Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-13, 23:03
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Νιτρικά στο νερό του δικτύου! Πως μπορώ να φτιάξω νερό για κιχλίδες από RO;

Έχει ένα μήνα περίπου που έστησα ένα ενυδρείο με lamprologus brichardi μωρά. Το ενυδρείο ήταν στημένο από πριν με malawi οπότε δε χρειάστηκε στρώσιμο.

Μετά από αλλαγές 25% 2 φορές την εβδομάδα, όλο σχεδόν τον Απρίλη, με νερό από την "βρώμική" πλευρά της RO (την οποία έχω γιατί παλιά είχα ζωοτόκα) με σκοπό να ανεβάσω τις σκληρότητες γύρω στους 15 βαθμούς από 12 που έχει το νερό του δικτύου και να μειώσω τα νιτρικά μιας και ταίζω τα μικρά πολύ και το περισσότερο δε τρώγεται, παρατήρησα ότι τα νιτρικά παρέμεναν σχετικά ψηλά σε συνάρτηση με τις τόσες πολλές αλλαγές. Μέτρησα λοιπόν το νερό του δικτύου και ανακάλυψα ότι έχει νιτρικά περίπου 10mg/λίτρο.

Σκέφτομαι λοιπόν να αρχίσω να κάνω τις αλλαγές με μαλακό από την RO αλλά δε θέλω να δίνω μια περιουσία σε έτοιμα buffer. Κατ αρχάς, αν έχετε τη γνώμη ότι δεν αξίζει να μπαίνω στον κόπο για νιτρικά αυτής της τάξης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Έψαξα κάμποσο στο ίντερνετ και βρήκα διάφορες συνταγές κυρίως με σόδα, epsom και ενυδρειακό αλάτι ή καθαρό NaCl. Όλες οι συνταγές όμως αναφέρονται στην περίπτωση που θέλουμε να ρυθμίσουμε μαλακό νερό δικτύου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα τόσο φτωχό (από άποψη συστατικών) μίγμα όταν πρόκειται για νερό RO; Το μαλακό νερό βρύσης περιέχει έστω ένα ποσοστό και των υπόλοιπων απαραίτητων αλάτων οπότε φαντάζομαι ότι τα πράγματα αλλάζουν με το νερό της RO..

Σήμερα έκανα μια αλλαγή με καθαρό νερό RO στο οποίο πρόσθεσα περίπου 30ml Kent Freshwater RO Right Liquid για το GH και περίπου 2 κουταλάκια του γλυκού σόδα. Από 10ppm το νερό πήγε στα 210 με την προσθήκη του kent και στα 360 με τη προσθήκη της σόδας. Το pH apo 6.7 ανέβηκε στα 7.8 περίπου. Μέχρι στιγμής όλα καλά με τα μωρά μου αλλά έχω μια υποψία ότι θα πρέπει να σιγουρευτώ για κάποια πράγματα σχετικά με αυτά τα άλατα πριν συνεχίσω σε αυτό το στυλ να φτιάχνω το νερό όπως το θέλω μόνος μου.

Τι άλατα είναι απαραίτητο να προσθέτω λοιπόν και πόσο; Γενικά αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές και οδηγίες θα το εκτιμούσα. Υπάρχουν tdm meter, ph meter και ζυγός ακριβείας οπότε έχω τη δυνατότητα να κάνω μετρήσεις για να φτιάξω τις αναλογίες με αρκετά καλή ακρίβεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-13, 23:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα ελεγα οτι δεν αξιζει, οντως θα δινεις μια περιουσια για ετοιμα αλατα. Μπορεις πχ την γενικη να την ανεβαζεις με seachem equilibrium, αλλα δεν αξιζει οικονομικως καθολου. Οτι και να βαλεις πρεπει να υπαρχει και μια ισοροπια στα συστατικα που θα βαζεις. Eπειδη ειχα και εγω το ιδιο (απλα τα νιτρικα μου ηταν 40-80) και ηθελα να παω σε malawi, το απεριψα λογω αυτου. Πιστευω οτι πιο σωστο μιας και εχεις τα καταλληλα meters ειναι να δεις σε RO νερο, τι δοσολογια απο αυτο http://www.seachem.com/Products/prod...dLakeSalt.html θελεις για να πετυχεις τα αναμενομενα, και να ρυθμισεις ισως με το equilibrium? Δεν ειμαι και σιγουρος μια ιδεα ριχνω. Με ενδιαφερει παντως το θεμα σου, μηπως και βρεθει καποια λυση και κανω και εγω ενα μικρο malawi....η και το 450αρι ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-13, 00:14
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το έψαξα λιγάκι. Αυτό το αλατάκι το βρίσκω σε ελληνικό e-shop στα 25,70 ευρώ τα 3,4 kg. Η δόση είναι 11 g στα 40 λίτρα για ταγκανίκα. Η μισή για malawi. Έτσι λέει τουλάχιστον στο site που μου παρέθεσες και αυτοί υπολογίζουν ότι αυτές οι δοσολογίες αφορούν νερό R/O! Εγώ κάνω 20 λίτρα αλλαγή στο μικτό 100άρι μου κάθε 3-4 μέρες, περίπου 9 φορές το μήνα δηλαδή. Αργότερα, όταν μεγαλώσουν τα ψάρια, με το καλό βγει ζευγαράκι και διώξω τα υπόλοιπα μικρά οι αλλαγές θα γίνουν εβδομαδιαίες και θα πάω στις 52 φορές το χρόνο οπότε θα χρειάζομαι περίπου 300 γραμμάρια το χρόνο. Η μια λύση για μένα είναι να αγοράζω τη μικρή συσκευασία των 350 gr μια φορά το χρόνο με κόστος γύρω στα 10 ευρώ. Από την άλλη δε μου ακούγεται καθόλου κακή ιδέα το να δώσω 25 ευρώ και να ξεχάσω τι θα πει "καλό νερό για τις κιχλίδες μου" για τα επόμενα 10 χρόνια. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δε λήγει (κάτι που μου ακούγεται λογικό μιας και μιλάμε για άλατα).

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι σημαντικό κόστος ακόμη και για τα 450l που σκέφτεσαι εσύ. Αν παίρνεις το 3,5κιλο δε νομίζω ότι θα σου βγαίνει πάνω από 10 ευρώ το χρόνο, μιας και μίλησες για malawi.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-13, 00:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα τα λες αλλα το ξαναδιαβασα....που ειδες οτι αφορα νερο οσμωσης? Αν οι δοσολογιες ειναι για RO/DΙ νερο τοτε μαζι σου, αλλα δεν νομιζω. Τυφλος ειμαι μηπως??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-13, 02:19
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Στο FAQ που έχει στα δεξια, πρώτη ερώτηση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-13, 02:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωχ σωστα.....βρε λες......μουβαλες μπριζες τωρα να κανω το μικρο το 120αρι tanganyika γιατι malawi μικρο ειναι. Πιστευω ομως οτι βρηκες και εσυ τη λυση, οικονομικο ειναι δεν μπορω να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-13, 03:50
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Όμως μάλλον είχε τυπογραφικό το site που το βρήκα πριν γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει συσκευασία 3,4 kg αλλά 1,4kg και η τιμή αυτή είναι πιο κοντά σε άλλες τιμές που βρίσκω για την συσκευασία των 1,4kg...

Ακόμη κι έτσι όμως πάλι νομίζω ότι δεν είναι ακριβή λύση! Απλά πρέπει να το ψάξουμε λίγο γιατί βλέπω ότι παίζει πολύ η τιμή! Πχ εγώ εδώ στη Θεσσαλονίκη ένα γνωστό μαγαζί που έχει και e-shop το έχει 14,5 ευρώ τα 350gr όταν άλλοι το έχουν 9,5. Μάλιστα δεν έχει καν τις μεγάλες συσκευασίες. Κι επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη θα ήθελα να αποφύγω να το φέρω από άλλη πόλη. Θα ρωτήσω αύριο μερικά pet shop!

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως! Βρέθηκε λύση εύκολη και σχετικά φθηνή άμεσα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
απαραίτητα άλατα, κιχλίδες, όσμωση


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νιτρικά στο νερό δικτύου? zipo Αρχάριοι γλυκού νερού 31 05-03-14 22:55
reef με νερό δικτύου MakChem Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 9 14-07-11 20:56
A.O. ή νερό δικτύου κ γιατί; philosopher Δίσκοι 72 11-10-10 21:04
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
νερό δικτύου Καλαμαριάς theodor72 Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 10:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04251 seconds with 13 queries