Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-03-04, 19:21
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Νέο τροπικό ενυδρείο

Γεια σας παιδιά,
Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας από τον Βόλο και θα χρειαστώ άμεσα την βοήθεια σας.
Έχω φτιάξει ένα τροπικό ενυδρείο 80 lit με τον παρακάτω εξοπλισμό.
• Ενυδρείο 80Χ35Χ40
• Φίλτρο εξωτερικό hdor Prime 10 με 300 lit/h.
• Φίλτρο βυθού με μία έξοδο όπου έχω κυκλοφορητή νερού HYDEA K20 με 150lit/h.
• Θερμοστάτη VISIT HERM, VTH 300 300W.
• Αντλία αέρα President EK-8000, με έξοδο μια πέτρα 60cm πίσω και μερικές φυσαλίδες στο κέντρο.
• Φωτισμό 2 λάμπες 18W gro-lux 14h/day.
• Decor έτοιμο εμπορίου με απεικόνιση φυτά βράχια.
• Βυθός πέτρα χαλαζία και 20% λάβα.
• Ένα κορμό, πλαστικά φυτά και δύο διακοσμητικά καράβια.
Τα υλικά του φίλτρου είναι υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας, και 5 πωρόλιθοι για τα βακτηρίδια.
Δούλεψα για 48 ώρες ρητίνες για να κατεβάσω την σκληρότητα.
Στο νερό έχω προσθέσει βακτηρίδια stress zymes της aquarium pharmaceuticals και Flora Pride της Tetra.
Έχω προς το παρόν δυο αγγελόψαρα, ένα ζευγάρι ξιφοφόρους και δύο αρσενικά γκάπι. Επίσης 5-6 φυτά αληθινά.
Στο άμεσο μέλλον θέλω να βάλω μια μικρή ομάδα 10-15 tetra neon και να αντικαταστήσω τα πλαστικά φυτά με αληθινά.
Επίσης προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα της αντικατάστασης του νερού και σκέφτομαι για τον σκοπό αυτό να προετοιμάζω νερό σε δοχείο με χρήση εξωτερικού φίλτρου με ρητίνες για 48 ώρες (Το νερό του Βόλου φημίζεται για την σκληρότητα του). Καθώς και να βάλω CO2 από μικρή μπουκάλα. Μάλλον από μπουκάλα CO2 από πυροσβεστήρες ή από χρωματοσφαίριση, εκτός αν βρω κάποια ποιο κατάλληλη.

Η χτεσινή ανάλυση του νερού χρησιμοποιώντας το aqua test box της sera μου έδωσε τις παρακάτω μετρήσεις:

PH = 8
GH = 0
ΚΗ = 11
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0,5mg/lit
NO2 = 0,3mg/lit
NO3 = 120 mg/lit
PO4 = 0,5mg/lit
Fe = 0,25mg/lit
Cu = 0,3 mg/lit

Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι θα πρέπει να προσθέσω CO2 τεχνητά, να προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή του 30% του νερού και να προσθέσω βακτηρίδια και λίπασμα.
Εδώ θα ήθελα και την γνώμη σας!

Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι παρακάτω:
• Καταρχήν θέλω να μάθω αν το να βάζω αέρα στο ενυδρείο μου, δηλαδή οξυγόνο, διώχνω το CO2 από το νερό μου. Επίσης πόσες ώρες πρέπει να εργάζεται η αντλία αέρα;
• Ο υπάρχων φωτισμός κρίνεται ικανοποιητικός ή πρέπει να προστεθούν λάμπες και ποίου τύπου; (υπάρχων χώρος: για μία ακόμα λάμπα.)
• Αν προσθέσω και άλλα ψάρια θα μου παρέχουν αυτά το απαραίτητο CO2 για τα φυτά μου;
• Το να τοποθετώ τακτικά ταμπλέτες CO2 (CO2-tabs plus της sera) στο φίλτρο νερού κρίνεται ικανή πρόσθεση CO2;
Επίσης και για τον λόγο ότι με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο να αναπτύξω φυτά από τα ψάρια υπάρχει κάτι που παρέλειψα να κάνω; Προς το παρών, αν και νωρίς, δεν βλέπω να τα πηγαίνουν και τόσο καλά τα λίγα φυτά μου! Εγώ υποψιάζομαι την έλλειψη CO2 για αυτό. Έχω δίκιο;

Αυτά προς το παρών, χαιρετίσματα από τον Βόλο, και σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
Φιλικά Σταμάτης Βλάχος
e-mail: stamatis_vlachos@hotmail.com
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06951 seconds with 13 queries