Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-06, 06:39
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Συχνότητα αλλαγών του νερού, NO3

Η συχνότητα των αλλάγων του νερού με απασχολεί γιατί πρώτον πιστεύω ότι σε ένα φυσικό σύστημα ο καλύτερος ρυθμιστής είναι η ίδια η φύση, δεύτερον γιατί αυτό που παρατηρώ στο ενυδρείο μου δεν συμφωνεί με τις θεωρίες και τους κανόνες που επικρατούν, τρίτον γιατί μου κίνησαν την περιέργια κάποιες περιπτώσεις ενυδρείων που αλλαζουν νερό κάθε 3-6 μήνες και τέλος γιατί βρίσκω την διαδικασία της αλλαγής χρονοβόρα και βαρετή (βλέπε λήμμα τεμπέλης).

Και τώρα στο ψητό: Μετά από το αρχικό και ένα ατυχές δεύτερο στρώσιμο του ενυδρείου τηρούσα ρουτίνα αλλαγών νερού 15% 1 φορά την εβδομάδα. Ταυτόχρονα έκανα καθημερινά τέστ στις παραμέτρους του νερού. Παρατήρησα ότι οι τιμές των NO3 δεν σημείωναν σημαντική αύξηση από την 1η έως την 7η ημέρα. Οπότε και αποφάσισα να πειραματιστώ αραιώνοντας σταδιακά την συχνότητα αλλαγών νερού από 15% ανά 1 εβδομάδα στο 15% ανά 3 εβδομάδες. Το NO3 παρέμενε σχεδόν σταθερό με το τεστ της A.P. να δείχνει γύρω στα 5 και το αντίστοιχο της Tetra 12,5 ppm. Για όλο το χρονικό διάστημα των δύο μηνών που κράτησε το πείραμα, προσπάθησα να ελαττώσω τις παρεμβάσεις μου στον μικρόκοσμο του ενυδρείου μόνο στην παροχή τροφής. Π.χ. σκούπισμα βυθού έγινε μόνο μια φορά ενώ όλες οι υπόλοιπες αλλαγές έγιναν μέσω του σωλήνα του φίλτρου, καθάρισμός μόνο του μπροστινού τζαμιού ενώ τα άλλα τρία αφέθηκαν να καλυφθούν από πράσινη και λίγη καφέ άλγη. Τα φυτά αν και έπιασαν άλγη στα φύλλα τους συνέχισαν να ανπτύσσονται κανονικά με δεδομένο την απουσία τεχνητής παροχής CO2. Επίσης σημειώστε ότι τα ψαράκια δεν έδειξαν το παραμικρό πρόβλημα.

Αναρρωτιέμαι λοιπόν γιατί το ΝΟ3 δεν ανέβηκε όπως λέει η θεωρία. Και μάλιστα σε ενυδρείο με 3 χρυσόψαρα που ταΐζονται μάλλον περισσότερο παρά λιγότερο από ότι χρειάζεται και η παραγωγή "ακαθαρσιών" δεν σταμάτησε ούτε για μία ώρα (όσοι έχετε χρυσόψαρα καταλαβαίνετε, ε. Απαντήσεις δεν έχω, από υποθέσεις όμως κάτι υπάρχει:

1. Τα φυτά απορροφούν μεγάλο μέρος της αμμωνίας/αμμώνιου πρίν τα αρμόδια βακτηρίδια την μετατρέψουν σε NO2 και NO3. Αυτό θα σήμαινε ότι το βιολογικό φίλτρο τελεί υπό καθεστώς αεργίας. Για να το επαληθεύσω πρέπει να σταματήσω το φίλτρο και να κάνω μετρήσεις. Ακούγετε επικίνδυνο αλλά με ιντριγκάρει...

2. Το NO3 χρησιμοποιείται από την άλγη, η οποία είναι και ο βασικός καταναλωτής του καί όχι τα φυτά που προτιμούν το αμμώνιο επειδή απαιτείται λιγότερη ενέργεια για την πρόσληψή του. Το υποθέτω αυτό γιατί σε άλλο ενυδρείο που δεν υπάρχει άλγη και παρ' ότι κατοικείται από σαφώς καθαρότερα ψαράκια (tanichthys albonubes), τα νιτρικά ανεβαίνουν σταθερά.

3. Κάπου, κάπως συμβαίνει απονιτρικοποίηση. Πιθανά σημεία το υπόστρωμα ή το φίλτρο. H Sera κάτι σχετικό αναφέρει για το υλικό siporax και το αδιαφανές κέλυφος του fluval 204 θα επέτρεπε αναερόβια βιοδιάσπαση. Την ιδέα μου την έβαλε το βιβλίο "Ecology of the Planted Aquarium" της Diana Walstad. Δεν ξέρω όμως πως θα μπορούσα να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο.

Βεβαίως μπορεί να συντρέχει λίγο από όλα από τα παραπάνω ή κάτι εντελώς διαφορετικό.

Κλείνοντας θα ήθελα να εκφράσω και μία απορία σχετικά με μια άλλη παράμετρο των αλλαγών νερού. Αναφέρεται ότι με την αλλαγή αναπληρώνουμε τα ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για ζώα και φυτά. Χωρίς να έχω κάποια ειδική γνώση, νομίζω ότι λέγοντας ιχνοστοιχεία εννούμε τα χημικά στοιχεία όπως σίδηρος, χαλκός, χρώμιο, ψευδάργυρος, μόλυβδος, μαγγάνιο κ.α. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά συνηθίζουμε να προσθέτουμε στο νερο βελτιωτικά που αφ' ενός εξουδετερώνουν το χλώριο και τις χλωραμίνες, αφ' εταίρου δεσμεύουν αν όχι τα περισσότερα τουλάχιστον κάποια από τα παραπάνω χημικά στοιχεία. Και αφού τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία περιέχονται στην τροφή που ρίχνουμε στο ενυδρείο ποιό το όφελος από την αλλαγή του νερού σε αυτή την κατεύθυνση;

Αναμένω με ενδιαφέον τις εμπειρίες, τις απόψεις και τα φώτα σας.
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-06, 23:30
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Την ιδέα μου την έβαλε το βιβλίο "Ecology of the Planted Aquarium" της Diana Walstad.
Μεχρι να φτασω σε αυτο το σημειο, σκεφτομουν οτι αν δεν το εχει διαβασει θα θελει να το διαβασει!
Ειναι πολυ λογικη θεωρια, με καποιες προυποθεσεις, οπως το οτι μαλλον χρειαζεται ενα ενυδρειο το οποιο εχει παρα πολυ καιρο σε χρηση και οχι ενα φρεσκοστημενο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-06, 01:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Η συχνότητα των αλλάγων του νερού με απασχολεί γιατί πρώτον πιστεύω ότι σε ένα φυσικό σύστημα ο καλύτερος ρυθμιστής είναι η ίδια η φύση,
Μόνον που το ενυδρείο δεν ειναι φυσικό σύστημα αλλα τεχνητό σύστημα προσομείωσης.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
δεύτερον γιατί αυτό που παρατηρώ στο ενυδρείο μου δεν συμφωνεί με τις θεωρίες και τους κανόνες που επικρατούν,
Ποιές ή ποιά θεωρία?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
τρίτον γιατί μου κίνησαν την περιέργια κάποιες περιπτώσεις ενυδρείων που αλλαζουν νερό κάθε 3-6 μήνες και τέλος γιατί βρίσκω την διαδικασία της αλλαγής χρονοβόρα και βαρετή (βλέπε λήμμα τεμπέλης).
Ολα τα ενυδρεία δεν ειναι ίδια.
Σε κάποια ενυδρεία συμβαίνει και αυτό.
Είτε ειναι θέμα σύμπτωσης είτε εντατικής μελέτης-έρευνας απο αυτούς που τα διατηρούν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Αναρρωτιέμαι λοιπόν γιατί το ΝΟ3 δεν ανέβηκε όπως λέει η θεωρία.
Ποιές ή ποιά θεωρία?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
1. Τα φυτά απορροφούν μεγάλο μέρος της αμμωνίας/αμμώνιου πρίν τα αρμόδια βακτηρίδια την μετατρέψουν σε NO2 και NO3. Αυτό θα σήμαινε ότι το βιολογικό φίλτρο τελεί υπό καθεστώς αεργίας. Για να το επαληθεύσω πρέπει να σταματήσω το φίλτρο και να κάνω μετρήσεις. Ακούγετε επικίνδυνο αλλά με ιντριγκάρει...
Τα φυτά απορροφούν το άζωτο απο τις ενώσεις αζώτου.
Το βιολογικό φίλτρο ποτέ δεν είναι άεργο απλά προσαρμόζεται στο εκάστοτε βιολογικό φορτίο.
Εκτός απο τις αλλαγές νερού μήπως θέλεις να καταργήσεις και το βιολογικό φιλτράρισμα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger

2. Το NO3 χρησιμοποιείται από την άλγη, η οποία είναι και ο βασικός καταναλωτής του καί όχι τα φυτά που προτιμούν το αμμώνιο επειδή απαιτείται λιγότερη ενέργεια για την πρόσληψή του. Το υποθέτω αυτό γιατί σε άλλο ενυδρείο που δεν υπάρχει άλγη και παρ' ότι κατοικείται από σαφώς καθαρότερα ψαράκια (tanichthys albonubes), τα νιτρικά ανεβαίνουν σταθερά.
Το ΝΟ3 δεν ειναι ο βασικός καταναλωτής της άλγης όπως το ονομάζεις.
Το ΝΟ3 χρησιμοποιείτε απο ορισμένα ήδη άλγης και απο τα φυτά.
Μερικά ήδη άλγης αρκούνται και μόνον σε PO4.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 ενυδρεία με μοναδικό κριτήριο οτι έχουν άλλα ψάρια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Και αφού τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία περιέχονται στην τροφή που ρίχνουμε στο ενυδρείο ποιό το όφελος από την αλλαγή του νερού σε αυτή την κατεύθυνση;
Τα ιχνοστοιχεία υπάρχουν σε ορισμένες αναλογίες ανα τον τόπο.
Και σύμφωνα με αυτές τις αναλογίες βλέπεις να φυτρώνουν διαφορετικά φυτά απο τόπο σε τόπο.
Και τι γίνεται με το Co2?
ΥΓ.
Η αρίθμηση απο το ενα μέχρι το 3 απότι βλέπεις δεν αρκεί μια και οι απορίες σου είναι κατά πολύ περισσότερες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-06, 22:08
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
...Τα ιχνοστοιχεία υπάρχουν σε ορισμένες αναλογίες ανα τον τόπο.
Και σύμφωνα με αυτές τις αναλογίες βλέπεις να φυτρώνουν διαφορετικά φυτά απο τόπο σε τόπο.
Επ! Αυτό είναι ένας σχετικά μικρής σημασίας παράγοντας σε σχέση με τη διαφορετικότητα των φυτών.
Δεν είναι καθοριστικός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-06, 23:03
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Θα ήθελα πρωτα από όλα να πω ότι μου αρέσει παρα πολύ το επιπεδο του προβληματισμού σου αλλα και το γεγονός ότι εξ αρχης ψαχνεις το ...ζουμι. Καιρός ειναι να αρχίσουμε να μιλάμε επι της ουσιας απο το αναλωνομαστε σε λαικιστικές συζητησεις. Παμε στην ουσια λοιπόν....
1. Οντως το βιολογικό φίλτρο "ανταγωνίζεται" το φυσικό συστημα φίλτρανσης που ειναι τα φυτά. Και οπως ειπε και ο Γιαννης(lasal) το εκάστοτε βιολογικο συστημα σου προσαρμόζεται πανω στις αναγκες του εκάστοτε βιολογικού σου φορτιου. Αν δεις και τα ενυδρεια τυπου αμανο(heavy planted) θα δεις ότι τα βιολογικά συστηματα που χρησιμοποιούν ειναι μικρής κλίμακας.
2. Τα φυτά χρησιμοποιούν "κυρίως" το αμμωνιο αλλα σε περιστάσεις έλλειψης του χρησιμοποιούν και το NO3(Diana Walstad).
3. H γνωμη μου ειναι οτι denitrification (παρα του οτι λεγεται και γραφεται) συμβαινει δυσκολα σε ενα ενυδρειο και αυτο οφειλεται στις πολυ "ειδικες" συνθηκες που απαιτουνται για να γινει κατι τετοιο. Χαρακτηριστικό παραδειγμα ειναι οι συσκευες που υποσχονται ότι κανουν denitrification(e.g. sera) αλλα στην πραγματικότηττα δεν πολυ -δουλευουν.

ΑΝ ψαχνεις περισσοτερα για το engineering των πραγματων θα σε συμβουλευα να δεις και το aquatics system engineering του Escobal. Θα μεινεις καταπληκτος. Ετοιμαζω και σχετικό αρθρο σε θεματα σχετικά. Κeep going.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-06, 00:07
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι θα έχει προβληματίσει αρκετούς...πιθανόν μόλις μάθεις την θεωρία για τον 'βιολογικό κύκλο'.

Καλά όλα αυτά, αλλά μήπως μπορεί κανείς να πει ένα παράδειγμα με τιμές και περισσότερα στοιχεία ;
Θεωρητικά ακούγεται ότι κατάφερες να κάνεις , τέλεια την προσομοίωση της φύσης.
Αυτό δεν γίνεται βέβαια αλλά φαντάζομαι ότι θα διαρκεί αυτή η περιοδο 'αυτοελέγχου' για κάτι παραπάνω από αυτό που πιστεύουμε...
Εκτός τα νιτρικάΝΟ3 τι άλλο είναι αυτό που μας υποχρεώνει σε αλλαγές νερού ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-06, 00:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
Επ! Αυτό είναι ένας σχετικά μικρής σημασίας παράγοντας σε σχέση με τη διαφορετικότητα των φυτών.
Δεν είναι καθοριστικός.
Ακόμα και μικρής σημασίας να ειναι (για σένα) δεν παύει να ειναι κάποιας σημασίας.
σει ειπας

καλά βρε Κώστα
Αντί να ζητήσεις λεπτομερέστερη διευκρίνηση όπου θα μπορούσε να προχωρήσει μια συζητηση βγάζεις μπαστουνάκι?
Ε τώρα και να με ρωτήσεις δεν σου λέω
Ασε που η απάντηση πήγαινε αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-06, 00:10
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καλος ο προβληματισμος σου bluetiger απλα δεν καταλαβα σε ποια βαση γινεται ..στην βαση οτι βαριεσαι να αλλαζεις νερο ? ή μηπως οτι δεν θες να εχεις ενα φιλτρο σε λειτουργια ? και εαν τελος παντων ισχυουν ολα αυτα , για ποια ψαρια ? για χρυσοψαρα ή για ολα ?

τι εμαθα εγω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου ή μαλλον τι εφαρμοζω με επιτυχια:

τα παρακατω αναφερονται σε διαφορα ειδη αμερικανικων κιχλιδων (πλην δισκων ) τετρας , loaches και αλλα που τωρα διατηρω

1.Παρε ενα φιλτρο να γυρνα 4-5 φορες το νερο σου.Εσωτερικο / εξωτερικο το ιδιο ειναι απο πλευρα αποδοσης
2.Βαλε μεσα φυτα, πολλα φυτα ευκολα (κερατοφυλλα καργα στην επιφανεια , ανουμπιες , Hygrophila polysperma καργα) απο την αρχη
3. αφου εχεις ικανοποιηθει με τη διακοσμηση του ενυδρειου δεν βαζεις μεσα χερια παρα μονο για κλαδεμα.Η σκουπα βυθου σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο μπορει να ειναι καλιστα η αχρηστη αγορα του μηνα.Εγω την πηρα , δουλεψε κανα μηνα και μετα στο ραφι.
4.αλλαξε νερο καθε 15 μερες ...αν μπορεις 60-70 % ακομα καλυτερα ...δεν θελει κουβαδες και προετοιμασια ...λαστιχο απο τη βρυση , 4-5 κανατες νερο ζεστο και τα ματια στο θερμομετρο ..την πρωτη φορα πας αργα για να δεις τις αναλογιες κρυου/ζεστου αναλογα με την εποχη και μετα σφαιρα ...εμενα για 120 λιτρα με αλλαγη 60 % μου παιρνει κανα 10 λεπτο μαξιμουμ καθε 15 μερες ...ειναι πολυ ? ριχνεις μεσα και λιγο seachem prime και τερμα ...

δεν ξερω ρε φιλοι μου αλλα ειμαι πραγματικα περηφανος για την εξελιξη που εχει το πρωτο μου ενυδρειο ακολουθωντας τα παραπανω ...αλγη ? μετα τον πρωτο μηνα ειναι αγνωστη λεξη σε σημειο που πολλες φορες το τζαμι ειναι πιο καθαρο εσωτερικα απο οτι ειναι το εξωτερικο ...τα νιτρικα φλερτατουν με το μηδεν σε σημειο που ειχα μπει και εγω σε σκεψεις για το ποσο χρειαζονται οι αλλαγες νερου.

φυτα ? με μια λαμπα 25 βατ σε 120 λιτρα εχω μια ζουγκλα σπιτι ...και τι ζηταει ? λιγο λιπασμα (παλι seachem που το αγορασα εδω και μηνες και ακομα εχει το μπουκαλι) και αλλαγες στο diy co2.

το πιο σημαντικο παντως ειναι αυτο που λεει ο Lasal '' Μόνον που το ενυδρείο δεν ειναι φυσικό σύστημα αλλα τεχνητό σύστημα προσομείωσης ''

βλεποντας καθημερινα 2-3 ωρες Animal Planet , καταλαβα οτι η φυση ειναι φυση .Το ενυδρειο δεν ειναι φυση ακομα και εαν μοιαζει φυσικο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-06, 16:09
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας. Θα προσπαθήσω να δώσω συνέχεια. Αν κάτι ξέχασα ή αν φλυαρώ, παρακαλώ μην


Mikenuke:

Παράθεση:
Ειναι πολυ λογικη θεωρια, με καποιες προυποθεσεις, οπως το οτι μαλλον χρειαζεται ενα ενυδρειο το οποιο εχει παρα πολυ καιρο σε χρηση και οχι ενα φρεσκοστημενο.
Ναι, το ενυδρείο στήθηκε πρίν 4 μήνες. Επιπλέον δεν θα το χαρακτήριζα πυκνοφυτεμένο. Φωτογραφίες υπάρχουν εδώ.


Lasal:
Παράθεση:
Μόνον που το ενυδρείο δεν ειναι φυσικό σύστημα αλλα τεχνητό σύστημα προσομείωσης.
Συμφωνώ με την έννοια ότι είναι ένα τεχνητά κατασκευασμένο και συντηρούμενο σύστημα το οποίο δεν θα υπήρχε χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση. Αυτό όμως που θέλω να περιγράψω λέγοντας "φυσικό σύστημα" είναι όλες οι δραστηριότητες που αναλαμβάνουν εντός του συστήματος οι φυσικοί μηχανισμοί. Π.χ. ο μεταβολισμός της τροφής από τα ψάρια, η φωτοσύνθεση από τα φυτά, ο κύκλος του αζώτου από τα βακτηρίδια κλπ. Σε αυτό το κομμάτι υπάρχει η προσωπική προτίμηση να δώσω μεγαλύτερη συμμετοχή/βαρύτητα στους φυσικούς μηχανισμούς και ταυτόχρονα να ελαττώσω την δική μου παρέμβαση.

Παράθεση:
Ποιές ή ποιά θεωρία?
Οι θεωρίες που μιλάνε για συχνές και τακτικές αλλαγές νερού για να κρατάμε τις ανεπιθύμητες χημικές ενώσεις σε χαμηλά επίπεδα (NO3, PO4,...) και να αναπληρώνουμε τα απαραίτητα για τα φυτά και ζώα ιχνοστοιχεία, ειδάλλως θα έχουμε προβλήματα, προβλήματα, προβλήματα... Καθώς επίσης και για αυτό που λέει ο Mikenuke περί φρεσκοστημένου ενυδρείου.

Παράθεση:
Ολα τα ενυδρεία δεν ειναι ίδια.
Σε κάποια ενυδρεία συμβαίνει και αυτό.
Είτε ειναι θέμα σύμπτωσης είτε εντατικής μελέτης-έρευνας απο αυτούς που τα διατηρούν.
Αυτό θέλω να μελετήσουμε-ερευνήσουμε-μοιραστούμε!!!

Παράθεση:
Το βιολογικό φίλτρο ποτέ δεν είναι άεργο απλά προσαρμόζεται στο εκάστοτε βιολογικό φορτίο.
Εκτός απο τις αλλαγές νερού μήπως θέλεις να καταργήσεις και το βιολογικό φιλτράρισμα?
Όπως τα λέει johnny98130 περί ανταγωνισμού βακτηριδίων-φυτών. Το βιολογικό φιλτράρισμα θα συμβαίνει ούτως ή άλλως. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως τα βακτηρίδια θα κατάφερναν να κάνουν την δουλειά τους αποικίζοντας όλες τις άλλες διαθέσιμες επιφάνειες (υπόστρωμα, τζάμια, βράχους) αν αφαιρούσαμε τα τεχνητά βιολογικά υλικά (bioballs, μακαρονάκι, πέτρες λάβας) από το δοχείο του φίλτρου.

Παράθεση:
Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 ενυδρεία με μοναδικό κριτήριο οτι έχουν άλλα ψάρια.
Συμφωνώ αλλά μόνο αυτά έχω για συλλογή δεδομένων. Για να ξεπεράσω τον περιορισμό απευθύνομαι στο φόρουμ. Όλοι μαζί μπορούμε να βγάλουμε περισσότερο έγκυρα και χρήσιμα συμπεράσματα.

Παράθεση:
Τα ιχνοστοιχεία υπάρχουν σε ορισμένες αναλογίες ανα τον τόπο.
Και σύμφωνα με αυτές τις αναλογίες βλέπεις να φυτρώνουν διαφορετικά φυτά απο τόπο σε τόπο.
Και όχι μόνο τα ιχνοστοιχεία αλλά και η θερμοκρασία, το φώς, το PH και πολλοί άλλοι παράγοντες. Η απορία μου όμως είναι η εξής: Μήπως τα ιχνοστοιχεία που θέλουμε να προσθέσουμε με την αλλαγή νερού έχουν ήδη δεσμευθεί από τα βελτιωτικά σκευάσματα (nitrivec, stress coat, κλπ);;;

Παράθεση:
Και τι γίνεται με το Co2?
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα την ερώτηση.


johnny98130:
Παράθεση:
ΑΝ ψαχνεις περισσοτερα για το engineering των πραγματων θα σε συμβουλευα να δεις και το aquatics system engineering του Escobal. Θα μεινεις καταπληκτος. Ετοιμαζω και σχετικό αρθρο σε θεματα σχετικά.
Μου ανοίξες την όρεξη! Πώς βρίσκει κάποιος κοινός θνητός έλληνας το εν λόγω βιβλίο; Ανυπομονώ για το άρθρο!!!


Juan:
Παράθεση:
Καλά όλα αυτά, αλλά μήπως μπορεί κανείς να πει ένα παράδειγμα με τιμές και περισσότερα στοιχεία ;
Θεωρητικά ακούγεται ότι κατάφερες να κάνεις , τέλεια την προσομοίωση της φύσης.
Αυτό δεν γίνεται βέβαια αλλά φαντάζομαι ότι θα διαρκεί αυτή η περιοδο 'αυτοελέγχου' για κάτι παραπάνω από αυτό που πιστεύουμε...
Ποιές τιμές θα βοηθούσαν; Έχω κάποια στοιχεία εδώ:http://www.greekaquarist.com/vb/show...89&postcount=1
Ειλικρινά, δεν προσπάθησα να καταφέρω κάτι σε κάποια κατεύθυνση. Μόνο του έκατσε και έτσι μου κίνησε την περιέργια.

Tricky:
Παράθεση:
Καλος ο προβληματισμος σου bluetiger απλα δεν καταλαβα σε ποια βαση γινεται ..στην βαση οτι βαριεσαι να αλλαζεις νερο ? ή μηπως οτι δεν θες να εχεις ενα φιλτρο σε λειτουργια ? και εαν τελος παντων ισχυουν ολα αυτα , για ποια ψαρια ? για χρυσοψαρα ή για ολα ?
Στις εξής βάσεις, με σειρά προτεραιότητας:
1. Να εξασφαλίσω τις βέλτιστες συνθήκες διαβίωσης για τα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο.
2. Να επεκτείνω τις γνώσεις μου για το χόμπυ
3. Να βρίσκομαι έξω από το ενυδρείο ώστε να το απολαμβάνω και όχι μέσα προσπαθώντας να το κουμαντάρω. (Αλήθεια, το homo sapiens ποσα λίτρα θέλει;;
4. Να ελαχιστοποιήσω την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από την λειτουργία του ενυδρείου.

Ότι παρατηρώ και αναφέρω έχει να κάνει με ενυδρείο με χρυσόψαρα αλλά δεν χρειάζεται να περιοριστούμε σε αυτά μιας και το θέμα είναι η συχνότητα αλλαγής νερού σε συνάρτηση με τη βιολογία του.

Παράθεση:
...ριχνεις μεσα και λιγο seachem prime και τερμα ...
:eek:Tricky, αυτό είναι tricky!!! Μα δεν πρέπει πρώτα να "εξυγιάνουμε" το νερό της βρύσης και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο. Η εξουδετέρωση του χλώριου/χλωραμίνης νομίζω ότι θέλει το κάποιο χρόνο και δεν συμβαίνει ακαριαία. Και αν μιλάμε για 60-70% νερό από τη βρύση, μήπως στην βιολογία του ενυδρείου σου πρέπει να συμπεριλάβεις και την ύπαρξη χλώριου κάθε 15 ημέρες που όλο και κάποια επίπτωση θα έχει σε μικροοργανισμούς;
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bluetiger : 01-02-06 στις 20:09
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-06, 19:59
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
....
..................
Συμφωνώ με την έννοια ότι είναι ένα τεχνητά κατασκευασμένο και συντηρούμενο σύστημα το οποίο δεν θα υπήρχε χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση. Αυτό όμως που θέλω να περιγράψω λέγοντας "φυσικό σύστημα" είναι όλες οι δραστηριότητες που αναλαμβάνουν εντός του συστήματος οι φυσικοί μηχανισμοί. Π.χ. ο μεταβολισμός της τροφής από τα ψάρια, η φωτοσύνθεση από τα φυτά, ο κύκλος του αζώτου από τα βακτηρίδια κλπ
.....
Αν και ποτέ δεν έζησα σε ενυδρείο, νομίζω ότι σε σχέση με εμάς, θα είναι η διαφορά του να είσαι, σε ένα κήπο στην Αθήνα και του να είσαι, σε ένα δάσος.., ¶νοιξη.., μεσημέρι.., μετά από βροχή !
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε ένα ελάχιστο κομμάτι μπορούμε να αντιγράψουμε την φύση.
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ελέγξει , ούτε καταλάβει πλήρως το 'software' της φύσης.......απλά το παρατηρεί !

Τώρα αν το σκεφτούμε ενυδρειακά, και μετά, πόσος είναι ο 'κυκλος' της φύσης ....
........ μην μου πεις ότι δεν κάνει αλλαγές νερού !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-06, 07:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Μα δεν πρέπει πρώτα να "εξυγιάνουμε" το νερό της βρύσης και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο. Η εξουδετέρωση του χλώριου/χλωραμίνης νομίζω ότι θέλει το κάποιο χρόνο και δεν συμβαίνει ακαριαία. Και αν μιλάμε για 60-70% νερό από τη βρύση, μήπως στην βιολογία του ενυδρείου σου πρέπει να συμπεριλάβεις και την ύπαρξη χλώριου κάθε 15 ημέρες που όλο και κάποια επίπτωση θα έχει σε μικροοργανισμούς;
Περασαν χρονια και οι Αρειανοι ηρθαν στη γη και την κατεκτησαν.Αποφασισαν να διατηρησουν μερικους ανθρωπους σε ειδικα κλειστα συστηματα-ενυδρεια , για παρατηρηση και διασκεδαση . Προσπαθωντας να προσαρμοσουν αυτα τα τεχνητα συστηματα με τετοιο τροπο ωστε να εξασφαλιζονται οι βελτιστες συνθηκες διαβιωσης για τους ανθρωπους-κατοικιδια , οι Αρειανοι μπερδευτηκαν: ποση ατμοσφαιρικη ρυπανση αντεχουν οι ανθρωποι? ποσο μπετον ? ποσες διοξινες μπορει να εχει το φαγητο του? ποσα ντεσιπελ αντεχει το αυτι του? ποσα τετραγωνικα μετρα ζωτικου χωρου απαιτει ο ανθρωπος για να συμπεριφερεται φυσιολογικα ? επειδη δεν βρηκαν ολες αυτες τις πληροφοριες γραμμενες , οι Αρειανοι κοιταξαν στο παρελθον του ανθρωπου τα τελευταια 2000 χρονια : πελαγωσαν με τις διαφοροποιησεις στις τιμες των παραπανω παραμετρων και παρατησαν εντελως το hobby ....

ναι , εισαγω χλωριο στο ενυδρειο με την αλλαγη νερου... μετα απο μια ωρα ομως τα ψαρια κολυμπουν πολυ πιο χαρουμενα ...κανουν και περισσοτερο σεξ...

φιλικα ,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-06, 09:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
:eek:Tricky, αυτό είναι tricky!!! Μα δεν πρέπει πρώτα να "εξυγιάνουμε" το νερό της βρύσης και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο. Η εξουδετέρωση του χλώριου/χλωραμίνης νομίζω ότι θέλει το κάποιο χρόνο και δεν συμβαίνει ακαριαία. Και αν μιλάμε για 60-70% νερό από τη βρύση, μήπως στην βιολογία του ενυδρείου σου πρέπει να συμπεριλάβεις και την ύπαρξη χλώριου κάθε 15 ημέρες που όλο και κάποια επίπτωση θα έχει σε μικροοργανισμούς;
H προσθηκη αντιχλωριου απ'ευθειας μεσα στο ενυδρειο κατα την διαρκεια της αλλαγης δεν δημιουργει προβλημα.
Εκτος απο ειδικες περιπτωσεις (ενυδρειο reef,θαλασσινο κλπ) δεν χρειαζεται να προετοιμαζουμε το νερο βρυσης.
Μπορουμε απ'ευθειας να το ριχνουμε στο ενυδρειο (για την μεταβολη θερμοκρασιας υπαρχουν λυσεις) και να βαζουμε την ποσοτητα του αντιχλωριου που αντιστοιχει στην αλλαγη.
Τα αντιχλωριο δεσμευει ΑΜΕΣΩΣ τις οποιες ποσοτητες χλωριου και χλωραμινης υπαρχουν στο νερο.
Καπου ειχα και την χημικη αντιδραση αλλα δεν την βρισκω.
Οσο για τα ιχνοστοιχεια που περιεχει το νερο μπορουμε να προσθεσουμε εμεις οπου και οταν υπαρχει αναγκη.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-02-06, 11:01
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Οι θεωρίες που μιλάνε για συχνές και τακτικές αλλαγές νερού για να κρατάμε τις ανεπιθύμητες χημικές ενώσεις σε χαμηλά επίπεδα (NO3, PO4,...) και να αναπληρώνουμε τα απαραίτητα για τα φυτά και ζώα ιχνοστοιχεία, ειδάλλως θα έχουμε προβλήματα, προβλήματα, προβλήματα...
NO3 και PO4 ειναι επιθυμιτά στοιχεία και δεν θέλουμε να τα κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα αλλα σε επιθυμιτά επίπεδα.
Το άζωτο και ο φώσφορος ειναι απο τα ΚΥΡΙΑ θρεπτικά στοιχεία
Διάβασε λίγο εδώ.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8327
Διαισθάνομαι οτι μάλλον δεν εχεις καταλάβει σωστά την θεωρία περί ισορροπιών.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-06, 21:22
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
NO3 και PO4 ειναι επιθυμιτά στοιχεία και δεν θέλουμε να τα κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα αλλα σε επιθυμιτά επίπεδα.
Το άζωτο και ο φώσφορος ειναι απο τα ΚΥΡΙΑ θρεπτικά στοιχεία
Διάβασε λίγο εδώ.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8327
Διαισθάνομαι οτι μάλλον δεν εχεις καταλάβει σωστά την θεωρία περί ισορροπιών.
Ναι, να τα κρατήσουμε σε επιθυμιτά επίπεδα. Ήταν λάθος η διατύπωσή μου. Έχω ήδη διαβάσει με μεγάλο ενδιαφέρον τις δημοσιεύσεις σου και με έχουν βοήθήσει πολύ.

Πάμε όμως στο θέμα: Υπάρχουν τρόποι να διατηρούμε ισορροπημένη χημεία/βιολογία στο ενυδρείο αποφεύγοντας τις συχνές αλλαγές νερού;
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-06, 00:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Πάμε όμως στο θέμα: Υπάρχουν τρόποι να διατηρούμε ισορροπημένη χημεία/βιολογία στο ενυδρείο αποφεύγοντας τις συχνές αλλαγές νερού;
Ναι ομως μόνον αν είσαι έμπειρος ή απλά τυχερός.
Η τύχη όμως δεν κρατάει συνέχεια.
Δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες που μπορείς να τους ακολουθήσεις.
Είναι σαν να κανεις μαθήματα οδήγησης γνωρίζοντας μόνον την θεωρία.
Και για να αποκτήσεις εμπειρία χρειάζεται χρόνος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-06, 20:38
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluetiger
Υπάρχουν τρόποι να διατηρούμε ισορροπημένη χημεία/βιολογία στο ενυδρείο αποφεύγοντας τις συχνές αλλαγές νερού;
Πήγα και πήρα το βιβλίο της Walstad.

Στο τελευταίο κεφάλαιο (σελ.182 - "D. Guidelines in Aquarium Keeping"), γράφει η συγγραφέας:

"...Small 2-5 gal tanks are perfect for first-time hobbyists for finding the right plant species, learning to deal with algae problems, etc.. "

Χμμ, ενυδρειάκια 8-20 λίτρων, "τέλεια" για πρωτάρηδες κλπ κλπ.

Εγώ λέω να ακολουθήσω τις οδηγίες της να δουμε τι θα βγεί... Ενα 20λιτρο ενυδρειάκι δεν είναι τιποτα... έιμαι περίεργος πάντως. Δε δοκιμάζεις και συ σε ένα μικρούλι ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-06, 20:00
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Επειδή κάτι μου θυμίζει όλη αυτή η κουβέντα ... ... να επισημάνω και εγώ (όπως και παλιότερα) ότι οι αλλαγές νερού σε φυτεμένο ενυδρείο είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Επίσης ... πράγματι ο κυκλοφορητής και το φίλτρο μπορούν να αντικατασταθούν για ορισμένες ημέρες από το φυσικό φιλτράρισμα που προσφέρουν τα φυτά (φρόντισε η κόρη μου να αφήσει στο έλεος ... των φυτών ... για 4 ημέρες το ενυδρείο χωρίς ευτυχώς να υπάρξει κάποιο δυσάρεστο για τα ψάρια).

Τέλος ... να αναφέρω και ένα παράξενο ... γέννησαν οι ξιφοφόροι μου και με έκπληξη διαπίστωσα ότι έχει επιβιώσει ένα μικρό κάπου ανάμεσα στα φυτά (έχει φτάσει σε μήκος το ένα εκατοστό πλέον και δεν τολμώ να κλαδέψω γιατί φαντάζομαι ότι θα γίνει μεζεδάκι). Αλήθεια πότε εκτιμάτε ότι θα μπορεί να κυκλοφορήσει ανάμεσα στα άλλα;
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-06, 21:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι αλλαγες νερου σε φυτεμενο ενυδρειο εχουν σημασια - αδειαζουν τα "αποβλητα" απο τα λιπασματα και φρεσκαρουν το νερο με ιχνοστοιχεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά του Νερού nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 0 27-12-04 20:34
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13240 seconds with 13 queries