Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-12, 20:35
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Ενυδρείο με 2 ή παραπάνω είδη κιχλίδων.

Καλησπέρα σκέφτομαι να κάνω ένα ενυδρείο που να έχει μέσα μόνο κιχλίδες. Με ενδιαφέρει κυρίως να μπορούν να συνυπάρχουν μεταξύ τους και να μην χρειάζεται πολύ επεξεργασία το νερό τους...(αν ήταν και νερό δικτύου δεν θα με χάλαγε καθόλου)....

Το θέμα είναι ότι στο ενυδρείο μου (96 λίτρα) σκέφτομαι να βάλω μόνο κιχλίδες, δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή οπότε δεν θέλω να βάλω π.χ. ένα ζευγάρι και να γίνει species tank..
Σκεφτόμουν να μπουν διαφορετικά είδη κιχλίδων από συγκεκριμένους βιότοπους (είτε ποτάμια Αφρικής ή από Κεντρική Αμερική κ.τ.λ.) αλλά να είναι ένα ψάρι από κάθε είδος και να "χωράνε" σε αυτά τα λίτρα....
Απλά σκεφτόμουν ότι είναι μεν δύσκολο κάτι τέτοιο αλλά εφόσον δεν θα μπουν ζευγάρια δεν θα υπάρχει και το ενδεχόμενο αναπαραγωγής οπότε τα ψάρια θα είναι πιο ήσυχα μεταξύ τους.......
Πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο???

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-12, 20:43
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ολα καλα φιλε μου αλλα τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για της περισσοτες κιχλιδες. μπορεις συγουρα να πας σε νανοκιχλιδες τανκανικα ή και ακομη καποιο αλλο μικρο ειδος το οποιο θα σου πουν και τα παιδια!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-12, 01:01
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εγω θα διαφωνησω με το να μπει μονο ενα φυλλο απο καθε ειδος κιχλιδας για να μην εχεις γεννες και τσακωμους. πιστευω οτι δεν θα δεις ποτε συμπεριφορες και ποτε π.χ. ενα κριμπενσις δεν θα ειναι κριμπενσις. εκτος απο αυτο τα ψαρια θα ειναι και στρεσαρισμενα, αφου δεν θα ζουν ετσι οπως πρεπει να ζουν, ζευγαρια η χαρεμια (ας απαντησουν και οι εμπειροι πανω σε αυτο, γιατι μπορει να κανω λαθος).
θα μου πεις οτι πολλοι εχουν μονο ενα οσκαρ στο ενυδρειο. να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι αντικτυπο εχει αυτο στη μακροβιοτητα του ψαριου η αν δεν παιζει κανενα ρολο.
γιατι δεν σκεφτεσαι να βαλεις ψαρια απο αλλη κατηγορια π.χ. τετρα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-12, 20:31
zairisjim Ο χρήστης zairisjim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Εγώ σε ένα ενυδρείο μου 96 λίτρων (60 χ 40 χ 40) έχω βάλει με μεγάλη επιτυχία και φοβερές συμπεριφορές ένα ζευγάρι julidochromis transcriptus και 5 brevis (2 m kai 3 f) και μπορώ να πω ότι είναι το κάτι άλλο. Πειραματίστηκα πάρα πολύ έκανα πολλά λάθη αλλά τώρα είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-12, 19:24
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Βασικά θέλω να βάλω κιχλίδες λόγω των συμπεριφορών τους, απλά δεν θέλω γέννες και γι' αυτό σκεφτόμουν να βάλω διαφορετικά είδη για να μην υπάρχει το ενδεχόμενο γέννας...
Δεν έχω κατασταλάξει στο είδος που θα μπει απλά θέλω να είναι κάτι εύκολο σε παραμέτρους νερού και να μην γεννάει συνέχεια.....
Απλά δεν θέλω να ξεφύγω σε "πληθυσμό" αλλά ούτε να τρέχω συνέχεια να δίνω μικρά. Έχω σκεφτεί να βάλω π.χ. μόνα τους lifalili ή kribensis ή convict, αλλά και τα τρία είδη γεννάνε σαν τρελά αν ξεκινήσουν οπότε...Αυτό είναι κυρίως που με κρατάει.
Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 διαφορετικά είδη σε 1 ενυδρείο magman Σαλιγκάρια 3 01-08-10 14:35
Σπάνια είδη Κιχλίδων!! Kisifer Γλυκό νερό - Γενικά 44 20-09-08 10:43
Σπάνια είδη κιχλίδων Αφρικής (rift lakes) water polo Tanganyika 13 13-09-08 14:18
ενυδρείο κιχλίδων,τα φώτα σας παρακαλώ :) frits Malawi 7 14-12-06 01:26
Είδη κιχλίδων στο ενυδρείο μου. Αναζήτηση νέων ... tropheus Malawi 2 14-07-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03633 seconds with 13 queries