Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-08, 22:24
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή Τι έιναι τούτο πάλι;

Τυχαία εκεί που θαύμαζα το υπέροχο ενυδρείο μου, είδα ένα μικρό άσπρο πραγματάκι (~1 χιλ.) να πηγαίνει πέρα-δώθε μέσα στο ενυδρείο. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πλανάρια, αλλά όταν κάθισε στο τζάμι, το είδα με μεγεθυντικό φακό και έμοιαζε κάπως έτσι:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  leo_w.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  15,8 KB  
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-08, 23:00
g-pavl Ο χρήστης g-pavl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: aigaleo
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

μαλον ειναι σρτ ειναι ενα πλασματακι που ειχα δει στην λευκαδα στο ενυδρειο ενοσ φιλου μου αν ειναι αυτο φυσικα και οταν το διξαμε σε εναν ηδικο ειπε οτι τα ψαρια θα πεθανουν παντοσ ζουν ακομα και αυτο εφυγε μετα απο 2 μερεσ. τι χρωμα εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-08, 23:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μαλλον για κυκλωπς mου ακουγεται..κανε μια αναζητηση για cyclops.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-08, 00:00
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Μου θυμιζει κάτι τέτοιο σε νηπιακή ηλικία προσεξε το
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-08, 00:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-08, 00:34
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Πάντως παιδιά, πέρα από την πλάκα, με ταλαιπωρεί εδώ και λίγες ημέρες μία περίεργη δερματίτιδα και στο μόνο αίτιο που πάει το μυαλό μου είναι το ενυδρείο. ¶λλωστε δεν προσέχω καθόλου, με κοψίματα στα χέρια και μέσα στο νερό. Το ανέφερα στον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Έχω να ασχοληθώ μαζί του 2 εβδομάδες, αλλά τουλάχιστον αύριο πρέπει να κάνω μία αλλαγή νερού γιατί θα δώ διάφορα μέσα...
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-08, 01:01
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Μήπως θα ήταν φρόνιμο να χρησιμοποιέις αυτό το χρονικό διαστημα γάντια μιας χρήσης ,εξάλλου και το ενυδρείο είναι μικρό και πιστεύω οτι θα βολεύτης μια χαρά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-08, 01:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως παιδιά, πέρα από την πλάκα, με ταλαιπωρεί εδώ και λίγες ημέρες μία περίεργη δερματίτιδα και στο μόνο αίτιο που πάει το μυαλό μου είναι το ενυδρείο. ¶λλωστε δεν προσέχω καθόλου, με κοψίματα στα χέρια και μέσα στο νερό. Το ανέφερα στον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Έχω να ασχοληθώ μαζί του 2 εβδομάδες, αλλά τουλάχιστον αύριο πρέπει να κάνω μία αλλαγή νερού γιατί θα δώ διάφορα μέσα...
Δεν αναφέρεις λεπτομέρειες και συμπτώματα ?
ίσως να έχουν παρατηρήσει και άλλοι κάτι παρόμοιο ..
καλό είναι να ξέρουμε τι και πως ...
Ελπίζω να μην είναι απο το ενυδρείο σου και όλα να πάνε καλά με το θέμα της υγείας ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-11-08, 01:27
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα ήταν φρόνιμο να χρησιμοποιέις αυτό το χρονικό διαστημα γάντια μιας χρήσης ,εξάλλου και το ενυδρείο είναι μικρό και πιστεύω οτι θα βολεύτης μια χαρά.
Ναι, αυτό έχω σκοπό να κάνω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρεις λεπτομέρειες και συμπτώματα ?
ίσως να έχουν παρατηρήσει και άλλοι κάτι παρόμοιο ..
καλό είναι να ξέρουμε τι και πως ...
Ελπίζω να μην είναι απο το ενυδρείο σου και όλα να πάνε καλά με το θέμα της υγείας ...
Ιστορικό:
Πρήξιμο δεξιάς πατούσας. Επίσκεψη σε παθολόγο, λόγω φόβου νεφρών ή κυκλοφοριακού. Ο γιατρός μόλις είδε το πρήξιμο μου είπε να πάω σε δερματολόγο. Αλλά για σιγουριά έκανε εξετάσεις αίματος/ούρων που σιγούρεψαν τα λεγόμενά του.
(Από την στιγμή που αναφέρθηκε δερματολόγος αρχίζω να βλέπω ύποπτα το ενυδρείο)
Την επομένη εκτός από πρήξιμο έχουμε 2 φουσκάλες με πύον και 2-3 πληγές. Πλύσιμο με betadin και σκασιμο των φουσκάλων. Το μεσημέρι το πόδι έχει ξεπρηστεί αλλά ξεκινά πρήξιμο στο χέρι στη βάση του καρπού. Το το πρήξιμο στο χέρι έχει φτάσει στον αγκώνα.
Επίσκεψη στο νοσοκομείο δερματολογικών παθήσεων και αφροδισίων (είμαι μονογαμικός και το ίδιο νομίζω και η γυναίκα μου) Η γιατρός βλέπει τα συμπτώματα και μου λέει ότι το πόδι δεν χρειάζεται επιπλέον θεραπεία αλλά μου δίνει αντιβίωση για το χέρι.
Μου λέει ότι αν δεν περάσει σε 2 ημέρες να ξαναπάω. Αύριο βράδυ θα είμαι εκεί.

Ελπίζω να μην έχω κάτι από αυτό:
Fish TB (MYCOBACTERIUM MARINUM), also called fish tuberculosis, fish tank granuloma, swimming pool granuloma. Related to human TB and leprosy.
  • Bacteria are very resistant to treatment. Usually occurs on extremities (hands, feet). Entrance through wounds. Incubation ranges from 2 days to 2 years; usually takes about 2 weeks for granuloma to appear at site of infection. Infected area may be pink to purple in color, may discharge pus, and may be painful to touch.
  • Treated with human TB drugs (local doctors have used minocycline, rifampin, ethambutol, and biaxin); can take a long time to cure (year or more).
  • People have gotten fish TB from fish spine punctures, cleaning fish/shrimp/crabs, getting scratched on fish tanks, from rose bushes and injuring bare feet in parking lots (infected water transferred via air during storms), mouth-siphoning fish tanks, dolphin bites, diving around reefs, splinters from fish net handles, etc. - Usually not fatal. Can get into joints and mimic arthritis or carpal tunnel syndrome.
  • Most frequent type of aquatic infection seen in my area.
Καλά έκανε ο πιλότος και το πέταξε το γκουράμι... εγώ το κράτησα
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 24-11-08 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-11-08, 01:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

εύχομαι όλα να πάνε καλά .....
κράτα μας ενήμερους.
Φυσικά μην παραλήπεις να αναφέρεις στους γιατρούς πως έχεις συχνά επαφή με νερό ενυδρείου ...

Περαστικά φίλε μου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-08, 03:33
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

περαστικα, να μην ειναι τπτ σοβαρο και απο το ενυδρειο...

και ηθελα να παρω αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s...chparam/gloves και ο νεοκλης μου αλλαξε μυαλα ... επρεπε να τα παρω τελικα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περαστικα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-08, 15:14
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελπίζω να μην έχω κάτι από αυτό:
Fish TB (MYCOBACTERIUM MARINUM), also called fish tuberculosis, fish tank granuloma, swimming pool granuloma. Related to human TB and leprosy.
Σήμερα εμαθα ότι μαλλον εχουμε τετοιο κρουσμα και στα Χανιά. Ο γιατρός της ειπε οτι την τελευταία 20ετια ειναι το 19ο ατομο στην Ελλαδα που το παθαινει.....
Την κοπελα την γνωρισα τυχαία καθως μιλουσε με καποιους υπευθυνους στο ενυδρειο Ηρακλειου για να την ενημερωσουν. Της ειπα να γραφτει στο φορουμ και να μας ενημερωσει σχετικα......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-08, 15:38
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα εμαθα ότι μαλλον εχουμε τετοιο κρουσμα και στα Χανιά. Ο γιατρός της ειπε οτι την τελευταία 20ετια ειναι το 19ο ατομο στην Ελλαδα που το παθαινει.....
Την κοπελα την γνωρισα τυχαία καθως μιλουσε με καποιους υπευθυνους στο ενυδρειο Ηρακλειου για να την ενημερωσουν. Της ειπα να γραφτει στο φορουμ και να μας ενημερωσει σχετικα......
και εύχομαι να μείνουν 19....

Καλό θα ήταν να μου (μας) έκανε μία ενημέρωση γιατί οι γιατροί στο νοσοκομείο δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία. Εγώ τύπωσα διαφ. πληροφορίες που βρήκα στο διαδίκτυο και μάλλον το βράδυ θα περάσω μία βόλτα να με δουν ξανά.

19 κρούσματα σε 20 χρόνια !!!! Είναι τελικά σπάνια ασθένεια.
Περαστικά στην κοπέλα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-08, 16:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και δεν ειμαι γιατρος, το βρισκω δυσκολο να εχει σχεση το πρηξιμο στο ποδι (που περασε) με το δερματικο στα χερια...
Νομιζω οτι απλως προκειται για δυο ξεχωριστα πραγματα...
Παντως οι συχνες επαφες με ενυδρεια μπορουν να προκαλεσουν σχετικα ευκολα μικρα εκζεματα.
Εχοντας ζησει με τετοια κατα καιρους, εχω καταληξει οτι celestoderm with ganamycin κρεμα, ολα τα σφαζει,ολα τα μαχαιρωνει.
(φυσικα πρεπει να συμβουλευτειτε το γιατρο σας κλπ κλπ ) αλλα επειδη οι δερματολογοι σπανιως πρωτα βρισκουν τι ειναι και μετα δινουν θεραπεια, μπορειτε παντα να τους την προτεινετε......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-08, 16:55
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν ειμαι γιατρος, το βρισκω δυσκολο να εχει σχεση το πρηξιμο στο ποδι (που περασε) με το δερματικο στα χερια...
Νομιζω οτι απλως προκειται για δυο ξεχωριστα πραγματα...
Παντως οι συχνες επαφες με ενυδρεια μπορουν να προκαλεσουν σχετικα ευκολα μικρα εκζεματα.
Εχοντας ζησει με τετοια κατα καιρους, εχω καταληξει οτι celestoderm with ganamycin κρεμα, ολα τα σφαζει,ολα τα μαχαιρωνει.
(φυσικα πρεπει να συμβουλευτειτε το γιατρο σας κλπ κλπ ) αλλα επειδη οι δερματολογοι σπανιως πρωτα βρισκουν τι ειναι και μετα δινουν θεραπεια, μπορειτε παντα να τους την προτεινετε......
Γενικώς δεν πολυπροσέχω και τα χέρια μου πάντα έχουν ψιλοκοψίματα και έρχονται σε επαφή με διάφορα χημικά, βενζίνες, λάδια, γράσσα, σκυλιά, .... αλλά ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Και τώρα το μυαλό μου πάει στο χειρότερο, αυτό δεν σημαίνει και ότι έχω και κάτι σοβαρό....
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-08, 17:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πρωτου πας στο χειροτερο σεναριο της φυματιωσης, δεν εχεις παρα να αποκλεισεις μερικα "απλα".
Το ενυδρειο ευνοοει την αναπτυξη μικροβιων γενικως(χωρις να σημαινει οτι ειναι κατι το επικινδυνο.)
Οπως και ναχει, η συγκεκριμενη αλοιφη μεσα σε 48 ωρες οτι ειναι να κανει, το κανει..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-08, 17:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικώς δεν πολυπροσέχω και τα χέρια μου πάντα έχουν ψιλοκοψίματα και έρχονται σε επαφή με διάφορα χημικά, βενζίνες, λάδια, γράσσα, σκυλιά, .... αλλά ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Και τώρα το μυαλό μου πάει στο χειρότερο, αυτό δεν σημαίνει και ότι έχω και κάτι σοβαρό....
φυσιολογικό να ανησυχείς μιας και είχες σε 2 σημεία πρόβλημα.
Από την άλλη θα έλεγα ότι πρέπει πάντα να φοράμε γάντια χειρουργικά και από πάνω αυτά που χρησιμοποιούν κύριος οι γυναίκες για να καθαρίζουν το μπάνιο κάτι ανθεκτικά που τ βρίσκουμε στα super market.
Αν δεν φτάνουμε κάτι στο ενυδρείο, αδειάζουμε το νερό τόσο όσο να φτάνουμε με γάντια.
Και ποτέ δεν πετάμε το νερό ενυδρείου σε λεκάνες τουαλέτας και μπανιέρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν και ποτέ θα φέρουν κανένα μικρόβιο από την πατρίδα τους τα ψαριά.
όλα είναι καλό να γίνονται στο μπαλκόνι και στην αποχέτευση του μπαλκονιού.
σκυλιά που μπορεί να έχουν ακουμπήσει οπουδήποτε θέλει προσοχή δεν χαϊδεύουμε αδέσποτα πάνω από όλα.
Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση μιας και πιστεύω ότι είναι και κάτι περαστικό αυτό που έχεις. Και περισσότεροι προσοχή στο μέλλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-08, 17:51
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Μακροπρόθεσμα δηλαδή ένα ανοικτό ενυδρείο μέσα σε δωμάτιο(εκεί σκοπεύω να το τοποθετήσω) μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα υγείας??????

Περαστικά σου εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-11-08, 17:52
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-11-08, 17:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τωρα τα σκυλια τι σχεση εχουν?
Οσο για το νερο του ενυδρειου, σε λεκανη τουαλετας, ειναι υπερβολικο αυτο που λες.
Αν ερθει επισκεπτης θα τον βγαλεις στο μπαλκονι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-11-08, 17:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

θα σας πω κατι πολυ απλο να προβληματιστειτε
οταν πιανετε χρηματα τα πιανετε με γαντια ; δεν νομιζω και ως γνωστον τα χρηματα κουβαλουν πολλα μικροβια ανθρωπινα

πιο πιθανο ειναι να κολλησεις απο εκει παρα απο σκυλια , γατια και ενυδρεια
τι υπερβολες ειναι αυτες ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-11-08, 18:01
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα τα σκυλια τι σχεση εχουν?
Οσο για το νερο του ενυδρειου, σε λεκανη τουαλετας, ειναι υπερβολικο αυτο που λες.
Αν ερθει επισκεπτης θα τον βγαλεις στο μπαλκονι?
τα σκυλιά και κύριος τα αδέσποτα κυλιούνται σε κόπρανα και γενικά ότι νάνε αρκεί ναι παίξουν
πριν Κανά 2 μέρες είδα εδώ στο σίτε έναν να γράφει ότι αδειάζει το νερό στην μπανιέρα [αν το είδε και κανένας άλλος να το επιβεβαιώσει.]

αυτό που λες Αν έρθει επισκέπτης θα τον βγάλεις στο μπαλκόνι? δε το κατάλαβα. η δε κατάλαβα εγώ τι θες να πεις, η εσύ τι έγραφα παραπάνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-11-08, 18:02
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σας πω κατι πολυ απλο να προβληματιστειτε
οταν πιανετε χρηματα τα πιανετε με γαντια ; δεν νομιζω και ως γνωστον τα χρηματα κουβαλουν πολλα μικροβια ανθρωπινα

πιο πιθανο ειναι να κολλησεις απο εκει παρα απο σκυλια , γατια και ενυδρεια
τι υπερβολες ειναι αυτες ;
απλά ρώτησα.
Είμαι καινούργιος και θέλω να είμαι ενήμερος για όσο περισσότερα πράγματα γίνεται. Πόσο μάλλον υγείας. Πάντως υπάρχουν μερικά post στο internet που κάνουν λόγο για δερματικές παθήσεις(υπάρχουν και φωτογραφίες) αν καταναλώσεις νερό ενυδρείου!!!!!προσέχετε τι πίνετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-11-08, 18:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σας πω κατι πολυ απλο να προβληματιστειτε
οταν πιανετε χρηματα τα πιανετε με γαντια ; δεν νομιζω και ως γνωστον τα χρηματα κουβαλουν πολλα μικροβια ανθρωπινα

πιο πιθανο ειναι να κολλησεις απο εκει παρα απο σκυλια , γατια και ενυδρεια
τι υπερβολες ειναι αυτες ;
Όταν πάμε σε μια άλλη ήπειρο γιατί κάνουμε εμβόλια; και όχι ένα μόνο;
Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν μικρόβιο βακτηρία που τους ντόπιους δεν τους μολύνουν μιας και έχουν πάθει ανόσια. Ενώ ένας ξένος δεν έχει τα κατάλληλα αντισώματα να τα αντιμετωπίσει.
ελπίζω με αυτό να σε καλύπτω γιατί δεν έχουμε πρόβλημα με τα βρώμικα χρήματα οχ. διότι έχουμε τα απαραίτητα αντισώματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-11-08, 18:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επισκεπτης που θα ζητησει να παει τουαλετα λεω.. Θα τον βγαλεις στο μπαλκονι?

Και τι σχεση εχουν τα εμβολια με το ενυδρειο?

Οτι κουβαλλανε τα ψαρια δεν παει σε ανθρωπους και τουμπαλιν.

Το μονο που παει και στα δυο ειναι το fish mycobacterium..
Οσο για εκζεματα, αυτα εχουν να κανουν με οποιδηποτε υγρο περιβαλλον.

Και φυσικα και υπαρχει προβλημα με τα χρηματα... οπως και με τα ακουστικα τηλεφωνων.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-11-08, 18:18
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που λες Αν έρθει επισκέπτης θα τον βγάλεις στο μπαλκόνι? δε το κατάλαβα. η δε κατάλαβα εγώ τι θες να πεις, η εσύ τι έγραφα παραπάνω
προφανος εννοει οτι αν παει ο επισκεπτεις τουαλετα, δεν ξερεις ποτε τι παθησεις εχει, και ειναι ποιο πιθανο να κολισεις κατι καπως ετσι παα με νερο ενυδρειου στην τουαλετα, που δεν θα πεσει στο καπακι αλλα μονο μεσα... ενω για τον επισκεπτη και αν δεν το ξερεις καλλα, δεν ξερεις τι μπορει να εχει...

ετσι το καταλαβα εγω
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-08, 18:23
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

πιστεύω πως πρέπει να γίνει θέμα ενυδρείο και μέτρα προφύλαξης-ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-11-08, 18:24
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

εχουν αναφερθει πολλα κατα καιρους, κανε ενα search...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-08, 18:28
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισκεπτης που θα ζητησει να παει τουαλετα λεω.. Θα τον βγαλεις στο μπαλκονι?
μάλλον κάτι σε μπέρδεψε έγραψα για αλλαγές νερού ότι καλό είναι το νερό του ενυδρείου να πετιέται στο μπαλκόνι
''Και ποτέ δεν πετάμε το νερό ενυδρείου σε λεκάνες τουαλέτας και μπανιέρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν και ποτέ θα φέρουν κανένα μικρόβιο από την πατρίδα τους τα ψαριά.''
δεν είπα να πάμε τους επισκέπτες στο μπαλκόνι

Και τι σχεση εχουν τα εμβολια με το ενυδρειο?

νομίζω ότι η απαντήσει πήγαινε στο ερώτημα του βρόμικου χρήματος
Οτι κουβαλλανε τα ψαρια δεν παει σε ανθρωπους και τουμπαλιν.

Το μονο που παει και στα δυο ειναι το fish mycobacterium..
Οσο για εκζεματα, αυτα εχουν να κανουν με οποιδηποτε υγρο περιβαλλον.

Και φυσικα και υπαρχει προβλημα με τα χρηματα... οπως και με τα ακουστικα τηλεφωνων.

Γνώμη μου είναι γενικά να είμαστε προσεχτική και καλύτερα μεγαλύτεροι πρόληψη παρά να αντιμετωπίσουμε έστω και μια απλή δερματοπάθεια αν μπορούμε να την αποφύγουμε.
τα 100 τεμ χειρουργιακα γαντια κανουν 3-4 ευρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάλι από την αρχή Aris50 Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-12-08 08:35
Τι είδος είναι τούτο? PascM Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 03-03-08 11:31
ναμε πάλι........ aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 05-10-07 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09615 seconds with 14 queries