Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-13, 16:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή Πρόταση μικρού wave maker

Καλησπερα.

Ψαχνω να ενισχυσω την κυκλοφορα στο νεοστημενο 60αρι μου Tanganyika, οπου θα βαλω multies. Το eheim 2213 μονο του, νομιζω δεν με ικανοποιει. Τα γνωστα wave makers ξεκινουν απο 3.000 λ/ω και πανω, οποτε τα αποκλυω.

Να παρω μεγαλυτερο και να "ψαλιδισω" τη φτερωτη, δεν ξερω αν θα το κανω σωστα για να δοκιμασω. Προτιμω να μην το κανω.

Εχει κανενας καμια προταση για κανενα μικρο σε μεγεθος και κυκλοφορια wave maker? Εχω ψαξει τα παντα, δεν βρηκα κατι ενδιαφερον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 16:41
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δες αυτον.
http://www.petsupermarket.gr/2901/%C...%BF%CF%8D.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 16:48
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Καλυτερα παρε αυτη που ειναι και αξιοπιστη και χωρις πολλα λιτρα.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2525
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-13, 17:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Γιατί δεν σου αρκεί το 2213?
Έχεις spaybar στην έξοδο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-13, 17:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια, μαλλον για την κινεζικη θα παω. Πως δεν την ειδα?

Κλεοβουλε με spray bay το εχω κανονικα, απλα ακομα δεν το εχω βαλει. Με ανθρακα και filter wool το δουλευω προς το παρον, μολις το εστησα. Νομιζω θα αφησει κενα στην κυκλοφορια αν εχω μονο το eheim και δεν θελω να εχω θεμα με κυανοβακτηριο κλπ, γι αυτο σκεφτομαι wave maker, εστω καποιες ωρες την ημερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-13, 17:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Υπερβολές
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-13, 21:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε χωρις υπερβολες, δεν θα ειχε γουστο!

Περα απο την πλακα, προτιμω να προβλεψω μερικα προβληματα του μελλοντος, παρα να τρεχω να σωσω την κατασταση τοτε. Και αντε να καθαρισεις το κυανοβακτηριο απο τα κελυφη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-13, 21:36
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ενα πολυ καλο wave maker αν ενδιαφερεσαι:http://www.hotribs.com/03press/226-suzuki/DF300.jpg
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolakis94 : 12-03-13 στις 21:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-13, 21:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

χαχα! θα το βαζω λιγο καθε απογευμα. Λες να το κανει πλυντηριο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-13, 21:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δεν νομιζω.Απλα καει λιιιιιιγο παραπανω απο τα συνηθησμενα.Σκεψου το, γιατι εχει και βαση στηριξης για το τζαμι.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-13, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μην την πατησει κανενας, τo resun waver-4000 που προταθηκε, http://www.petsupermarket.gr/2901/%C...%BF%CF%8D.html
παρολο που γραφει στo eshop του petsupermarket οτι ειναι 1000 λ/ω, ειναι λαθος.
Και γενικα ειδα να εχει κανει πολλα λαθη στη σελιδα στα resun αφου εχει παρει τις προδιαγραφες των resun σε Gph (γαλονια ανα ωρα) και τις εχει περασει σε Lph (λιτρα ανα ωρα) (Ειναι 1000 Gph)
To resun waver-4000 ειναι 4000 λ/ω περιπου οπως λεει και το ονομα του.

Στη φωτο φαινεται καθαρα .... 4000 λ/ω
Eδω δινει προδιαγραφες http://www.ebay.de/itm/Resun-Mini-Aq...item2566530a28
Καλο ειναι να τσεκαρετε τι γραφει πανω στο waver οταν το αγοραζετε

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-13, 21:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γι'αυτο προφανως ο κινεζος το ονομαζει 4000...
Ευχαριστουμε Σπυρο.

Πιστευεις θα εχω καλυτερη κυκλοφορια με ή χωρις spray bar? Το spray bar το εχω τρυπησει σε διαφορα σημεια, ωστε να δινει νερο σε πολλες κατευθυνσεις. Απλα, οσο πιο πολλες τρυπες, τοσο μικροτερη η ροη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-13, 21:52
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Θα σύμφωνησω με τον Κλεοβουλο ,υπερβολες Θοδωρε ,,μαλλον δεν εχεις δη αυτα τα ψαρια σε ενυδρειο ,αμα το κανει και φουλ κυκλοφορία αυτο που θελεις να βαλεις τοτε ειναι που δεν θα τα βλεπεις καθολου τα ψαρια σου σε 60 λιτρα νερο.

Αστο το 2213 μια χαρα ειναι και εχει και σπρευ μπαρ.

Τη να κανω εφυγε ο δασκαλος απο τα μερη μας ,,θα μαθαίνατε μερικα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-13, 22:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πανο, επειδη εγω βλεπω το ενυδρειο που εστησα, βλεπω οτι με τα πολλα κελυφη, πιθανο να δημιουργηθουν περιοχες χωρις κυκλοφορια. Και το κυανοβακτηριο ισως κανει την εμφανιση του με τον καιρο. Πραγμα που δεν θελω, γιατι τη σκουπα βυθου δεν θα τη χρησιμοποιω στο συγκεκριμενο στησιμο, για ευνοητους λογους. Δεν ειπα να το κανω θαλασσινο και να χτυπανε τα ψαρια στα τζαμια. Για αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, μηπως υπαρχει καμια προταση που μου διεφυγε, γιατι στην αγορα δεν βρηκα κατι που να μου κανει.

Για το αν θα βλεπω τα ψαρια αστο...οτι μπαινει στο σπιτι ειναι περιεργο. Ειτε ειναι 2ποδο, 4τραποσο ή εχει λεπια. Και με τα cpds ετσι μου λεγατε και τα ειχα ολη τη μερα στο κεντρο του ενυδρειου.

Δεν χρειαζομαι δασκαλο για να δω αν υπαρχουν κενα. Το βλεπω. Για αλλα χρειαζομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-03-13, 00:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σε ενδιαφέρει κατι σε κυκλοφορητη απλο??του στυλ compact eheim αντλια?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-03-13, 01:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω απλους κυκλοφορητες διαφορων δυνατοτητων. Αλλα δεν κανουν καλη διαχυση, ριχνουν το νερο σε ενα σημειο. Δοκιμασα να βαλω και ενα μικρο spray bar που εφαρμοζει σε ενα πολυ μικρο κυκλοφορητη που εχω, αλλα δεν εκανε παλι δουλεια. Ασε που δεν φαινεται ωραια, μιας και δεν εχω φυτα να το καλυψω.
Στην τελικη μπορει να καταφυγω σε ενα τετοιο κυκλοφορητη...απλα ειπα μηπως βρω κατι καλυτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-03-13, 01:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ψάχνω παραλληλα ..αμα πεσει κατι στο νου μου θα το ποσταρω
-------------------------
αυτος λεει οτι κανει για 40-60λιτρα..αλλα λεει 2000λ/ω η αντλια...http://viewitem.eim.ebay.gr/resun-wa...431948656/item


γενικα τετοιο κατω απο 2000δυσκολα θα βρεις
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 14-03-13 στις 01:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-03-13, 01:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω τι θακανα στη θεση σου αν σωνει και καλα ηθελα λιγη εξτρα κυκλοφορια. Θα επερνα ενα dophin εσωτερικο φιλτρο θα τουβγαζα τον κουβα και θαμενε ενα πραγμα που χωραει στο χουφτα ανετα, εχει παροχη 200l/h. Εγω το πηρα 7 ευρω. Και προσοχη ειναι ΓΝΗΣΙΟΣ κινεζος χωρις καμια προδιαγραφη οπως μουπε και ο πεταοπας. Προσωπικα εχω ενα τετοιο για το co2 και σου λεω οτι τις φυσαλιδες τις πεταει σχεδον 80 ποντους μακρια, οποτε και χωρις σπρευ μπαρ νεκρη περιοχη δεν θαχεις. Και ειναι και -περιεργως- τελειως αθορυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-03-13, 01:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Ρε συ σπύρο..γιατι να το κάνει αυτο αφου μπορεί να πάρει απλη αντλια? http://www.thesaltybox.com/forum/att...y-img_0016.jpg

για παραδειγμα..και καλυτερη δουλεια θα κάνει..το ειπε και παραπάνω..απλα τον προβληματίζει οτι αυτο πεταει ισια...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-03-13, 02:05
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ σπύρο..γιατι να το κάνει αυτο αφου μπορεί να πάρει απλη αντλια? http://www.thesaltybox.com/forum/att...y-img_0016.jpg

για παραδειγμα..και καλυτερη δουλεια θα κάνει..το ειπε και παραπάνω..απλα τον προβληματίζει οτι αυτο πεταει ισια...
Τι πεταγεσαι ρε drifta?! το ενα κανει 7 ευρω η compact φανταζομαι ποσο αλλα αν γιαυτο ανυσηχεις θοδωρε ξεχασε το που πεταει ισια, δεν θαχεισ θεμα, και εκτος ολων αυτων αν θες περνεις εναν σωληνα τον κανεις σουρωτηρι και ετοιμο το spray bar εγω ετσι εκανα με το ενα μεγαλο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-13, 02:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mη μπερδευετε τα λιτρα/ωρα κυκλοφοριας των wavers με των αντλιων (πχ compact eheim).
Οπως επισης δεν βλεπω να συγκρινετε την καταναλωση ρευματος που εχουν.
Δεν συμφερει αντλια με μεγαλο μανομετρικο για κυκλοφορια.
Δεν χρειαζεται το μανομετρικο, και καιει πολυ ρευμα (εκτος του οτι οι αντλιες δεν κανουν τη δουλεια οπως πρεπει αφου ριχνουν το νερο σε στενη δεσμη).
Τα λιτρα ενυδρειων που αναγραφουν τα wavers, αναφερονται σε θαλασσινο.
Καμια σχεση η αναγκη κυκλοφοριας των θαλασσινων με του γλυκου.

Υπαρχουν μικρα wavers αλλα ακριβα (πχ Fluval CP1 και Hydora koralia nano, 900 και 1000 λ/ω, 3.5 και 4,5W αντιστοιχα. Κατω απο αυτα τα βατ δεν υπαρχουν - καμια σχεση φυσικα με τα 23W της 1000αρας eheim)
Βεβαια μπορεις να πειραματιστεις ψαλιδιζωντας τη φτερωτη απο μια κινεζικη, αλλα ειναι μεγαλες σε μεγεθος.
Φυσικα ομως, συμφωνω με τον Κλεο, οτι ειναι περιττο το waver σε ενα 60αρι με 2213 για φιλτρο, ειτε με ειτε χωρις spraybar.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-03-13, 02:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω κυκλοφορητες με 150 και 300 λιτρα. Απλα σκεφτομουν μηπως βρω κατι καλυτερο απο αυτο σε wave maker. Κατι που δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου μετα απο αρκετο ψαξιμο.

Και βεβαια παιζει και η καταναλωση. Αν ειναι να βαλω ενα κυκλοφορητη με 300λτ που καει 5w, σχεδον οσο το 2213, καλυτερα να ανακατευω το νερο με καλαμακι! Δεν αξιζει τον κοπο.
-------------------------
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 14-03-13 στις 02:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-13, 02:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

o Σπύρος εχει δικιο σε αυτο που λεει για τα watt..αλλα αφου ο nazgul εχει αντλία,και θα την δουλευει λιγες ωρες τη μερα δεν νομιζω να παίζουν τοσο ρόλο τα watt..τώρα..οσον αφορα τις ''τύπου'' korallia (που ειναι για θαλασσινα...) δεν ξερω σε 60λιτρα τι κυκλοφορια μπορεί να κάνουν(πολυ φοβαμαι οτι θα γινεται πλυντηριο)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-03-13, 02:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε καπως ετσι θα το αρχισω και μετα βλεπω πως παει. Απλα μου δημιουργηθηκε μια ανησυχια, γιατι στο ιδιο ενυδρειο, οταν ηταν φυτεμενο, ειχε εμφανιστει κυανοβακτηριο. Οχι πως ευθυνεται μονο η κυκλοφορια παντα, αλλα μετα απο συκωτιση, μολις προσθεσα ενα μικρο κυκλοφορητη για διαχυση CO2, δεν ξαναεμφανιστηκε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-03-13, 02:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
o Σπύρος εχει δικιο σε αυτο που λεει για τα watt..αλλα αφου ο nazgul εχει αντλία,και θα την δουλευει λιγες ωρες τη μερα δεν νομιζω να παίζουν τοσο ρόλο τα watt..τώρα..οσον αφορα τις ''τύπου'' korallia (που ειναι για θαλασσινα...) δεν ξερω σε 60λιτρα τι κυκλοφορια μπορεί να κάνουν(πολυ φοβαμαι οτι θα γινεται πλυντηριο)
Τα wavers δεν ειναι μονο για θαλασσινα.
Η δουλεια τους ειναι να βελτιωνουν την κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο, ειτε ειναι γλυκου ειτε αλμυρου νερου.
Η μονη διαφορα ειναι η απαιτηση σε κυκλοφορια.
Τα γλυκου δεν εχουν αναγκη τοσο δυνατης κυκλοφοριας.
Απλα επιλεγουμε αυτη που πρεπει και το σημαντικοτερο ειναι η σωστη τοποθετηση της.
Η λειτουργιας τους σε οχι μονιμη βαση, εμενα δεν μου φανηκε χρησιμη και δεν ειχα και καλα αποτελεσματα. (πχ σηκωνε τα αιωρουμενα που ειχαν συσσωρευθει στο βυθο τις ωρες που δεν λειτουργουσε και μεχρι να τα παρει το φιλτρο περναγε ωρα - επισης μπορει να πιασει κανενα ψαρι αν ανοιγοκλεινει συνεχως)
Οι αντλιες απο την αλλη, για να εχουν ενα καλο αποτελεσμα κυκλοφοριας, θα ειναι τοσα λιτρα που θα καινε πολλαπλασιο ρευμα και οτι ανυποψιαστο ψαρι περναει απο μπροστα θα το "παιρνει ο αερας", ενω αν κοιταει προς το βυθο θα κανει λακουβες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-03-13, 02:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως τα βλεπω, μαλλον με οτι κανει το 2213 θα μεινω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-13, 08:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εδω που τα λεμε πρεπει και εγω να βρω μια λυση γιατι με δυο spray bar που βαρανε την επιφανεια, 60 cm και δυο ανσιστρους που κανουν συνεχεια κατι μακαρονια η σκουπα βυθου πρεπει να γινεται εβδομαδιαια. Και σε φυτεμενο ειναι "ευκολακι"
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-13, 08:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

o resun που αναφέρθηκε πιο πάνω ούτε 1000 μετά από κάποιο χρόνο λειτουργίας του δεν νομίζω να βγάζει, όχι 4000 που αναφέρετε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-03-13, 09:26
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Στα μικρά μου φυτεμένα ενυδρεία, είχα πάντα κυκλοφορία πάνω από 10 φορές τα λίτρα. πχ. στο 50 λίτρων φυτεμένο που έχω τώρα η κυκλοφορία είναι 600 λίτρα από το εξ. φίλτρο + 400 λίτρα από ένα κυκλοφορητή που κάνει και διάχυση το διοξείδιο.

Στο "άδειο" -[δεν υπάρχουν φυτά να φράζουν την κυκλοφορία του νερού]- μικρό ταγκανίκα των 45 λίτρων ένα μεγάλο εσωτερικό φίλτρο με ~300λίτρα/ώρα είναι Υπεραρκετό. Έχω προσαρμόσει και ένα diy ακροφύσιο ώστε να αυξάνεται η πίεση του νερού.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-03-13, 11:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion
Στα μικρά μου φυτεμένα ενυδρεία, είχα πάντα κυκλοφορία πάνω από 10 φορές τα λίτρα. πχ. στο 50 λίτρων φυτεμένο που έχω τώρα η κυκλοφορία είναι 600 λίτρα από το εξ. φίλτρο + 400 λίτρα από ένα κυκλοφορητή που κάνει και διάχυση το διοξείδιο.

Στο "άδειο" -[δεν υπάρχουν φυτά να φράζουν την κυκλοφορία του νερού]- μικρό ταγκανίκα των 45 λίτρων ένα μεγάλο εσωτερικό φίλτρο με ~300λίτρα/ώρα είναι Υπεραρκετό. Έχω προσαρμόσει και ένα diy ακροφύσιο ώστε να αυξάνεται η πίεση του νερού.
Ωπ! Εμφανιστηκε ο προμηθευτης

Λεωνιδα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξαναστησει ενυδρειο χωρις φυτα. Λιγη βοηθεια θεωρω οτι καλο θα κανει, αλλα οπως το βλεπω, μαλλον θα μεινω με το spray bar του 2213. Μη νομιζεις οτι εχει και αυτο τεραστια ονομαστικη κυκλοφορια, 440 λ/ω ειναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές
Εδω που τα λεμε πρεπει και εγω να βρω μια λυση γιατι με δυο spray bar που βαρανε την επιφανεια, 60 cm και δυο ανσιστρους που κανουν συνεχεια κατι μακαρονια η σκουπα βυθου πρεπει να γινεται εβδομαδιαια. Και σε φυτεμενο ειναι "ευκολακι"
Στο δικο σου μπορεις να βαλεις οτι θελει, ειναι μεγαλο. Μπορεις να το κρυψεις κιολας, να μην φαινεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr
o resun που αναφέρθηκε πιο πάνω ούτε 1000 μετά από κάποιο χρόνο λειτουργίας του δεν νομίζω να βγάζει, όχι 4000 που αναφέρετε.
Για να το λες, κατι θα ξερεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Wave maker για γλυκό νερό magman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-11-10 04:37
MOD RESUN WAVE MAKER floridis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 18-07-08 07:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08094 seconds with 13 queries