Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-04-14, 17:21   #1
Στρωσιμο με αμμωνια....βοηθεια!!!!
panosleonr
Junior Member
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος 13-04-14, 17:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στο φορουμ....Μετα απο πολυ καιρο διαβασματος και προετοιμασιας για να ξεκινησω το στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου μου ημουν ετοιμος πριν ενα μηνα Ακριβως να ξεκινησω με την μεθοδο της Αμμωνιας..Γεμισα και εβαλα τοση ποσοτητα αμμωνιας ωστε στο τεστ της σερα για αμμωνια να δω 3-5mg/l... 33μερες μετα απο τοτε οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 3-5mg/l No2 0 Νο3 0......Δεν καταλαιβανω γιατι αργει τοσο να δω Νο2.. Αλλαγες νερου δεν εχω κανει, στις 2 εβδομαδες επισης ειδα bacterial bloom το οποιο υπαρχει ακομα.... Μεσα εχω λευκη αμμο και μια ριζα ρεντμοορ η οποια εβγαλε και τις τανινες τις και σκουρινε το νερο...Επισης εβγαλε και τον ασπρο μυκητα αλλα αυτος εχει μειωθει αρκετα την τελευταια εβδομαδα.... το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και εχω τ ο εξωτερικο φιλτρο JBL e900 με 2 λιτρα σιποραξ και 2 λιτρα eheim substrat pro.... στην εξοδο και εισοδο του φιλτρου υπαρχει filterwool της sera.... Εχει συμβει σε κανεναν τιποτα αντιστοιχο? Ευχαριστω εκ των προτέρων. Παναγιώτης.
Εμφανίσεις: 8811
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-14, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως η αμμωνια ειχε τιποτα προσθετα? (βαζουν κατι αρωματικα κλπ οταν προκειται γα καθαριστικα προιοντα)
Βαλε μια φωτο απο την αμμωνια και συγκεκριμενα απο το σημειο που γραφει τα συστατικα.
Και απο το ενυδρειο γενικη.
Κανε μετρησεις και στη βρυση σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-14, 18:05
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

την αμμωνια την πηρα απο το φαρμακειο και ειναι σε διαφανο μπουκαλακι που δεν γραφει τιποτα....καθαρη αμμωνια ζητησα και οταν την ανακινησα δεν αφρισε...στη βρυση μου τι μετρησεις να κανω ακριβως?για αμμωνια και Νο2 Νο3 ειχα κανει για να πειραματιστω με τα τεστ μιας και ημουν ασχετος...και δεν ειχα βρει καποιο απο τα τρια μετρησιμα...Σε ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον σου..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-14, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 ειπα να μετρησεις, για επαληθευση περισσοτερο των τεστ, αλλα αφου εχεις κανει.
Τι να πω? Κατι παει λαθος.
Αν δεν βλεπεις φως, δοκιμασε και αλλαζωντας αμμωνια ή δοκιμασε με τροφη ή/και μπολι κι αν γινεται το ιδιο, κατι αλλο φταιει. Αντε να σκεφτεις απο μακρυα χωρις εικονα της καταστασης τι μπορει να φταιει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-14, 18:10
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

εισαι σιγουρος για τα τεστ σου? εγω οταν έστηνα το 700αρι για 20+ μερες μέτραγα 0 νιτρικά...τελικά αλλαξα τεστ και όλα ηταν μια χαρα, το τέστ (API) είχε θέμα, ηταν παλιό....
επίσης, να ρωτήσω αν οταν έβαλες νερό, έβαλες και αντιχλώριο ή μηπως ξεχάστηκε?
Απο την άλλη, μην νομίζεις οτι θέλει 10 μέρες για να ξεκινήσει, χωρίς άλλα "ζουμιά" ή μπόλι, αργεί πολύ. Προτείνω να ρίξεις λίγο μπόλι μέσα για να επιταχύνεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-14, 18:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβασε κι αυτο που λεει τι επηρεαζει τη βιολογια
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι σιγουρος για τα τεστ σου? εγω οταν έστηνα το 700αρι για 20+ μερες μέτραγα 0 νιτρικά...τελικά αλλαξα τεστ και όλα ηταν μια χαρα, το τέστ (API) είχε θέμα, ηταν παλιό....
Νιτρικα ετσι κι αλλιως, ειναι συνηθες να κανουν την εμφανιση τους μετα απο 25-30 μερες.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχει καθολου νιτρωδη, μετα απο τις 7-12 μερες.
Το τσεκ νιτρωδων πρεπει να κανει με αλλο τεστ, γιατι και στη βρυση μηδεν ειναι το φυσιολογικο. Δεν θα του εδειχνε κατι αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-04-14 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-14, 18:34
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αντιχλωριο εβαλα το stess coat της api....test εχω τρια διαφορετικα. εχω τις σερα, κατι στικς τις τετρα απο ενα φιλο που ειχε παλια ,και τις esha που πηρα εγω.το περιεργο ειναι πως σε ολα τα τεστ Νο2 και Νο 3 ειναι 0 ..Αν η αμμωνια που μου δωσανε ειναι λαθος πρεπει να αδειασω ολο το ενυδρειο και να ξανα βαλω αλλη και να ξεκινησω παλι απο την αρχη?Σκεφτηκα τωρα μηπως αν εβαζα ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω, μεσα στο ενυδρειο γεματο ενεργο ανθρακα δεν θα απομακρινε τις βλαβερες προσθετες ουσιες που μπορει να εχει η αμμωνια μου?Τι λετε θα μπορουσε να γινει δουλεια ετσι??? η μπα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-14, 18:40
ANASTASIS Ο χρήστης ANASTASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ενοειται πως εχεις ενεργοποιημενο θερμοστατη , σωστα ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-14, 18:49
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εχω θερμοστατη και τον εχω στους 30 βαθμους για να επισπευσω την διαδικασια οπως διαβασα....που να μην ειχα κιόλας......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-14, 18:59
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Φωτο απο το ενυδρειο...αν σας βοηθαει καθολου...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140413_190658.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  29,6 KB
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-14, 20:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο ανθρακας δεν πιανει αμμωνια (ελαχιστα μονο)

Στη φωτο στο ενυδρειο λειτουργει φιλτρο?
Αυτο δεν θυμιζει ενυδρειο που λειτουργει ενα μηνα,.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-14, 20:53
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

πισω δεξια ειναι η εισοδος του ενυδρειου και λιγο πιο αριστερα επανω ειναι η εξοδος του...δεν εχω καλυτερη φωτογραφικη...τι εννοεις δεν θυμιζει για ενυδρειο που λειτουργει ενα μηνα?? 10/3/14 ξεκινησε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-14, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο φαινεται σαν στασιμο (γιαυτο ρωτησα για το φιλτρο) και απο το νερο φαινεταi να υπαρχει μαλλον bacterial bloom.
Τι βυθο και γενικως διακοσμητικα, εχεις βαλει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-14, 21:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Απο "κατι" (ισως ψαχνοντας μπορεις να καταλαβεις τι) στο ενυδρειο σου εχεις πολυ οργανικη υλη.
Το bacterial bloom δεν ειναι απο αποδομηση της αμμωνιας (ετσι κι αλλιως δεν εχεις νιτρωδη) αλλα απο ετεροτροφα... ΜΗΠΩΣ εριξες και τιποτα αλλο εκτος απο το αντιχλωριο? (πχ τιποτα "μπουκαλοβακτηρια" η γενικα τιποτα αγνωστου ταυτοτητας "θαυματουργο ζουμι" ? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-14, 22:43
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο φαινεται σαν στασιμο (γιαυτο ρωτησα για το φιλτρο) και απο το νερο φαινεταi να υπαρχει μαλλον bacterial bloom.
Τι βυθο και γενικως διακοσμητικα, εχεις βαλει?
Την δευτερη βδομαδα του στρωσιματος εγινε το bacterial bloom το οποιο υπαρχει ακομα οπως φαινεται στην σημερινη φωτο...Μεσα εχω ασπρη αμμο και μια ριζα ρεντμοορ.... το εγραφα και στο πρωτο ποστ . δεν εχω ριξει τιποτα αλλο μεσα περιεργο ...εκανα οτι ελεγε το αρθρο που εχει εδω στο GAB για στρωσιμο με αμμωνια..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εστω λοιπον οτι εχεις bacterial bloom απο νιτροποιητικα, τοτε θα επρεπε να μετρας υψηλα NO2 ή NO3 (η και τα δυο)...

Μηπως τελικα οντως εχεις νιτρωδη ή /και νιτρικα και το στρωσιμο προχωραει κανονικα και απλα δεν το βλεπεις γιατι δεν κανεις σωστα το τεστ? τα μπουκαλακια (ειδικα το δευτερο των no2) θελουν πολυ καλο χτυπημα (ακομα και 1-2 λεπτα αν εχουν κρυσταλλωσει στον πατο)


Και μονο η υπαρξη bacterial bloom μας δειχνει πως υπαρχουν βακτηρια στο νερο, και αν αυτα δεν ειναι ετεροτροφα (απο τυχον βρωμιες, σαπισματα κτλ) ειναι νιτροποιητες!
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-14, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μπουκαλακια (ειδικα το δευτερο των no2) θελουν πολυ καλο χτυπημα (ακομα και 1-2 λεπτα αν εχουν κρυσταλλωσει στον πατο)
στα ΝΟ3 ισχυει αυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-14, 23:15
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Οτι γραφουν οι οδηγιες στα τεστ κανω να τα εχω κανει λαθος και στα 3 διαφορετικα τεστ..αλλα πειτε ενταξει στα μπουκαλακια εκανα λαθος..στα στικς που απλα τα βουτας στο νερο ποσο λαθος να κανει κανεις...? Επισης η αμμωνια δεν θα επρεπε να πεφτει εστω και λιγο?33 μερες περασαν και τεσταρω μερα παρα μερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-04-14, 23:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To φιλτρο δουλευει σωστα? Κατι αγνοουμε εχω την εντυπωση. Δεν γινεται να μην εχουν εμφανιστει νιτρικα και νιτρωδη σε τοσο καιρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-04-14, 23:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μηπως δεν υπαρχει ροη η μηπως ειναι ελαχιστη? μηπως ειναι βουλωμενο το φιλτρο?
Και να μην επεσε πολυ η αμμωνια, τουλαχιστο επρεπε να εχεις το λιγοτερο νιτρωδη (συνηθως σε 6-7 μερες το πολυ εχεις φουλ νιτρωδη), κι επειδη βλεπω κι αλλο μελος με παρεμφερη προβλημα, μια ερωτηση: η αμμωνια που αγορασατε λεει πανω πως ειναι αμμωνια? ειναι χυμα η συσκευασμενη? μηπως γραφει "αμμωνια για τσιμπιματα εντομων" πχ η κατι τετοιο κι οχι απλα "αμμωνια Χ%"?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-14, 08:14
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

την ροη του φιλτρου μια χαρα την βλεπω. συγκρινα και κατι βιντεο στο youtube απο το ιδιο φιλτρο που εχουν και αλλοι και δεν ειδα διαφορα.. η αμμωνια που μου εδωσε ο φαρμακοποιος ειναι χυμα και δεν γραφει κατι το μπουκαλακι επανω....εκανα το τεστ με την αναταραξη και δεν αφρισε...Μαλιστα μου εκανε εντυπωση πως οταν του ζητησα καθαρη αμμωνια με ρωτησε αν στηνω ενυδρειο γιατι εχει δωσει και σε αλλους!!Αλλα να κανω μια ερωτηση? Αν η αμμωνια φταει για τα Νο2, κανονικα δεν θα επρεπε να μην ειχα ουτε bacterial bloom? βακτηρια δεν ειναι και τα 2? Γινεται να κανει κακο μονο στο ενα ειδος Τι να πω δεν ξερω... θα το αφησω μια βδομαδα ετσι ακομα μπας και ξεκινησει...αλλιως αδειασμα και ξανα απο την αρχη με αλλη αμμωνια...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-14, 08:35
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις στρώσιμο με τροφή; Βάζεις λίγο τροφή (περίπου την ποσότητα που θα έριχνες αν τάιζες τα ψάρια που θα βάλεις) σε ένα διχτάκι και την αλλάζεις όταν πιάσει μύκητες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-14, 12:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αυτά τα άδειασμα τα δε τα καταλαβαίνω...
Αν για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχουν στεριώσει βακτήρια, και εφόσον όσον υπάρχει νερό και αμμωνία μέσα στο ενυδρείο το πολύ βάλε λιγάκι μπόλι να δουλέψουν όλα κανονικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-14, 13:06
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα άδειασμα τα δε τα καταλαβαίνω...
Μήπως για τον φόβο ότι υπάρχει κάτι στο νερό που δηλητηριάζει τα βακτηρίδια ή αποτρέπει την ανάπτυξή τους;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-14, 14:53
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως για τον φόβο ότι υπάρχει κάτι στο νερό που δηλητηριάζει τα βακτηρίδια ή αποτρέπει την ανάπτυξή τους;
Με αυτο το σκεπτικο το ειπα...οτι αφου η αμμωνια που εχω βαλει ειναι ακαταλληλη πρεπει να αδειασει το ενυδρειο και να ξαναστηθει εκ νεου με αλλη αμμωνια...και μπολι αν βαλω, με την αμμωνια να ειναι λαθος δεν θα το καταστρεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-14, 18:32
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε τώρα. Κατά τη γνώμη μου, πρώτα επιβεβαίωσε ότι πράγματι έχεις μηδενικά ΝΟ2 & ΝΟ3 μετρώντας με το τεστ κάποιου άλλου. Μετά, βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-04-14, 18:56
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε τώρα. Κατά τη γνώμη μου, πρώτα επιβεβαίωσε ότι πράγματι έχεις μηδενικά ΝΟ2 & ΝΟ3 μετρώντας με το τεστ κάποιου άλλου. Μετά, βλέπουμε...
Θα παω να παρω και τα ΑΡΙ να δοκιμασω και θα σας πω...Θα κανω συλλογη απο τεστ Νο2 Νο3 μου φαινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-04-14, 19:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για να μην κανεις αδικα εξιδα, βρες καποιον που εχει αλλα τεστ να κανεις, ή αν εχεις το θαρρος με κανενα καταστημα, πηγαινε εκει. Απλα σε αυτη την περιπτωση, δες τις μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-14, 20:20
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην κανεις αδικα εξιδα, βρες καποιον που εχει αλλα τεστ να κανεις, ή αν εχεις το θαρρος με κανενα καταστημα, πηγαινε εκει. Απλα σε αυτη την περιπτωση, δες τις μετρησεις.
δυστυχως φιλο δεν εχω με ενυδρειο... εναν ειχα και αυτος τα παρατησε και μου χαρησε ολο τον εξοπλισμο που εχω( ενυδρειο και φιλτρο). Σημερα ειχα παει σε δυο ενυδρειακα μαγαζια....στο ενα ειμαι και πελατης... και δεν δεχτηκαν να τους παω νερο να μου κανουν μετρηση... μαλλον το 30ευρω δεν το γλυτωνω.. Μαλιστα ο ενας που του ειπα και την διαδικασια που στρωνω γελαγε και μου ειπε πως δεν θα στρωσει ποτε ετσι και οτι χανω τον καιρο μου. και 30χρονια φουρναρης και ολα τα σχετικα..... εφυγα εκνευρισμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-04-14, 20:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε βεβαια, αν ειχες βαλει τα μαγικα μπουκαλακια, θα εστρωνε σιγουρα. Απλα μεχρι να στρωσει, θα ειχες ηδη βγαλει θεμα στις ασθενειες για τα ψαρια σου
Δουλιτσα να υπαρχει, που λενε....

Ετσι μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα μαγαζια που αξιζουν τον κοπο να τους δωσεις τα χρηματα σου.

Δεν ξερω, αν διαβασει καποιος χομπιστας και ειναι κοντα σου, ισως βοηθησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσιμο με αμμωνια! Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 25 23-02-13 23:28
Στρωσιμο με αμμωνια Annoulini Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-09-12 14:57
Στρωσιμο με αμμωνια water_turtle_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-10 21:53
Στρωσιμο Με αμμωνια (help) gkampanis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-06-09 13:15
Στρωσιμο με αμμωνια sam Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-11-07 12:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07738 seconds with 14 queries