Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-03-15, 20:35
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι ένα βιολογικό ενυδρείο σωστα;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-03-15, 20:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

βιοτοπικο!οπως βλεπεις τα ψαρια θελουν ριζες που να προσφερουν κρυψωνες.
βλεπεις καποια διαφορα σε σχεση με την συμπεριφορα των δικων σου?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-03-15, 20:57
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τι ακριβώς εννοείς ;;;
-------------------------
από το βιοτοπικο ενυδρειο;;;
-------------------------
βοήθησε με λίγο γιατί εκτός ότι κολυμπούν στην σκιά αλήθεια δεν βλέπω διάφορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 18-03-15 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-03-15, 21:07
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν και δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω,θα κανω μια προσπαθεια
αν κρινω απο το ενυδρειο σου(περα απο την ψαροσυνθεση) βλεπω οτι τα ψαρια σου(δισκοι) δεν εχουν τις απαραιτητες ριζες ωστε να νιωσουν ασφαλεια.
επισης ο φωτισμος στραβωνει ακομα κι εμενα.φαντασου τα ψαρια!
θα ελεγα οτι μπορεις να προσθεσεις ριζες σαν το βιντεο του Beast.δες το ως μπουσουλα.
βγαλε και ολα τα αλλα ψαρια και κανε ενα ωραιο δισκαδικο.θα σε αποζημιωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-03-15, 21:16
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το φως στραβώσει γιατί το τοποθέτησα έτσι για το βίντεο αυτό που κρατάω είναι για τις ρίζες. ευχαριστώ για το σχόλιο! !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-03-15, 00:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα fan κ ευχαριστω για τον χρόνο σου θα προσπαθήσω να σου δώσω μια εικόνα.
Το ενυδρείο το επαναλειτουργησε το αμόρε μου το σεμπτεβρη
Το ενυδρείο όπως έχω δει... είναι ιδιοκατασκευή από το 1988... καλό θα είναι να το τσεκάρετε (καλού-κακού) γιατί είναι πολλά τα λίτρα αλλά και τα χρόνια που έχουν περάσει. ΔΕΝ γνωρίζω άλλωστε και πόσο καιρό... ήταν εκτός λειτουργίας (σημαντικότατο).
με πλατύ αγγελοψαρα κτλ στις επισκέψεις μαζί του στα διάφορα πετ είδα τους δισκους κ κόλλησα. Μετά από ψηστηρι δύο μηνών μπαίνουν οι πρώτοι 3 δισκοι αυτό ήταν κ το τελευταίο σωστό πράγμα που καναμε .αυτό που μας έχει σώσει είναι σ αυτό που και όλοι εδώ συμφωνείτε δλδ αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα από 40 τοις εκατο )
-------------------------
Όλα τα υπόλοιπα λάθος με κορυφαίο τα χεράκια να είναι πιο πολύ μέσα πάρα έξω από το ενυδρείο. άρχισα να διαβάζω το φόρουμ κ σιγά σιγά να διορθώνω λάθη. άρχισα να ψάχνω μαγαζιά κ οι αγορές το ψαριών γινόταν πλέον μετά από επίσκεψη στο μαγαζι πάνω από 3 φορες κοιτώντας το ψάρι που ήθελα .Έτσι αγοράστηκε κ η στελλιτσα ένα πανέμορφο pigeon panta ε η τελευταία φορά που έφαγε ήταν στο πετ σοπ.ετρωγε μόνο κ σκουλήκι κ τιποτα άλλο σ μέγεθος ήταν το 3 μεγαλύτερο. κατάφερα να πάρω καραντίνα μετά από 35 μέρες .Το αμόρε έβαλε σ αυτό τα άλλα δύο δισκάκια για προσαρμογή ακολουθώντας τις συμβουλές σας (καραντίνα 70 λίτρα με μπόλι από το μεγάλο αλλαγές κάθε μέρα τα 40 λίτρα κ φίλτρο fluvial 203 κ χαμηλή ροη )αποφασίσαμε να βάλουμε κ την στελλιτσα για να νοιώσει κυρίαρχο κ με το καθαρό νεράκι μήπως κ φαει .εκεί είδα κ το βρανχειο της;σ 48 ώρες κ
χωρίς θεραπεία μόνο την θερμοκρασία στους 30 άρχισε να τρώει τα πάντα.
Απολύτως φυσιολογικό κι επόμενο (στο έγραψα ήδη νομίζω).
Μετά από δύο μέρες το βρανχειο το είδα να ανοίγει λίγο κ να μου έρχεται κ στο τζαμι.
Τώρα για το φαρμακο λέγεται microre lift herbal actives
Μήπως εννοείς Microbe lift; Είναι αυτό στο link; https://www.microbelift.com/products...na-freshwater/
μου το πρότειναν στο πετ, αφού πήγα σπιτι κ διάβασα γιαυτό που δεν θεωρητε φάρμακο αλλά φυτικό σκεύασμα που θέλει κ 10 μερες να χορηγηθεί το πήρα κ το άρχισα στις 11/3 στο μεγάλο με όλα τα ψάρια μέσα. για να κλείσω θα πω ότι η στελλιτσα έρχεται στο τζαμι ακόμα κ παρασέρνει κ τα υπόλοιπα. ακολούθησα την συμβουλή που είχες δώσει σ ένα παιδί , αγοράστηκαν άλλοι 4 δισκοι
έχουμε 13 το σύνολο με ψάρια από 6 μέχρι 12 cmcm
Δυστυχώς η διαφορά μεγέθους είναι τέτοια... που ΙΣΩΣ δημιουργήσει κάποια προβληματάκια μελλοντικά.
κ όντως το ψάρια κινούνται κ συμπεριφερονται α πολύ διαφορετικά όταν μεγαλώσουν κ πρέπει να απομακρύνω 3-4 την κάτσαμε .
ερωτηση 1 γιατί η διαφορά θερμοκρασία ς έχει τόση σημασία εννοω τι προκαλεί.
Αυξάνεται ο μεταβολισμός των ψαριών και αυτό έχει συνέπεια στην διάρκεια ζωής τους (μειώνεται).
ερωτηση 2 ο delta 66 μου έγραψε για ένα είδος σκουλήκιου εγώ πως μπορώ να καταλάβω ότι είναι αυτό !!!!!!
Ερώτημα με κατάληξη... θαυμαστικό;
ΔΕΝ γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι... προφανώς ΔΕΝ το έχω δει.

παράκληση δες αν θες το βίντεο με το στήσιμο που έχω κάνειγιατί στο ματι μου αρέσει αλλά θα προτιμούσα να άρεσε κ στα μωρά μου!!!!!!

Για να το δω... θα πρέπει να βάλεις κάποιο link... ώστε να ΜΗΝ το ψάχνω.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαρμακο για flagellates υπαρχει;

Αρκετά.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλτρο 2250 παλιό της eheim 1500λτ/ω ελαφρόπετρα 6 λίτρα 2 ziporax στην είσοδο ένα πράμα σαν τζιβα πράσινο για μηχανική κ μετά το βιολογικό ενυδρειακο βαμβάκι .το δεύτερο δεν θυμάμαι μάρκα 1700 λτ/ω ίδια διάταξη ίδια υλικά
-------------------------
νερο βρύσης περνάει από άνθρακα κ μπαίνει αργά στο ενυδρείο( 4 ωρες) για να μην έχω διάφορα θερμοκρασίας πριν βάζω prime .Τετάρτη Σάββατο ανελλιπώς 40 τοις εκατό.
-------------------------
Για πλατύ κ αγγελοψαρα ξέρω .......δεν πάει το χέρι μου:
1. Εννοείς προφανώς το... Siporax (για να μιλάμε την ίδια γλώσσα).
2. Μάλλον εννοείς το μηχανικό της Sera... biofibres fine ( https://www.sera.de/gr/sera-produktw...bres-fine.html ).
3. ΑΝ θυμάμαι καλά έχεις γράψει ΡΗ 7,2... στην Αθήνα τέτοια μέτρηση σε νερό βρύσης ΔΕΝ το βλέπω λογικό (κι από φιλτράρισμα με άνθρακα).
Με τι test... μετράς; Ποίον άνθρακα... χρησιμοποιείς;
4. Θα σου πάει το χέρι καλύτερα... να τα βγάλεις νεκρά;
5. Σου βάζω και την απάντηση που σου έγραψα στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει... να την έχεις κι εδώ.

-----------------------------------------------------------------------

Έγραψες...

Κατοικοι:
9 δισκοι απο 6 μεχρι 12 cm
9 κορυ (5 serday,4 albino)
20 ροδοστομοι
2 πλατυ

Διάβασε παρακάτω στα link τα προφίλ τους με προσοχή... εστιάζοντας σε συνθήκες νερού και θερμοκρασίας (κρατάς τον μέσο όρο... όχι τα άκρα)... και θα "λυθούν" οι απορίες σου.

1. 9 δίσκοι.
2. http://diszhal.info/english/catfishe...ras_aeneus.php
3. http://diszhal.info/english/characin...us_bleheri.php
4. http://diszhal.info/english/livebear...s_variatus.php

Η προσωπική μου άποψη είναι... οι δίσκοι με δίσκους... για αρκετούς λόγους.
Καταχρηστικά μπαίνουν και κάποια άλλα είδη όπως πχ. κάποια κορυντόρας (αλλά Sterbai ή Leucomelas που ανέχονται λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες). Τα είδη που συμβιώνουν με τους άγριους προγόνους τους στο ποτάμι, δυστυχώς απαιτούν πολλά λίτρα οπότε γίνονται απαγορευτικά.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 19-03-15 στις 00:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-03-15, 00:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το βρήκα μόνος μου... τελικά.
Υπάρχουν όμως ήδη 3 θέματα και καλό θα είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση... στο ένα από αυτά (για να είναι συγκεντρωμένες και οι απαντήσεις).
Σου δίνω εδώ... την απάντηση (και παρακαλώ ο Κλεόβουλος να δει ΑΝ μπορεί (και ΑΝ πρέπει) με κάποιο τρόπο... να τα ενώσει).
Το στήσιμο σου και ο τρόπος που στέκονται στο χώρο τα ψάρια... μιλάει.
Στο video που σου έβαλαν... εκτός της "μαυρίλας" παρατηρείς και ότι οι δίσκοι μπαίνουν κάτω από τις ρίζες... ενώ οι δικοί σου ανεβαίνουν ψηλά για να κάνουν το ίδιο (και να νιώσουν ασφάλεια... αφού τις έχει "κρεμάσει".
Αυτό ΔΕΝ είναι κάτι φυσικό... γιατί είναι έξω από τις συνήθειες τους. Το ίδιο συμβαίνει και στο κέντρο του ενυδρείου... αλλά από κάτω και γύρω... από τον"θάμνο" που έχεις δημιουργήσει.-
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-03-15, 07:18
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλημέρα , απίστευτος που ασχολείσαι τόσο μαζί μου κ σ ευχαριστώ. Λοιπόν το ενυδρείο ήταν σ αδράνεια 14 χρόνια ο Δημήτρης πριν το επαναλειτουργησει τογέμισε με νερό για τυχόν διαρροές 15 μερες.το πράσινο υλικό είναι αυτό που έγραψες το φάρμακο είναι αυτό που έγραψες το siporax το ιδιο.για το ph απογοήτευτηκα πολύ γιατί η μέτρηση έγινε από ένα παιδί με δικό του τεστ θεωρώντας ότι αφού θα βάζω μόνο από την βρύση δεν χρειάζεται να το αγόρασω.το τεστ ήταν υγρό η μέτρηση ήταν αυτή που έγραψα το δείγμα ήταν από το ενυδρείο κ εσυ για να το επισημαίνεις σημαίνει σίγουρα ότι έχω μεγάλη διαφορά.
-------------------------
ο delta 66 έγραψε για Gill flukes η ερωτηση είναι πως το καταλαβαινω εγώ αυτό. Η ερώτηση για την θερμοκρασία δεν είχε να κάνει με την υψηλή που σημαίνει έχει σαν συνέπεια τον υψηλό μεταβολισμό αλλά τις διαφορές δλδ ενώ έχω πχ 29 αλλάζω νερο κ πάει 26.5 αυτό τι κακό κάνει κ το βλέπω να το επισημενεται συναιχεια .ο άνθρακας ειναι της fluvial με 3 δυχτακια μέσα .
-------------------------
https://youtu.be/p8Cq7_eWWD0 για να δεις κ το ενυδρείο .Μόνο που το φως το στεψαμε προς το νερό για να φαίνεται καλύτερα κανονικά είναι προς τον τοίχο κ είναι μικρότερης έντασης .Τώρα για τα άλλα είδη ναι θα φύγουν το καταλαβαινω κάθε μέρα κ περισσότερο ότι πρέπει να γίνει επειδή είμαι σίγουρη ότι θα προσέξεις ιδιαίτερα τα μωρά μου θέλω την γνώμη σου αντικειμενικα .σ διαβάζω καιρό κ φαινεται ότι τα αγαπάς αυτά τα ζωντανά .κ παλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου! !!!!!
-------------------------
κάτι τελευταίο, για τα άλλα που γράφω πχ καραντίνα κ δεν ειπες τίποτα να εικασω ότι είμαι σωστη
-------------------------
Όχι αυτό είναι το τελευταίο. Νίκο σ λενε;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 19-03-15 στις 07:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-03-15, 07:36
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Η δεξιά πατάει στην άμμο ή αριστερή είναι κρεμασμένη επειδή έχω διάβασει εδώ την σημασία να υπάρχει καθαρός βυθός εννοω χωρίς εμπόδια πολλά την έβαλα έτσι η πρόταση σου είναι να την έχω στο βυθο;;;;θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχω δει ποτέ ενυδρείο άλλο εκτός από τα πετ σοπ οπότε οποιαδήποτε εικόνα είναι μόνο από τα βίντεο που βλέπω που σ αυτα δεν ξέρω που σταματάει το προσωπικό γούστο κ αρχίζει η συνήθεια κ οι σωστές συνθήκες των ψαριών αυτών που τα έχουν! !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-03-15, 08:18
Το avatar του χρήστη beast
beast Ο χρήστης beast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2013
Περιοχή: ano liosia
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

καλημέρα πρέπει να τους φτιάξεις έτσι τον βιότοπο γρήγορα άμα δεν θες να τα δεις ( πιατάκια του καφέ ) το STRESS είναι βασικός παράγοντας που πρεπη να κοιταξεις πρώτα ...... και έπρεπε είδει να έχεις βγάλη όλα τα υπολίπα που είναι μέσα που δεν τεριάζουν τα (ψαρια)

P.S το προσωπικό γούστο έρχεται δεύτερο.... πρώτα πρέπει να νιώθουν άνετα τα ζωντάναμασ και μετά ολλα τα υπολίπα !!!!!!!
__________________
welcom to silent hill......monsterfishkeepers !!!!

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-03-15, 09:29
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

καλημερα !!!!!!!καταλαβα νομίζω τι λες.πιστεύεις άλλη μια στο κέντρο θα ήταν καλα;;;;;;η άλλη μια στην άκρη αριστερά μαζί με την άλλη για καλύτερη σύνθεση; ;;;εννοω για να έχουν κ στο κέντρο χώρο για λίγο κολύμπι; ;;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-03-15, 10:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλο είναι να πάρεις test και να πάρεις και μια αντιστροφη όσμωση για να κανεις της αλλαγές σου να βρείς τη ρουτίνα και να βάζεις και ένα ποσοστό από τη βρύση μέσα και να κατεβάσεις το ph τους αρέσει !!!!!

όσο για τη θερμοκρασία που πέφτει (γνώμη μου) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα ίσος νομίζουν ότι βρέχει

ο δέλτα σου έγραψε gillfluks είναι σκουλήκι στα βράγχια του ψαριού δε φαίνονται
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-03-15, 10:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
(και παρακαλώ ο Κλεόβουλος να δει ΑΝ μπορεί (και ΑΝ πρέπει) με κάποιο τρόπο... να τα ενώσει).
εγώ τα ένωσα.....τώρα εσείς βρείτε την άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-03-15, 13:14
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Κλεόβουλε κ εσενα χάρη Σάμο ειδικά για τα τεστ τουλάχιστον ph k νιτρώδη είναι επιτακτική ανάγκη! !!!για την όσμωση θα κάνω άλλες ερωτήσεις σ άλλο θέμα που θα ανοίξω ........οκ κλεοβουλε;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-03-15, 13:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ναι stella.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-03-15, 14:14
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

το thread μεταφερθηκε στη σωστη κατηγορια.stick to the point παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-03-15, 20:23
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

παιδια καλησπερα! !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-03-15, 00:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα , απίστευτος που ασχολείσαι τόσο μαζί μου κ σ ευχαριστώ.
ΔΕΝ υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς... γι' αυτό είμαστε στο forum. ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Λοιπόν το ενυδρείο ήταν σ αδράνεια 14 χρόνια ο Δημήτρης πριν το επαναλειτουργησει τογέμισε με νερό για τυχόν διαρροές 15 μερες.το πράσινο υλικό είναι αυτό που έγραψες το φάρμακο είναι αυτό που έγραψες το siporax το ιδιο.για το ph απογοήτευτηκα πολύ γιατί
η μέτρηση έγινε από ένα παιδί με δικό του τεστ θεωρώντας ότι αφού θα βάζω μόνο από την βρύση δεν χρειάζεται να το αγόρασω.
Αυτό που σου είπε... εκτός από βλακεία... είναι και ανακριβές. Φρόντισε να αγοράσεις δικά σου test και κατά προτίμηση ΑΡΙ ή JBL (αυτά εγώ θεωρώ λίγο πιο αξιόπιστα).
το τεστ ήταν υγρό η μέτρηση ήταν αυτή που έγραψα το δείγμα ήταν από το ενυδρείο κ
εσυ για να το επισημαίνεις σημαίνει σίγουρα ότι έχω μεγάλη διαφορά.
Υποθετικά μιλώντας... κάπου γύρω στο 7,6 θεωρώ ότι θα είσαι (αυτή την εποχή).
-------------------------
ο delta 66 έγραψε για Gill flukes η ερωτηση είναι πως το καταλαβαινω εγώ αυτό. Η ερώτηση για την θερμοκρασία δεν είχε να κάνει με την υψηλή που σημαίνει έχει σαν συνέπεια τον υψηλό μεταβολισμό αλλά τις διαφορές δλδ ενώ
έχω πχ 29 αλλάζω νερο κ πάει 26.5 αυτό τι κακό κάνει κ το βλέπω να το επισημενεται συναιχεια .
Μάλλον ΔΕΝ πρέπει να το έχεις δει γραμμένο από μένα αυτό.
ο άνθρακας ειναι της fluvial με 3 δυχτακια μέσα .
-------------------------
https://youtu.be/p8Cq7_eWWD0 για να δεις κ το ενυδρείο .Μόνο που
το φως το στεψαμε προς το νερό για να φαίνεται καλύτερα κανονικά είναι προς τον τοίχο κ είναι μικρότερης έντασης .
Είμαι λάτρης... της υψηλής έντασης στον φωτισμό. Βλέπω καλύτερα... τα ψάρια μου.
Τώρα για τα άλλα είδη ναι θα φύγουν το καταλαβαινω κάθε μέρα κ περισσότερο ότι πρέπει να γίνει επειδή είμαι σίγουρη ότι θα προσέξεις ιδιαίτερα τα μωρά μου θέλω την γνώμη σου αντικειμενικα .
Διέκρινα έναν που μου άρεσε αρκετά (ΔΕΝ θα κάνω αποκαλύψεις )... και κάποιους... σε όχι καλή κατάσταση.
σ διαβάζω καιρό κ φαινεται ότι τα αγαπάς αυτά τα ζωντανά .
Τα τελευταία 33 χρόνια... ΝΑΙ... μου συμβαίνει.
κ παλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου! !!!!!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
-------------------------
κάτι τελευταίο, για τα άλλα που γράφω
πχ καραντίνα κ δεν ειπες τίποτα να εικασω ότι είμαι σωστη
Με αυτό... ΔΕΝ κατάλαβα τι εννοείς.
-------------------------
Όχι αυτό είναι το τελευταίο. Νίκο σ λενε;;;
ΝΑΙ με λένε Νίκο... και μάλλον... είμαι καλά.
Για το ενυδρείο και το στήσιμο του... θα μπορούσαμε να πούμε πολλά και αναλυτικότερα σε όποια συνάντηση του forum... έρθετε (το γράψιμο με δυσκολεύει... ΑΝ και έχω καταφέρει να γράφω σεντόνια πλέον ( ).-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο είναι να πάρεις test και να πάρεις και μια αντιστροφη όσμωση για να κανεις της αλλαγές σου να βρείς τη ρουτίνα και να βάζεις και ένα ποσοστό από τη βρύση μέσα και να κατεβάσεις το ph τους αρέσει !!!!!

όσο για τη θερμοκρασία που πέφτει (γνώμη μου) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα ίσος νομίζουν ότι βρέχει

ο δέλτα σου έγραψε gillfluks είναι σκουλήκι στα βράγχια του ψαριού δε φαίνονται
Ψιτ... νεαρέ... ΔΕΝ πας να τα'ί'σεις τα θαλασσινά; Έχω το κλόπυright στα χρωματάκια (κανόνισε να πέσουν... μηνύσεις).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 20-03-15 στις 00:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεχασα κλειστο τον ροοστατη του φιλτρου... Κουραμπιές Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 27-01-13 17:25
pagoda cup coral κλειστο εδω και 2 μερες pngts Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 9 12-03-12 18:01
Κλειστο ή ανοικτο petros Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-12-08 13:17
10 μερες κλειστο φως aaaooll Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-05-07 19:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08100 seconds with 15 queries