Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-15, 16:52
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου 540 λίτρων

Κοιτάξτε πόσο απλό φαίνεται να κατασκευάσουμε μόνοι μας ένα ενυδρείο για να κάνουμε πιο εύκολη την απόκτηση ενός μεγαλύτερου ενυδρείου από αυτό που ήδη έχουμε.Βέβαια αν δεν έχουμε ξανα πιάσει σιλικόνη στα χέρια μας η βοήθεια ενός φίλου είναι όχι μόνο ευπρόσδεκτη αλλά απαραίτητη. Δείτε όμως το βίντεο σαν ένα μάθημα για την σειρά κινήσεων.Εύχομαι σε όλους εσάς να στήσετε σύντομα τα νέα μεγαλύτερα ενυδρεία σας και να μας τα παρουσιάσετε για να χορτάσει το μάτι μας!!!!!!!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?featur...&v=yqxyi8BDW54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-15, 17:15
Το avatar του χρήστη hellas
hellas Ο χρήστης hellas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-10-2014
Περιοχή: φλωρινα,αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

καταπληκτικο!!! Με βαζεις σε σκεψεις να αναβαθμηστω το καλοκαιρι 3
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-15, 18:47
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Πολύ ωραιο video και κατατοπιστικό! Θα ήθελα να ρωτήσω όμως! Δεν εχω φτιάξει ακόμη ενυδρείο αλλά ειναι κάτι που θέλω καιρό! Είναι καλύτερα να επιχειρήσω να φτιάξω πρώτα ένα πχ 60λιτρο και μετά ενα 600-700λιτρα που θέλω; γιατι έχω ακουσει διαφορες γνώμες οτι το μεγαλύτερο είναι ευκολοτερο και άλλοι λένε να φτιάξω πρώτα ένα μικρό! τί λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-15, 19:01
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Γνωμη μου είναι να δεις βιντεο να φτιαξεις πρωτα ένα μικρο 60 λιτρο για να μαθεις και να το εχεις μιας και τα μικρα χρειαζονται και μετα πας στο μεγαλυτερο με βοηθεια γιατι 600-700 λιτρα δεν είναι και λιγα και θελει προσοχη.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-15, 19:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου είναι να δεις βιντεο να φτιαξεις πρωτα ένα μικρο 60 λιτρο για να μαθεις και να το εχεις μιας και τα μικρα χρειαζονται και μετα πας στο μεγαλυτερο με βοηθεια γιατι 600-700 λιτρα δεν είναι και λιγα και θελει προσοχη.
+1

θέλει και +1 ή +2 άτομα ακόμα, μόνος σου είναι και δύσκολο και επικύνδυνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-15, 19:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ πάντως νομίζω πως αυτά τα βίντεο ειναι "παραπλανητικά"
Τι εννοω : Πως τα δείχνουν ολα τόσο ευκολα και πως όταν ο ασχετος αρχίσει να ασχολείται καταλαβαίνει αυτό που εννοω. Σιλικόνες παντού, σημάδια στις γωνίες, παχύ στρώμα σιλικόνης το οποίο χαλάει την εικόνα, στραβά κολλήματα κλπ

Οι ανθρωποι που ανεβάζουν τέτοια βίντεο, ενδεχομένως να κολλάνε χρόνια ενυδρεία...οπότε, όλοι εμείς οι άσχετοι μην ενθουσιαζόμαστε...ειδικά με τις μεγάλες κατασκευές - εκτός κι αν υπάρχει καβάτζα μάσκα και βατραχοπέδιλα για το σαλόνι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-15, 19:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Οτι για να φτιάξουμε ενυδρειο μόνοι μας χρειαζόμαστε τζάμια και σιλικόνη, το ξέραμε. Δε μας λέει όμως με ποιό τροπο πρεπει να κολλησουμε τα τζάμια πάνω στη βάση (πάνω στο τζάμι; Στα πλαινά και γιατι; ), πως κόλλησε τις κόντρες, πως έφτιαξε το καπάκι, πως έφτιαξε και σύνδεσε τον φωτισμό, τι πρεπει να προσέξουμε στην όλη κατασκευή και γιατί, ποσο κόστισε το κάθε υλικό για να έχουμε μια ιδέα και τόσα αλλα που προσωπικά ήθελα να μάθω για να ξεκινήσω το δικό μου DIY. Ηταν απλα η παρουσιάση της πολυ όμορφης κατασκευής ενός ενυδρειόφιλου. Μπράβο του πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-15, 19:22
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου είναι να δεις βιντεο να φτιαξεις πρωτα ένα μικρο 60 λιτρο για να μαθεις και να το εχεις μιας και τα μικρα χρειαζονται και μετα πας στο μεγαλυτερο με βοηθεια γιατι 600-700 λιτρα δεν είναι και λιγα και θελει προσοχη.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα αλλά μου άρεσε το video που βρήκα γιατί το βρήκα πολύ αναλυτικό για να δοκιμάσει κάποιος να φτιάξει μόνος του για πρώτη φορά ένα ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα αν και δεν δείχνει κάτι φοβερά δύσκολο η κατασκευή μεγαλύτερου. Σου διώχνει τις φοβίες και τις απορίες που έχουμε όσοι δεν έχουμε κατασκευάσει ποτέ ένα ενυδρείο. Είναι όπως η πρώτη φορά που ανεβαίνεις σε ποδήλατο ίσως. Την οποιαδήποτε απορία μπορούμε να την αναρτήσουμε και κάποιος από τους εμπειρότερους στις κατασκευές που δεν είναι λίγοι εδώ μέσα θα μας βοηθήσει!!!!!!!!!! ’’Το ’να χέρι νίβει τ’ άλλο και τα δυο το πρόσωπο’’ !!!!!!!!!!! Χαίρομαι πολύ γιατί μέχρι να βγω μπήκαν εμπειροι και το σχολίασαν. Κοιτάξτε κάτι μικρότερο και πείτε μας με βοήθεια πάντα. Ο Τάκης είναι μάστορας Νο1 σε πολλά και τον παραδεχόμαστε όλοι και σε πατέντες αλλά και γνωρίζει περί υλικών κ.α.


https://www.youtube.com/watch?v=GUvTV_RwbLI

https://www.youtube.com/watch?v=jZenW8M1PHw

https://www.youtube.com/watch?v=xpSJBm5NtSc
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-15, 19:47
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Σίγουρα το να φτιάξεις ένα ενυδρείο 600-700λιτρα για πρώτο δεν είναι η καλύτερη επιλογή μιας και έχω και βατραχοπέδιλα και στολές αλλά τα έχω περισσότερο για εξωτερική χρήση και όχι στο σαλόνι αυτό που με προβλημάτισε ήταν περισσότερο οι γνώμες οτι το μεγαλύτερο ειναι ευκολότερο κτλ. Εννοείται πως πάντα με βοήθεια και εμπειρα χέρια ειδικά στα τόσα λίτρα. Αν και κάποιες φορές το ρίσκο είναι λίγο μεγάλο αλλά τιποτα δεν συγκρίνεται με την ικανοποίηση του Diy σε πολλούς τομείς
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-15, 20:18
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως νομίζω πως αυτά τα βίντεο ειναι "παραπλανητικά"
Τι εννοω : Πως τα δείχνουν ολα τόσο ευκολα και πως όταν ο ασχετος αρχίσει να ασχολείται καταλαβαίνει αυτό που εννοω. Σιλικόνες παντού, σημάδια στις γωνίες, παχύ στρώμα σιλικόνης το οποίο χαλάει την εικόνα, στραβά κολλήματα κλπ

Οι ανθρωποι που ανεβάζουν τέτοια βίντεο, ενδεχομένως να κολλάνε χρόνια ενυδρεία...οπότε, όλοι εμείς οι άσχετοι μην ενθουσιαζόμαστε...ειδικά με τις μεγάλες κατασκευές - εκτός κι αν υπάρχει καβάτζα μάσκα και βατραχοπέδιλα για το σαλόνι!
Θα συμφωνήσω με τον Σάκη... όποιος δεν έχει ξανά κολλήσει ενυδρείο ας ξεκινήσει από ένα 50 λίτρο για αρχή... και πάλι με βοήθεια!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-15, 20:25
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και γω οτι η κατασκευη μεγαλου ενυδρειου δεν ειναι απλη υποθεση...Επιπλεον με την -σχετικη- προσαρμογη των τιμων στην πραγματικοτητα,δεν ξερω και κατα ποσο αξιζει..Eχω σχεδον το ιδιο diy ενυδρειο..Εκ πειρας λεω οτι τελικα μια ολοκληρωμενη κατασκευη δεν στοιχιζει λιγοτερο απο μια εργοστασιακη..Κατα τη γνωμη μου μονο αν δεν καλυπτεται καποιος απο τα ετοιμα (σχημα ,διαστασεις..) αξιζει να παει σε diy..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-15, 21:18
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω και γω οτι η κατασκευη μεγαλου ενυδρειου δεν ειναι απλη υποθεση...Επιπλεον με την -σχετικη- προσαρμογη των τιμων στην πραγματικοτητα,δεν ξερω και κατα ποσο αξιζει..Eχω σχεδον το ιδιο diy ενυδρειο..Εκ πειρας λεω οτι τελικα μια ολοκληρωμενη κατασκευη δεν στοιχιζει λιγοτερο απο μια εργοστασιακη..Κατα τη γνωμη μου μονο αν δεν καλυπτεται καποιος απο τα ετοιμα (σχημα ,διαστασεις..) αξιζει να παει σε diy..
Σωστός ο Bill ήδη εχει φτηνά έτοιμα! Απο κει και πέρα είναι το βίτσιο του diy ή αν καποιος δεν καλυπτεται με σχήματα και διαστάσεις! Είναι άλλη η χάρη του diy αλλά εννοείται βήμα βήμα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-15, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω και γω οτι η κατασκευη μεγαλου ενυδρειου δεν ειναι απλη υποθεση...Επιπλεον με την -σχετικη- προσαρμογη των τιμων στην πραγματικοτητα,δεν ξερω και κατα ποσο αξιζει..Eχω σχεδον το ιδιο diy ενυδρειο..Εκ πειρας λεω οτι τελικα μια ολοκληρωμενη κατασκευη δεν στοιχιζει λιγοτερο απο μια εργοστασιακη..Κατα τη γνωμη μου μονο αν δεν καλυπτεται καποιος απο τα ετοιμα (σχημα ,διαστασεις..) αξιζει να παει σε diy..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Bill ήδη εχει φτηνά έτοιμα! Απο κει και πέρα είναι το βίτσιο του diy ή αν καποιος δεν καλυπτεται με σχήματα και διαστάσεις! Είναι άλλη η χάρη του diy αλλά εννοείται βήμα βήμα!
Θα συμφωνήσω και εγώ, το έτοιμο έρχεται πιο φθηνό ή το ίδιο, έκτος και αν θες κάτι ιδιαίτερο θα πας σε DIY.
Η χαρά όμως της δημιουργίας είναι απερίγραπτη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή μακρόστενου ενυδρείου 20-25 λίτρων και ψαροσύνθεση tsiou9 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 26 23-07-12 19:35
Ανακατασκευή ενυδρείου 250 λίτρων annap Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-06-11 16:50
Σύσταση Ενυδρείου 180 Λίτρων??? zipo Αρχάριοι γλυκού νερού 14 06-11-09 02:51
Νέα κατασκευή ενυδρείου 52 λίτρων tsikis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 72 24-10-06 21:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05514 seconds with 13 queries