στο ξαναλεω,διαβασε τα υπομνηματα.ειναι πολυ χρησιμα και θα σου λυσουν πολλες αποριες.ολα οσα ρωτας εχουν απαντηθει και στα υπομνηματα και σε αλλα θεματα εδω μεσα.ψαξε λιγο στους αρχαριους και θα βρεις εκατονταδες απαντησεις απο πολυ πιο εμπειρους χομπιστες απο μενα.και περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες
παντως για το ενυδρειο (δεν ξερω ποσο σου κοστισε)αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με τα ιδια λεφτα επαιρνες και λιγο μεγαλυτερο και σιγουρα πιο ολοκληρωμενο απο αποψη εξοπλισμου.δες το λινκ που σου εδωσα παραπανω για το petcumulus.
τωρα το πηρες βεβαια απλα το λεω για μελλοντικα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hurinios Εμφάνιση μηνυμάτων

2.5-3 λιτρα αλλλαγη με αντιχλωριο δυο φορες τη μερα?? :O
ναι.αυτο γιατι με αστρωτο φιλτρο, η αμμωνια που δημιουργειται στο νερο απτους ρυπους του ψαριου ειναι τοξικη και θανατηφορα για το ψαρι.γιαυτο συχνες αλλαγες.αν δεν εχεις αντιχλωριο ακομα(κακως), προτιμησε το seachem prime.ειναι οικονομικο στη δοσολογια του και μπορει να μετατρεψει με την αναλογη δοσολογια(εως και πενταπλη δοση),την αμμωνια σε λιγοτερο τοξικη μορφη ωστε να μην επηρεαστει το ψαρι τοσο πολυ.(αυτη ειναι προσωρινη λυση μεχρι να βαλεις το μπολι)αποκει και μετα το χρησιμοποιεις απλα ως αντιχλωριο με απλη/μονη δοση που θα αντιστοιχει στα λιτρα της αλλαγης σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-12, 16:05
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εχω αντιχλωριο αλλα αν σου πω οτι δεν θυμαμαι δοσολογια θα με πιστεψεις?
Προς το παρον χρησιμοποιησα ενα αντιχλωριο που ειχα για τη γυαλα που ελεγε 1 σταγονα για καθε λιτρο και αφου το χρησιμοποιω σαν γυαλα ακομα δεν νομιζω να εχει προβλημα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-12, 16:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ μικρη μου ακουγεται η δοση για αντιχλωριο.εκτος αν εχεις το prime αλλα κιαυτο θαναι λιγο παραπανω νομιζω.κοιταξε πιο αντιχλωριο εχεις και πες μας.δεν εχει να κανει το πως εχεις το ενυδρειο αυτη τη στιγμη,αρκει να μπαινει η σωστη δοση στο νερο της αλλαγης.αν την αλλαγη την κανεις κατευθειαν στο ενυδρειο(καλο θα ειναι να το αποφευγεις) αλλα αν την κανεις ετσι θα πρεπει να βαζεις δοση για τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου και οχι μονο για το νερο που αλλαζεις.αν δηλαδη βγαλεις πχ 2 λιτρα απτο ενυδρειο και βαλεις 2 λιτρα καθαρο σε αλλο δοχειο θα βαλεις δοση για τα δυο λιτρα.
αν βγαλεις 2 λιτρα και μετα ριξεις νερο κατευθειαν απτη βρυση στο ενυδρειο θα βαλεις δοση για 10 λιτρα.αυτο ομως αποφυγε το.

καλυτερα ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε ξεχωριστο δοχειο και αφου βαλεις αντιχλωριο και το νερο φτασει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου το βαζεις στο ενυδρειο σιγα σιγα.οι μεγαλες αποτομες αλλαγες σε παραμετρους νερου και θερμοκρασια δεν κανουν καλο ουτε στη βιολογια του φιλτρου ουτε στο ψαρι.οσο μεγαλυτερο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο ευκολο ειναι να κρατησεις τις παραμετρους του νερου και τη θερμοκρασια σταθερες.αυτο το λαθος κανουν οι περισσοτεροι αρχαριοι στο ξεκινημα(κιεγω το ιδιο εκανα οταν ξεκινησα με 60 λιτρα)νομιζοντας οτι ειναι πιο ευκολο,αλλα ισχυει το αντιστροφο.οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα για ολους.βεβαια για ενα μονομαχο παραπανω απο 60 λιτρα ειναι υπερβολη νομιζω.αλλα και στα 30 λιτρα θα ητανε βασιλιας.στα 10 λιτρα μπορει να ζησει,αλλα ειναι οριακα ακομα και για καποιον που εχει μια εμπειρια και τον καταλληλο εξοπλισμο ωστε να μπορει να "φτιαξει" ιδανικες συνθηκες για το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-12, 16:42
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αυτο που πηρα τωρα πρεπει να ειναι tetraAqua παντως!Το νερο το αφηνω καμια μερα πριν το αλλαξω!Τωρα φευγωντας θα παω να παρω μια λεκανη καινουργια να ειμαστε σωστοι και να ετοιμαζω νερο για αυριο.. Ελπιζω να μην ανεβηκε η αμμωνια τοσο γρηγορα απο χθες.. Αν επαιρνα 30 λιτρα για το ψαρι θα κρατουσε το ψαρι ο πατερας μου και θα πετουσε εμενα στο χαλακι της πορτας :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-12, 18:56
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Kαλα τα νεα!Πηγα στο jumbo για να παρω ενα κουβα για να αλλαζω το νερο και βρηκα σφουγγαρια για το φιλτρο και πηρα ενα για δοκιμη!Το εκοψα και στερεωσα ενα στο spraybar με λαστιχακια και το υπολοιπο το στρυμωξα μπροστα απο το κανονικο φιλτρο για να μειωθει η αναρροφηση και πετυχε!Τωρα εχω ανοιχτο το φιλτρο και ολα καλα!Σας δειχνω και μερικες φωτο και θελω να μου πειτε αν ειναι οκ!(Το ξερω οτι καλα φαινεται αλλα θελω και επιβεβαιωση)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00482.JPG
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00483.JPG
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  70,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00485.JPG
Εμφανίσεις:  988
Μέγεθος:  69,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-12, 23:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου εκανες τη δουλεια σου μπραβο.

παντως σε γενικες γραμμες μην το εμπιστευεσαι και πολυ το jumbo στα ενυδρειακα μια και τοφερε η κουβεντα.δε μιλαω για ενα σφουγγαρι τωρα, αλλα αν φερει και τιποταλλο στο μελλον....
να προτιμας ενυδρειακα καταστηματα.

αυτο γιατι κατα κυριο λογο φερνουν προιοντα (πολλα και διαφορα ειδη)που ειναι δοκιμασμενα και απο αλλους χομπιστες εδω και χρονια.ετσι και δε θα βαλεις κατι που πιθανον ναναι επικινδυνο για τα ψαρια και δε θα πετας τα λεφτα σου (εστω και τα λιγα) και θα μπορεις να παρεις και γνωμες αποδω πριν αγορασεις
και μια και τοφερε κιαυτο η κουβεντα μην πολυεμπιστευεσαι ουτε και τους πετσοπαδες.οι περισσοτεροι θα σου πουνε πολλες μπουρδες για να πουλησουνε.καλυτερα ειναι να ρωτας εδω αφου εδω θα σου απαντανε ανθρωποι που αγαπανε το χομπι και οχι τα λεφτα σου.

για να μην αφηνουμε αναπαντητα,το αντιχλωριο που εχεις ειναι αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-12, 12:52
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Πολυ καλημερα σας!
Το λοιπον σημερα πηγα και αγορασα ενα θερμοστατη μικρο για το ενυδρειο και επισης ο πετσοπας μου εδωσε και αυτο.. http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=400_505&products_id=2708 αλλα αναρωτιεμαι εδω λεει οτι τοποθετουμε τα ψαρια μετα,ωστοσο στις οδηγιες λεει οτι και αφοτου βαλουμε το ψαρι ανα μια εβδομαδα το χρησιμοποιουμε!Τι να κανω?
Οσο για τα αντιχλωρια που εχω ειναι to
http://www.prodacinternational.it/as/index.php?page=shop.product_details&product_id=17& flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&It emid=2&lang=en που ειναι οι σταγονες που ελεγα με το antistress
και το αλλο ειναι αυτο
http://www.google.gr/imgres?q=DANIOS+anti+chlorine+for+aquarium&hl=el&c lient=firefox-a&sa=X&rls=org.mozilla:elfficial&biw=1280&bih=70 7&tbm=isch&prmd=imvnsfd&tbnid=1lEo-oYY1AKtsM:&imgrefurl=http://www.bidorbuy.co.za/item/35900996/FISH_AQUARIUM_Danios_Anti_Chlorine_Concentrated_Ne w_Improved_Germany_Formula.html&docid=2eejk3MHiamB 2M&itg=1&imgurl=http://images.bidorbuy.co.za/user_images/165/1564165_110108203157_DSCF3831_%282%29.jpg&w=360&h= 480&ei=DWEFT8alOJLa8QPQ_rXPCw&zoom=1
και παλι καλημερα σας!

-------------------------
Εχω φαει το ιντερνετ πουθενα δεν βρηκα για το Danios το αντιχλωριακο.. να το εμπιστευτω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hurinios : 05-01-12 στις 12:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-12, 18:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σου εχω απαντησει ηδη ποιο να παρεις για αντιχλωριο.με τα βακτηρια η γενικη ομολογια εδω μεσα και οχι μονο,ειναι οτι δε θα κανεις δουλεια σε 24 ωρες οπως περιγραφουνε.αυτο γινεται μονο με σωστο μπολιασμα χρησιμοποιωντας μπολι απο υγιες ενυδρειο.με ολες τις αλλες μεθοδους ο κυκλος του αζωτου χρεαζεται χρονο για να ολοκληρωθει.τωρα αν θες να πας να δωσεις λεφτα και να παρεις και το ρισκο για το θανατο του ψαριου μεγεια σου με χαρα σου.εγω σε προειδοποιησα για να μην ανοιξεις κανενα θεμα σε καμια βδομαδα του τυπου "ΣΟΣ,κατι δεν παει καλα!..." κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-12, 22:53
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Οκ με το αντιχλωριο!Του πηρα και θερμοστατη το μετακινησα και στο σαλονι και τωρα ειναι μια χαρα.. Κανει και τσαλιμια οταν με βλεπει..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Καλορίζικος και καλή συνέχεια
Από τροφή τι έχεις??
Προσοχή στην ποσότητα...πολύ λίγο και να θυμάσαι..."κανένα ψάρι δεν ψοφάει από πείνα, αλλά από πολύ φαγητό !!!!! ειδικά μονομάχος
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-01-12, 21:57
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Betta bio gold τρωει!Καλα ναι δεν του δινω παραπανω απο 3-4 μπιλακια την ημερα!Παρεπιπτοντως μετα τον θερμοστατη εχω δει μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα του..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-01-12, 01:08
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παρε και bloodworms για εναλακτικη τροφη!
θα τρελαθει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-01-12, 16:40
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ωραίος ο μικρός και από χρώμα σκίζει!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-12, 11:31
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καλημερα σας!Θελω να ρωτησω (κυριως τους βορειους) αν ξερετε πετ σοπ στη Θεσσαλονικη να πουλαει bloodworms.Σε οσα πηγα εφαγα ακυρο!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-12, 11:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο αμαζονιος δεν ειχεπηγες?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-12, 12:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Να προτιμήσεις τα κατεψυγμένα, δεν τους αντιστέκονται
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-12, 16:00
Hurinios Ο χρήστης Hurinios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Για να πω την αληθεια δεν πηγα αλλα στο site τους δεν βρηκα να εχουν..!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-12, 16:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ο αζορες θα πρεπει να εχει.κανε ενα τηλεφωνο στα μαγαζια ντε!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-12, 21:54
renaki Ο χρήστης renaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

καλησπερα.αντιμετωπιζω ενα προβλημα με εναν μονομαχο που εχω..μου τον εφεραν δωρο τον σεπτεμβρη με μια γυαλα 6 λιτρα. ολα καλα νομιζα μεχρι τωρα που αντιμετωπιζει προβλημα κ εψαξα στο internet κ βλεπω ποσα λαθη εχω κανει. δεν εχω ιδεα απο ψαρια. το ταιζα αποξηραμενα σκουλικια κ εδω κ λιγες μερες δεν τρωει κ κινειται στο πλαι, χανοντας την ισορροπια του.σημερα διαβαζοντας το forum τον ταισα αρακα αλλα δεν μπορει να κατεβει κατω να τον φαει..βεβαια δεν εκανε καν κινηση.ειναι συνεχεια στην επιφανεια κ οταν κινειται ειναι συνεχεια τρομαγμενος..κατι διαφορετικο στο σωμα του απο οτι παρατηρησει δεν εχει.δεν ξερω αν προκειται για την ασθενεια της νηκτικης κυστης αλλα αν καποιος ξερει θα ηθελα να με βοηθησει μην τον χασω. τα pet shop δεν εχουν ιδεα τι μπορει ναναι..απο οτι διαβασα δεν ειχα ιδεα για μετρησεις. θερμοστατη κ ολα τα σχετικα αλλα δεν θελω να πεθανει.ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-01-12, 22:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατ αρχας καλως ηρθες, κανονικα επρεπε να ανοιξεις νεο θεμα αλλα πιστευω καποιος mod να το σενιαρει.
Ο αρακας δε μπορει να βοηθησει το ψαρακι σου στις συνθηκες που τον εχεις τωρα γιατι κατα πασα πιθανοτητα εκτος το προβλημα της νυκτικης κυστης εχει δηλητηριαστει και απο αμμωνια. Οι γυαλες ειναι για φυτα και για ελιες κι οχι για τροπικα ψαρια.
Αυτο που χρειαζεται αμεσα το ψαρακι σου -απ τη στιγμη που ζει εχει ελπιδες να σωθει- ειναι καθαρο νερακι χωρις αμμωνια, χωρος και καταλληλη θερμοκρασια.
Το μονο που μπορω να σου πω ειναι αν εχεις μια καθαρη (που να μην εχουν μπει ποτε απορρυπαντικα) λεκανιτσα γεμισε τη με νερο και βαλτον εκει μεσα και αν εχεις καποια θερμανση που λειτουργει ολο το βραδυ βαλτον κοντα να εχει μια σχετικη θερμοκρασια.
αυριο παρε ενα θερμοστατη και ενημερωσου για το πως θα αποκτησεις σωστο εξοπλισμο (ενυδρειο, φιλτρο κτλ κτλ)
Επι πλεον μην τον ταιζεις οσο ειναι σ αυτη την κατασταση, πιο πολυ κακο του κανεις.
Οταν του φτιαξεις καπως το περιβαλλον μετα βραζεις μπιζελακι και ταιζεις προσεκτικα να μην μενουν καταλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος σε 25Λ bebeto Bettas 17 07-04-11 14:37
Φωτογραφικη του newbie Roussaks Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 31 05-11-10 02:32
gyppies-newbie-low bugget-βοηθεια για στησιμο polis2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-08-10 08:44
Red Cap vs μονομαχος... Kunkka Χρυσόψαρα 25 11-11-09 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11172 seconds with 14 queries