Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-04, 05:11
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις!


Παιδιά καλώς σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου Post εδώ!
Έχω ένα ενυδρείο εδώ κ 2 μήνες! Μου είπαν οτι τα πάω αρκετά καλα για newbie! (ένας φίλος ο οποίοε δούλευε στο pet shop Cosmo-Zoo)
Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (έτσι μου είπαν) μου το έκανα δώρο! Το έχω στρώσει με χαλίκι (μαυρο είναι δεν ξέρω αν είναι αυτό που μου είπαν: ασβεστόλιθος) έχω 3 διαφορετικά φυτά από τα οποία θα βάλω φωτογραφίες σύντομα γιατί δεν ξέρω τι είδους είναι! Το ένα μοιάζει με κρεμμύδι! Το άλλο έχει μία μανία να ξεριζώνεται κ να ανεβαίνει στην επιφάνεια να απλώνετε (μεγαλώνει πολύ γρήγορα) κ το τρίτο μοιάζει με θάμνος κ δεν μεγαλώνει καθόλου! Για διακόσμηση έχω 2 ρίζες. Μία 10 εκατ. κ μία 20 εκατ. Ένα κοχύλι, Έναν Παρθενώνα και μία σπηλιά!

Στα παρακάτω ψάρια θα βάλω φωτογραφίες για να τα αναγνωρίσετε!
Θα σας πώ τι ξέρω οτι έχω!

2 Όσκαρ 1 μάυρο - 1 άσπρο 10εκατοστών! το άσπρο θυληκό κ το μαύρο αρσενικο (αν κ μου είπαν οτι δεν είναι εύκολο να αναγνωριστεί) το μαύρο είναι ήρεμο αλλά πολύ λαίμαργο! (έφαγε κ μία κατσαρίδα που του έριξε ένας φίλος χωρίς να το ξέρω!) Το άσπρο είναι πολύ επιθετικό!

3 Παπαγαλόψαρα 2 5 εκατοστά - 1 3 εκατοστά! Τα 2 έχουν ζευγαρώσει 2 φορές! την μία δεν είδα μωρά αλλά μόνο αυγά που μετα από 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν ενώ την άλλη είδα τα μωρά κ ζήσανε 5-7 μέρες (μετά έφυγα για ταξίδι 7 μέρες κ όταν γύρισα είχαν εξαφανιστεί!) το τρίτο κ μικρότερο παπαγαλόψαρο όλη μέρα κολυμπάει σαν τρελό!

2 Πλακόστωμους οι οποίοι τρώνε όλη μέρα κ έχουν μέγεθος 7-8 εκατοστά!

2 Μπλέ Κλωνάκια!

Είχα 2 κίτρινα κλωνάκια (πολύ δραστήρια κ έναν Black Sark με κόκκινη-πορτοκαλί ουρά) Το ένα το έφαγε ο "καρχαρίας" κ από τότε το άλλο είναι χωμένο στο εσωτερικό φίλτρο! Μόλις έβαλα τα μπλέ κλωνάκια μου φάγανε τον καρχαρία, κ χώθηκαν κ αυτά στο φίλτρο!

Από εξοπλυσμό έχω:
1 εξωτερικό φίλτρο Resun external filter AE-306.
1 εσωτερικό φίλτρο αγνώστης ταυτοτήτως!
1 "Αέρα" Resun A02000
2 Λάμπες 1philips 18watt/89 - 1Daylight άγνωστη!
1 CO2 depot
1 αυτόματη ταϊστρα
Το ενυδρείο λέγεται Genesis-80

Δέν έχω κάνει μετρήσεις! που μπορώ να βρώ ένα "kit" που να περιέχει όλα τα tests κ τα βελτιωτικά τους (π.χ. ph-Plus ph-Minus)?

-Έχω κάνει καλή επιλογή ψαριών;

-Πριν να φύγω για το ταξίδι μου το νερό ήταν τέλειο!!! (διάφανο εντελώς)΄
όταν γύρισα ήταν γεμάτο άλγη! καθάρισα τα βουλωμένα φίλτρα κ ξεθόλωσε κ εξαφανήστικε η άλγη! Αλλά ακόμα δεν έχει ξεθολώσει 100% Τί πρέπει να κάνω;

-Ρωτήστε με τίποτα! Μου αρέσει να ασχολούμε με το ενυδρείο!
__________________________________________________ ___________
Ξέχασα να ρωτήσω 1 λάμπα Black Light σε συνδιασμό με μία ειδική λάμπα για γρήγορη ανάπτυξη φυτών θα έχει μεγάλες επιπτώσεις;

Το νερό παλιότερα ήταν πολύ καθαρό! τώρα αιωρούνται κάποια μικροσοματίδια! σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι κομματιασμένη τροφή που ξέφυγε από τα Όσκαρ. Μήπως πρέπει να τα αφήσω νυστικά κανα 2 μέρες;
__________________________________________________ ___________

Έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 4 προτάσεις τις 2:
-Daylight Blue Reptile Buld 25 W
-Black-Light 8 W
-ARCADIA ΜARINE WHITE
-NARVA OCEANIC LIGHT

Προτείνετε τίποτα άλλο ποιό αποτελεσματικό αναπτυξη φυτών - ανάδειξη χρωμάτων; Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Οι χρωματιστές λάμπες μήπως στρεσάρουν τα ψάρια μου;

Είναι καλό να χρησιμοποιώ βελτιοτικά νερού κ βιταμίνες κ αντιχλώρια κ τέτοιου είδους χημικά;
__________________________________________________ ___________

Εγώ το ενυδρείο μου το "έστρωσα" σε 1 εβδομάδα χωρίς τεστ! Έβαλα νερό αντιχλώρια ειδικά βακτηρίδια κ ειδικούς μύκητες! Μετά απο 6 μέρες έβαλα τα ψαράκια μου και τα φυτά μου! Λοιπόν; Έχετε να δηλώσετε κατι; Είμαι απλα τυχερώς; Θα μπορούσα να έχω απόλειες;

Επίσης, κατα την διάρκεια Black Out τα ψάρια πόσες ώρες έχουν αυτάρκεια; Άκουσα οτι μπορώ να μην χρησιμοποιώ αεραντλία αφου έχω 2 φίλτρα κ το ένα έχει βιόσφερες! είναι σωστο αυτό; είναι αλήθεια οτι υπάρχουν ταμπλέτες που δημιουργουν οξυγόνο; υπάρχει τίποτα σαν UPS η μπαταρία που μπορώ να χρησιμοποιείσω όσο υπάρχει Black Out?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-04, 13:37
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Από πού να αρχίσω δεν ξέρω μιας και δεν τα έχεις πάει πολύ καλά ,πρώτον γιατί βασίστηκες στα λεγόμενα του μαγαζάτορα και δεύτερων γιατί χρειάζεσαι λίγο διάβασμα .
Ας αρχίσω από το εύκολο 180 λίτρα δεν έχεις το genesis 80 είναι μαχ 90 λίτρα .
Όποτε και τα ψαριά που έχεις δεν χωράνε εκεί μέσα και αν ήθελες να τα κρατήσεις θα χρειαζόσουν 250-300 λίτρα όποτε θα κανείς την καρδιά σου πέτρα και θα τα πας πίσω στο μ…κα που στα πούλησε .
Αυτά για αρχή .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-04, 17:10
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Εμένα γιατί μου φαίνεται οτι είναι αρκετά μεγάλο; ποια ψάρια προτείνετε να πάω πίσω; (δεν νομίζω να τα δεχτούν, κανένα pet-shop που να κάνει ανταλλαγές HELP
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-04, 17:28
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

το genesis 80 ειναι καπου στα 90 λιτρα βγαλε χαλικι/διακοσμηση κτλ γυρω στα 80 καθαρα πρεπει να ειναι

τωρα το στρωσιμο που εκανες κατα το μαγαζατορα απο τι καταλαβαινω δεν εχεις κανει τιποτα . διαβασε εδω τα τοπικ για το κυκλο του αζωτου.

απο τα ψαρια μαλλον πρεπει να διωξεις τα οσκαρ (θελουν 150 λιτρα εκαστος) αφου μεγαλωνουν και τα παπαγαλοψαρα τα οποια μεγαλωνουν και αυτα εξισους αρκετα . τα κλωνακια δεν τα ξερω .

ποσους πλακωστομους εχεις?? γενικα εχει πολλα ψαρια και το ενυδρειο δεν πρεπει να εχει στρωσει . κανε καθημερινες μικρες αλλαγες με αντιχλωριο μονο /ταιζε λιγο και ετοιμασε διαδυκασιες να διωξεις αρκετα ψαρια .

και φυσικα παρε τεστ να κανεις μετρησεις .

ΚΑΙ ΜΗ ΝΑΚΟΥΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ

εδω ειμαστε για τα υπολοιπα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-04, 17:39
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Μα το ενυδρείο είναι έτσι εδώ κ 2 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-04, 00:32
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ρε παιδιά βοηθήστε με plz!!...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-04, 03:12
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Αφου εισαι ευχαριστημενος και ολα στο ενυδρειο σου πανε καλα, τι θελεις να κανεις πειραματα.....
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-04, 03:18
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Re: Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr
Δέν έχω κάνει μετρήσεις! που μπορώ να βρώ ένα "kit" που να περιέχει όλα τα tests κ τα βελτιωτικά τους (π.χ. ph-Plus ph-Minus)?
Test θα βρεις σε ολα τα μαγαζια με ενυδρεια, αν και καλυτερα να μην παρεις καποιο "κιτ" αλλα ξεχωριστα για την καθε μετρηση.

Για αρχη παρε τεστ NH3/NH4, NO2, NO3, pH και ΚΗ.
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-04, 03:36
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Βελτιωτικά όχι .Αντιχλωριο πάντα σε κάθε αλλαγή νερού.
Τα αιρούμενα σωματίδια είναι το ότι το ενυδρείο είναι παραφορτωμένο και το φίλτρο δεν επαρκεί .(όχι δεν αλλάζουμε φίλτρο αλλάζουμε ψαριά)
Όλα τα ψαριά που έχεις πρέπει να φύγουν ακόμα και τα κλωνάκια που φάγανε τον καρχαρία .(καλά για τα κλωνάκια θα δούμε ).
Άμα τα pleco ήταν από τα μικρά το συζητάγαμε επειδή και αυτά γίνονται τεραστία (πολύ πιθανόν με τον συγκεκριμένο μαγαζάτορα) πρέπει να φύγουν .
Λάμπες καμία από τις τέσσερις κρατά αυτές που έχεις .
Διάβασε παλιότερα πόστ να πάρεις μια ιδέα και να μπορέσουμε να εξηγήσουμε περισσότερα πράγματα .

Συγνώμη βιάζομαι και δεν μπορούσα να τα αναλύσω
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-04, 04:05
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιφέρον! Σκέφτομαι να πάρω ένα ενυδρείο 500 λίτρα! Πόσο περίπου κοστίζει; Έχω μια προσφορά μαζι με έπιπλο κ κεντρικό panel με ενσωματωμένο ups και γείωση 600 ευρώ! μαζι με φίλτρο κ εξοπλισμό! Κάτι καλύτερο;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-04, 11:40
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το ups ξέχνα το.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-04, 14:50
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

(έφαγε κ μία κατσαρίδα που του έριξε ένας φίλος χωρίς να το ξέρω!)

υποθετω οτι δε το λες σοβαρα ε ????
γιατι αν οπως λες σαρεσει και ασχολεισαι με το ενυδρειο και αφηνεις να σου ριχνουν μεσα κατσαριδες......... ,
αμα δε σαρεσε τι θαριχνες ??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-04, 18:05
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Δυστυχώς μιλάω σοβαρά
Τι να κάνω ρε παιδά με τα ψαράκια μου; Το μαύρο όσκαρ παρατήρησα οτι έχει κάποια σημάδια πιθανόν προκλήθηκαν απο το λευκό όσκαρ! (Το κυνηγάει συνεχώς αλλα δεν έχω δει ποτέ να το δαγκώνει).
Μαύρο Όσκαρ Λευκό Όσκαρ
Help!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-04, 05:44
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

κανείς να βοηθήσει κ εμένα τον κακομοίρη;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-04, 10:07
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr

Στα παρακάτω ψάρια θα βάλω φωτογραφίες για να τα αναγνωρίσετε!
Θα σας πώ τι ξέρω οτι έχω!

2 Όσκαρ 1 μάυρο - 1 άσπρο 10εκατοστών! το άσπρο θυληκό κ το μαύρο αρσενικο (αν κ μου είπαν οτι δεν είναι εύκολο να αναγνωριστεί) το μαύρο είναι ήρεμο αλλά πολύ λαίμαργο! (έφαγε κ μία κατσαρίδα που του έριξε ένας φίλος χωρίς να το ξέρω!) Το άσπρο είναι πολύ επιθετικό!

αφού δεν με πρόλαβε ο Γιώργος θα ξεκινήσω εγώ...

τα oscar θα πρέπει να τα δώσεις ΑΜΕΣΑ (μην ψάξεις για ανταλλαγή... αρκεί να τα δώσεις, είναι πάρα μα πάρα πολύ μικρό ενυδρείο για να φιλοξενήσει θηρία.

Όσο για το φύλο, πίστεψέ με δεν είναι τόσο εύκολο να αποφανθεί κάποιος και ειδικά σε oscar τόσο μικρής ηλικίας.

Όσο μεγαλώνουν το πιο πιθανό είναι να έχεις μεγαλύτερους τσακωμούς και με τα υπόλοιπα ψάρια, που παρεμπίπτοντος θα πρέπει να τα δώσεις και αυτά.



3 Παπαγαλόψαρα 2 5 εκατοστά - 1 3 εκατοστά! Τα 2 έχουν ζευγαρώσει 2 φορές! την μία δεν είδα μωρά αλλά μόνο αυγά που μετα από 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν ενώ την άλλη είδα τα μωρά κ ζήσανε 5-7 μέρες (μετά έφυγα για ταξίδι 7 μέρες κ όταν γύρισα είχαν εξαφανιστεί!) το τρίτο κ μικρότερο παπαγαλόψαρο όλη μέρα κολυμπάει σαν τρελό!

το αυτό και για τα εν λόγο ψάρια, όσο για γένα υπάρχουν πολλές επιλογές ψαριών που θα σε κάνουν να νιώσεις νονός

2 Πλακόστωμους οι οποίοι τρώνε όλη μέρα κ έχουν μέγεθος 7-8 εκατοστά!

Υπάρχουν πολλές οικογένειες πλεκόστομων, αν κρίνω από τον μαγαζάτορα.... θα σου γίνουν και αυτά θηρία 35 cm και μόλις ενηλικιωθούν το μόνο που κάνουν είναι παραγωγή σε ακαθαρσίες , και γίνονται αρκετά επιθετικοί.

2 Μπλέ Κλωνάκια!

Είχα 2 κίτρινα κλωνάκια (πολύ δραστήρια κ έναν Black Sark με κόκκινη-πορτοκαλί ουρά) Το ένα το έφαγε ο "καρχαρίας" κ από τότε το άλλο είναι χωμένο στο εσωτερικό φίλτρο! Μόλις έβαλα τα μπλέ κλωνάκια μου φάγανε τον καρχαρία, κ χώθηκαν κ αυτά στο φίλτρο!

....... - " -
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-04, 16:10
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Και που να τα δώσω βρε παιδιά; Ψάχνω προσφορά να πάρω μεγάλο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-08-04, 16:13
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Κανένας διαδυκτιακός τόποσ που να έχει τιμές κ προσφορές;
Καμία πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-04, 16:18
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

www.aquaristic.net/
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-08-04, 04:04
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Καμία άλλη σελίδα η πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-08-04, 07:18
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

www.aquaristikshop.com

www.seame.com

... ψάξε και στην αντίστοιχη θεματική ενότητα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-08-04, 18:01
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κ εσένα nkarvounis!

1 λάμπα Black Light σε συνδιασμό με μία ειδική λάμπα για γρήγορη ανάπτυξη φυτών θα έχει μεγάλες επιπτώσεις; Εκτός από το στρεσσάρισμα θα έχω άλλα προβλήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-08-04, 00:31
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αυτό τώρα και αν δεν το κατάλαβα.
Μα το πρώτο πράγμα που πρέπει να αποφύγεις είναι το στρες που σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να επιφέρει εκτός από αρρώστειες τύπου ick κλπ ακόμα και τον θάνατο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-08-04, 03:55
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ώχ συγγνώμη! Αυτό δεν το ήξερα...
Ρε παιδιά που να τα δώσω τα ψάρια; Είναι κ ακριβά γαμώτο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-04, 18:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχήν καλωσόρισες!

Έχεις ξεκινήσεις πολύ στραβά. Λάθος ψάρια σε λάθος ενυδρείο. Ποτέ δεν αγοράζουμε ψάρια/φυτά που δεν γνωρίζουμε. Φροντίζουμε πρώτα να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε και μετά προχωράμε (αν μας παίρνει το ενυδρείο) στην αγορά τους.
Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και θα ησυχάσεις.

Βέβαια αν σκοπεύεις να αγοράσεις και να στήσεις ΑΜΕΣΑ (δεν μπορώ να τονίσω αρκετά το ΑΜΕΣΑ) το 500άλιτρο που αναφέρεις, τότε μπορείς να κρατήσεις σχεδόν όλα τα ψάρια που έχεις. Αλλιώς θα πρέπει να δώσεις τα ψάρια πίσω στο μαγαζί που στα "φόρτωσε" και να κάνεις πιο σωστές επιλογές.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-12-04, 23:55
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Είμαστ' ακόμα ζωντανοι.. Στη σκηνή, σαν ροκ συγκρότημα...
Χρονια Πολλά! Ευτυχησμένος ο νέος χρόνος!
Μετά απο τόσο καιρό ξαναμπένω στο forum! Ακόμα το ίδιο ενυδρείο και τα ίδια ψάρια έχω χωρίς κανένα πρόβλημα! Απλά βαριούντε να κολυμπήσουν! Τώρα πρέπει να έχω κ γεννητούρια αλλά δεν είμαι σίγουρος! Τα 2 παπαγαλόψαρα έχουν χωθεί μέσα σε μία σπηλιά κ όποτε κάποιο ψάρι πλησιαζει... Command&Conquer!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-05, 08:14
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Επέστρεψα δριμύτερος (με ποιο θανατηφόρες ερωτήσεις).
Το Co2 είναι χρήσιμο σε ενυδρείο χωρίς φυτα; Αν φτιάξω ένα DYI και το ενώσω κατευθείας στο φίλτρο θα υπάρχουν επιπτώσεις για τα βακτηρίδια; θα προλαβαίνει να ενωθεί με το νερό ή θα βγαίνει από το φίλτρο αμέσως;
Βρήκα σε μία σελίδα (http://www.nfis.com/~hartland/aqua/co2.htm) ένα χρήσιμο DYI με αρκετά μεγάλη ποσότητα ζάχαρης. Τι λέτε θα δουλέψει; κάπου στο φόρουμ διάβασα οτι προσθέτουν ζελέ (χωρίς ζάχαρη -τι εννοούν πόσο καιρό είναι ο μέσος όρος δειάρκειας ζωής ενός DYI?
Μέχρι τώρα μελετώ την δημιουργία τροφής (κατεψηγμένης) και DYI Co2. Τίποτα άλλο που μπορούμε να φτιάξουμε; καμία ιδέα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-01-05, 22:46
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Εφόσον δεν εχουν νοημα οι απαντησεις, δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας παλι.......
Μια χαρα τα πας......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-05, 00:40
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά δεν είναι οτι οι απαντήσεις δεν έχουν νόημα απλά δεν βρίσκω να πουλήσω/ανταλλάξω τα ψάρια... Βασικά οτι ξέρω περι ενυδρείων απο εδώ το έμαθα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-05, 06:06
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Καταρχάς χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Κατά δεύτερον, σε συμβουλεύω να εμπιστευτείς και να ακολουθήσεις αυτά που σου έχουν γράψει και θα σου γράψουν τα παιδιά εδώ αναφορικά με το μέγεθος του ενυδρείου σου και την επιλογή των ψαριών που έχεις κάνει. Δεν θα χάσεις. Μπορεί να νομίζεις ότι επειδή δεν έχεις θανάτους ή αρρώστειες για την ώρα ότι όλα καλά, αλλά στο μέλλον θα καταλάβεις τις συνέπειες των πράξεών σου.
Μπορείς να πας τα ψάρια πίσω στο pet shop και να παρακαλέσεις τον ιδιοκτήτη να τα ανταλλάξεις με κάτι άλλο. Κάνε ένα post στο forum των αγγελιών μπας και ενδιαφέρεται κάποιος από εδώ να αγοράσει/ανταλλάξει τα ψάρια σου. Μπορείς επίσης να τα δώσεις για φιλοξενία σε κάποιον με μεγαλύτερο και στρωμένο ενυδρείο κατάλληλο στις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια σου μέχρι να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο. Ή χάρισέ τα στην τελική.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-05, 12:12
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εσένα που τα έκανες σχεδόν όλα λάθος σου πάει μια χαρά το ενυδρείο και εμένα που τουλάχιστον προσπάθησα να ακόλουθησω όλες τις οδηγίες/συμβουλές είχα 12 απώλειες μέχρι τώρα .

Χωρίς πλάκα τώρα. Επειδή ακόμη και αν δεν αρρωστήσουν κάποια στιγμή δεν θα μπορούν να κινηθούν στο 80αρι δώστα τώρα που είναι σε καλή κατάσταση γιατί μετά δεν θα τα παίρνει κανείς (ακόμη και αν τα χαρίζεις) και θα τα βλέπεις να αργοπεθαίνουν. Πίστεψε με δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα

Εκτός και αν τελικά στήσεις το 500 που έλεγες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08642 seconds with 12 queries