Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-05, 15:17
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή σύστημα CO2

Επειδή κάποιες φορές από το πολύ ψάξιμο αντί να βρεις βοήθεια το μόνο που καταφέρνεις είναι να μπερδευτείς περισσότερο (αυτό έχω πάθει εγώ τώρα), μπορεί κάποιος να μου πει για ένα σύστημα CO2 εκτός από φιάλη τι άλλο χρειάζομαι και από πού το παίρνω? Αν γνωρίζει και τιμές ακόμα καλύτερα για να κάνω και ένα γρήγορο προϋπολογισμό.
Ph controller δεν χρειάζομαι ακόμα, εκτός και βρεθεί κάτι σε πολύ καλή ευκαιρία. Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα αλλά η όλη εγκατάσταση θέλω να εξυπηρετεί τουλάχιστον 500 (για μελλοντική χρήση).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-05, 15:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kανε μια αναζητηση...το θεμα εχει συζητηθει εκτενως !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-05, 16:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ένα διπλό μανόμετρο και μία βελονοειδή βαλβίδα για να κάνεις μικρορύθμιση του παρεχόμενου CO2.
Mετά αγοράζεις και διαχυτήρα ή απλά βάζεις την έξοδο του CO2 στην είσοδο νερού του φίλτρου ώστε να γίνεται η διάχυση μέσω αυτού.
Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2b.htm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-05, 17:09
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Kανε μια αναζητηση...το θεμα εχει συζητηθει εκτενως !
Φίλε george σίγουρα έχεις δίκιο ότι το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς (όπως όλα τα θέματα που καθημερινά συζητιούνται εδώ μέσα).
Αν κάνει κάποιος αναζήτηση “CO2” δεν θα πάρει καμία απάντηση.
Αν κάνει κάποιος αναζήτηση “διοξείδιο” θα πάρει απαντήσεις που αφορούν το θεωρητικό μέρος του θέματος και μέσα σε εκατοντάδες μηνύματα και διάσπαρτα, ίσως καταφέρει και συλλέξει τις πληροφορίες που χρειάζομαι και εγώ, οι οποίες εκτός από το τεχνικό μέρος περιλαμβάνουν και το πρακτικό, δηλαδή, πού βρίσκω όλα αυτά που χρειάζομαι και επίσης σημαντικό, που τα βρίσκω σχετικά οικονομικά.
Υπάρχει περίπτωση σε 10 λεπτά, μπορεί και γρηγορότερα να μου έχεις για αντίλογο 100 διαφορετικά μηνύματα που να απαντούν σε αυτά που ρωτάω, αλλά είναι σίγουρο πως κάποιοι, μέσα σε αυτούς και εγώ, δεν έχουμε την εξοικείωση που ενδεχόμενος έχουν κάποιοι άλλοι με το internet και δεν μπορούμε να βρούμε τόσο γρήγορα κάποια πράγματα. Νομίζω πως γι αυτό το λόγο υπάρχει ο χώρος αυτός για να μπορούν όλοι πιο εύκολα και πιο γρήγορα να μάθουν κάποια πράγματα.
¶λλωστε όλοι μπορούμε να πάμε κάπου με τα πόδια αλλά όλοι παίρνουμε μεταφορικό μέσο.
Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-05, 18:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι δεν λεω, ολα αυτα ισχυουν, αλλα δεν τα παμε στο Verde?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-05, 22:32
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ναι δεν λεω, ολα αυτα ισχυουν, αλλα δεν τα παμε στο Verde?
Για Verde δεν λέω όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-05, 22:47
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Επειδή κάποιες φορές από το πολύ ψάξιμο αντί να βρεις βοήθεια το μόνο που καταφέρνεις είναι να μπερδευτείς περισσότερο (αυτό έχω πάθει εγώ τώρα), μπορεί κάποιος να μου πει για ένα σύστημα CO2 εκτός από φιάλη τι άλλο χρειάζομαι και από πού το παίρνω? Αν γνωρίζει και τιμές ακόμα καλύτερα για να κάνω και ένα γρήγορο προϋπολογισμό.
Ph controller δεν χρειάζομαι ακόμα, εκτός και βρεθεί κάτι σε πολύ καλή ευκαιρία. Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα αλλά η όλη εγκατάσταση θέλω να εξυπηρετεί τουλάχιστον 500 (για μελλοντική χρήση).
Επειδή το ενυδρείο δεν είναι πολύ μεγάλο ... έχεις εξαντλήσει όλους τους πόρους του και καταλήγεις σε αγορά CO2;
Το λέω αυτό γιατί ανάλογα με το setup υπάρχουν "οικολογικοί" τρόποι για να διατηρήσεις τα φυτά σε φόρμα (Ecology of the planted aquarium). Από αυτά που διάβασα και αξιολόγησα παραθέτω τα παρακάτω (με σειρά σπουδαιότητας έτσι όπως τη γράφω):
  1. Αύξηση της τροφής ώστε να "ταιριάζει" στο μέγεθος του ενυδρείου και όχι στο περιεχόμενό του (αρχικά θα δοκίμαζα με 10% αύξηση)
  2. Σαλιγκάρια στο ενυδρείο ώστε να διευκολύνονται οι "χημικές" διεργασίες (εκτός αν έχεις ήδη)
  3. Επιμήκυνση του ενδιάμεσου χρόνου "αλλαγών" (εξαρτάται από την ποσότητα των φυτών - όσο περισσότερα τόσο μεγαλύτερη επιμήκυνση)

Αυτά από τα λίγα που έχω διαβάσει (η εμπειρία μου στην πράξη είναι ελάχιστη).
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κενό σύστημα 90L.ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. safi Γλυκό νερό - Γενικά 5 01-11-05 20:32
Σύστημα επεξεργασίας νερού sijohn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-02-05 10:46
Προτάσεις για σύστημα co2 525 Δίσκοι 8 08-05-04 20:05
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04694 seconds with 13 queries