Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-13, 20:50
tasospapgr Ο χρήστης tasospapgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2013
Περιοχή: Σκυδρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Αποσκληρυμενο Νερο

Σκέφτηκα για να χαμηλώσω λίγο το GH (που είναι στα υψη ) να χρησιμοποιησω αποσκληρυμενο νερο . Εχω αφθονο στην εργασία μου και γινεται με τη χρήση ισχυρώς κανιονικής ιονανταλλακτικής ρητίνης, η οποία αναγεννάται με διάλυμα αλατιού με αποτελεσμα την απομάκρυνση αλάτων ασβεστίου και μαγνησίου από το ακατέργαστο νερό. Θα ηθελα τη γνωμη σας εαν αυτο ειναι σωστο η θα κανω ζημια στο ενυδρειο ?Το συστημα ειναι αυτο http://www.temak.gr/site/gr/products...eners/smh_sml/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-13, 21:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

TEMAΚ? χμμμ προσπαθω να θυμηθω που εχουμε συνεργαστει... μηπως βγαζετε συστηματα oil water separator?


Το απιονισμενο που παραγετε καλυτερα απεφυγε το, ειναι καλυτερα να εχεις ετοιμη παραγωγη σπιτι σου και να μη μενει στασιμο το αποχλωριωμενο νερο σε δοχειο για κανενα λογο (αν κανεις παλαιωση σε βαρελακι βαζεις κυκλοφορητη ωστε να βρισκεται σε διαρκη κινηση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-13, 22:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω να σου την αληθεια θα δοκιμαζα. (αφου ειχα τσεκαρει και με ενα tds meter)
Απλα θα επρεπε να κουβαλαω καθε κυριακη μεσημερι (που κανω την αλλαγη μου) 200 λιτρα φρεσκοβγαλμενο νερο απο τη δουλεια στο σπιτι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω να σου την αληθεια θα δοκιμαζα. (αφου ειχα τσεκαρει και με ενα tds meter)

tds δε χρειαζεται, εχει πανω το μηχανημα παραγωγης πολυ καλυτερα οργανα απο τα φορητα, ομως το νερο που ξεπλενουν μετα την αναγομωση με το αλατι το θεωρουν δηλητηριο... Μη με ρωτησεις γιατι (ισως φιλος ξερει να μας απαντησει), τουλαχιστο αυτο μου εχει πει χημικος βιομηχανιας που ειχε αποσκληρηντες με ρητινες...
Φυσικα μετα το ξεπλυμα δε μενει θεωρητικα τιποτα, ομως ειναι 100% βεβαιο? μη ποσιμο ειναι ετσι κι αλλιως
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-13, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

E αμα εχει μετρητη ΟΚ.
Αν το νερο ειναι φρεσκοβγαλμενο και δεν εχει αποθηκευτει καπου "περιεργα", παλι ΟΚ.
Το νερο του ξεπλυματος τι σχεση εχει?Φυσικα ειναι ακαταλληλο και πετιεται. Ετσι δεν ειναι?

Δεν το θελει για ποσιμο.
Και της ΑΟ μη ποσιμο το λενε. Δηλητηριο δεν ειναι.
Απλα δεν εχει θρεπτικα. Δεν παθαινεις δηλητηριαση.
Για μιξη με βρυσης (αναλογα τα ψαρια) το θελει λογικα, οποτε παιρνει τα μεταλλικα αλατα και τα ιχνοστοιχεια που θελει ακριβως το ψαρι του (ιχνοστοιχεια μπορει να συμπληρωνει αν θελει λιγα ακομα γιατι η νρυση δεν εχει και την τελεια αναλογια ιχνοστοιχειων - οχι αλατα ομως), ή για χρηση σκετο και προσθεση (αναλογα τα ψαρια) μεταλλικων αλατων και ιχνοστοιχειων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-13, 23:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα το νερο του ξεπλυματος οπως σου ειπα το θεωρουν δηλητηριο (δεν ξερω το λογο, κι εμενα κουφο μου μοιαζει αλλα μου το ειπε χημικος σε εργοστασιο που ειχε τετοιες μοναδες παραγωγης).
Οχι απλα σκληρο, αλατονερο η κατι τετοο, αλλα δηλητηριο που δεν πρεπει να το ποιανεις...
Εκει εχω τις αμφιβολιες μου για τη χρηση νερου απο αναγομωμενες ρητινες, και γι αυτο τις δικες μου δεν τις αναγομωνα και τις πετουσα (εκτος κι αν καναν τιποτα αλλο και δε βαζαν μονο αλατι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-13, 00:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα ρωτήσω ένα φίλο γιατρό για να μάθω εάν τις δικές τους ρητίνες τις αλλάζουν με νέες ή απλά τις αναγομώνουν για να μας φύγει η απορία και θα σας ενημερώσω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-13, 08:19
tasospapgr Ο χρήστης tasospapgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2013
Περιοχή: Σκυδρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Για να μη περδευομαστε το νερο της αναγενησης πετιετε . Το νερο που παραγουν οι στηλες ειναι μονο 0 gh και τιποτα αλλο.Εγω το χρησιμοποιω στην εταιρια στις ατμογενητριες και στο ζεστο νερο χρησης . Α και δεν εργαζομαι στη ΤΕΜΑΚ ,απο εκει τα προμηθευτηκα .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-13, 08:48
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εχει ενας φιλος σε μια εγκατασταση τετοιο συστημα της Temak.Απο τη μια μηδενιζει το νερο απο ασβεστιο-μαγνησιο αλλα απο την αλλη εχει πολυ νατριο.Καπου ειχα διαβασει το ανωτατο επιτρεπτο οριο νατριου ειναι τα 200 mg για να ειναι ποσιμο το νερο.Εδω ολες οι καφετεριες χρησιμοποιουν τετοια φιλτρα για να κατεβασουν τα αλατα ασβεστιου-μαγνησιου για να προστατεψουν τις μηχανες του καφε οπου καποιες εχουν χαλκινα και αλλες ανοξειδωτα μερη.Οσο αφορα το συγκεκριμενο συστημα αφαιρει μονο ασβεστιο - μαγνησιο και οχι TDS και PH.Αυτα μενουν ανεπηρεαστα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-13, 09:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ασβέστιο και το μαγνήσιο αποτελούν βασικά κομμάτια του TDS. Το pH είναι άλλη ιστορία. Οι κατιονικές ρητίνες αφαιρούν ασβέστιο, νάτριο, μαγνήσιο, σίδηρο, μαγγάνιο, κάλιο... και οι ανιονικές θειικά, χλωριούχα, ανθρακικά, διττανθρακικά, νιτρικά, πυριτικά...
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελώνες και θολό νερο venetsianos3 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-03-13 21:38
ΝΕΡΟ tkp Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-11-11 23:20
νερο silia Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 04-09-11 20:09
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
Νερο βροχης Steve Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-08-07 10:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04948 seconds with 13 queries