Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-17, 19:10
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή vivarium 2.20*1.10*50 πάνω στον τοίχο ..

Καλησπέρα σας ,
Ξεκίνησα σιγά-σιγά το vivarium του σαλονιού μου.
1) γκρεμισα το εσωτερικό τούβλο έτσι ώστε από τα 50 εκατοστά που θα είναι το βάθος του τα 20 να είναι εσωτερικά στον τοίχο.
2)έριξα 7 εκατοστά τσιμέντο με σίδερα μέσα (σιναζι) ώστε να πατήσει πάνω. . Όταν θα είναι έτοιμο θα του βάλω και 5 βίδες μεγάλες στην πλάτη που θα πιάσουν στο πίσω τοίχο για μεγαλύτερη σταθερότητα.
Ερωτήσεις! !!
1) το κενό που έχω είναι 2.50 μήκος και το vivarium θα είναι 2.20 θα φτιάξω βάση για κρασιά δίπλα, θα ήταν υπερβολή πιστεύετε στην τελική όψη αν το κάνω όλο vivarium ;;;
2) θα φτιαχτεί από κόντρα πλακέ θαλάσσης (Ρωσίας) το νερό που θα έχει μέσα θα είναι ότι θα μαζεύει από την αποστράγγιση και σε ένα σημείο το νερό που έχω για τον καταρράκτη μου, να βάλω 16 ή και το 8 πάχος θα μου φτάνει ;;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170623_185803.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170623_185511.jpg
Εμφανίσεις:  627
Μέγεθος:  86,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-17, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι κόντρα πλακέ Ρωσίας ή από Σημύδα,
προτίμησε τύπου Αφρικής , ποιο ακριβό αλλά πολύ καλύτερο,
και αντέχει στην υγρασία.
Εχω φτιάξει το ενυδρείο μου στη ταράτσα με κοντρα πλακε θαλάσσης Αφρικής
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-17, 19:46
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Εγώ που ρώτησα το καλύτερο είναι μου είπαν είναι της Ρωσίας , 75-80 το φύλο έχει.
Της Αφρικής πόσο έχει ;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-17, 20:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιατί να πάρεις φύλλο ολόκληρο ;
θα πας στο Leroy και θα πάρεις και θα πληρώσεις μόνο τα κομμάτια που θες, όχι τα ρετάλια
δες τιμές https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia...ou/?pg=2&srt=0
προτίμησε το Οκουμέ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-17, 20:21
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις των φύλων είναι 2.50*125 και εμένα το vivarium θα είναι 2.20*1.10.
Οπότε αναγκαστικά θα χρειαστώ σίγουρα 2 ολόκληρα για πλάτη και πάτο μαζί με πλάι .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-17, 21:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

δες τιμες στο leroy,
απο τις πιο φθηνές που εχω βρει,
αλλά στο θαλάσσης, τα άλλα δεν τα έχω ψάξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-17, 22:50
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε μου θα γινει φοβερο,θελουμε πολλες φωτο απο ολα τα σταδια κατασκευης του. τι θα βαλεις μεσα?dart frogs?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-17, 09:51
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ευχαριστώ κύριε Τάκη θα κοιτάξω και στα leroy.
Ναι dart frogs θα βάλω. .
Έβαλα κάποια ξύλα που έχω πάνω στο σιναζι για να φανταστώ περίπου το τελικό μέγεθος και αφού συμφωνήσει και η γυναίκα θα της πω μήπως το κάνουμε ολο vivarium Γιατί όσο μεγάλο και να είναι κάτι ποτέ δεν είναι αρκετό!!! Απλά φοβάμαι μην κάθεσαι στο σαλόνι και σε πλακώνει το μέγεθος και μετά δικαιωθούν όλοι που με λένε υπερβολικό! !!
Εσείς θα το κάνατε όλο το μήκος vivarium Ή θα βάζατε κανένα ραφακι στο βάθος αριστερά ;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170623_185601.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  55,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-17, 11:03
loupo68 Ο χρήστης loupo68 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2013
Περιοχή: Κορυδαλος
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Όταν θα πρασινήσει και θα ομορφύνει,δεν θα σε πλακώνει κανένα μέγεθος!Το αντίθετο θα έλεγα!
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-17, 11:08
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλυ επιτυχία θα είναι υπέροχο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-17, 11:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς θα το κάνατε όλο το μήκος vivarium Ή θα βάζατε κανένα ραφακι στο βάθος αριστερά ;;
Ολο ολο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-17, 14:50
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αυτό στα αριστερά κάτω από την τηλεόραση είναι τζάκι? καλη επιτυχια στο εγχείρημα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-17, 15:21
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, ναι τζάκι είναι άλλα έχει τζαμί μπροστά αν ρωτάς για την θερμοκρασία. .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-17, 21:05
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Όλο βέβαια! ¶σε που δεν ξέρω αν θα φαίνονται τα ραφακια... Τι πλάτος έχει αυτό που έχεις σκάψει; Θα το τραβήξεις και προς τα έξω; Μπορεί μελλοντικά να θέλεις να το κάνεις ενυδρείο;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-17, 08:13
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Έχω αφαιρέσει ένα τούβλο και την μόνωση (σύνολο 20 εκατοστά) και το σιναζι βγαίνει 20 εκατοστά έξω, το vivarium θα είναι 20 εκατοστά μέσα στον τοίχο, 20 εκατοστά πάνω στο σιναζι και θα βγαίνει 10 εκατοστά στο κενό. .. Δεν θέλω να μπλέξω με ψάρια γιατί μου φαίνονται πολύ δύσκολα! !!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-17, 10:35
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loupo68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν θα πρασινήσει και θα ομορφύνει,δεν θα σε πλακώνει κανένα μέγεθος!Το αντίθετο θα έλεγα!
Καλή επιτυχία!
Θα συμφωνήσω απόλυτα στα λεγόμενα του φίλου εδώ Με το καλό λοιπόν και από μένα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να μπλέξω με ψάρια γιατί μου φαίνονται πολύ δύσκολα! !!!
Τι εννοείς με αυτό βρε συ? Αν καταλάβεις κάποια πράγματα πάνω σε αυτά και τα κάνεις σωστά κανένα ψάρι δεν θα είναι δύσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-17, 18:40
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποιο ψάρι που να ζει σε απιονισμενο νερό αλλά να μην θέλει πολλά λίτρα; γιατί σκέφτομαι να κάνω μια λίμνη στο κέντρο και μήπως έβαζα ένα ψαράκι μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-17, 13:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

γιατί σε απιονισμένο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-08-17, 23:31
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Γιατί το νερό που χρησιμοποιώ στα βατράχια είναι απιονισμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-08-17, 11:00
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το νερό που χρησιμοποιώ στα βατράχια είναι απιονισμενο.
Βασικά αν είχες κανονικό νερό κανένας μονομάχος ή κανά κοπαδάκια cpd θα έπαιζαν καλά...Αλλά το απιονισμένο νερό θα έχει ελλείψεις...Γιατί δεν του βάζεις κανονικό;Σε τι βοηθάει το απιονισμένο;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-08-17, 08:54
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Επειδή δεν έχω αντίστροφη όσμωση του βάζω απιονισμενο, κανονικό δεν μπορώ γιατί θα πεθάνουν αν έρθει σε επαφή με το δέρμα τους. . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το φώς ;; κοιτάω μέσω eBay να βρώ κάποιο φως led να βγαίνει σε μεγάλη διάσταση αλλά δεν βρίσκω! !! Τι πρέπει να κοιτάξω στα χαρακτηριστικά των led ;; ξέρω ότι πρέπει να είναι 8.000Κ αλλά αυτό φτάνει για την σωστή ανάπτυξη των φυτών και των ζώων ;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-09-17, 18:46
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας , έχω φτάσει στο σημείο που περιμένω να μαζέψω λίγα λεφτά ώστε να παραγγείλω ένα καλό φως από ebay Και να αγοράσω τα πάνω plexiglass Ή τζαμί ώστε να κάνω 2 πορτακια ανοιγμένα 105×45 το καθένα. . Θέλω την βοήθεια σας γιατί στις ρίζες που βλέπετε στον πάτο θα υπάρχει άμμος από κάτω η οποία μπροστά κατά μήκος και πλάτος 15 εκατοστά θα έχει νερό βάθος 15 εκατοστά και στο κέντρο θα υπάρχει μια λιμνούλα πάλι 15 εκατοστά βάθος και διάμετρο 30-40 εκατοστά και όλο το υπόλοιπο θα είναι "στεριά" για τα βατραχακια μου. Τί άμμο να πάρω ;; θέλω άσπρη γιατί πιστεύω με όλο το τελικό αποτέλεσμα και με πεσμένα φύλλα από πλάτανο επάνω της θα είναι πολύ ωραία η αντίθεση. .

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GHOST_G7 : 29-09-17 στις 18:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-10-17, 20:23
Το avatar του χρήστη Aquabug
Aquabug Ο χρήστης Aquabug δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2013
Περιοχή: Sthlm
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Αν βαλεις darts να ξερεις οτι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να πνιγουν με τοσο βαθος.
Εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα τοσο νερο ή καλυτερα καθολου. Ασε που θα χρειαστεις και φιλτρο/ heater και τροπο να κρυψεις. Τι φως θες να βαλεις; Γενικα απο 6500- 8000Κ θα κανουν καλη δουλεια αλλα και αναλογως τα φυτα που θα βαλεις θα πρεπει να εχεις και πολλα watts. Τα τζαμια δεν θα ειναι συρτα; Νομιζω θα εχεις προβλημα αλλιως. Επισης αμμο δε κανει να βαλεις, αν καταποθουν κοκοι απο τα βατραχια θα εχουν προβλημα με το πεπτικο συστημα τους.

Γνωμη μου, αν θες darts κανε μονο στερια, αλλιως βαλε καποιο ζωντανο που να θελει νερο. False bottom θα κανεις; Και αγορασε μια οσμωση, το αποιονισμενο δε το πολυ εμπιστευομαι γενικα. Ποσα nozzles σκεφετεσε να βαλεις;

Απο την αλλη μερια του τοιχου ειναι εξωτερικος χωρος ή δωματιο;
__________________
HUMID
ecosystem design
——————————————
www.facebook.com/HUMID.ME
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-10-17, 07:30
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Καλημέρα μπήκα και διάβασα και σε ένα ξένο φόρουμ και γράφουν ότι αν τα βατράχια έχουν κάτι σαν στεριά ώστε να μπορούν να βγούνε περπατώντας δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά έκατσα χτες και κόλλησα τζάμια ώστε να ξεχωρίσω το νερό που θα φιλτράρεται και θα μπει κάποιο ψαράκι από το νερό που θα προέρχεται από την αποστράγγιση. Θα βάλω αυτές τις μπάλες τις καφέ κάτω και από πάνω κάποιο πλαστικό πάτο με τρύπες, από πάνω θα έχει σιτα και μετά κάρβουνο και χώμα. Στο σημείο που θα βάλω τα ψαράκια ή θα βάλω από πάνω κάτι ώστε να μην πέφτουνε τα βατραχακια μου μέσα αλλά να μην φαίνεται και πολύ στο μάτι (σκέφτομαι για κρυσταλιζε δίχτυ τεντωμένο με ξυλάκια από πάνω να φαίνεται σαν ρυάκι σε δάσος). Όσο αφορά το πότισμα έχω βάλει στην οροφή σωλήνες από ποτιστικο φ16 για τεχνίτη βροχή και θέλω να δω αν θα φτάνει και για πότισμα αλλιώς αργότερα θα βάλω το κιτ που έχουν όλοι στο εξωτερικό με 10 μπεκ κατά μήκος.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Στο μπροστά τμήμα στην Μέση και στα πλάγια θα υπέχει νερό και στα δύο "κουτιά" θα υπάρχει το χώμα. .στα πλάγια θα υπάρχει από ένας θερμοστατης Και αριστερά εξωτερικά θα υπάρχει ένα φίλτρο το οποίο θα είναι κάτω από τα κρασιά με ένα πορτάκι μπροστά να μην φαίνεται. Στην αριστερή μεριά θα υπάρχει μια αντλία η οποία θα στέλνει το νερό πάνω μέσα από την σωλήνα που έχω κρύψει στην γωνία και θα ξεκινάει από την πέτρα λάβας που έχω βάλει στην αριστερή μεριά ένα καταρράκτης, ενώ δεξιά θα υπάρχει άλλη μια αντλία η οποία θα ανεβάζει το νερό στο σύστημα "βροχής"

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GHOST_G7 : 04-10-17 στις 07:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-17, 07:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο.
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-17, 08:04
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο.
Καλή επιτυχία!
Κι εγω!!!
Καλη επιτυχια και απο εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-17, 09:51
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον project! Κρατα μας ενημερους !
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-17, 12:33
Το avatar του χρήστη Aquabug
Aquabug Ο χρήστης Aquabug δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2013
Περιοχή: Sthlm
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Το δυχτι ειναι επιφοβο, μπορει να σκαλωσουν τα βατραχια σε αυτο και τοτε ο πνιγμος ειναι σιγουρος. Επισεις θα πρεπει να υπαρχει τροπος σε περιπτωση που πουν στο νερο να μπορουν βγουν, σκεψου οπως ειναι στη φυση, να ριχενει το νερο στη στερια. Αν το κανεις σαν πισινα θα ειναι πολυ πιο δυσκολο να βγουν, αναλογος και το υψος δλδ.

Η βροχη δε θα ειναι τοσο πρακτικη, θα κανει θορυβο, δε θα σου καλυψει πολυ επιφανεια και θα στα κανει και χαλια πανω απο ολα. Παιξε με mist systems και νεφελωτη για σιγουρια.

Με καταραχτη μη μπλεκεις καλυτερα, εκτος και αν στυσεις πολυ προσεγμενα ρυακι αλλα και παλι ρισκαρεις. Το νερο δεν το ελεγχεις και τοσο ευκολα. Βρισκει ΠΑΝΤΑ τον ευκολοτερο δρομο προς την γη και συνηθος δεν ειναι αυτος που θα θελαμε

Το φως θα ειναι μεσα στο κουτι; Δεν μου ειπες για την αλλη μερια του τοιχου; Αν ειναι εξωτερικος χωρος μηπως εχεις θεμα την θερμοκρασια;
__________________
HUMID
ecosystem design
——————————————
www.facebook.com/HUMID.ME
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-10-17, 16:00
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Έχω σύστημα για νέφος , νερό θα κάνω την προσπάθεια μου να βάλω σε καταρράκτη και βροχή και αν δεν πιάσει θα το σταματήσω έτσι και αλλιώς της σωλήνες για καλώδια και λάστιχα τις έχω μέσα στην πλάτη κρυμμένες. Από πίσω είναι είναι ένα τούβλο δικό μου, σοβας , σοβας του γείτονα τουβλα και μονωτικα ενδιάμεσα στα τούβλα οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με θερμοκρασία.Η βροχή δεν κάνει φασαρία απλά θα ακούγεται πάνω στα φυτά και θα είναι ωραίο θέαμα όταν θα σκάει στο νερό που θα έχει κάτω. Στην πέτρα λάβας όπου θα ξεκινάει ο καταρράκτης, την έχω σκάψει με καλεμι ώστε να κρύψω μέσα της ένα fogger Και όταν θέλω για εφέ θα το ανοίγω.Όσο για το νερό θα χρησιμοποιήσω βρύσης με αντιχλωριο μέσα και μόνο στο σύστημα νεφωσης θα έχω απιονισμενο. Το νερό που θα τραβάει η αντλία στα δεξιά που θα το στέλνει στους σωλήνες βροχής και το οποίο θα χάνω κάποιο πέφτοντας στα φυτά και στο χώμα θα το συμπληρώνω μετά με καινούργιο έτσι ώστε να ανανεώνεται και το νερό στα ψαράκια με φρέσκο.Το φώς μάλλον θα το έχω εσωτερικά στο πάνω μέρος και για αυτό θα πρέπει να είναι αδιάβροχο (έχω βρει στο eBay ένα της finnex 24/7 λέγεται) απλά δεν ξέρω αν θα φτάνει σε ένταση γιατί άλλο ενυδρείο που έχει βάθος 50 εκατοστά και άλλο 1.10 Σας ευχαριστώ. .

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-01-18, 23:25
GHOST_G7 Ο χρήστης GHOST_G7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Καλησπέρα μετα από καιρό.
Έχει δίκιο ο κύριος με το ψευδώνυμο aquabug και για τα τζάμια που ήθελα να τα κάνω να ανοίγουν προς τα πάνω ότι καλύτερα θα ήταν συρόμενα και για τον καταρακτη ότι είναι πολύ δύσκολο να οδηγήσεις το νερό εκεί που θες από μεγάλο ύψος χωρίς απώλειες....
Τα τζάμια τα έκανα συρόμενα και ο καταρακτης ακυρώθηκε προς το παρόν..
Μπορείτε να μου πείτε κάποια φυτά να βάλω δεξιά και αριστερά που να έχουν τις ρίζες μέσα στο νερό αλλά το σώμα τους απο έξω ;;;;;;
Το κάτω μέρος όπου υπάρχει το νερό φιλτράρετε με ένα fluval 206(μου το έδωσαν από ενυδρείο που λειτουργεί 1 χρόνο) και έχει κρυμμένους 2 θερμοστάτες έναν δεξιά και εναν αριστερά πίσω από τις πέτρες λάβας. Έχω βάλει 4 φυτά τα οποία τα έδεσα με πετονιά πάνω στις πέτρες και σε ένα κομμάτι ξύλου . Η σωλήνα που τραβάει το νερό από το ενυδρείο και το στέλνει στο φίλτρο είναι στην δεξιά μεριά πίσω από την πέτρα λάβας ενώ η επιστροφή την έχω περάσει από την πίσω μεριά και το ρίχνει στην αριστερή μεριά όπου έχω και μια αντλία που με την σειρά της παίρνει το νερό από αριστερά και το πετάει στο κέντρο.Ετσι πιστεύω ότι θα έχω καλύτερη κυκλοφορία του νερού για τα ψαράκια.. Περιμένω στις 20 του μήνα να παραλάβω το σύστημα ψεκασμού ώστε να μπορέσω να φυτέψω και το πάνω μέρος σιγά σιγά. Μετά έχουν σειρά τα φώτα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium στον τοίχο χωρίς βάση από κάτω. GHOST_G7 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-04-17 13:54
Vivarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 17 23-10-10 21:39
Vivarium tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 31-08-10 17:59
Vivarium gwgw ¶λλα ζώα 38 25-01-07 15:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08613 seconds with 14 queries