Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-10, 14:28
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή ζωοτοκα με αλλα ειδη , ζουν φυσιολογικα ή απλα επιβιωνουν???

σημερα επισκεφθηκα ενα πετσοπ και επειδη ενδιαφερομαι για ενα ενυδρειο γυρω στα 80λ ρωτησα και τι θα μπορουσα να βαλω μεσα . Επειδη ομως ειμαι φοιτητης και δεν θα μπορω να αφιερωνω και παρα πολυ χρονο και χρημα προφανως αναζητησα ψαρια με μικρεσ απαιτησεις και ανθεκτικοτητα . κατεληξα λοιπον σε ευκολα οπως γκαπι , πλατι , ξιφοφορους και μολι . ομως στο μαγαζι ο ιδιοκτητης μου εξηγησε οτι συνδυαζονται ανετα με τετρα , ροδοστομους και καποια αλλα . Λογικη αντιδραση ηταν να τον ρωτησω πως ειναι δυνατον αυτο αφου χρειαζονται διαφορετικες τιμες πεχα και σκληροτητας . Η απαντηση του με προβληματισε και αυτος ειναι ο λογος που ανοιγω και αυτο το θεμα καθως μου εξηγησε οτι τα ψαρια που ειχε εκει ηταν δικα του και μαθημενα σε νερο βρυσης απο μωρα οποτε και δεν εχουν κανενα προβλημα με την σκληροτητα ή το πεχα τησς βρυσης . το μονο που μπορω για να υποστηριξω την θεση του ειναι οτι με μια προχειρη ματια ολα τα ψαρια του φαινονταν απολυτψς φυσιολογικα και τα χρωματα τους αρκετα ζωντανα ! ποια ειναι η γνωμη σας ??????
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-10, 14:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ας ξεκινησουμε με το γεγονος οτι ο πετσοπας εκανε αναπαραγωγη σε τετρα και ροδοστομους....σε νερο βρυσης!


..και αφου συνηλθαμε μετα το 3ωρο γελιο μετα δακρυων.....
παμε παρακατω...

αν δεχθουμε την επιστημονικη φαντασια οτι ειπε αληθεια για τις αναπαραγωγες του.....τα ψαρια εχουν γενετικη μνημη. Δεν ισχυει αυτο που λεει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-10, 14:36
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Τι εννοεί τα έχει από μωρά? Αφότου γεννηθούν πόσο τα κρατάει? Δεν πουλάει δηλαδεί? Και καλά τα guppies που γεννοβολάνε συνέχεια, τα άλλα? Τα περιμένει μέχρι να γεννήσουν, να μεγαλώσουν και μετά να τα πουλήσει? Τα έχει για μήνες να κάθονται στα ενυδρεία του μέχρι να συνηθίσουν τις συνθήκες στις οποίες μεγαλώνουν και μετά να τα πουλήσει? Λογικά για να επιβιώνει σαν επιχειρηματίας δεν πρέπει να έχει τα ψάρια για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να ολοκληρωθεί αυτός ο κύκλος γιατι θα το'κλεινε το μαγαζί.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-10, 14:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μπραβο του φοβερος πωλητης.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-10, 14:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε, Ροδίτης είσαι? Τί σκληρότητες έχει το νερό σας εκεί? Θα ήθελα να γνωρίζω αν πρόκειται για νερό αφαλάτωσης. Έχεις έστω πρόχειρα κάποιες τιμές?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-10, 14:43
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

να κανω μονο μια διορθωση-διευκρινιση , ισως να εννοουσε και να μην καταλαβα σωστα πως μπορει να μην ειναι δικα του ολα τα ψαρια ( προφανως ειναι πρακτικα αδυνατο ) αλλα κυριως οτι οταν μαθουν σε συγκεκριμενα επιπεδα νερου (πεχα και σκληροτητας ) για μεγαλο διαστημα συνηθιζουν σε αυτα τα επιπεδα και δεν εχουν προβλημα να ζησουν σε συνθηκες αναλογες του νερου της βρυσης .
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-10, 14:44
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γνωστό, παλιό παραμύθι που πουλάνε πολλοί πετσοπάδες για να πουλήσουν.
Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν είναι.
Και το χειρότερο, πολλοί από εμάς βολεύονται με το άλλοθι που προσφέρει
αυτή η θεωρία και τα βάζουμε όλα μαζί με το σκεπτικό: "ε, όσο πάνε..."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-10, 14:47
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

φιλε ροδιτης ειμαι , αλλα μενω πλεον σαν φοιτητης στην αθηνα , αν θες θα ρωτησω τον αδερφο μου μεσα στην επομενη εβδομαδα να κανει μετρηση εκεινος .
-------------------------
παντως σιγουρα δεν προκειται για νερο αφαλατωσεις , εχουμε πολλες δικες πηγες για να εξυπηρετηθει επαρκως το νησι και να προμηθευσοθμε και τα υπολοιπα δωδεκανησα !
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 07-10-10 στις 14:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-10, 15:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ροδιτης ειμαι, αλλα μενω πλεον σαν φοιτητης στην αθηνα , αν θες θα ρωτησω τον αδερφο μου μεσα στην επομενη εβδομαδα να κανει μετρηση εκεινος .
Οπότε δεν τείθεται καν θέμα σκληροτήτων και αφαλάτωσης. Οπότε κρατώ όσα ο Πάνος έχει ήδη πει. Αδυνατώ να φανταστώ ότι θα ζουν τα τέτρα σε νερό βρύσης και όχι να πολλαπλασιαστούν κιόλας. Δεν είναι και το ευκολότερο ψάρι, έτσι? Θέλει καλοστρωμένο ενυδρείο, με σταθερές τιμές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως σιγουρα δεν προκειται για νερο αφαλατωσεις , εχουμε πολλες δικες πηγες για να εξυπηρετηθει επαρκως το νησι και να προμηθευσοθμε και τα υπολοιπα δωδεκανησα !
Τελικά, μονο στην Κύπρο έχουμε το πρόβλημα... Νερό αφαλάτωσης στη Λάρνακα: PH 8.2, KH 4, GH 8. Με τέτοιες τιμές το ΡΗ κάνει πραγματικά βουτιές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-10, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενας παιδικος μου φιλος εργαζεται στο Vancouver στον Καναδα που εχει κλιμα και θερμοκρασιες που ζουν οι ντοπιοι ανθρωποι ανετα.
Εδω και 5 χρονια δεν εχει συνηθισει ακομα και αν δεν ηταν το θεμα εργασια, δεν θα εμενε ουτε ωρα αλλο εκει, παρολο που ειναι ομορφο τοπιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-10, 16:54
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

για να ζησουν ανετα τα ψαρια σε διαφορετικες συνθηκες πρεπει να αλαξουν καποια πραγματα στο DNA... για να αλαξει το DNA χρειαζονται μερικες χιλιαδες χρονια... αρα οπως καταλαβαιν εις ο πετσοπας λει οτι θελει...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-10, 20:12
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

μα και εγω για αυτο σας το ανεφερα γτ μου αναιρεσε οσα διαβαζα τοσες μερες και λεω κατι δεν παει καλα 100 παιδια κανουν λαθος και ενας επιχειριματιας εχει δικιο ?

για να βγω παντως κερδισμενος απο αυτο το μπερδεμα , σε ενυδρειο ( στην επομενη εβδομαδα θα το εχω παρει στανταρντ) γυρω στα 80λ τι ψαρια μπορω να βαλω μαζι με τα γκαπι και τα αλλα που σας ανεφερα ??
-------------------------
ας πουμε υα μπορω να βαλω καποιου ειδους γατοψαρο και ενα πλακοστομο για να αναλαβει την καθαριοτητα ???
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 07-10-10 στις 20:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-10, 20:53
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Έχω μια απορία, άραγε αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν την αλήθεια και πουλάνε παραμύθι, ή απλά είναι εντελώς άσχετοι τελικά;
Ρητορικό το ερώτημα...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-10, 21:17
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

δεν ξερω φιλε μου εδειχνε πολυ σιγουρος οτι αυτο που ελεγε ηταν σωστο , μαλλον βαριοταν να ψαχτει περισοτερο δεν ξερω..........

μηπως μπορεις να μου απαντησεις για τον συνδυασμο των ψαριων που ανεφερα προηγουμενως ?
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-10, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πες ποιο θα ειναι το πρωταρχικο ψαρι που θελεις στο ενυδρειο και θα βρουμε ποια αλλα πανε.
Επισης πες αν χρειαστει τα ψαρι αυτο επεξεγασια νερου (ph, gH) αν εισαι διαθεσιμος να το κανεις ή αν θα πας σε νερο βρυσης.
Τι τιμες εχει η βρυση σου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-10, 12:00
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

βασικα δεν εχω τσεκαρει τιμες βρυσης ,( μενω αθηνα κεντρο δεν ξερω αν αυτο βοηθαει στο να συμπερανεις περιπου στο που κυμαινονται οι τιμες ???) νομιζω ειχα ακουσει οτι το πεχα ειναι γυρω στο 7,5 . η αληθεια ειναι οτι περα απο τις καθιερωμενες μετρησεις δεν θα ηθελα να πολυμπλεξω με την σκληροτητα και τις αλλες παραμετρους σε μεγαλο βαθμο γιατι σαν φοιτητης θα λειπω τουλαχιστον 4 φορες το χρονο στο μερος μου οποτε και δεν θα υπαρχει η δυνατοοτητα φροντιδας των ψαριων μου περαν της μηχανικης υποστηριξης ( π.χ αυτοματη ταιστρα )
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-10, 20:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ποσο χρονικο διαστημα θα αφηνεις μονο του το ενυδρειο?
Δεν ειναι μονο ταισμα οι αναγκες του, γιαυτο ρωταω. Εξαρταται και απο αυτον τον παραγοντα, το πως θα στηθει το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-10, 00:11
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

καλημερα, δυο βδομαδες το πασχα και τα χριστουγεννα και 1 με 1,5 μηνα το καλοκαιρι
-------------------------
βασικα θα μπορουσα να βαλω Κιχλιδες tanganyika ????
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 09-10-10 στις 00:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-10, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
1. καλημερα, δυο βδομαδες το πασχα και τα χριστουγεννα και 1 με 1,5 μηνα το καλοκαιρι

2. βασικα θα μπορουσα να βαλω Κιχλιδες tanganyika ????
1. Δυσκολο για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα. Θα χρειαστουν αυτοματισμοι, οπως αυτοματη αλλαγη και οπωσδηποτε αυτοματη αναπληρωση νερου, εκτος της ταιστρας.
Οπτικο ελεγχο απο καποιο εμπιστο ατομο, ισως και απο web camera

2. Ναι, κοχυλοψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-10, 08:25
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δυσκολο για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα. Θα χρειαστουν αυτοματισμοι, οπως αυτοματη αλλαγη και οπωσδηποτε αυτοματη αναπληρωση νερου, εκτος της ταιστρας.
Οπτικο ελεγχο απο καποιο εμπιστο ατομο, ισως και απο web camera

2. Ναι, κοχυλοψαρα.
καλημερα delta , δυστυχως η παρακολουθηση απο καποιον γνωστο ειναι αδυνατη οπως και η χρηση webcamera ( φανταζομαι αυτα θα αναφερονται για το καλοκαιρι ) δεν γινετε να τα διατητηρησω σωα το διαστημα μονο με αυτοματισμους ????
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-10, 08:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα delta , δυστυχως η παρακολουθηση απο καποιον γνωστο ειναι αδυνατη οπως και η χρηση webcamera ( φανταζομαι αυτα θα αναφερονται για το καλοκαιρι ) δεν γινετε να τα διατητηρησω σωα το διαστημα μονο με αυτοματισμους ????
Καλημερα.
Γινεται.
Μπορεις να κανεις "προβα" οσο καιρο εισαι εκει ποσο καλα λειτουργουν, δεν θα εχεις ομως επαληθευση οσο λειπεις.
Ναι για το καλοκαιρι μιλω βασικα που θα λειπες πολυ καιρο και θα υπαρχει και μεγαλη εξατμιση.

ΥΓ μη νομιζεις οτι η web camera θα ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σε ενα ενυδρειο με αυτοματισμους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-10, 08:32
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα δεν εχω τσεκαρει τιμες βρυσης ,( μενω αθηνα κεντρο δεν ξερω αν αυτο βοηθαει στο να συμπερανεις περιπου στο που κυμαινονται οι τιμες ???) νομιζω ειχα ακουσει οτι το πεχα ειναι γυρω στο 7,5 . η αληθεια ειναι οτι περα απο τις καθιερωμενες μετρησεις δεν θα ηθελα να πολυμπλεξω με την σκληροτητα και τις αλλες παραμετρους σε μεγαλο βαθμο γιατι σαν φοιτητης θα λειπω τουλαχιστον 4 φορες το χρονο στο μερος μου οποτε και δεν θα υπαρχει η δυνατοοτητα φροντιδας των ψαριων μου περαν της μηχανικης υποστηριξης ( π.χ αυτοματη ταιστρα )

Αμα μενης Αθηνα κεντρο το νερο ειναι ιδιο με του ενιδρυου μην το πιεις μεχρι ναρθη απο τον Μαραθωνα και το παλιο δικτυο εχει ερθη σε ολα σωστο. Πλακα σου κανω βασικα θελει το ενιδρυο να το προσεχεις προσωπικα ο ιδιος δεν μπορεις να το αφηνης σε τριτους. Αποκτα το ματι τετοια οικιοτητα με τα ψαρια που κατι να μην παει καλα με ιμια ματια το αντιλαμβανεσαι και το παλευης στην αρχη. Αν δεν του δινεις προσωπικη φροντιδα ο τριτος δεν θα καταλαβει τιποτε ουτε μπορει να κανη και τιποτε εκτος απο ταισμα και συμπληρωμα νερου.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-10, 08:42
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.
Γινεται.
Μπορεις να κανεις "προβα" οσο καιρο εισαι εκει ποσο καλα λειτουργουν, δεν θα εχεις ομως επαληθευση οσο λειπεις.
Ναι για το καλοκαιρι μιλω βασικα που θα λειπες πολυ καιρο και θα υπαρχει και μεγαλη εξατμιση.

ΥΓ μη νομιζεις οτι η web camera θα ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σε ενα ενυδρειο με αυτοματισμους
βασικα για να μην μιλαω γενικα και αοριστα να σας εξηγησω (αν φυσικα δεν σας κουραζω ) την κατασταση. το ενυδρειο θα βρισκεται στο υπνοδωματιο μου , παρολαυτα στο 1,5 μετρο απο το παραθυρο μου εχει βρυση στη βεραντα .2ον θα φυγω απο αθηνα οταν τελειωσει η εξεταστικη δηλαδη αρχες ιουλιου και θα επιστρεψω μεσα αυγουστου. 3ον θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγακι ποσο μπορει να στοιχησουν οι αυτοματισμοι συνολικα ????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα μενης Αθηνα κεντρο το νερο ειναι ιδιο με του ενιδρυου μην το πιεις μεχρι ναρθη απο τον Μαραθωνα και το παλιο δικτυο εχει ερθη σε ολα σωστο. Πλακα σου κανω βασικα θελει το ενιδρυο να το προσεχεις προσωπικα ο ιδιος δεν μπορεις να το αφηνης σε τριτους. Αποκτα το ματι τετοια οικιοτητα με τα ψαρια που κατι να μην παει καλα με ιμια ματια το αντιλαμβανεσαι και το παλευης στην αρχη. Αν δεν του δινεις προσωπικη φροντιδα ο τριτος δεν θα καταλαβει τιποτε ουτε μπορει να κανη και τιποτε εκτος απο ταισμα και συμπληρωμα νερου.
βασικα ξερεις τι τιμες εχει το νερο στο κεντρο γιατι δεν το εχω μετρησει ?????
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 09-10-10 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-10, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα για να μην μιλαω γενικα και αοριστα να σας εξηγησω (αν φυσικα δεν σας κουραζω ) την κατασταση. το ενυδρειο θα βρισκεται στο υπνοδωματιο μου , παρολαυτα στο 1,5 μετρο απο το παραθυρο μου εχει βρυση στη βεραντα .2ον θα φυγω απο αθηνα οταν τελειωσει η εξεταστικη δηλαδη αρχες ιουλιου και θα επιστρεψω μεσα αυγουστου. 3ον θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγακι ποσο μπορει να στοιχησουν οι αυτοματισμοι συνολικα ????
Οτι εχεις κοντινη προσβαση σε αποχετευση και παροχη νερου ειναι καλο.
Για τους αυτοματισμους θα πρεπει να ανοιξεις ενα νεο θεμα στην κατηγορια του εξοπλισμου με καταλληλο τιτλο, ετσι ωστε να μπουν να το διαβασουν ολοι οσοι εχουν ασχοληθει στενα με το θεμα και να παρεις πολλες αποψεις και προτασεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-10-10, 04:06
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ας ξεκινησουμε με το γεγονος οτι ο πετσοπας εκανε αναπαραγωγη σε τετρα και ροδοστομους....σε νερο βρυσης!


..και αφου συνηλθαμε μετα το 3ωρο γελιο μετα δακρυων.....
παμε παρακατω...
Α ρε Πανο Αρχοντα......
Μονο κ μονο που διαβασα την ατακα σου,εριξα κ ενα 2ο 3ωρο γελιο μετα δακρυων.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα.........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγακι ποσο μπορει να στοιχησουν οι αυτοματισμοι συνολικα ????
Για αυτοματη αναπληρωση νερου δεν νομιζω να ειναι πολλα τα χρηματα.
http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=29960 Κοιτα εδω.
Για αυτοματη αλλαγη νερου ομως....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-10-10, 13:02
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

μαλιστα ..... βασικα θα πειραζε αν απλα εβαζα μονο αναπληρωση νερου ? αφου ουτοσιαλλιως θα χανεται νερο λογω εξατμισης ????
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-10-10, 13:49
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

μονο νερο θα χανεται λογο εξατμισης ΟΧΙ νιτρικα και αλλες βλαβερες για τα ψαρια ουσιες...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-10, 15:09
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Λύση εύκολη.
Το καλοκαίρι φτιάχνεις ένα ενυδρείο στη ρόδο κ πριν φύγεις πακεταρεις τα ψάρια,πέρνεις μπόλι κ τα μεταφέρεις εκεί.
Αν μπορείς να το κανείς είναι μια λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-10, 15:27
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

βασικα ............ ειναι ψιλο απιθανο νομιζω .... εχω ενυδρειο στη ροδο 60λ με κουνουποψαρα ......... αλλα σκεψου ταλαιπωρια για μενα και τα ψαρια .... 13,5 ωρες μεχρι την ροδο (( αναγκαστικα με πλοιο , δεν θα με αφησουν με ψαρια στο αεροπλανο !! )) και ταλαιπωρια βαλε βγαλε ..............


ρε παιδια δηλαδη με καλο φιλτρο και ζωντανα φυτα δουλεια δεν γινετε ????
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-10, 15:59
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Δεν σε αφήνουν να τα έχεις στη βαλίτσα σου όταν πετάς;
Το πρόβλημα είναι πως θα βγαίνουν τα νιτρικα κ πως θα μπαίνουν νέα συστατικά.
Εστω οτι τα νεα συστατικα μπαίνουν με την αναπληρωσω (στην πραγματικοτητα θα ειναι πολυ λιγα),πως θα γινεται ομως η απονιτροποιηση;
Υπάρχουν ειδικά φίλτρα αλλά ετσι ανεβαινει αισθητά το κόστος.
Ίσως ο μονος σωστος τροπος,για να μήν ταλαιπωρησαι ούτε εσυ αλλά ουτε τα ψαρια σου,να ειναι η επιβλεψη κ οι αλλαγές από κάποιον αλλόν οταν λείπεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ - ΣΥΝΕΧΕΙΑ. viskman Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 1 10-03-09 22:23
ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ !!! viskman Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 4 10-03-09 07:21
κι ομως, ζουν! nounoukos Γλυκό νερό - Γενικά 3 28-12-07 21:21
Θα Παρω Χαπια...... malawi Malawi 25 02-08-06 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09188 seconds with 13 queries