Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 20:18
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Τι γίνεται με τις ασθένειες εκτός νερού; Έχουν παρατηρηθεί μικρόβια σε ανθρώπους;

Παιδιά με συγχωρείται με το θέμα αλλά δεν ήξερα πως να το ρωτήσω και το κάνω εδώ !!!!
Έχει παρατηρηθεί εδώ και χρόνια ένα μικρόβιο πρωτοζώων που ονομάζεται ''τοξόπλασμα'' και είναι ο φόβος και ο τρόμος των εγκύων γυναικών.

Σας παρουσιάζω τις ιατρικές εξηγήσεις :

ΑΙΤΙΑ:

Οφείλεται σε ένα παράσιτο το σπορόζωο Toxoplasma gondi που ανήκει στα πρωτόζωα.

ΤΡΟΠΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ:
Οι γάτες αποβάλουν τις ωοκύστεις με το τοξόπλασμα στα κόπρανά τους ,έτσι υπάρχει στο τρίχωμα και το στόμα της μολυσμένης γάτας και μολύνονται οι άνθρωποι. Το παράσιτο μεταδίδεται επίσης όταν καταναλωθεί ωμό ή μισοψημένο μολυσμένο κρέας.
Στις διάφορες δημοσιευμένες μελέτες οι πιθανότητα μόλυνσης της εγκύου διαφέρει και εξαρτάται από υγιεινοδιαιτητικές συνήθειες, τρόπο ζωής, κοινωνικοοικονομική κατάσταση, συγκατοίκηση με μολυσμένες γάτες κ.λ.π.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟΓΝΟ:
Το πιθανότερο σύμπτωμα στην συγγενή τοξοπλάσμωση είναι η χοριοαμφιβληστροειδίτιδα. Το νεογνό σε μικρότερη πιθανότητα μπορεί να παρουσιάσει ηπατοσπληνομεγαλία, νευρολογικά προβλήματα με ενδοκρανιακές ασβεστώσεις, υδροκεφαλία, μικροκεφαλία καταρράκτη, μικροφθαλμία, οπτική ατροφία, άλλη ομάδα νεογνών μπορεί να παρουσιάσει υπολειπόμενη ανάπτυξη ίκτερο, αναιμία, λεμφαδενίτιδα, πυρετό ή υποθερμία, σπασμούς, εμέτους, διάρροια και πνευμονία.

Με όλα αυτά λοιπόν και επειδή η γυναίκα μου είναι δυο μηνών έγκυος θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρηθεί κάτι ανάλογο στο hobbie μας το οποίο θα μπορούσε να μας προσβάλει χωρίς να το θέλουμε.
Δεν ξέρω για εσάς πως τα καταφέρνεται, πάντως εγώ με τις αλλαγές νερού είμαι λίγο ''άτακτος'' και λερώνω με νερά ενυδρείου έπιπλα, κουρτίνες, καναπέδες κτλ που βρίσκονται κοντά στο ενυδρείο. Επίσης με τα βρεγμένα χέρια μου πιάνω οτιδήποτε εκεί γύρω όπως και τα ρούχα μου

Καταλαβένεται λοιπόν οτι έχω αρχίσει να ανησυχώ με το άκουσμα του παραπάνω παράσιτου και πολύ παραπάνω η γυναίκα μου.....

¶ν έχεται ακουσει οτιδήποτε ανάλογο παρακαλώ πληροφορηστε με!!!

Συγνώμη και πάλι με το ''θέμα'' μου αλλά δεν ήξερα που να το ανοίξω.
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 20:20
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=fish+TB
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-08, 20:21
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ με τις αλλαγές νερού είμαι λίγο ''άτακτος'' και λερώνω με νερά ενυδρείου έπιπλα, κουρτίνες, καναπέδες κτλ .
Αμαν!...Καλά παλευεις μαζι του?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-08, 20:40
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ειχα ξεκινησει να σου προτεινω τι κανω εγω αλλα νομιζω οτι αυτη η απαντηση απο παλιοτερο θεμα που σου εδωσε ο george πιο πανω νομιζω καλυπτει απολυτα αυτα που ελεγα να σου πω

κανε κλικ εδω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πλάσματα (!) γλυκού νερού (εκτός ψάρια) puravlos Γλυκό νερό - Γενικά 16 25-05-08 11:41
Συμφώρηση σε ενυδρείο..Τι γίνεται? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-11-07 00:24
Κάτι διαφωτιστικό για τις συχνές ασθένειες των Gouramies Tolis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 30-11-06 23:04
Τι γίνεται με τις ζέστες? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 15-02-06 09:17
τι γίνεται με το Fish Index του GAB? Strahos Greek Aquarist's Boards 1 03-02-06 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03400 seconds with 13 queries