Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-10, 13:33
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Κυανοβακτήριο

το ενυδρειο μου είχε κυανοβακτηριο... Σαν μια λάθος κινηση κάθισα και ξέστισα όλο το ενυδρειο... Το καθαρισα... επλινα πετρες, ξυλα κτλ κτλ... Μετα από ενα διάστημα ξαναγέμισε πάλι... Δεν ήξερα τι να κανω.. Πήγα σε Petshop και μου είπαν ότι είναι άλγη... και πιθανόν έχω υψηλά νιτρικά η φωσφορικά εφόσον τις λάμπες δεν τις ανάβω πάνω απο 6 ώρες την ημέρα. Κάναμε τις απαραίτητες μετρήσεις στο ενυδρείο και όλες οι μετρήσεις ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια... και μου λενε ότι τελικά είναι κυανοβακτήριο έτσι όπως τους το περιέργαψα... όπως και το διασταύρωσα και στο ιντερνετ απο φωτογραφίες. Τέλος πάντων μου έδωσαν ένα φάρμακο που θα ακολουθούσα για μια εβδομάδα και αυτο θα το έδιωχνε. Το φάρμακο λέγεται Protalon-707. Ακολούθησα τις οδηγιες όπως έλεγε μέσα... Όντως σιγα σιγά άρχιζε να φεύγει... Σταδιακά σταμάτησε η αναπτυξη και μετα αρχιζε να υποχωρεί αλλα παρατήρησα ότι απο την στιγμή που σταματησα το φαρμακο.. μετά απο μερικές μέρες άρχισε να αναπτύσεται πάλι... Διάβασα κάποια άρθρα και αυτό που έλεγε ήταν να καθαρίσω όσο μπορώ με το χέρι... και να βάλω μια αεραντλία μέσα γιατι αποροφάει πολύ οξυγόνο και να σβήσω τα φώτα για καμιά εβδομάδα και να το καλύψω για να μην μπαινει φως... Όντως το έκανα και παρατηρησα ότι σχεδον έχει φυγει... Η εβδομαδα περνάει την παρασκευη όπου θα ξανα ανάψω τα φώτα. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής.. Πως δημιούργειται αυτό... δηλαδή μήπως οταν σβήσω την αεραντλια και μπουν σε λειτουργια πάλι τα φώτα αρχίσει πάλι να δημιούργείται. Αυτο ξαφνικά δημιουργήθηκε. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φώτα. Να τονίσω ότι τα φώτα δεν έχουν αλλαχτεί για πάνω από χρόνο. Όπως επίσης πλέον δεν έχω φυτά γτ είχαν πιασει ολα κυανο βακτήριο και είχαν γίνει ολα χάλια και τα εβγαλα... Επίσης έχουν πεθάνει σχεδόν όλα μου τα ψαρια.. Δεν ξέρω αν οφείλεται απο αυτό. Πάντως δεν φαίνοταν να έχουν κάποια αρρώστια γιατί δεν φαινόταν κάτι περιεργο πάνω τους... Σε κανένα από αυτα. Τώρα αυτή την στιγμή έχει μείνει ένα τιγράκι και δύο danio.
Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι οι εξής:
ΝΟ3: 10
ΝΟ2: 0
ΚΗ: 10°d
GH: >7°d
PH: 7,2
NH3/NH4: <0,01mg/lt
PO4: 0mg/lt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου το κυανοβακτηριο ειναι βακτηριο στον αερα και οταν ερθει σε επαφη με το νερο εχει το αποτελεσμα που βιωσες.Σαν φαρμακο εγω χρησιμοποιησα ερυθρομυκινη και δεν ειχα κανενα προβλημα.Βεβαια κατα την διαρκεια της θεραπειας συνηθως ανεβαινει η αμμωνια και θελει παρακολουθηση(αν ανεβει αρκετα κανουμε αλλαγη νερου).Ισως για αυτο ψοφησανε τα ψαρακια σου(υποθετω οτι εβγαλες ολα τα νεκρα ψαρια απο το ενυδρειο).Οσο για τα φυτα κατα την γνωμη μου κακως τα εβγαλες γιατι θα καθαριζαν απο το βακτηριο(στο δικο μου καθαρισε μεχρι και η riccia μια εβδομαδα μετα την ληξη της θεραπειας) και να σημειωσω οτι δεν χρησιμοποιησα αεραντλια.Απλα την τεταρτη μερα εβαλα και ενα δευτερο εσωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-10, 17:56
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Τα ψάρια πέθαναν πριν τη χρήση του φαρμάκου. Το πρόβλημα αυτο το είχα ένα εξάμηνο στο ενυδρείο. Η αλήθεια είναι ότι είχα παραμελήσει να ασχοληθώ με αυτό μιας και νόμιζα ότι απλά ηταν μια απλή άλγη. Τα φυτά τα εβγαλα γτ φαινόντουσαν πολύ χάλια. Απλά διάβασα ότι μειώνεται πολύ το οξυγόνο στο ενυδρείο με το κυανοβακτηριο και μιας και δεν είχα άλλα φυτά ισως υποθέτω να πέθαναν απο αυτό. Τώρα έχω βάλει μια αεραντλία μέσα. τελείωσα και την θεραπεία με το φάρμακο. Τώρα θα δούμε τα αποτελέσματα σιγά σιγά αν θα ξαναεμφανιστεί. Σκέφτομαι να αλλάξω και τις λάμπες ώστε να είμαστε οκ και απο εκεί και μετά μαλλον σιγά σιγά να ξαναβάλω φυτά μεσα για να έρθει σε μια ισορροπία φαντάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-10, 18:17
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Καλό είναι να εξαλείψεις το πρόβλημα που προκαλεί το κυανοβακτηρίδιο. Πές μας πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, τί κυκλοφορία νερού έχεις, άν το χτυπάει ήλιος.
Εγώ πάντως έχω πρόβλημα κυανοβακτηριδίων κάθε φορά που η κυκλοφορία του νερού δεν είναι ικανοποιητική, και το λύνω με την αύξηση της κυκλοφορίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-10, 18:41
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 100λτ. Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM Professional. Τώρα τι κυκλοφορία έχει δεν ξέρω... Αλλα το φίλτρο το ίδιο είχα και πιο πριν και δεν ειχα προβλημα... και το καθαρίζω που και που οπότε λογικά η κυκλοφορία δεν αλλάζει... Πάντως αναταραξη της επιφάνειας γίνεται κανονικά... Δεν φαινεται να εχει μειωθεί αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-10, 18:48
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Πρόσεξε μήπως υπάρχουν νεκρές περιοχές από άποψη κυκλοφορίας στο ενυδρείο και κάλυψέ τις όπως σου προανέφερα με έναν εσωτερικό κυκλοφορητή (πχ nano )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυανοβακτήριο............????? andreas72 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 23-01-09 13:14
Κυανοβακτήριο??? thsamios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 03-02-08 20:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03878 seconds with 13 queries