Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-10, 09:57
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Question Τα βάρεσε η ζέστη???

Καλημέρα. Το πρόβλημά μου είναι το εξης...

Σ' αυτό το ενυδρείο
Η μικρή μου ζούγκλα

το ζευγάρι έχει κάνει περι τις 10 γέννες. Εχει κάνει περι τις 4 φορες ουρίτσες και δεν κράτησε καμιά γέννα πάνω απο 3 μερες κολυμβητές.

την Παρασκευή κάνανε την τελευταία τους γέννα, αλλά απο εκείνη την μέρα έχει πέσει το ξύλο της αρκούδας, :smt06 6σε σημείο που να έχουν σκιστεί πτερύγια, να έχουν βουλώσει μάτια, να εχουν ματωσει κτλ. Η θυληκιά τα προκαλεί όλα αυτά γιατι δεν αφήνει τον αρσενικό να πάει να τα προσέξει. Αυτός δεν την συνερίζεται ιδιαίτερα (είναι και μιαμιση φορα σε μεγεθος). Αλλά αυτη η χαζή και που τον απωθεί δεν πάει να φροντίσει τα αυγά που απο χτες είναι ουρίτσες. Έτσι έχω ουρίτσες, και τα σκαλάρια παραπέρα να κοιτάνε. Αν παει να πλησιάσει ο αρσενικός η άλλη του την πεφτει. ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΕΡΩΤΩ????

Και έτσι ερχεται η ερώτηση μου: Τα βάρεσε η ζέστη??? Γιατι η συμπεριφορά τους είναι ανεξήγητη με τα αυγα. Να ήταν κανα 2 εβδομάδων μικρά και να ήθελε να ζευγαρώσει ο αρσενικός το καταλαβαίνω. Αλλά απο 1ας ημέρας αυγα? Δεν μπρώ να βγάλω το ένα γιατι δεν έχω που να το βάλω, αν είναι να βγάλω θα τα βγάλω και τα 2 και θα τα δώσω ξεχωριστά..... Αλλά θα με στεναχωρήσει πάρα πολύ αυτο. Εχτε συναντήσει κάτι τέτοιο? Υπάρχει λύση η να τα αρχίσω στις μάπες μπας και συνέλθουν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-10, 10:07
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην αγχενεσαι. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Οσα χρονια κι αν περασουν, ποτε μας δεν προκειται να καταλαβουμε το γυναικειο φυλο!

Απο τη συμπεριφορα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον η θηλυκια τσακωσε τον αρσενικο να τρωει κανα αυγουλακι και τωρα δεν τον εμπιστευεται να πλησιασει την παιδικη χαρα! Τη δουλεια της κανει η θηλυκια. Οποτε μην ανησυχεις αφου ο αρσενικος δεν προκειται να παθει τιποτα παραπανω απο κανενα σχισιμο πτερυγιου ή το πολυ πολυ, κανενα μαυρισμενο ματι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-10, 11:07
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Γιώργο μακάρι να είναι ετσι. Και το λέω γιατι έχω ουρές που δεν τις προσέχει κανένας ουσιαστικα... Τις επιβλέπουν απο απόσταση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-10, 11:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αγχενεσαι. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Οσα χρονια κι αν περασουν, ποτε μας δεν προκειται να καταλαβουμε το γυναικειο φυλο!
Χαχαχαχα αν ο αρσενικός είναι μπερμπαντάκος σαν κι εσένα Χάρη, μάλλον τον τσάκωσε να γυροφέρνει τις κορυντορίνες.
Πάντως αυτό που λέει ο Γιώργος είναι το πιθανότερο, ίσως αυτός τα τρώει τα μικρά, γι αυτό δεν σου στεριώνει γέννα πάνω από 3 μέρες.
Παρόμοια προβλήματα έχω κι εγώ όπως ξέρεις με τις σκαλαρογέννες και δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη τη λύση...
Πάντως θα έλεγα να τον βγάλεις έστω για 1-2 μέρες (έστω και σε κουβά) μήπως ηρεμήσει η κυρία και προσέξει καλύτερα τα μωρά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-10, 11:38
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχα αν ο αρσενικός είναι μπερμπαντάκος σαν κι εσένα Χάρη
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-10, 11:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

περιεργο..και εμενα το σαββατο το ζευγαρι εκανε ετσι...μιλαμε για πολυ ξυλο ..φυσικα δεν κανω λογο για ψαρακια τα ειχαν φαει...ο αρσενικος επερνε φορα και κοπαναγε τη θυληκια ...εχει σχιζμενη ουρα κι κατι μικροσημαδια..σημερα καπως πιο ηρεμα τα πραγματα....τι να ειναι αραγε?? οντως τσαντιζονται οταν καποιος απο τους δυο τρωει τα αυγα?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-10, 15:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως τσαντιζονται οταν καποιος απο τους δυο τρωει τα αυγα?
Κι ομως. Καπως ετσι συμβαινει σε πολλα ειδη κιχλιδων. Τα σκαλαρια δεν αποτελουν εξαιρεση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζέστη, Χρυσόψαρα- Chillers !!!! Minakki Χρυσόψαρα 12 15-05-09 16:24
Απλα απιστευτο ... Tricky Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 14-10-07 20:40
Θα Παρω Χαπια...... malawi Malawi 25 02-08-06 11:26
ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!!!!!!! giorgosx Γλυκό νερό - Γενικά 29 20-02-04 20:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03601 seconds with 13 queries