Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Ick σε ροδόστομους

Συμπληρώνω πάραυτα τη φόρμα!

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 260Λ μεικτά με διάφορα φυτά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 7 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 6 μέρες (09/10)
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 κανονικα, τώρα την έχω ανεβάσει στους 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 12 ροδόστομοι, 5 σκαλάρια, 1 ραμ, 2 keyholeσ, 6 στερμπάι, 4 ανσίστρους, 4 hatchetfish

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν μια βδομαδα
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορα την ημέρα, ποικιλιά απο flakes, ταμπλέτες και bloodworms

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 6.5
KH:2
GH:4
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: aquili

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: όλοι οι ροδόστομοι και σήμερα είδα σημάδια και στο ραμ

2. ΔΕΡΜΑ: ασπροι κόκκοι
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: οι ροδόστομοι εχουν ψιλοεγκαταλείψει το κοπάδιασμα και φαίνονται αγχωμένοι!
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη στους ροδόστομους
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρώνε όλα κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 5 μέρες (11/10)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Το ενυδρείο μου έτρεχε απο τον Απρίλη χωρίς προβλήματα! Δυστυχώς έβαλα 5 ροδόστομους πριν 5 μέρες για να ενισχύσω λίγο το κοπαδάκι που ήδη είχα οι οποιοι αποδείχτηκε οτι έκρυβαν ick (κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν τα καραντίνιασα, αλλά είχα αγοράσει και άλλα ψάρια στο παρελθόν απο το ίδιο μαγαζί χωρίς προβλήματα!τελοσπάντων...). Δυο μέρες αφου μπήκαν οι νέοι ροδόστομοι είδα τα πρώτα σημάδια ick. Δε μου είχε ξανασυμβεί οπότε είπα να τα αφήσω για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι κανένα άλλο απλο σημάδι στρεσσαρίσματος απο την αλλαγή περιβάλλλοντος (άλλο λάθος!). Μέσα στις επόμενες 4 μέρες (μέχρι σήμερα δηλαδή) όλοι οι ροδόστομοι, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο έχουν γεμίσει ick! Σήμερα μάλιστα παρατήρησα σημάδια και στο ραμ! Όσον αφορά την αντιμετώπιση, διάβασα σχετικά threads και είδα οτι ο συνδυασμός που γενικά προτείνεται ειναι 30 βαθμοί θερμοκρασία και 3γ/λ ενυδρειακό αλάτι. Ήδη έχω αρχίσει να ανεβάζω σταδιακά τη θερμοκρασία απο χτες και την έχω φέρει στους 28 με προοπτικη να ακουμπήσω τους 30. Τα είδη ψαριών που έχω νομίζω οτι δε θα έχουν μεγάλο πρόβλημα με αυτές τις θερμοκρασίες. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι το αλάτι! Όλα τα είδη που έχω είναι μαλακού νερού, θα την παλέψουν 10 μέρες με τόσο πολύ αλάτι (πάνω απο μισο κιλό αλάτι συνολικά!) ? Διάβασα και μερικές απόψεις οτι απλά ανεβάζοντας θερμοκρασία στους 32-33 χωρίς αλάτι μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα. Μήπως αυτή η λύση είναι προτιμότερη με βάση τα ψάρια που έχω;
Κάθε συμβουλή χρήσιμη! Έχω πολύ στενοχωρηθεί, ειδικά όταν σκέφτομαι οτι η μοναδική αιτία που συνέβη όλη αυτή η ιστορία ήταν η βλακεία μου να μην καραντινιάσω νέα ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-10, 18:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα ανεβαζα σταδιακα στους 30 και δεν θα εβαζα αλατι.
Θα αφηνα και για δεκα μερες ακομα στους 30, μετα την εξαφανιση των παρασιτων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-10, 21:20
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

εγω παντως στο ενυδρειο που ειχα πριν χρονια ειχαν παθει ινκ και μου ειχαν δωσει καποιο φαρμακο δεν θυμαμαι αν ηταν το εκτοζον η καποιο αλλο , και ειχαν γινει καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-10, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχασα....
Κοιτα μηπως ειναι Oodinium που μοιαζει με Ich.
Το Oodinium χρειαζεται θεραπεια με φαρμακο (πχ omnipur). Δεν περναει με αυξηση της θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-10, 13:35
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Καθυστέρησα να απαντήσω λόγω προβλημάτων με το Ιντερνετ. Ακολούθησα το συνδυασμό αλατιού (3γ/λ) με υψηλές θερμοκρασίες όπως διάβασα σε άλλα threads και ύστερα απο 6 μέρες όλα τα σημάδια ικ έχουν εξαφανιστεί απο τα ψάρια και οι ροδόστομοι (αυτοί που επέζησαν γιατί 2 επέσανε θύματα) φαίνονται πιο χαρούμενοι απο ποτε!

Ένα πρόβλημα είναι οτι είναι δύσκολο να διατηρήσω θερμοκρασία στους 30 λόγω του μεγάλου ψύχους (η θερμοκρασία έξω το βράδυ πλησιάζει τους 0) και με 2 θερμοστάτες μέσα στο ενυδρείο ρυθμισμένους στους 32 βαθμούς, συνήθως η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν είναι πάνω απο 28...

Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι οτι ενώ τα ψάρια δε φαίνεται να χαμπαριάζουν, η αύξηση της αλατότητας έχει κάνει μεγάλο κακό στα φυτά! Τέλοσπάντων, 4 μέρες ακόμα θα κρατήσω τη θεραπεία και μετά θα επαναφέρω σταδιακά την αλατότητα στα ίσα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με ροδόστομους & φυτά theodor72 Γλυκό νερό - Γενικά 12 18-02-09 20:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03694 seconds with 13 queries