Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-18, 19:45
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Ζεόλιθος ή Μακαρόνι;

Καλησπέρα! Δεν έχω να ρωτήσω κάτι επιπλέον από ότι λέει ο τίτλος. τι προτείνεται για ενυδρείιο φυτεμένο; Ζεόλιθο ή Μακαρόνι;
έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο προιόν;
Από ζεόλιθο δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο προιόν κατά νου. Aπό μακαρόνι, είμαι μεταξύ siporax και matrix.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-18, 20:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Προφανώς ρωτάς για υλικό στο φίλτρο σου.
Ζεόλιθο σε καμιά περίπτωση (ή μόνο για ειδικές περιπτώσεις και συγκεκριμένο διάστημα).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E9%E8%EF%F2
Τα 2 άλλα υλικά που αναφέρεις είναι από τα πιο γνωστά και αποτελεσματικά για την εγκατάσταση της βιολογίας αλλά, λόγω τιμής και αντίστοιχης αποτελεσματικότητας, θα πρότεινα απλή ελαφρόπετρα (που εξάλλου είναι και το Matrix). https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-18, 11:54
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Για να το προτείνεις φαντάζομαι την ίδια δουλειά κάνει με τα ενυδριακά αλλά είναι ίδιας ποιότητας;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-18, 13:27
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γιατί ζεόλιθο σε καμιά περίπτωση; Ο ζεόλιθος το μόνο που κάνει είναι να ρουφάει την αμμωνία και να αποτρέπει τις απότομες αυξήσεις της αμμωνίας. Από κει και πέρα δεν κάνει τίποτα παραπάνω και μπορεί να μείνει στο ενυδρείο για πάντα. Μάλιστα είναι καλό και για βασικό υλικό φίλτρου γιατί είναι μικρο-πορώδες και κρατάει μεγάλες αποικίες καλών βακτηριδίων (nitrifying bacteria).
Το μόνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι πως αν προσθέσουμε αλάτι στο ενυδρείο (είτε για κάποια θεραπεία είτε για να γεννήσει πχ μια amano shrimp) τότε οπωσδήποτε πρέπει να βγάλουμε τον ζεόλιθο γιατί με το αλάτι ελευθερώνει την αμμωνία που έχει ρουφήξει.
Αυτός είναι όμως και ο τρόπος να επαν-ενεργοποιούμε τον ζεόλιθό μας, τον βάζουμε σε νερό με 5% αλάτι φαγητού για 24 ώρες, φεύγει όλη η αμμωνία, ξεπλένουμε και είναι έτοιμος σαν καινούριος και πάλι.
Προσωπικά έχω ζεόλιθο στο φίλτρο μου τα τελευταία 7 χρόνια και δεν άφησα ποτέ το φίλτρο χωρίς ζεόλιθο.

Βέβαια υπάρχουν και κάποια άρθρα στο ίντερνετ που προτείνουν να χρησιμοποιήσουμε ζεόλιθο μόνο την ημέρα που θα δούμε απότομη αύξηση της αμμωνίας, και να το βγάλουμε μόλις επανέλθει η αμμωνία μας για να βάλουμε λέει άνθρακα ως βασικό μέσο. Ε δεν μπορώ να εμπιστευτώ μια πηγή που μου λέει πως πρέπει να χρησιμοποιώ activated carbon 365 μέρες το χρόνο! Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 7 χρόνια στην βιβλιογραφία!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-18, 13:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Για να το προτείνεις φαντάζομαι την ίδια δουλειά κάνει με τα ενυδριακά αλλά είναι ίδιας ποιότητας;

Κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.
Για την ποιότητα δεν ξέρω τι εννοείς. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ωφέλιμη επιφάνεια για την αποίκιση των χρήσιμων βακτηρίων. Για την ελαφρόπετρα είναι οι ίδιες με του matrix https://www.seachem.com/matrix.php
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-18, 13:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ζεόλιθο σε καμιά περίπτωση;....
Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E9%E8%EF%F2
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-18, 15:48
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, την είχα ξαναδιαβάσει την συζήτηση τότε, την διάβασα πάλι τώρα. Δεν λέει κάτι ουσιαστικά κακό για τον Ζεόλιθο.
Λέει πως μαλακώνει το νερό (το χρειάζομαι γιατί έχω 35ΚΗ και pH 8 στην βρύση μου!)
Λέει πως μειώνει την αμμωνία (καλό), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργηθεί ΝΟ2 και ΝΟ3 και να χάνονται τα νιτροποιητικά βακτήρια (κακό), οπότε να μην υπάρχει τροφή για φυτά. Προσωπικά μου την μειώνει τόσο όσο χρειάζεται για να έχω ένδειξη 0 αμμωνία αλλά νιτρικά (ΝΟ3) 15-35. Το ΝΟ3 μου πρέπει να μειωθεί κι άλλο, οπότε βάζω περισσότερα φυτά και περισσότερο ζεόλιθο.
Εκτός από τον Ζεόλιθο στο φίλτρο έχω και Eheim Biomech και Eheim torf pellets. Με όλη αυτή την προσπάθεια καταφέρνω να έχω σταθερές συνθήκες στο ενυδρείο με ΝΗ3: 0, ΝΟ2: 0, ΝΟ3: 10, pH: 7.8, kH: 11-15, GH: 15-17.

Θα δοκίμαζα και Shrimp Active Soil αλλά φοβάμαι γιατί έχω ακούσει να μηδενίζει το kH και να πέφτει απότομα το pH στο 6.0, και αυτό θα σκότωνε φυτά ψάρια και γαρίδες!

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο Ζεόλιθος δεν βγάζει κάτι κακό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί (μαζί με άλλο βιολογικό όπως το μακαρόνι) ώστε να προσφέρει σταθερότητα σε ένα ενυδρείο, να μαλακώνει το νερό, να μειώνει τα Νιτρικά (μηδενίζοντας τις εξάρσεις ή αυξήσεις αμμωνίας) με αποτέλεσμα να μειώνεται και η άλγη, και γενικά να κάνει ιδανικές τις συνθήκες εκεί όπου υπάρχει αρκετό φορτίο, σκληρό νερό και αδυναμία αγοράς ΑΟ.
Η αλήθεια πάντως είναι πως δεν επανενεργοποιώ τον ζεόλιθό μου και πολύ συχνά. Μόνο όταν δω αύξηση στην άλγη ή αν μυρίσει το νερό (που σημαίνει πως ανέβηκε η αμμωνία για κάποιο λόγο). Συνήθως το κάνω μια φορά το καλοκαίρι με τις ζέστες, ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζω νερό κάθε μέρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζεόλιθος και χρήσεις του (αναδημοσίευση) Sakisdraminos Θαλάσσια Βιολογία 0 13-08-16 02:31
φτηνός ζεόλιθος kostas82 Ιστοσελίδες στο Internet 17 31-01-16 02:01
Μακαρόνι? giagligian Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-12-07 17:58
ζεόλιθος και οξύτητα !! akisk Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-12-05 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04431 seconds with 13 queries