Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-08-14, 11:13   #1
Χημικές απορίες
Τσουπρακάκος παναγιώ
Member
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος 30-08-14, 11:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!
Εδώ και λιγο καιρό που έχασα τον μονομάχο μου παλεύω να διατηρήσω την βιολογία και ταυτόχρονα να μαλακώσω το νερό (τυρφη στο φίλτρο και catappa στο ενυδρείο )για να βάλω mosquito rasbora.
Εχω τεστ ph της tropic marin και kh & gh της jbl.
Θέλω να ρωτήσω το εξής σύμφωνα με τα τεστ έχω PH :8 , kh 4 & gh 5,
το seriously fish λέει οτι το ψαράκι θέλει hardness 18-179 ppm αυτό είναι ολική σκληρότητα ?αν έκανα σωστά τον υπολογισμό εγώ έχω 89 ppm?
Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3413
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-14, 11:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γενικη σκληροτητα(οχι "ολικη"). 17.8ppm tds ειναι μια μοναδα gh.
αν ειχες tdsομετρο θα εβγαζες καλυτερο συμπερασμα γιατι δεν ξερω αν τα τεστ σου ειναι ενταξει.
ποσο καιρο εχεις που εχουν πεσει οι σκληροτητες;
γιατι το πεχα σου μου φαινεται λιγο περιεργο.
εκτος αν εχει προβλημα το τεστ η ειναι λαθος η μετρηση....

βασικα κοντα εισαι,φερε νερο να το μετρησουμε εδω με το δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-14, 11:44
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή Καλημερα

Και μένα μου φάνηκε περίεργο γιαυτό σου είχα στείλει το πμ.το τεστ ph πηγα και το άλλαξα στο μαγαζί γιατί δεν το πίστευα οτι έχω τόσο ψηλό .αύριο σε βολεύει να περάσω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-14, 11:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναιαπογευματακι μονο για ναμαι σπιτι.χτυπα κιενα τηλεφωνο αυριο κ συνενοουμαστε.αν δεν τοχεις πεσμου να σου στειλω πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-14, 11:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι τοσο ειναι
dGH 1 = GH 17.9 ppm
Απο GH KH μια χαρα εισαι. Το πεχα ομως ... αστα να πανε.
Eχεις καμια ισχυρη αεραντλια στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-14, 21:23
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Γιώργο ευχαριστώ.ναι το εχω θα σε πάρω αύριο να περάσω κατα τις 18:00 είναι καλά?
Σπύρο δεν έχω αεραντλία μόνο ενα φίλτρο κρεμαστό sunsun και χρησιμοποίω την τύρφη 30 μέρες σύμφωνα με το σχετικό ποστ που εχεις ανεβάσει
-------------------------
Με άφησες χωρίς απάντηση σχετικά με την αεραντλία...πρέπει να έχω ή όχι??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσουπρακάκος παναγιώ : 30-08-14 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-14, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν υπαρχει οξυγονο στο νερο και οχι υπερβολικο διοξειδιο, δεν χρειαζεται αεραντλια.
Η αναταραξη της επιφανειας προκαλει το φαινομενο της ανταλλαγής αεριων.
Μπαινει στο νερο οξυγονο απο την ατμοσφαιρα και παραλληλα διαφευγει διοξειδιο απο το νερο στην ατμοσφαιρα.

Αν υπαρχει νορμαλ ιχθοφορτωση και καποια αναλογη αναταραξη επιφανειας απο το φιλτρο (οπως και νορμαλ θερμοκρασια, αφου στις μεγαλες θερμοκρασιες, το οξυγονο μειωνεται στο νερο), συνηθως επαρκει η μικρη αναταραξη απο το φιλτρο και δεν χρειαζεται επιπλεον βοηθεια απο την αεραντλια.

Καταλαβαινεις οτι το οξυγονο επαρκει και το διοξειδιο δεν ειναι περισσοτερο απο οσο αντεχουν τα ψαρια, οταν δεν ανεβαινουν στην επιφανεια και αναπνεουν λαχανιασμενα.

Η χρηση αεραντλιας ανεβαζει καπως το πεχα, εφοσον διαφευγει και διοξειδιο. (το διοξειδιο κατεβαζει το πεχα)

Βγαλε τα συμπερασματα σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-14, 13:03
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Οκ με κάλυψες!ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-14, 23:21
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

λοιπόν μετα απο πολύ κοπο ,διάβασμα και μαυρίλα απο την τύρφη κατάφερα να ρίξω το ph στο 7,4 /kh 3 /gh 4.
Πιθανον να πεσει κι αλλο απο οτι καταλαβαίνω ,αυτό που θέλω να καταλάβω είναι πως το σταθεροποιώ εκεί που πρέπει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-14, 23:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι θα πεσει κιαλλο

δεν το σταθεροποιεις εσυ ακριβως
μονο του θα σταθεροποιηθει εκει που πρεπει με βαση παντα το ποσα οξεα υπαρχουνε στο νερο και ποσο χαμηλες ειναι οι σκληροτητες σου.

τωρα οσον αφορα το "που πρεπει" με βαση τα ψαρια σου,αυτο το ρυθμιζεις εσυ με πειραματισμους.αναλογη ποσοτητα τυρφης η καταλληλη μιξη νερου αν χρησιμοποιεις ΑΟ κλπ.

οταν οι σκληροτητες ειναι χαμηλες και κυριως η KH, τοτε το πεχα γινεται ευμεταβλητο.αρα ειναι πιο ευκολο να κατεβει και να γινει πιο οξινο το νερο.
αλλα δεν πεφτει μονο του,πρεπει να υπρχουνε οξεα στο νερο (οπως τα χουμικα της τυρφης) ωστε να το ριξουνε.

για να εχουμε πιο πληρη εικονα του γιατι αργει να πεσει το ph σου,θαναι καλυτερα να κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου,να δουμε τι υλικα εχεις μεσα,τι αλλαγες κανεις,ποση τυρφη βαζεις,κλπ.

αν και σε γενικες γραμμες,το πεχα καθυστερει να πεσει.δεν πεφτει απτη μια μερα στην αλλη,και ουτε θες να πεσει αποτομα γιατι μπορει να τα στειλεις αδιαβαστα τα ψαρια απο οσμωτικο σοκ.
αστο να πεσει μονο του με το ρυθμο του.
δεν σε κυνηγαει κανεις να ριξεις το πεχα.οι σκληροτητες ειναι πιο σημαντικες απτο πεχα για τα ψαρια.
και ακομα πιο σημαντικο ειναι το να εχεις σταθερες συνθηκες παρα ιδανικες συνθηκες.

ρυθμιζεις τις σκληροτητες και τις υπολοιπες παραμετρους εκει που θελουνε τα ψαρια σου,
φτιαχνεις τη ρουτινα των αλλαγων σου και την ακολουθεις σταθερα,και το πεχα θα ερθει μονο του εκει που θες.

στο παλιο ενυδρειο μου με χρηση ΑΟ,το πεχα εκανε κανα διμηνο-τριμηνο να πεσει.(αν θυμαμαι καλα-αλλα περιπου τοσο)

θα στο ξαναπω.ειναι πολυ πιο ευκολο να φτιαξεις το νερο που θες σε ξεχωριστο δοχειο(και μετα να το προσθετεις με τις αλλαγες) παρα στο ενυδρειο.ειδικα οταν το ενυδρειο δεν ειναι ωριμο.

ωριμο εννοω να τρεχει τουλαχιστον κανα χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-14, 23:58
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ετσι το έριξα Γιώργο,έφτιαχνα το νερό με ξεχωριστό φίλτρο μόνο με τύρφη εδω και 10 μέρες όπως μου είπες.το ενυδρείο πόσο θέλει να ωριμάσει? έτρεχε με τον μονομάχο 4 μήνες
-------------------------
τωρα είδα την τελευταία σου πρόταση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσουπρακάκος παναγιώ : 08-09-14 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-14, 00:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συνεχισε ετσι με εβδομαδιαιες αλλαγες οπως τις κανεις και θα κατεβει κιαλλο το πεχα.

δεν υπαρχει λογος να το βιαζεις.πιο πολυ κακο μπορει να κανεις αν κανεις αποτομες αλλαγες στις παραμετρους,παρα το καλο που θα εκανε το χαμηλο(οξινο)πεχα.

εχω χασει ψαρια απο οσμωτικο σοκ λογω μ...ας και ετσι εμαθα

και τις αλλαγες σιγα σιγα.σωληνακι αεραντλιας με κομπο για να ρυθμιζεις τη ροη,και αστο να τρεχει.ας κανει και μια ωρα να γεμισει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-14, 00:17
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

ευχαριστώ φίλε ,δεν εχω ψάρια μέσα οπότε θα πειραματιστώ λίγο καιρό.
εχω βέβαια ενα clea helena το οποιό ομως δεν βλεπω να μασάει.
θα επανέλθω με παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-14, 00:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσουπρακάκος παναγιώ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω ψάρια μέσα
αυτος ειναι ενας σημαντικος λογος που μπορει να καθυστερει το πεχα απτο να πεσει

τροφη ριχνεις μεσα τωρα που δεν εχεις ψαρι για να συντηρεις τη βιολογια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-14, 00:39
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

ναι βέβαια ρίχνω.2 φορές την βδομαδα λιγο κατεψυγμένο σκουλήκη για τον Γκάρι και μερα παρα μέρα λιγα φυλαράκια που είχα για τον μονομάχο.
βασικά νομίζω οτι το πιο σημαντικό που έκανα ηταν που αντικατέστησα μια πέτρα που είχα μέσα (τσεκαρισμένη βέβαια ) με μια καρύδα.Λες λοιπόν οταν βάλω ψάρια να πέσει το ph ?και οι σκληρότητες?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-14, 01:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το πεχα θα αλλαξει σιγουρα οταν βαλεις ψαρια μεσα.και χωρις να βαλεις παλι θα αλλαξει απλα με διαφορετικο ρυθμο.

οι σκληροτητες τι εχουν?μια χαρα ειναι.
αρκει οταν βαλεις ψαρια να βαλεις ειδος που θελει μαλακο νερο.μην ριξεις τιποτα ταγκανικες μεσα και πηδηξουν εξω

φτιαχνεις στο δοχειο σου τις σκληροτητες χρησιμοποιωντας τυρφη και το βαζεις στο ενυδρειο στην αλλαγη.
αυτο ειναι ολο.

αν δεν κανεις μεγαλες αλλαγες στις δοσολογιες(τυρφη φυλλα κλπ) και το νερο της βρυσης σου δεν εχει πολυ μεγαλα σκαμπανευασματα(πραγμα απιθανο να συμβει ετσι κιαλλιως) τοτε καθε βδομαδα, θα εχεις νερο με σκληροτητες ιδιες (η εστω σχεδον ιδιες )με αυτες τις προηγουμενης αλλαγης.

αλλαζεις το νερο και το πεχα καποια στιγμη θα αρχισει να πεφτει κιαυτο.
ηδη εχει αρχισει αποτι εγραψες πιο πανω.
-------------------------
επισης προσεξε οταν βαλεις ψαρια μην βαλεις πολλα μαζεμενα.
αν σκοπευεις να βαλεις ενα μονομαχο παλι πχ,εισαι ενταξει.
αλλα αν θες να βαλεις κοπαδι,και αυξησεις αποτομα το ταισμα απτη "συντηρηση" που κανεις τωρα,μπορει να σου ανεβασει αμμωνια.

αν σκοπευεις να βαλεις κοπαδι η εστω ομαδα 3-4 ψαριων, τοτε θα σου προτεινα να αρχισεις απο τωρα να αυξανεις το ταισμα σταδιακα.να ριχνεις δηλαδη οσο θα ριχνεις οταν θα εχεις οσα ψαρια υπολογιζεις πως θα εχεις στο ενυδρειο.

ακομα καλυτερα ειναι αν ριχνεις και λιγο παραπανω.

αλλιως,οταν ξεκινησεις να βαζεις ψαρια,θα τα βαλεις σταδιακα.θα ξεκινησεις με ενα-δυο και θα προσθετεις καθε 10-15 μερες μεχρι να φτασεις την τελικη ιχθυοφορτωση.

δεν ξερω τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις οποτε στα γραφω γενικα τωρα.

αμα γραψεις λιτρα και τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις θα μπορεσω να σου πω πιο συγκεκριμενη γνωμη.
(μου ταχεις πει νομιζω αλλα εχω λιγο αλτσχαιμερ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 09-09-14 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-14, 01:26
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Το γήρας ουκ έρχεται μόνο... mosquito rasbora (boraras brigittae) μέχρι 10 μπορώ να βάλω σε 36 λίτρα περίπου καθαρό που έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-14, 09:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-brigittae/

Τωρα που το'πες το θυμηθηκα

καλα μου φαινεται εισαι σε σκληροτητες.
μολις κατεβει και το πεχα γυρω στο 5-6 θαναι μια χαρα.

εσυ θες να εισαι στη μεση των τιμων.μην εισαι στα ορια δηλαδη.

απλα οταν παρεις τα ψαρια,θα πρεπει να κανεις πολυ καλη προσαρμογη γιατι θα τα παρεις απο νερο βρυσης(αναλογα απο που θα τα παρεις).
και οταν λεω πολυ καλη εννοω να τα βαλεις σε ξεχωριστο δοχειο με θερμαντηρα και να κανεις μια ωρα προσαρμογη τουλαχιστον πριν τα βαλεις μεσα.
αν το κανεις και δυο ωρες ακομα καλυτερα.
αν χρειαστεις θερμαντηρα για την προσαρμογη πεσμου.

μην τα ριξεις κατευθειαν μεσα δηλαδη.

οσο για τη βιολογια,αν δεν αυξησεις το ταισμα για να τη δυναμωσεις πριν μπουνε τα ψαρια,τουλαχιστον μην το αυξησεις ξαφνικα μολις βαλεις τα ψαρια μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-14, 10:14
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

καλημέρα, εχω θερμαντήρα αλλά αν φέρω τα ψάρια απο πολύ μικρή απόσταση και παρόμοια θερμοκρασία ,είναι απαράιτητος??βασικά θα ξαναδώ τα σχετικα υπομνήματα για αρχαριους όταν θα είμαι έτοιμος για τα ψαράκια και θα ρωτήσω για τυχόν απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-14, 11:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρωτα να παρει τα ψαρια και μετα να παει τις παραμετρους τοσο κατω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-14, 12:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα να παρει τα ψαρια και μετα να παει τις παραμετρους τοσο κατω
πραγματι αυτο ειναι πολυ καλυτερο.

παναγιωτη για το θερμαντηρα το ειπα γιατι θα πρεπει να κανεις αρκετη ωρα προσαρμογη και θα κρυωσει αρκετα το νερο.
δεν γινεται τετοια προσαρμογη σε σακουλα δηλαδη.

το καλυτερο ειναι αυτο που λεει ο σπυρος ομως.το νερο να το μαλακωσεις αφου βαλεις τα ψαρια,γιατι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα στα νερα και θα πρεπει να κανεις πραγματικα πολυ μεγαλη και "ψαγμενη" προσαρμογη.και παλι ειναι ρισκο.

κανονικα δηλαδη θες ξεχωριστο ενυδρειο με φιλτρο θερμανση κλπ,και να κανεις προσαρμογη κανα δυο μερες η και παραπανω σταγονα σταγονα.
εγω αυτο θα εκανα.
αλλιως ειναι ρισκο να τα χασεις.

εκτος αν τα παρεις απο χομπιστα τα ψαρια και τα εχει σε μαλακο νερο.

παντως απο οπου και αν τα παρεις,μετρα το νερο της σακουλας να ξερεις τι γινεται.

υ.γ εκτος αν θες παλι μονομαχο,οποτε εχω να σου δωσω απο μαλακο νερο και τελειωνεις
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-14, 13:29
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

κύριοι είστε φοβεροί!οκ κατάλαβα .Η παραλαβή θα γίνει σε 2 βδομάδες στο κατάστημα ,οπότε θα μερήσω εκεί παραμέτρους και ανάλογα θα πράξω .Αν δω οτι απέχω και τα ψάρια κινδυνέυουν δεν θα τα πάρω.
Για τον μονομάχο το σκεφτηκα ,είδα και τις αγγελίες σου όταν όμως φαντάστηκα πως θα ένιωθα αν με βάζανε απο το πατρικό μου των 260 τετραγωνικών σε μια γκαρσονιέρα 35 τετραγωνικων αποφάσισα να μην σου στείλω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-14, 16:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται να μην τα παρεις,απλα φτιαξε το νερο σου ναχει κοντινες παραμετρους με αυτο του καταστηματος,κανεις μια κανονικη προσαρμογη και τα βαζεις μεσα.

και μετα το μαλακωνεις το νερο σου σιγα σιγα.
δε σε βιαζει κανεις.
ουτε θα παθουν κατι τα ψαρια για κανα διμηνο.
οι αποτομες αλλαγες σε παραμετρους τα πειραζει.

δε θα παθει τιποτα ο μονομαχος επειδη θα μετακομισει σε γκαρσονιερα 35λιτρη.
αν μιλαγαμε για 10λιτρο θα σουλεγα αστο καλυτερα.
αλλα αφου ψαχνεσαι δεν πιστευω πως θαχεις προβλημα.
πιο ανετος θαναι αποτι ειναι στη λιμνη αφου θαναι μονος του.
αν αποφασισεις για μονομαχο πεσμου,μην το σκεφτεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-14, 17:22
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

ok .Θα τα ξαναπούμε λοιπόν !ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-09-14, 18:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παναγιωτη για το θερμαντηρα το ειπα γιατι θα πρεπει να κανεις αρκετη ωρα προσαρμογη και θα κρυωσει αρκετα το νερο.
Αν κανει προσαρμογη σε κουβα με drip συστημα, μπορει να βαλει μικρο θερμαντηρα (πχ 25W) και θερμομετρο.
Εγω βαζω controller κι εχω κι εκει ησυχο το κεφαλι μου, αφου σε τοσο λιγο νερο (κουβας) μπορει να αλλαξει ευκολα/γρηγορα (ιδιως αν ξεχαστουμε και δεν προσεχουμε) η θερμοκρασια με ενα θερμαντηρα ο οποιος δεν εχει θερμοστατη με τοση ακριβεια στη ρυθμιση, οσο εχει πχ ενας controller (0.1-0.3C) , και η ανοδος της θερμοκρασιας ειναι χειροτερη απο την πτωση.

Ομως τωρα ειναι ζεστος ο καιρος ακομα. Δεν πεφτει η θερμοκρασια γρηγορα.

Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-14, 09:06
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Καλημέρα ,δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και θεωρώ οτι δεν αλλαζουμε πολύ κουβέντα.θα ήθελα να βάλω και μερικές γαρίδες στο ενυδρείο με τα mosquito rasbora αλλά έχω άμμο στον βυθό θα μπορουσα να ρίξω μαύρο χαλίκι απο πάνω (απο οτι κατάλαβα το προτιμούν οι γαρίδες και δείχνουν τα χρώματα τους) χωρίς να χαλάσω την βιολογία του βυθού?το clea helena θα την παλέψει με το χαλίκι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-09-14, 09:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα εβαζα γαριδες με ψαρια.και ας ειναι "μινιατουρες" τα ψαρια.
ακομα και αν δεν χτυπανε το γονο(που μαλον θα τον χτυπανε),πιστευω πως γενικα δεν ειναι σωστο περιβαλον για γαριδες η συμβιωση με ψαρια.

πιστευω πως οι γαριδες θα στρεσαρονται,αρα ουτε χρωματα και συμπεριφορες θα βλεπεις,ουτε καλο ειναι για την υγεια τους.

και αν σου πεθανει γαριδα (η γαριδες) μεσα,ειναι πιθανο να σου ανεβασει και αμμωνια και να χασεις και ψαρια.

αυτα χωρις να εχω γαριδαδικο.
περιμενε να παρεις απαντηση και απτους γαριδαδες.

το σαλιγκαρι δεν θα εχει μεγαλο προβλημα με το χαλικι (αν και θελουνε αμμο γιατι σκαβουνε),αλλα θα εχεις προβλημα εσυ με τη βρωμια που θα μαζευεται απο κατω του και δεν θα καθαριζει η αμμος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-09-14, 09:39
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

μάλιστα καλά βασικά κουβέντα να γίνεται μέχρι να έρθουν τα ψαράκια.Πάντως απο οτι διάβασα αυτά συμβιώνουν άνετα με γαρίδες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες Ανδρέας Αρχάριοι γλυκού νερού 27 22-11-10 16:00
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες tsiko Δίσκοι 1 26-03-07 11:38
απορίες guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-01-07 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09358 seconds with 13 queries