Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-14, 23:29
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Αυτό που ξέρω ότι πρέπει να κάνω είναι ότι την πρώτη βδομάδα πρέπει μέρα παρά μέρα θα ρίχνω βακτήρια.Τα βακτήρια που θα χρησιμοποιήσω αυτή τη φορά καταπολεμούν αμμωνία και νιτρώδη και λέγονται NITE OUT II και είναι της MICROBE LIFT.Δεν κάνω διαφήμιση απλά τ' αναφέρω γιατί με αυτό και αλλαγές νερού πολέμησα την αμμωνία και τα νιτρώδη την πρώτη φορά στ' άλλα ενυδρεία που είχα στρώσει με άλλα βακτήρια.Έμαθα το προϊόν αφού έπαθα τη ζημιά όχι πριν.Δείτε στο σύνδεσμο κι εσείς.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.Yms&cad=rja
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-03-14, 23:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πετρο οτι και να χρησιμοποιησεις για στρωσιμο,προσεξε πολυ και δωσε σημασια σε αυτο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
3)Σταδιακή εισαγωγή ψαριών
μην τα βαλεις ολα με τη μια γιατι θα τα χασεις.
κανενα προιον δεν στρωνει μαγικα το ενυδρειο σε ενα βραδι.ολα(ακομα και τα καλυτερα που υπαρχουνε)βασιζονται στο οτι η ιχθυοφορτιση θα γινει σταδιακα.

αν θες αμεσα πληρες φορτιο,μονο με μπολι και μαλιστα μεγαλη ποσοτητα βιολογικου υλικου,ιδιες τιμες απο ενυδρειο δοτη σε ενυδρειο δεκτη,και αν ειναι δυνατο,το ενυδρειο του δοτη να εχει και ιδια ιχθυοσυνθεση.η εστω κοντινη, και σιγουρα -τουλαχιστον- το ιδιο "βαρια".
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-03-14, 00:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πέτρο έχεις ήδη βάλει ένα στρωμένο φίλτρο, δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω, εκτός από σταδιακή αύξηση της τροφής που θα ρίχνεις μέχρι να φτάσεις στα επίπεδα αυτής που θα ρίχνεις με ψάρια μέσα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-03-14, 00:36
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Όχι φίλε Γιώργο δεν ξανακάνω το λάθος να τα βάλω όλα μαζί,σκέπτομαι να βάζω 5-7 ψάρια ανά 15 μέρες ή πιστεύεις πως μπορώ να τα βάζω πιο σύντομα;Φίλε Στέλιο από την πρώτη βδομάδα θα ρίχνω flakes; Γιατί όταν την πρώτη βδομάδα μπαίνουν μέρα παρά μέρα τα βακτήρια δεν κάνει να ταϊζω,έτσι δεν είναι;Τα flakes τα ρίχνω ελεύθερα ή μέσα σε απόχη κι αν σε απόχη πόση ώρα τ'αφήνω μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-14, 00:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶σε τα βακτήρια στο μπουκάλι τους, έβαλες ολόκληρο στρωμένο φίλτρο και πρέπει να συντρήσεις και να αυξήσεις τα βακτήρια που ήδη υπάρχουν στο φίλτρο σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-03-14, 00:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φίλε Γιώργο δεν ξανακάνω το λάθος να τα βάλω όλα μαζί,σκέπτομαι να βάζω 5-7 ψάρια ανά 15 μέρες ή πιστεύεις πως μπορώ να τα βάζω πιο σύντομα;Φίλε Στέλιο από την πρώτη βδομάδα θα ρίχνω flakes; Γιατί όταν την πρώτη βδομάδα μπαίνουν μέρα παρά μέρα τα βακτήρια δεν κάνει να ταϊζω,έτσι δεν είναι;Τα flakes τα ρίχνω ελεύθερα ή μέσα σε απόχη κι αν σε απόχη πόση ώρα τ'αφήνω μέσα;
κυριως εχει να κανει με το ποσο μεγαλο ειναι το φορτιο,αλλα οχι μονο.ποσα ψαρια,τι ειδος,ποσο στρεσαρονται,ποσο ταιζεις,θερμοκρασια.... κλπ.
οι μερες ειναι απλα μια παραμετρος,σε συναρτηση με ολα τα παραπανω.

5 με 7 ψαρια καθε 15 μερες,εμενα μου φαινεται οτι δεν ειναι καλα.και αυτο γιατι στις 15 μερες που η βιολογια θα αρχιζει να παιρνει τα πανω της με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια,θα κανει ενα μπαμ παλι η αμμωνια με αλλα 5 η 7 ψαρια μεχρι να ξαναστρωσει για το νεο αριθμο ψαριων.

δηλαδη αν κατι παει στραβα(που μαλον θα παει),καθε 15 μερες θα τρωνε και μια δοση αμμωνια η νιτρωδη τα ψαρια(η και τα δυο),μεχρι να φτασεις τον τελικο αριθμο και να σταματησεις να βαζεις ψαρια.

θα εβαζα 2 με 3 ψαρια το πολυ καθε βδομαδα,μεχρι να φτασεις την τελικη ιχθυοφορτωση.

αν προκειται για ψαρια που θελουνε κοπαδι με τη μια για λογους στρες κλπ,(δεν τα ξερω τα αφρικανικα θα στα πουνε αλλοι)τοτε ισως μπορεις να κανεις μια εξαιρεση για αυτο το ειδος,αφου θα εχεις και ετοιμο στρωμενο φιλτρο.

θα ξεκιναγα με αυτο το ειδος δηλαδη και το στρωμενο φιλτρο και θα το αφηνα κανα δυο βδομαδες να τρεξει ετσι το ενυδρειο με σταδιακη αυξηση του ταισματος,
ωστε οταν μπουνε τα επομενα 2-3 ψαρια, το φιλτρο να ειναι ετοιμο να τα δεχτει.

και παει λεγοντας.

αν σκοπευεις να ταισεις τη βιολογια χωρις ψαρια,βαζε την τροφη σε αποχη.την αλλαζεις και προσθετεις ποσοτητα ευκολα ετσι χωρις να κανεις χαλια το ενυδρειο.

οτι και να κανεις,τα βακτηρια χρειαζονται τροφη.ειτε ειναι απο μπουκαλι,ειτε ειναι απο αμμωνια ειτε απο τροφη ειτε δεν ξερω κιεγω τι.
βρε συ,τα υπομνηματα γιατι δεν τα διαβαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-14, 09:29
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τη βοήθεια.Τα ψάρια Γιώργο είναι 10 tropheus ikola Kaiser & 15 tropheus moliro,τα tropheus μπαίνουν σε κοπάδια των 12 και τα ψάρια αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε ξεχωριστά ενυδρεία ανά είδος.Δεν ξέρω ανά πόσα ψάρια πρέπει να βάζω και κάθε πότε.Τα υπομνήματα που αναφέρεις δεν ξέρω που και πως τα βρίσκω.Συνεχίστε να με βοηθάτε και να μου δίνετε πληροφορίες για να πετύχει το στρώσιμο μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-14, 09:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω. Εχει πολλα θεματα για τον κυκλο του αζωτου και τη σωστη διατηρηση της βιολογιας σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-03-14, 13:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξαναλεω,δεν τα ξερω τα αφρικανικα και τα "κουσουρια" τους,γιαυτο
καλυτερα να σου πει κανας αφρικανος.

λογικα(χωρις να ξερω σιγουρα),ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με το ενα κοπαδι στο ενυδρειο και να βαλεις το στρωμενο φιλτρο.

τα ψαρια απτο αλλο κοπαδι νομιζω ειναι καλυτερα να τα βαλεις σταδιακα,2-3 ψαρια καθε φορα,αν τα ψαρια εκεινα δεν εχουνε προβλημα με το να μην ειναι σε "ιδανικο" αριθμο για κανα μηνα.

νομιζω οτι ειναι καλυτερα να στρεσαριστουν για ενα μηνα απαυτο παρα να φανε αμμωνια,αλλα θα σου πουν οι αφρικανοι.

αν υπαρχουνε και αλλα προβληματα οπως επιθεσεις κλπ στο "μικρο" κοπαδι,τοτε ισως η λυση ειναι να βαλεις το ενα κοπαδι με το στρωμενο φιλτρο,να αφησεις το δευτερο κοπαδι στο αλλο ενυδρειο και σταδιακα να αυξησεις το ταισμα στο μεγαλο.

να φτασεις δηλαδη στο μηνα να ταιζεις στο μεγαλο οσο θα ταιζεις με ολα τα ψαρια μεσα.

και πανω στο μηνα,η μολις δεις οτι οι μετρησεις σου ειναι ενταξει με τοσο ταισμα,τοτε βαζεις και το δευτερο κοπαδι μεσα.

η αλλη περιπτωση,ειναι να τα βαλεις ολα μεσα απτην αρχη,και να ταιζεις πολυ περιορισμενα στην αρχη,αυξανοντας το ταισμα σταδιακα.
αλλα αυτο εχει αρκετο ρισκο και θελει πολυ τακτικες μετρησεις,νασαι ετοιμος για αλλαγες νερου,prime,κλπ,γιατι ειναι πολλα τα ψαρια.

καλυτερα ειναι να σου πουνε οι αφρικανοι ποιος τροπος ειναι καλυτερος αφου δεν ξερω τι συνηθειες εχουν τα ψαρια σου.
απλα σου ειπα μερικους τροπους που θα μπορουσες να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα.

παντως το "κλειδι" ειναι να μπουνε σιγα σιγα τα ψαρια και να φορτωθει σταδιακα το ενυδρειο(και το φιλτρο), με ρυπους.

τα υπομνηματα στα εδωσε ο nazgul,διαβασε καλα οτι δεις να λεει για αμμωνια,και κυκλο του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-03-14, 16:41
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ αυτό που θέλω να πώ είναι πως σε ζηλέυω με αυτό το τέρας που βλέπω...Θέλω και εγώ τέτοιοοο....!!!Να το χαίρεσαι και όλα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα φτιάξουν!Βγάλε μερικές πέτρες όμως γτ όντως φαίνεται μπουκωμένο πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-03-14, 16:45
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα φίλοι μου! Τα 2 ενυδρεία που φιλοξενούν τα 2 είδη tropheus δεν είναι δικά μου,είναι δύο συνχομπιστών που βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη.Οπότε πείτε μου αν μπορώ να βάλω 10 μαζεμένα στην αρχή και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα - πόσο; - να βάζω 2 με 3 ψάρια τοπλύ ανά βδομάδα.Αν όλα όσα αναφέρω τώρα είναι λάθος τότε κατάλαβα λάθος,διορθώστε με.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-03-14, 20:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Πέτρο όταν βάλεις επάνω το στρωμένο φίλτρο μπορείς κατά τη γνώμη μου να βάλεις αμέσως και την πρώτη ομάδα ψαριών. Δεν ταΐζεις τις πρώτες 2-3 μέρες (στη συνέχεια με μέτρο) και παρακολουθείς τις παραμέτρους. Αν όλα είναι εντάξει σε μια βδομάδα κάνεις την αλλαγή νερού και βάζεις την επόμενη ομάδα. Πάλι δεν ταΐζεις 2-3 μέρες και κάνεις καθημερινά μετρήσεις. Ακόμα κι αν όλα πάνε καλά κάνεις πάλι μια αλλαγή νερού.
Δεν χρειάζονται μαγικά μπουκαλάκια αφού έχεις στρωμένο βιολογικά φίλτρο.
Η βιολογία αναπτύσσεται ταχύτατα και σε 1-2 24ωρα μπορεί να ανταποκριθεί στην ιχθυοφόρτιση. Χωρίς να ταΐζουμε τις πρώτες μέρες, ταΐζοντας ελαφρά στη συνέχεια και με τις αλλαγές νερού, την βοηθάμε να αναπτυχθεί ομαλά.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-03-14, 00:36
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Φίλε μου Κλεόβουλε εξγησε μου σε παρακαλώ,αφού περάσει μία βδομάδα από το ξεκίνημα μιλάς για την είσοδο της πρώτης ομάδας;Κι όταν λες ομάδα εννοείς τα 10 tropheuς moliro ή 2-3 ψάρια;Γιατίσε κάποιο θέμα σου είχα διαβάσει ότι τα tropheuς μπένουν ανά 12 αλλά τι γίνεται στην περίπτωση μου;Θα μπουν 10 μαζεμένα ήανα 2-3 ανά βδομάδα;Και μετά το άλλο είδος tropheuς πωσ θα μπει για να μην γίνει πόλεμος μεταξύ τους;Περιμένω τα φώτα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-03-14, 08:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν βάλεις επάνω το στρωμένο φίλτρο μπορείς κατά τη γνώμη μου να βάλεις αμέσως και την πρώτη ομάδα ψαριών.
εννοώ την πρώτη 12άδα
Σε καταλαβαίνω πως αγχώνεσαι αλλά αν είσαι προσεκτικός σ' αυτά που λέω, πιστεύω όλα θα πάνε καλά.
Τα ψάρια φαντάζομαι είναι μωρά ή ενήλικα?


[θ' αρχίσω να γράφω σαν τον δισκοπαθή ]
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-03-14, 10:47
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα Κλεόβουλε,τα ψάρια όλα είναι ενήλικα.Πες μου λοιπόν,να βάλω να δουλέψει μία βδομάδα το ενυδρείο βάζοντας τροφή και παρακολουθώντας το κι αν στην ολοκλήρωση του 7ήμερου είναι εντάξει να βάλω το ένα είδος; Ποιο είδος λες να βάλω πρώτο τα 15 moliro ή τα 10 ikola; Και ανάφερε μου σε παρακαλώ πως θα συνεχίσω;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-03-14, 11:36
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Συμφωνώ με οτι σου πρότεινε ο Κλεό.Και θα σου πρότεινα σαν πρώτη εισαγωγή στο ενυδρείο να βάλεις τη μικρή ομάδα και να το παρακολουθείς με τεστ,και μετά βάζεις και την δεύτερη τη μεγάλη!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-03-14, 11:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Όλο ασκήσεις μου βάζεις
Στα λέω βήμα-βήμα όπως θα έκανα εγώ:
-Μια βδομάδα να δουλέψει το ενυδρείο με το άστρωτο φίλτρο (και με άνθρακα μέσα), ρύθμιση παραμέτρων ph-σκληρότητες,θερμοκρασία γύρω στους 29, μετά
-κατέβασμα θερμοκρασίας, αφαίρεση του άνθρακα, προσθήκη στο ενυδρείο του στρωμένου βιολογικά φίλτρου, μια δόση Prime (αν έχεις καλό είναι να βάλεις και epsom salts 1 κουτ.γλυκού ανά 30λίτρα), προσθήκη της πρώτης ομάδας ψαριών (όποιας θέλεις) με σβηστά φώτα κάνα 24ωρο (και μετά σταδιακά αυξάνεις), ατάιστα τα ψάρια, παρακολούθηση παραμέτρων (αν κάτι πάει λάθος κάνεις αλλαγή νερού+Prime) μετά
-στην βδομάδα αλλαγή νερού+prime+epsom και προσθήκη των επόμενων ψαριών και πάλι τα ίδια : ατάιστα τις πρώτες μέρες και μετά ελαφρύ χέρι, παρακολούθηση παραμέτρων, αλλαγές νερού αν κριθεί αναγκαίο ή στο τέλος της εβδομάδας
-και μας ενημερώνεις σε κάθε βήμα....
[ελπίζω να τα είπα αναλυτικά αλλά αν έχεις απορίες ρωτάς ]

*στην περίπτωση των Tropheus κάποιοι κάνουν προληπτική χρήση μετρονιδαζόλης αλλά δεν το συνιστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-03-14, 14:01
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αφού βάλω το πρώτο είδος δεν θα τα ταϊσω 2-3 μέρες και θα τ' αφήσω χωρίς φώτα 24 ώρες.Θα παρακολουθώ καθημερινά τις παραμέτρους και θα τις ανεβάζω στο θέμα.Σε περίπτωση προβλήματος αλλαγή νερού 30% + Prime.Όταν δουλέψει μια βδομάδα με το στρωμενο φίλτρο ή αν δουλέψει μια βδομάδα με το στρωμενο φίλτρο χωρίς καμία αλλαγή θα βάλω το άλλο είδος.Εσύ στη θέση μου
θα 'βαζες πρώτα τα 10 ή τα 15 μαζεμένα ή 2-3 ανά βδομάδα για να καταλάβω; Το epsom salt για να μην το περιμένω από το igna που το έχει σίγουρα σε τι μαγαζιά να ρωτήσω;Συγγνώμη που σου βάζω συνέχεια προβλήματα αλλά δεν σε δοκιμάζω.Νοιώθω σαν να ζητάω τη βοήθεια του μεγάλου μου αδερφού! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-03-14, 14:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αφού βάλω το πρώτο είδος δεν θα τα ταϊσω 2-3 μέρες και θα τ' αφήσω χωρίς φώτα 24 ώρες.Θα παρακολουθώ καθημερινά τις παραμέτρους και θα τις ανεβάζω στο θέμα.Σε περίπτωση προβλήματος αλλαγή νερού 30% + Prime.Όταν δουλέψει μια βδομάδα με το στρωμενο φίλτρο ή αν δουλέψει μια βδομάδα με το στρωμενο φίλτρο χωρίς καμία αλλαγή θα βάλω το άλλο είδος.με μπερδεύεις που αλλάζεις την σειρά και δεν καταλαβαίνω αν κατάλαβες ...αφού βάλεις ψάρια στο τέλος της βδομάδας θα κάνεις έτσι κι αλλιώς αλλαγή νερούΕσύ στη θέση μου
θα 'βαζες πρώτα τα 10 ή τα 15 μαζεμένα εγώ θα έβαζα την μια ομάδα όλη μαζί ή 2-3 ανά βδομάδα για να καταλάβω; τα τροφέους καλύτερα να μπαίνουν πολλά μαζίΤο epsom salt για να μην το περιμένω από το igna που το έχει σίγουρα σε τι μαγαζιά να ρωτήσω;εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%DC%EA%E7%F2Συγγνώμη που σου βάζω συνέχεια προβλήματα αλλά δεν σε δοκιμάζω.Νοιώθω σαν να ζητάω τη βοήθεια του μεγάλου μου αδερφού! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
αδελφέ μου εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-03-14, 19:34
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

το συνολο των οδηγιων εχουν δοθει απο τον Κλεοβουλο με ευστοχια.Συμπληρωματικα,αν θες,δωσε προσοχη,περα της αμμωνιας, και στις τιμες ph,gh και kh των ενυδρειων προελευσης των ψαριων και προσαρμοσε το δικο σου σ' αυτες.θα βοηθησει τα ψαρακια σου.
καλη προσαρμογη

υγ:σιγουρα η προληπτικη χρηση φαρμακων δεν ενδυκνειται,κυριως γιατι επιβαρυνει το υπαρ,αλλα οσο να ναι μια ταλαιπωρια θα την εχουν τα ψαρακια.... και το ταξιδακι τους θα εχουν κανει.... και στο κατω κατω προσαρμογη μια φορα κανουμε...
σε καθε περιπτωση ουτε εγω δεν την θεωρω απαραιτητη αλλα
"ο φοβος φυλαει τα ερμα"
οποτε "δικο σου το μαχαιρι,δικο σου και το καρπουζι"
καθως και "του flagylατου η μανα δεν εκλαψε ποτες"
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-03-14, 19:46
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Δηλαδή τα ψάρια θα μπουν σε δυο δόσεις όλα.Κατάλαβα καλά;Δύο σκέψεις μου να κριθούν παρακαλώ.
1) Να βάλω πρώτα τα 15 tropheus ikola Kaiser για να δημιουργηθεί δυνατότερη βιολογία απ' ότι να μπουν δεύτερα.Ή μήπως δημιουργηθεί μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας απ' την αντίθετη περίπτωση
2) Να βάλω πρώτα τα 10 tropheus moliro μετά ν' ακολουθήσουν 10 tropheus ikola Kaiser για να έχω ισόποσες ομάδες και ν'αργήσω κανένα μήνα για να βάλω τ' άλλα 5.Ή μήπως αυτά τα 5 δεχτούν επιθέσεις απ' όλα τα ψάρια;
Συγγνώμη που σας κουράζω αλλά όπως λέει η παροιμία ''Αν καείς απ' το χυλό φυσάς και το γιαούρτι.'' κι εγώ παρακάηκα γι' αυτό μπορεί να ρωτάω για τ' αυτονόητα.
Σήμερα έκανα μετρήσεις στο 550άρι Malawi που θα πάρω το ένα από τα φίλτρα του και σας παραθέτω τ' αποτελέσματα για σχόλια:

Ημερ/νια Μέτρησης:
6/3/2014
Θερμοκρασία: 27 C
Ph: 7,7
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 3

Με μια αλλαγή αύριο το 30% του νερού είναι καλά ή πρέπει ν' αλλάξω από τώρα τον αντιφώσφορο στα φίλτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-03-14, 20:01
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Στρωμένα φίλτρα έχεις.
Θέλεις αλλαγή μεγάλη να πέσει το 40αρι χαμηλά.

Πέτα αντιφόσφωρους/άνθρακα και βάλε βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-03-14, 20:19
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

στις τιμες ph,gh και kh των ενυδρειων που φιλοξενουν τα ψαρια δωσε βαση...
παραπανω ο Κλεοβουλος ηταν σαφης,αφου κανεις τα αναλογα βηματα διαλεξε μια ομαδα και βουτα την...
μετα μια-δυο βδομαδες συσκοτιση,πειραγμα το aquascape,epsom salt και μπλουουμ
καλη τυχη

υγ:με προαιρετικη χρηση μετρονιδαζόλης, παρε και συ λιγο...εχω εντοπισει stressαριμα
χαλαρωσε με στρωμενα φιλτρα θα πανε ολα καλα
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-03-14, 20:59
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Φίλε Αλφόνσο καλησπέρα,πες μου σε παρακαλώ τα όρια Gh & Kh για Malawi και Tanganyika αλλά και τις ιδανικές τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-03-14, 21:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τα ψάρια θα μπουν σε δυο δόσεις όλα.Κατάλαβα καλά;καλά κατάλαβεςΔύο σκέψεις μου να κριθούν παρακαλώ.
1) Να βάλω πρώτα τα 15 tropheus ikola Kaiser για να δημιουργηθεί δυνατότερη βιολογία απ' ότι να μπουν δεύτερα.Ή μήπως δημιουργηθεί μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας απ' την αντίθετη περίπτωση
2) Να βάλω πρώτα τα 10 tropheus moliro μετά ν' ακολουθήσουν 10 tropheus ikola Kaiser για να έχω ισόποσες ομάδες και ν'αργήσω κανένα μήνα για να βάλω τ' άλλα 5.Ή μήπως αυτά τα 5 δεχτούν επιθέσεις απ' όλα τα ψάρια;θα δεχτούν πιθανότατα στενό μαρκάρισμα-κάνε αυτά που είπα
Συγγνώμη που σας κουράζω αλλά όπως λέει η παροιμία ''Αν καείς απ' το χυλό φυσάς και το γιαούρτι.'' κι εγώ παρακάηκα γι' αυτό μπορεί να ρωτάω για τ' αυτονόητα.ναι, αλλά μη μου πάθεις τίποτα απ' το άγχος
Σήμερα έκανα μετρήσεις στο 550άρι Malawi που θα πάρω το ένα από τα φίλτρα του και σας παραθέτω τ' αποτελέσματα για σχόλια:

Ημερ/νια Μέτρησης:
6/3/2014
Θερμοκρασία: 27 C
Ph: 7,7
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 3

Με μια αλλαγή αύριο το 30% του νερού είναι καλά ή πρέπει ν' αλλάξω από τώρα τον αντιφώσφορο στα φίλτρα;
Θερμοκρασία κατέβασε την σιγά σιγά γύρω στους 24-25
Αλλαγή νερού κάνε κάνα 60% γιατί έχεις πολλά νιτρικά.
Κάνε αυτό που λέει ο Ηλίας=πέτα αντιφώσφορο και άνθρακα και στη θέση τους βάλε βιολογικό.
Μη πειράζεις ph,gh,kh...(τα έχουμε πει τα όρια σε άλλο θέμα) και άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-03-14, 20:39
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα σε όλους,χτες έκανα αλλαγή νερού στο 550άρι 300-350 λίτρα,αφαίρεσα αντιφώσφoρους και από τα 2 φίλτρα και τους άλλαξα τον άνθρακα.¶φησα μέσα τα νερά που είχαν και όλα τα βιολογικά με την μπίχλα τους γιατί φοβήθηκα μην τους καταστρέψω την βιολογία.Του έβαλα 3πλή δόση Prime και βακτήρια Nite Out που και τα 2 καταπολεμούν νιτρικά και αμμωνία παρ' όλα αυτά το 40άρι δεν κουνήθηκε καθόλου απ' τη θέση του. Έκανα τώρα μετρήσεις που θα δείτε παρακάτω.Μήπως έπρεπε να τα βγάλω όλα από τα φίλτρα και να τα πλύνω με νερό ενυδρείου;Αύριο σκέφτομαι να κάνω πάλι αλλαγή 60% και να βάλω αντιφώσφορο πάλι.Τα νιτρικά πως θα τα ρίξω;

Ημερ/νια Μέτρησης: 8/3/2014
Θερμοκρασία: 25,8 C
Ph: 8,1
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 1,5

Υ.Γ.Να υπενθυμίσω ότι το 550άρι αναφέρεται στο θέμα γιατί θα δώσει το ένα του φίλτρο στρωμένο στο 700άρι για Tanganyika.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-03-14, 01:45
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μετρα και νιτρικά κατευθείαν από νερό βρύσης να δεις τι σου βγάζει από νιτρικά , επίσης κάτι δεν έχεις βάλει σωστά στο JBL δεν γίνετε να έχει τόση βρόμα που αναφέρεις είναι από τα ποιο καθαρά φίλτρα μιας και αν βάλεις στο δεξιό και αριστερό κενό που έχει το πρώτο κεσεδάκι ενυδριακο βαμβάκι όπου από εκεί είναι και η εισαγωγή του νερού δεν περνάει καμια ακαθαρσία προς το βιολογικό υλικό αν θες άνθρακα e.t.c βάλτο στην μεσαία θέση που είναι η έξοδος του φίλτρου , κανε και μια αλλαγή νερού τόση όση θα χρειαστείς για να πλύνεις το βιολογικό σου υλικό με νερό του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-03-14, 09:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρα και τη βρυση.
τι τεστ χρησιμοποιεις?
τα τσεκαρες αν ειναι ληγμενα?
τα ανακινεις καλα πριν μετρησεις?
με 300 λιτρα αλλαγη,πολυ δυσκολο να μην μειωθηκανε τα νιτρικα,εκτος αν ητανε λαθος η προηγουμενη μετρηση και ηταν παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-03-14, 09:26
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

νομιζω μετραει ο Πέτρος μας με χαρτάκια και οχι υγρά τέστ!!! εκτός και αν αλλαξε κάτι!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-03-14, 09:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω μετραει ο Πέτρος μας με χαρτάκια και οχι υγρά τέστ!!! εκτός και αν αλλαξε κάτι!!
Ο Πέτρος Σπύρο πήρε σε υγρά όλη τη σειρά της API
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου Αιμιλιανος Σεραφειμ Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-12-09 02:25
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10310 seconds with 13 queries