Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-14, 21:18
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου

Απευθύνομαι σε επίδοξους ακουαρίστες σαν και μένα.
Παρακάτω θα σας εξηγήσω βήμα-βήμα την κατασκευή του ενυδρείου μου, για όσους από εσάς ψάχνετε ιδέες για το δικό σας.
Mια φορά λοιπόν, χρόνια πριν, μου είχαν φέρει ένα χρυσόψαρο δώρο. Σε ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρων. Είχε περάσει από το μυαλό μου η ιδέα να του φτιάξω ένα μεγαλύτερο. Όμως παρέμεινε μόνο σαν σκέψη. Και ο καιρός περνούσε.
Μήνες αργότερα το χρυσόψαρο έφυγε για άλλα ταξίδια και το όλο θέμα με το ενυδρείο ξεχάστηκε.

Ώσπου πριν λίγο καιρό το δώρο επαναλήφθηκε. Η σκέψη επανήλθε και αυτή. Όμως αυτή την φορά υπάρχουν και τα κορίτσια μου. Ενθουσιάστηκαν με την ιδέα. Έτσι λοιπόν άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο και να μαθαίνω ό,τι μπορούσα σχετικά με ενυδρεία. Από την αρχή αποφάσισα πως θα ήταν ιδιοκατασκευή. Και λόγω κόστους και γιατί μου αρέσει να καταπιάνομαι με κατασκευές.

Αφού λοιπόν πέρασα πολλές ώρες βλέποντας κατασκευές άλλων, συγκρίνοντας πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, μαθαίνοντας από την αρχή για κύκλους αζώτου, γκάππυς, πλάτυς, ξιφοφόρους, πλέκος, υποστρώματα, αλκαλικά και όξινα νερά και.... ο κατάλογος είναι ατελείωτος, κατέληξα σε τι περίπου θα έκανα με το δικό μου ενυδρείο. Στο μεταξύ το χρυσόψαρό μας πήγε να κάνει παρέα στο προηγούμενο περίπου στον μήνα. Δεν ξέρω, ίσως ήταν ήδη εξαντλημένο. Όσο κι αν το πρόσεξα δεν μπόρεσα να το κρατήσω ζωντανό. Παρόλα αυτά το ενυδρείο θα κατασκευαζόταν και θα έμπαινε σε λειτουργία σε περίπου ένα μήνα.

Ξεκίνησα αποφασίζοντας πόσα λίτρα θα είναι. Βοηθάει πολύ το Aqua Tools.Σκεφτόμουνα για 300 στην αρχή. Κατέληξα όμως στα 220 για λιγότερο βάρος. Στο κάτω κάτω αν το πείραμα πετύχει, μπορώ να επιχειρήσω σε πιο πολλά λίτρα στο μέλλον, έχοντας πολύτιμη πείρα. Για φίλτρο αποφάσισα να έχω ένα τύπου sump στο ένα άκρο του ενυδρείου. Πρώτα για την χωρητικότητά του (20 λίτρα) και δεύτερον για την ελευθερία σε υλικά και αντλία που μου δίνει. Οι διαστάσεις αποφασίστηκαν σε 100cm μήκος, 40cm πλάτος και 60cm ύψος. Τζάμια χρησιμοποιήθηκαν 8mm για το ενυδρείο και 5mm για το sump. Κόντρες πάνω κάτω ίδιου πάχους και πλάτος 5cm. Μόνον οι 2 κάτω μικρές έγιναν 12 cm (ήθελα κυρίως στην μεριά του sump να πατάει ολόκληρο σε κόντρα για μεγαλύτερη αντοχή). Επίσης οι κάτω κόντρες μπήκανε όλες στο ίδιο επίπεδο η μία δίπλα στην άλλη (όχι η μία επάνω στην άλλη). Επάνω αντίθετα μπήκαν σταυρωτά. Πρώτα κόλλησα τις μεγάλες και μετά επανω τους έκατσαν οι μικρές.
Τα τζάμια τα πήρα ροντέ (με παρότρυνση του τζαμά -η διαφορά στο κόστος ήταν ελάχιστη) εκτός του sump και τις κόντρες. Εδώ υπάρχουν 2 σχολές. Η μία λέει πως το ροντέ είναι πολυτέλεια και πεταμένα λεφτά και η άλλη πως είναι απαραίτητο. Η ενασχόλησή μου με κάνει να τάσσομαι με την δεύτερη. Με το ροντάρισμα το γυαλί γίνεται ορθογώνιο. Βοηθάει πολύ σε ορθογώνιες κατασκευές όπως το ενυδρείο. Καταναλώνεις και ελάχιστη σιλικόνη σε σχέση με το αροντάριστο. Το αροντάριστο γυαλί τις περισσότερες φορές ακολουθεί τυχαία γεωμετρία (μιλάω για την ακμή που αφήνει το κόψιμο). Για παράδειγμα στις επάνω κόντρες θέλησα να βγάλω τις φουσκάλες που άφηνε η σιλικόνη στις κολλήσεις. Αυτό γίνεται μόνο αν πιέσεις αρκετά τα 2 τζάμια μεταξύ τους για να φύγει ο αέρας. Αυτό και έκανα. Κατέληξα με κόντρες κολλημένες γερά μεν, αλλά όχι σε ορθή γωνία σε σχέση με το ενυδρείο δε! Και τις μικρές κόντρες αναγκαστικά τις κόλλησα με ένα τόνο σιλικόνη γιατί δεν εφάπτονταν με τις άλλες, παρά μόνο στην μία ακμή. Με ρονταρισμένες κόντρες θα γίνονταν όλα ορθογώνια μεταξύ τους με πολύ καλύτερες κολλήσεις. Δεν πειράζει. Αν δεν κάνεις λάθη δεν θα μάθεις. Στο συγκεκριμμένο κομμάτι δεν είχα βρει λεπτομέρειες πουθενά στο web. Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο κάποιους από εσάς.

Φωτό και λεπτομέρειες από το εγχείρημα :


Το κομμάτι φελιζόλ (styrofoam) 20mm χρησιμοποιήθηκε σαν βάση εργασίας και στο τέλος σαν βάση του ενυδρείου.
Το sump έχει 3 μέρη. Είσοδος νερού κάτω (στο φάλτσο κόψιμο που φαίνεται) στο 1ο μέρος. Στο ίδιο μέρος θα μπει το θερμαντικό σώμα, το ένα θερμόμετρο, και ο άνθρακας για όσο χρειαστεί. Στο 2ο θα μπουν με την σειρά ο υαλοβάμβακας, τα σφουγγάρια και τα μακαρόνια. Τα τελευταία θα συνεχίσουν και στο 3ο μέρος. Τέλος μπαίνει ο κυκλοφορητής 1000lt/h. Η έξοδος νερού οδηγείται στην άλλη μεριά του ενυδρείου με αλφαδολάστιχο 16mm.
H βάση με τις κόντρες κολλημένες επάνω της. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε έτοιμο ένα σκαλοπάτι για να πατήσουν τα τζάμια και να τα κολλήσουμε πιο εύκολα. Επί παραδείγματι εγώ τα κόλλησα μόνος μου χωρίς δεύτερο άτομο. Απλά σταθεροποιούσα με χαρτοταινία τα κομμάτια να μην πέφτουν από την βάση. Πάντα καθαρίζουμε με ασετόν το τζάμι πριν την κόλληση.
Στα σημεία που θα κολλήσουμε βάζουμε χαρτοταινία αφήνοντας 2mm από το τζάμι που θα κολλησουμε (πχ για τα δικά μου των 8mm έβαλα την χαρτοταινία στα 10mm από την άκρη). Αυτό γίνεται για να μην λερώσουμε το υπόλοιπο τζάμι. Αφού κολλήσουμε με ενυδρειακή σιλικόνη 100% καθαρή χωρίς αντιβακτηριακές προσμίξεις, ξεκολλάμε τις ταινίες γιατί αργότερα θα γίνουν ένα σώμα και θα πρέπει να τις ξύσουμε με λεπίδα. Όταν βάζουμε σιλικόνη την απλώνουμε με το πιστόλι και διορθώνουμε με το δάχτυλο βρεγμένο σε νερό ή με παλιά πιστωτική κάρτα επίσης βρεγμένη. Σε κάθε περίπτωση που θέλουμε να βγάλουμε υπολείμματα σιλικόνης αφού έχει ξεραθεί, χρησιμοποιούμε ασετόν σε χαρτί κουζίνας ή υγείας και λεπίδα.
Κολλάμε τα τζάμια σε καλά αεριζόμενο χώρο, με την εξής σειρά : την πλάτη επάνω στην βάση, το ένα πλαϊνό επάνω στην βάση και μέσα από την πλάτη, το 2ο πλαϊνό και τέλος το μπροστά μέρος. Πιέζουμε να πάει παντού η σιλικόνη και να φύγουν τυχόν φυσαλίδες και δένουμε με χαρτοταινία σαν κοκκορέτσι. Τελειώνουμε το φινίρισμα των ενώσεων με το δάχτυλο ή την κάρτα, σκουπίζομαστε με χαρτί κουζίνας ή υγείας και πριν παγώσει η σιλικόνη βγάζουμε την χαρτοταινία που είχαμε βάλει στις ενώσεις. Το "κοκκορέτσι" θα το αφήσουμε ακίνητο για 2 μέρες, να κολλήσει καλά.

Η βάση από κάτω. Φαίνεται η τοποθέτηση των κοντρών.
Οι χαρτοταινίες έφυγαν. Το φίλτρο κολλήθηκε. Ώρα για τις πάνω κόντρες και το φίλτρο. Ξέχασα να αναφέρω πως στην πίσω κόντρα έχουμε προνοήσει να αφήσουμε φάλτσα δεξιά αριστερά (όπως και στις πλαϊνές) για τα καλώδια και τους αεροσωλήνες. Μεγάλη προσοχή στα αροντάριστα κομμάτια τζάμι. Κόβουν. Για αυτό τα περνάμε με ψιλό γυαλόχαρτο λίγο βρεγμένο πριν τα χρησιμοποιήσουμε.

Πήρα και πλέξιγκλας. Έφτιαξα 2 καπάκια ξεχωριστά. Αργότερα άλλαξα γνώμη και έκανα ένα καπάκι ενιαίο με κόντρα πλακέ θαλάσσης (κομμένο στο Leroy Merlin). Χρησιμοποιώ όμως και τα πλέξιγκλας καπάκια εσωτερικά για επιπλέον προστασία από το πιτσίλισμα από τις μπουρμπουλήθρες. Έτσι γλιτώνουν και τα φώτα από την υγρασία. Στη φωτογραφία φαίνεται πόση πολύ σιλικόνη χρησιμοποίησα για να κολλήσω τις κόντρες μεταξύ τους. Φαίνεται και η γωνία της μπροστινής κόντρας που κάθε άλλο παρά ορθή είναι!
Για το έπιπλο μετά από διάφορες σκέψεις, κατέληξα σε 2 μεταχειρισμένα ντουλάπια κουζίνας από τις ευκαιρίες της IKEA και αντίστοιχα 2 πορτάκια. Το ένα πορτάκι το πήρα λίγο μεγαλύτερο, έτσι ώστε το συνολικό μήκος του επίπλου να βγεί 95cm. Το ενυδρείο είναι 100cm. Μαζί με την κόντρα πλακέ βάση του (πάτος 20mm και πλαϊνά 5mm) προεξέχει ελάχιστα από το έπιπλο και θυμίζει λύσεις του εμπορίου.
Τα ντουλάπια επενδύθηκαν με νοβοπάν 20mm στην πλάτη και στην βάση τους και έγιναν ένα έπιπλο. Από πάνω βιδώθηκε η βάση από κόντρα πλακέ. Μέσα μπήκε το φελιζόλ και από επάνω το ενυδρείο. Μπήκαν 8 συνολικά μεταλλικά πόδια (μιλάμε για βάρος κοντά στα 400 κιλά). Ανοίχτηκαν τρύπες με ποτηροτρύπανο πάνω δεξιά και αριστερά και εσωτερικά για τα καλώδια και τα λάστιχα. Στη φωτογραφία το έπιπλο είναι αναποδογυρισμένο.
Tο καπάκι και η βάση από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Στεγνώνουν από ένα από τα 3 χέρια διάφανο βερνίκι θαλάσσης που τα πέρασα. Στο καπάκι εσωτερικά, μπροστά και πίσω έχω βάλει ένα πηχάκι 2Χ2cm στο ύψος ακριβώς που ήθελα να πατάει στο ενυδρείο. Ίσα ίσα να κρύβονται οι πάνω κόντρες. Επίσης ίδιο πηχάκι έβαλα και στο καπάκι στο ύψος που φαίνεται το χερούλι για να το κάνω άκαμπτο. Το κόντρα πλακέ είναι 5mm. Και εδώ έχουμε τρύπες δεξιά αριστερά για τα καλώδια. Χρησιμοποιήθηκε κόλλα ξύλου και βίδες που μπήκαν ολόκληρες και στοκαρίστηκαν. Προτίμησα να κρατήσω τις χρωματικές ατοπίες από τα στοκαρίσματα γιατί μου άρεσε το χρώμα και τα νερά του ξύλου, παρά να το βάψω ολόκληρο με άλλο βερνικόχρωμα.









Το έπιπλο στην τελική του θέση. Η βάση του ενυδρείου με το φελιζόλ μέσα και το ενυδρείο από επάνω. ¶ρχισε η τοποθέτηση της άμμου. Στην αρχή σκεφτόμουν για χαλίκι γιατί φοβόμουν πως η άμμος θα θόλωνε το νερό συχνά. Τελικά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Την άμμο την μάζεψα από την παραλία που κάνω μπάνια το καλοκαίρι. Το ίδιο και τις πέτρες. Τα έβρασα όλα καλά (8 κατσαρολιές!), τα καθάρισα και τα τοποθέτησα προσεκτικά στο ενυδρείο. Κάτω από την άμμο ανάμεσα στις κόντρες έβαλα φελιζόλ, για την περίπτωση που μου πέσει κάποια πέτρα κατά λάθος. Φύλαγε τα ρούχα σου... Η άμμος είναι σκούρη αλλά όταν την χτυπάει το φως γίνεται ανοικτή. Ακριβώς όπως και στην παραλία. Πιστεύω πως τα γατόψαρα που θα βάλω θα την εκτιμήσουν δεόντως!
Το πρώτο γέμισμα. Έχουν μπει τα φυτά, τα υλικά του φίλτρου, ο θερμοστάτης, ο κυκλοφορητής, τα θερμόμετρα. Όλα εντάξει. Η θολούρα σε μισή ώρα λειτουργίας θα έχει εξαφανιστεί. Το στρώσιμο λόγω απουσίας μπολιού θα γίνει με χρήση τροφής και σαλιγκαριών (λαθρεπιβάτες στα φυτά). Αργά. Αλλά από την άλλη ποιός μας βιάζει;

Για φως πήρα 4 λεντοταινίες 12v του ενός μέτρου λευκό κρύο φως για 8 ώρες την ημέρα, 1 με λευκό ζεστό φως για 4 ώρες (το "μεσημέρι") και 1 μπλέ για την αρχή και το τέλος της ενυδρειακής ημέρας. Όλα λειτουργούν με μετασχηματιστές και χρονοδιακόπτες. Χρονοδιακόπτη επίσης έχει και η αεραντλία με την αεροκουρτίνα, η οποία λειτουργεί κάθε μισή ώρα και για μισή ώρα όλη την ημέρα και 1 φορά το βράδυ για να βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού.
Σε αυτή την φωτογραφία φαίνεται πάνω αριστερά η έξοδος του κυκλοφορητή. Τα φυτά είναι egeria densa. Το μπλέ είναι πλαστικό. Αργότερα προστέθηκε και ένα πλατύφυλλο με κοκκινωπά φύλλα που είδα στο ΙΚΕΑ και μου άρεσε (ίσως Alternanthera reineckii). Το διχτάκι που φαίνεται στο βάθος είναι moss wall με x-mas moss. Βέβαια έχει πολύ μέλλον ακόμη για να γίνει τοίχος. Περιμένω και από Μαλαισία ένα κομμάτι flame moss για συμπλήρωμα της πανίδας. Όσο για χλωρίδα μόλις έστρωσε (περίπου 3 βδομάδες μετά) μπήκαν 3 gappys και 1 platty. Στο επόμενο στάδιο σκέφτομαι για μερικούς ξιφοφόρους, mollys, πλέκο και γατόψαρα. Ίσως και κάνα μονομάχο. Μέσα στο τρίμηνο και καμμιά γαριδούλα. Χώρος υπάρχει μπόλικος. Και φίλτρο μεγάλο έχουμε. Δίπλα στο moss wall θα μπει και ένα sand fall, ελληνιστί καταρράκτης άμμου. Βρίσκεται στο στάδιο της κατασκευής. Θα επανέλθω με νεώτερη καταχώρηση.
Μόλις βρω λίγο χρόνο να κάνω λογαριασμό, θα γράψω αναλυτικά τι ξόδεψα για το ενυδρείο για να πάρει κάποια ιδέα ο επίδοξος ακουαρίστας.
Σε κάθε περίπτωση αν το έπαιρνα από μαγαζί με όλον τον εξοπλισμό που του έβαλα θα μου έβγαινε πάνω από τα διπλάσια χρήματα. Και κινέζικο ακόμη, πάλι πιο ακριβό θα έβγαινε. Χωρίς να συγκρίνουμε υλικά (τζάμια 8mm, κόντρες πάνω κάτω, έπιπλο που σηκώνει άλλο τόσο βάρος, φίλτρο τεράστιο κτλ). Και μην ξεχνάμε και την ικανοποίηση της δημιουργίας. Ανεκτίμητη!

Το έχουμε σαν κόσμημα, κυριολεκτικά, στο σαλόνι μας. Αφού μας πιάνω πολλές φορές να βλέπουμε το ενυδρείο και να έχουμε πλάτη στην τηλεόραση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-14, 21:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η κατασκευη ειναι σουπερ!πολλα μπραβο
στο στησιμο μας τα "χαλας" λιγο,με τα ναυαγια και τους αμφορεις

με την ψαροσυνθεση εισαι ετοιμος να κανεις ψαροσουπα
σιγα σιγα,μην κανεις βιαστικες κινησεις και το γεμισεις ψαρια.περιμενε να ακουσεις γνωμες

γατοψαρα και πλεκο ξεχνα τα προς το παρον.δεν ταιριαζουνε με τα ζωοτοκα και θαχεις προβληματα.ο πλεκο μεγαλωνει και παρα πολυ.

μονομαχος επισης δεν ταιριαζει με τα γκαπυ,μολυ κλπ.

ριξε ενα διαβασμα στα υπομνηματα του φορουμ,και κοιταξε και αυτο το αρθρο για να παρεις μερικες ιδεες.

μπορεις επισης να διαβασεις θεματα με παρουσιασεις στις διαφορες κατηγοριες του φορουμ και μολις δεις κατι που σου αρεσει,το συζηταμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-14, 21:37
kostas/poseidonas Ο χρήστης kostas/poseidonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Περιοχή: καρδιτσα-θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια με το ενυδρειο...!για τα ψαρακια κοιτα λιγο καλυτερα τις συνθηκες κ τους συγκατοικους...αλλα πολυ ωραιο το ενυδρειο..ευγε..!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-14, 21:39
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ολα σουπερ τα εκανες αλλα απο διακοσμηση .............. μπραβο γιατην παρουσιαση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-14, 21:52
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατασκευη ειναι σουπερ!πολλα μπραβο
στο στησιμο μας τα "χαλας" λιγο,με τα ναυαγια και τους αμφορεις

με την ψαροσυνθεση εισαι ετοιμος να κανεις ψαροσουπα
σιγα σιγα,μην κανεις βιαστικες κινησεις και το γεμισεις ψαρια.περιμενε να ακουσεις γνωμες

γατοψαρα και πλεκο ξεχνα τα προς το παρον.δεν ταιριαζουνε με τα ζωοτοκα και θαχεις προβληματα.ο πλεκο μεγαλωνει και παρα πολυ.

μονομαχος επισης δεν ταιριαζει με τα γκαπυ,μολυ κλπ.

ριξε ενα διαβασμα στα υπομνηματα του φορουμ,και κοιταξε και αυτο το αρθρο για να παρεις μερικες ιδεες.

μπορεις επισης να διαβασεις θεματα με παρουσιασεις στις διαφορες κατηγοριες του φορουμ και μολις δεις κατι που σου αρεσει,το συζηταμε
Ευχαριστώ!
Τα ναυάγια και ο αμφορέας αλλά και η πιθανή "ψαρόσουπα" είναι για τα παιδιά κατά βάση. Τρελλάθηκαν με το ενυδρείο και θέλουν και άλλα ψάρια.
Οκ. Θα πάω πιο συγκρατημένα. Ο μονομάχος το βλέπω πως είναι λίγο αταίριαστος αλλά είναι και το πρώτο που ζητάνε τα παιδιά.
Για τα πλέκο νόμιζα πως σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα είχα θέμα με το μέγεθος. Και διάβασα πως είναι ειρηνικά ψάρια.
Γατόψαρα μου πρότεινε και ο πετσοπάς που πήρα τα γκάπυ.

Να ' σαι καλά για τις παρατηρήσεις σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-14, 21:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!
Τα ναυάγια και ο αμφορέας αλλά και η πιθανή "ψαρόσουπα" είναι για τα παιδιά κατά βάση. Τρελλάθηκαν με το ενυδρείο και θέλουν και άλλα ψάρια.

ναι ετσι γινεται συνηθως,αλλα μετα τρεχεις και δε φτανεις

Οκ. Θα πάω πιο συγκρατημένα. Ο μονομάχος το βλέπω πως είναι λίγο αταίριαστος αλλά είναι και το πρώτο που ζητάνε τα παιδιά.

τοτε μπορεις να φτιαξεις αλλο ενα μικροτερο,αποκλειστικα για μονομαχο

Για τα πλέκο νόμιζα πως σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα είχα θέμα με το μέγεθος. Και διάβασα πως είναι ειρηνικά ψάρια.
δεν ξερω αν εχεις δει ποσο ακριβως μεγαλωνουνε...

Γατόψαρα μου πρότεινε και ο πετσοπάς που πήρα τα γκάπυ.

μην τον ακους καθολου.τα γατοψαρα(φανταζομαι εννοεις κορυντορας)
θελουνε διαφορετικο νερο αποτι τα ζωοτοκα και δεν ανεχονται καθολου το αλατι που στα ζωοτοκα κανει καλο και το χρειαζονται.
οποτε αν χρειαστει να βαλεις αλατι για τα γκαπυ κλπ(σιγουρα θα χρειαστει),τα γατοψαρα θα τα στειλεις αδιαβαστα....
διαβασε τα υπομνηματα και οτι απορια εχεις ρωτα εδω πριν πας για ψωνια γιατι θα σου πουλησει οτι ναναι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-14, 21:59
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

πολύ καλό το έκανες ...πιο φυσική διακόσμηση και θα είναι κουκλι !
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-14, 22:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-14, 22:12
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε τα υπομνηματα και οτι απορια εχεις ρωτα εδω πριν πας για ψωνια γιατι θα σου πουλησει οτι ναναι...
Όπότε μονομάχο τον ξεχνάω. Ή αν επιμείνουν οι μικρές ξαναβάζω σε λειτουργία το 20λιτρο. Δεν μου είπες όμως το λόγο. Θα είναι επιθετικός με τα άλλα ψάρια;

Πλέκο είχε και ο κουμπάρος μου σε μικρότερο ενυδρείο για τουλάχιστον 2 χρόνια. Είχε φτάσει φύρω στα 20+ εκατοστά. Ήταν και πιο ανοιχτόχρωμος. Μήπως είναι άλλο είδος;

Μήπως υπάρχουν και γατόψαρο συμβατά με γκάπυ ή μου έλεγε ό,τι ήθελε;

Sorry που σε ζαλίζω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
Ναι, έχεις δίκιο. Τον υαλοβάμβακα τον έβαλα πριν από τα σφουγγάρια. Λάθος είχα καταλάβει. Τον αλλάζω και τον βάζω μετά τα μακαρόνια και πριν την αντλία. Έτσι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skia : 10-03-14 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-14, 22:14
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

δυο παρατηρησεις εχω να σου κανω φιλε μου.
πριν απο αυτες να σου δωσω συγχαρητηρια για το κοπο σου.εχεις κανει καλη δουλεια.για να μην παει χαμενη ομως
το ενυδρειο δεν παταει ολοκληρο στη βαση.οι βασεις του εμποριου ναι μεν ειναι πιο στενες αλλα εχουν κομματι που παταει το ενυδρειο με ολη την επιφανεια του.αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μοιραζεται το βαρος ομοιομορφα.
το δευτερο που με χαλασε ειναι η διακοσμηση.βγαλε τα ψευτικα διακοσμητικα κ κανε το ενυδρειο πιο φυσικο.
αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-14, 22:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γατοψαρα υπαρχουν χιλιαδες
και σιγουρα υπαρχουνε και καποια που ειναι συμβατα με γκαπυ τουλαχιστον οσον αφορα το νερο που θελουνε.(η συμπεριφορα και τα λιτρα που χρειαζονται ειναι αλλο θεμα).

το προβλημα ειναι πως ακομα και αν υπαρχουνε δεν θα τα βρεις στα μαγαζια.
99.9% ο πετσοπας εννοει κορυντορας,και αυτα δεν ειναι συμβατα με γκαπυ.

ο μονομαχος δεν τα παει καλα με γκαπυ.θελει πιο μαλακο νερο,δεν θελει αλατι(τουλαχιστον οχι οσο τα γκαπυ) και η θα τα κυνηγαει και θα τα δαγκωνει αυτος,η αυτα θα δαγκωνουν εκεινον.

πλεκο εχουν σχεδον ολοι δυστυχως και σχεδον κανεις τους,δεν εχει καταλληλο ενυδρειο για αυτον.

το θεμα δεν ειναι να ζησει,αλλα πως θα ζησει.
γιατι να βαλεις ενα ψαρι που φτανει τετοιο μεγεθος στη φυση σε ενα ενυδρειο με ακαταλληλο νερο γιαυτο(θελει πιο μαλακο νερο απτα γκαπυ),χωρις ξυλα(που τα χρειαζεται),και να το αναγκασεις να μεινει νανος για ολη του τη ζωη?

το θεμα ειναι να κανεις ενυδρειο,που θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι εσυ και τα παιδια σου,και θα το χαιρονται και τα ζωντανα που θαχεις μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-14, 22:21
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Μπραβο. Ωραια κατασκευη και καλε φωτογραφιες. Τα υπολοιπα...
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-14, 22:24
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
δυο παρατηρησεις εχω να σου κανω φιλε μου.
πριν απο αυτες να σου δωσω συγχαρητηρια για το κοπο σου.εχεις κανει καλη δουλεια.για να μην παει χαμενη ομως
το ενυδρειο δεν παταει ολοκληρο στη βαση.οι βασεις του εμποριου ναι μεν ειναι πιο στενες αλλα εχουν κομματι που παταει το ενυδρειο με ολη την επιφανεια του.αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μοιραζεται το βαρος ομοιομορφα.

Το ενυδρείο πατάει σε φελιζόλ 20mm, που με τη σειρά του πατάει σε ένα μονοκόματο κομμάτι κόντρα πλακέ 20mm, το οποίο με τη σειρά του πατάει (βιδωμένο) στο έπιπλο. Προεξέχει δε το ενυδρείο και το κόντρα πλακέ στα πλάγια 25mm και μπρος και πίσω 8mm.


το δευτερο που με χαλασε ειναι η διακοσμηση.βγαλε τα ψευτικα διακοσμητικα κ κανε το ενυδρειο πιο φυσικο.
αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου

Η διακόσμηση είναι γούστο περισσότερο των παιδιών και λιγότερο δική μου. Όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμη μπορώ να το κάνω πιο φυσικό, σίγουρα.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γατοψαρα υπαρχουν χιλιαδες
και σιγουρα υπαρχουνε και καποια που ειναι συμβατα με γκαπυ τουλαχιστον οσον αφορα το νερο που θελουνε.(η συμπεριφορα και τα λιτρα που χρειαζονται ειναι αλλο θεμα).

το προβλημα ειναι πως ακομα και αν υπαρχουνε δεν θα τα βρεις στα μαγαζια.
99.9% ο πετσοπας εννοει κορυντορας,και αυτα δεν ειναι συμβατα με γκαπυ.

ο μονομαχος δεν τα παει καλα με γκαπυ.θελει πιο μαλακο νερο,δεν θελει αλατι(τουλαχιστον οχι οσο τα γκαπυ) και η θα τα κυνηγαει και θα τα δαγκωνει αυτος,η αυτα θα δαγκωνουν εκεινον.

πλεκο εχουν σχεδον ολοι δυστυχως και σχεδον κανεις τους,δεν εχει καταλληλο ενυδρειο για αυτον.

το θεμα δεν ειναι να ζησει,αλλα πως θα ζησει.
γιατι να βαλεις ενα ψαρι που φτανει τετοιο μεγεθος στη φυση σε ενα ενυδρειο με ακαταλληλο νερο γιαυτο(θελει πιο μαλακο νερο απτα γκαπυ),χωρις ξυλα(που τα χρειαζεται),και να το αναγκασεις να μεινει νανος για ολη του τη ζωη?

το θεμα ειναι να κανεις ενυδρειο,που θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι εσυ και τα παιδια σου,και θα το χαιρονται και τα ζωντανα που θαχεις μεσα
Σωστά. Τώρα κατάλαβα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skia : 10-03-14 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-14, 22:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πρόσεχε τις αναερόβιες περιοχές που εχουν σχηματιστεί μεσα στην αμμο σου...παρε ενα καλαμάκι ξυλινο απο σουβλάκι και αρχισε να τρυπας την αμμο,να φυγουν οι φυσαλίδες,γιατι αργότερα θα δημιουργήσουν θεμα στα ψάρια σου...κατα τα αλλα πολύ καλός...

για την διακόσμηση-/ψαροσυνθεση στα ειπαν ήδη...

θα ειναι καλύτερο για όλους σας,και για σένα,να ξεκινήσεις με σωστές βάσεις και τα παιδιά,εξηγώντας απλα τι και πώς,και θα αρχίσετε να το χαίρεστε ολοι,όχι μονο σαν ''διακοσμητικό
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-14, 22:52
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
πρόσεχε τις αναερόβιες περιοχές που εχουν σχηματιστεί μεσα στην αμμο σου...παρε ενα καλαμάκι ξυλινο απο σουβλάκι και αρχισε να τρυπας την αμμο,να φυγουν οι φυσαλίδες,γιατι αργότερα θα δημιουργήσουν θεμα στα ψάρια σου...κατα τα αλλα πολύ καλός...

Τις είδα και εγώ αυτές τις περιοχές που λες. Οι περισσότερες εξαφανίστηκαν μόνες τους. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για τις υπόλοιπες. Να 'σαι καλά.

για την διακόσμηση-/ψαροσυνθεση στα ειπαν ήδη...

θα ειναι καλύτερο για όλους σας,και για σένα,να ξεκινήσεις με σωστές βάσεις και τα παιδιά,εξηγώντας απλα τι και πώς,και θα αρχίσετε να το χαίρεστε ολοι,όχι μονο σαν ''διακοσμητικό
Ο ένας λόγος που έκανα την παρουσίαση ήταν να βοηθήσω άλλους που ψάχνουν πώς να κατασκευάσουν το ενυδρείο τους, με λεπτομέρειες σε ένα ολοκληρωμένο οδηγό. Τουλάχιστον κατασκευαστικά μέχρι στιγμής όλα ΟΚ!
Ο άλλος λόγος για να πάρω ιδέες για ψαροσύνθεση και ίσως πράγματα που δεν γνωρίζω ή δεν έχω κάνει καλά. ¶ν και έχω περάσει ώρες πολλές διαβάζοντας σε διάφορα sites ελληνικά και ξένα, βλέποντας βίντεο κσι εικόνες, σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμη να μάθω.
Τώρα για την διακόσμηση, είπαμε... γούστο με γούστο σίγουρα διαφέρει.
Θέλω να πιστεύω πως βοήθησα και βοηθήθηκα.
Το δεύτερο σίγουρα!
__________________
alex
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-14, 00:40
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια φιλε μου,συγχαρητηρια...

περιμενουμε και κοστος εγω ειδικα για τα τζαμια μια και ειμαι στα σκαρια να ξεκινησω DIY με διαστασεις 110x45x55

για την διακοσμηση συμφωνω πως ειναι θεμα γουστου απλα αποψη μου βγαλε οτι πλαστικο εχεις και διατηρησε το φυσικο.Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι απο εμενα για να σε συμβουλεψουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-14, 01:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ παρατήρησα (πέραν των παραπάνω)...
1. Τεράστια ποσότητα βυθού... που εγκυμονεί κίνδυνο για το μέλλον.
2. Η διακόσμηση... ΔΕΝ έχει να κάνει με το γούστο του καθενός μας αλλά... με τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενούνται... ΔΕΝ μπορείς να βάλεις πχ. αφρικάνες σε φυτεμένο Ολλανδικού τύπου... επειδή αυτό είναι του γούστου σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-14, 10:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα alex με τη skia σου
Απολαυστική η παρουσίαση της κατασκευής σου!
Είμαι σίγουρος ότι με το ίδιο μεράκι θα ασχοληθείς και για να δώσεις στα ψάρια που θα φιλοξενήσεις τις καλύτερες συνθήκες
(οι παρατηρήσεις που κάνουν οι φίλοι πιο πάνω είναι σ' αυτή τη κατεύθυνση )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ[/B] μπορείς να βάλεις πχ. αφρικάνες σε φυτεμένο Ολλανδικού τύπου... επειδή αυτό είναι του γούστου σου.-
εσύ μην είσαι και απόλυτος
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-14, 18:57
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παρατήρησα (πέραν των παραπάνω)...
1. Τεράστια ποσότητα βυθού... που εγκυμονεί κίνδυνο για το μέλλον.

Το έχω υπ' οψιν μου και το παρακολουθώ, όπως και τις αναερόβιες περιοχές που ανέφερε ο φίλος platy. Την ανακατεύω με την τσιμπίδα στις αλλαγές νερού. Έβαλα περίπου 30 λίτρα άμμο σε ενυδρείο 240 λίτρων (220 αν αφαιρέσεις το φίλτρο). Όταν την έβαλα στην αρχή και την έστρωσα ενιαία, είχε ύψος περίπου 8 cm. Νομίζω πως είναι καλή ποσότητα. Αλλά πάλι, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις!
(σου φαίνεται τεράστια στην τελευταία φωτό γιατί βλέπεις την πίσω γωνία, σκέψου όμως πως στο κέντρο και μπροστά το πάχος είναι ελάχιστο. Το όλο landscape είναι σαν πλαγιά λόφου...)

2. Η διακόσμηση... ΔΕΝ έχει να κάνει με το γούστο του καθενός μας αλλά... με τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενούνται... ΔΕΝ μπορείς να βάλεις πχ. αφρικάνες σε φυτεμένο Ολλανδικού τύπου... επειδή αυτό είναι του γούστου σου.

Δεν σκοπεύω να μπω στα βαθιά από τώρα. Για κιχλίδες, δίσκους κτλ εννοώ.
Η διακόσμηση είναι γούστο εφόσον το όλο περιβάλλον εξυπηρετεί και δεν στρεσσάρει τα ψάρια, σαφώς.
Όπως λέει και ο φίλος Κλεόβουλος πιο πάνω, ας μην είμαστε απόλυτοι...


-
_____
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη δουλεια φιλε μου,συγχαρητηρια...

περιμενουμε και κοστος εγω ειδικα για τα τζαμια μια και ειμαι στα σκαρια να ξεκινησω DIY με διαστασεις 110x45x55

για την διακοσμηση συμφωνω πως ειναι θεμα γουστου απλα αποψη μου βγαλε οτι πλαστικο εχεις και διατηρησε το φυσικο.Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι απο εμενα για να σε συμβουλεψουν.
Για τα τζάμια έχω κρατήσει τις τιμές.
Έχουμε και λέμε.... Καταρχάς οι τιμές ανά τετραγωνικό που βρήκα εδώ στην περιοχή (χωρίς να ψάξω Θεσσαλονίκη ή Σίνδο - με το πάνε έλα και τις βενζίνες που θα έκαιγα, θεώρησα πως δεν έχει νόημα να τραβιέμαι μέχρι εκεί) είναι 35/m2 για 8mm και 25/m2 για 5mm.
Τα δικά μου 8mm είναι 2,08 m2, οι κόντρες 0,53 m2 και το φίλτρο 0,3 m2.
Είναι 73¤ η γυάλα, 18,5¤ οι κόντρες και 7¤ το φίλτρο.
Το ροντάρισμα, για την γυάλα και μόνο, 12¤. Αναγκαίο (αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα, θα ροντάριζα και τις κόντρες από την μία πλευρά τους τουλάχιστον).
Και 2 κομμάτια plexiglass 40Χ50cm 18¤.
Σύνολο κλείσαμε στα 120¤.

Πιστεύω στην περιοχή σου να έχεις πιο πολλές επιλογές τιμών.
Επίσης ρόλο παίζει και ο μάστορας. Ο δικός μου, θεωρώ πως έκανε καλή δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπότε μονομάχο τον ξεχνάω. Ή αν επιμείνουν οι μικρές ξαναβάζω σε λειτουργία το 20λιτρο. Δεν μου είπες όμως το λόγο. Θα είναι επιθετικός με τα άλλα ψάρια;

Πλέκο είχε και ο κουμπάρος μου σε μικρότερο ενυδρείο για τουλάχιστον 2 χρόνια. Είχε φτάσει φύρω στα 20+ εκατοστά. Ήταν και πιο ανοιχτόχρωμος. Μήπως είναι άλλο είδος;

Μήπως υπάρχουν και γατόψαρο συμβατά με γκάπυ ή μου έλεγε ό,τι ήθελε;

Sorry που σε ζαλίζω...
-------------------------


_____
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
Ναι, έχεις δίκιο. Τον υαλοβάμβακα τον έβαλα πριν από τα σφουγγάρια. Λάθος είχα καταλάβει. Τον αλλάζω και τον βάζω μετά τα μακαρόνια και πριν την αντλία. Έτσι;


Τελικά το ξαναέψαξα γιατί άλλα θυμόμουνα να έχω διαβάσει. Μήπως το είχα σωστά - πρώτα τον υαλοβάμβακα;
Δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm
__________________
alex

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 12-03-14 στις 09:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-14, 21:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, έχεις δίκιο. Τον υαλοβάμβακα τον έβαλα πριν από τα σφουγγάρια. Λάθος είχα καταλάβει. Τον αλλάζω και τον βάζω μετά τα μακαρόνια και πριν την αντλία. Έτσι;


Τελικά το ξαναέψαξα γιατί άλλα θυμόμουνα να έχω διαβάσει. Μήπως το είχα σωστά - πρώτα τον υαλοβάμβακα;
Δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm
Τωρα μπερδεψες εσυ εμένα
Ξαναγράψε αν θες, με ποια σειρα τα εχεις, από κατω προς τα πανω (από κάτω δεν ειναι η εισοδος του νερου?)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 12-03-14 στις 12:17
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-14, 22:15
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλή δουλειά
θα έκανα κάποιες αλλαγές σε ότι αφορά την είσοδο του νερού προσωπικά θα είχα κάνει με ποτιροτριπανο μια
τρύπα ποιο ψηλά εκεί είναι επικίνδυνο να φράξει και θα έφτιαχνα την βάση να πατάει όλο το ενυδρείο μιας και αυτό είναι επικίνδυνο , κατά τα άλλα μια χαρά
εκτός του filter wool που θέλει λίγο κατέβασμα να είναι ποιο κάτω από το τζάμι για να κάνει δουλειά γιατί έτσι περνάει το νερό ανενόχλητο ,
ps αφαίρεσε λίγο σφουγγάρι και τοποθέτησε το κάτω από το μακαρόνι η κάποιο σχαρακι για να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-14, 11:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή δουλειά
θα έκανα κάποιες αλλαγές σε ότι αφορά την είσοδο του νερού προσωπικά θα είχα κάνει με ποτιροτριπανο μια
τρύπα ποιο ψηλά εκεί είναι επικίνδυνο να φράξει

κατά τα άλλα μια χαρά εκτός του filter wool που θέλει λίγο κατέβασμα να είναι ποιο κάτω από το τζάμι για να κάνει δουλειά γιατί έτσι περνάει το νερό ανενόχλητο ,
ps αφαίρεσε λίγο σφουγγάρι και τοποθέτησε το κάτω από το μακαρόνι η κάποιο σχαρακι για να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα
+1
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-03-14, 17:57
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα μπερδεψες εσυ εμένα
Ξαναγράψε αν θες, με ποια σειρα τα εχεις, από κατω προς τα πανω (από κάτω δεν ειναι η εισοδος του νερου?)
Κατά σειρά από είσοδο προς έξοδο : υαλοβάμβακας, σφουγγάρι, μακαρόνι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή δουλειά
θα έκανα κάποιες αλλαγές σε ότι αφορά την είσοδο του νερού προσωπικά θα είχα κάνει με ποτιροτριπανο μια
τρύπα ποιο ψηλά εκεί είναι επικίνδυνο να φράξει

Αν προσέξεις στις τελευταίες φωτό, θα δεις ένα άσπρο κουτάκι πριν την είσοδο. Μπαίνει μπροστά στην τρύπα και εμποδίζει την άμμο να την κλείσει. Το άλλαξα και λίγο γιατί είχε τρύπα φ15. Τώρα έχει πολλές φτιαγμένες με τρυπάνι 5mm στις οποίες έβαλα και τούλι για να μην χωράνε ούτε μωρά ψαράκια.

και θα έφτιαχνα την βάση να πατάει όλο το ενυδρείο μιας και αυτό είναι επικίνδυνο ,

Το ενυδρείο πατάει σε κόντρα πλακέ 2 εκατοστών και μετά στην βάση. Το κόντρα πλακέ είναι βιδωμένο στη βάση.

κατά τα άλλα μια χαρά
εκτός του filter wool που θέλει λίγο κατέβασμα να είναι ποιο κάτω από το τζάμι για να κάνει δουλειά γιατί έτσι περνάει το νερό ανενόχλητο ,

σωστή η παρατήρηση και το έχω ήδη διορθώσει...

ps αφαίρεσε λίγο σφουγγάρι και τοποθέτησε το κάτω από το μακαρόνι η κάποιο σχαρακι για να κυκλοφορεί το νερό καλύτερα


το μακαρόνι είναι μέσα σε κάλτσες και δεν γεμίζει χύμα όλο το χώρο, άσε που δεν πρόβλεψα χώρο και για το σφουγγάρι από κάτω (εννοώ στο κενό κάτω από το χώρισμα).



______
__________________
alex

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skia : 12-03-14 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-14, 18:55
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Συγνωμη που επαιμβαινω αλλα στο sump εκει που εκανες το διαγωνιο κοψιμο και θα παει στο κατω μερος θα εχεις μεγαλο προβλημα κανονικα επρεπε να κανεις δυο τρυπες (μια κανονικη και μια εφεδρικη) διαστασεων Φ36 ωστε με υπερχειληση νσ γεμιζει το sump
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-03-14, 19:19
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη που επαιμβαινω

μην το λες αυτό .... ίσα ίσα την συζήτηση την άνοιξα για να ακουστούν γνώμες και να διορθώσω όποιες ατέλειες υπάρχουν. Να παίρνουν ιδέες και άλλοι αρχάριοι σαν και του λόγου μου.....

αλλα στο sump εκει που εκανες το διαγωνιο κοψιμο και θα παει στο κατω μερος θα εχεις μεγαλο προβλημα κανονικα επρεπε να κανεις δυο τρυπες (μια κανονικη και μια εφεδρικη) διαστασεων Φ36 ωστε με υπερχειληση νσ γεμιζει το sump

Έχω βάλει ένα πλαστικό κάλλυμα με τρύπες 5μμ και το νερό περνάει ανενόχλητο (από την άμμο του βυθού). Στην στάθμη, όταν δουλεύει η αντλία, έχω μια πτώση γύρω στα 10mm, φυσιολογική νομίζω, αν υπολογίσουμε και την αντίσταση που προβάλλουν τα σφουγγάρια στην διέλευση του νερού. Κοντεύει τον ενάμισυ μήνα που "τρέχει" χωρίς πρόβλημα.

Το είχα σκεφτεί αρχικά και εγώ για τρύπες. Για να κρατήσω πιο απλή την κατασκευή κατέληξα στο φάλτσο. Νομίζω πως με την πατέντα με το πλαστικό κάλλυμα έχω καλό αποτέλεσμα.
_____
__________________
alex
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-14, 21:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην παρέα alex με τη skia σου
Απολαυστική η παρουσίαση της κατασκευής σου!
Είμαι σίγουρος ότι με το ίδιο μεράκι θα ασχοληθείς και για να δώσεις στα ψάρια που θα φιλοξενήσεις τις καλύτερες συνθήκες
(οι παρατηρήσεις που κάνουν οι φίλοι πιο πάνω είναι σ' αυτή τη κατεύθυνση )


εσύ μην είσαι και απόλυτος
BORKED
Με προκαλείς να βάλω το video με τους δίσκους... κοράλια... και τις λαμπιδοχρωμίδες;

ChocolatePuma... να βγάλεις τον υαλοβάμβακα από το φίλτρο σου και ΜΗΝ παρασύρεις κι' άλλους στο να βάλουν. Ενυδρειακό βαμβάκι (ή συνθετικό βαμβάκι... ή συνθετική βάτα ή μαλλί φίλτρου)... βάζε ελεύθερα.-
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-14, 21:56
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Καλη δουλεια,να το χαιραισαι.(τα διακοσμητικα πλαστικα κανουν κακο στα ψαρια σου, οποια και αν θα ειναι).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-14, 19:38
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη δουλεια,να το χαιραισαι.(τα διακοσμητικα πλαστικα κανουν κακο στα ψαρια σου, οποια και αν θα ειναι).
Φίλε Κώστα, ευχαριστώ.
Έχουν αναφερθεί πολλές φορές τα πλαστικά διακοσμητικά.
Εξηγώ λοιπόν την επιλογή μου.
Σκέφτηκα πολύ πριν βάλω τον αμφορέα και το ναυάγιο. Έχω δει εκατοντάδες φωτογραφίες και δεκάδες βίντεο από όλο τον κόσμο με ενυδρεία. Η συντριπτική πλειοψηφία των ενυδρείων έχει πλαστικά διακοσμητικά. Από φυτά και λουλούδια μέχρι ναυάγια, σεντούκια, δύτες και νεκροκεφαλές. Μερικοί μάλιστα έχουν μόνο πλαστικά φυτά. 1η διαπίστωση.

Αν το σκεφτείς καλά θα δεις πως τα φίλτρα, οι αντλίες, τα ρακόρ, οι σωλήνες, οι αεροσωλήνες, οι αεροκουρτίνες, τα βεντουζάκια, τα σφουγγάρια, τα ενυδρειακά βαμβάκια (υαλοβάμβακας), οι πετονιές για τα moss, ακόμη και υποστρώματα για βακτήρια είδα, είναι όλα από πλαστικό ή από κράμμα με πλαστικό. 2η διαπίστωση.

Ακόμη και από τα πλαστικά καπάκια στάζει νερό εξάτμισης, που θεωρητικά θα μπορούσε να είναι επιβλαβές για τα ψάρια - αν υποθέσουμε πως το πλαστικό είναι επιβλαβές σε επαφή με το νερό.

Θέλουμε δε θέλουμε το ενυδρείο έχει πλαστικά. Θα μου πείτε πως είναι ειδικά για ενυδρειακή χρήση. Το ίδιο λένε και οι κατασκευαστές των διακοσμητικών.
Αποφάσισα λοιπόν στο δικό μου ενυδρείο να βάλω 2-3 διακοσμητικά πλαστικά (που αρέσανε και στα παιδιά).
Έβαλα ενεργό άνθρακα για να τραβήξει τις τοξίνες που φαντάζομαι πως θα βγάλουν τα πλαστικά, η σιλικόνη, τα σωληνάκια κτλ τον πρώτο καιρό. Όπου νά 'ναι θα τον αντικαταστήσω για κάνα μήνα ακόμη και αυτό είναι.

Για πρώτη φάση θα το έχω έτσι. Η εμπειρία θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή.

Αν όχι, θα δοκιμάσω με άλλο τρόπο στο μέλλον....
__________________
alex
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-03-14, 20:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ μπορείς να βάλεις πχ. αφρικάνες σε φυτεμένο Ολλανδικού τύπου... επειδή αυτό είναι του γούστου σου.-
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με προκαλείς να βάλω το video με τους δίσκους... κοράλια... και τις λαμπιδοχρωμίδες;
σπαμάρω στο θέμα του φίλου αλλά
εγώ απάντησα με βίντεο στην κατηγορηματική σου πρόταση επειδή διαφωνώ
με κάποιες προσεγγίσεις που φαίνονται "βιοτοπικές" και υποστηρίζουν ότι κάποια ψάρια πχ κιχλίδες της Malawi ή της Tanganyika (δεν αναφέρω για δίσκους γιατί δεν είναι το γήπεδο μου ) πρέπει να μπαίνουν σε ξερακιανά ενυδρεία μόνο με πέτρες και καθόλου φυτά.
Πιστεύω ότι είναι λάθος, αναπαριστώντας φωτογραφικά ένα μικρό ή μεγάλο τμήμα μιας λίμνης ή ενός ποταμού, να αγνοούμε τι υπάρχει 500 μέτρα πιο πέρα ή τον ρόλο των φυτών στη γενικότερη ισορροπία ενός υδάτινου συστήματος (ακόμα περισσότερο ενός μικρού συστήματος πχ ενυδρείου).
Το ενυδρείο που φαίνεται στο βίντεο είναι γύρω στα 1000 λίτρα, με ψάρια συμβατά μεταξύ τους και φυτά που μπορεί κάποια να μην υπάρχουν σ' αυτή τη λίμνη αλλά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους (και τουλάχιστον εμένα δεν μ' ενδιαφέρει αν θυσιάζεται η λεγόμενη "βιοτοπικότητα" γι αυτό το λόγο).
Αυτό που λες για δίσκους-κοράλια-λαμπιδοχρωμίδες είναι ανουσιούργημα

Συγνώμη skia για το "εκτός θέματος".......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-03-14, 22:00
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Σκια καλησπερα απο τα γραφομενα σου εχεις αρκετες γνωσεις γυρω απο τα ενυδρεια και προχωρας μια χαρα .Εγω ειμαι μαζι σου σχετικα μετα πλαστικα διακοσμικα και θα εξηγησω το λογω.Στην Αμερικη ο ζωντανος βραχος των Θαλασινων ενυδρειων απαγορευετε και ολοι η διακοσμηση που γινετε ειναι απο συνθετικα υλικα και ειναι τα ατιμα πανεμορφα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
help!! Κατασκευή ενυδρείου steliosr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-08-10 15:11
Κατασκευή ενυδρείου Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-09-04 13:26
Κατασκευή ενυδρείου - help!! thanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 22-08-04 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20734 seconds with 15 queries