Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-13, 20:27
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Πρόβλημα με PH

Δεν πέφτει το PH στο ενυδρείο.....Τι φταίει???
Λοιπόν κατα ρχην μετρήσεις...
Νερό βρύσης
PH = 7.5+ , Kh 12
Νερό όσμωσης
Ph =5.5 , Kh 1-2
Νερό ενυδρείου
Ph =7.5 , kh 5

Το νερό του ενυδρείου έχει 2/3 Όσμωσης και 1/3 βρύσης....Δεν έχει πέτρα ή άνθρακα στο φίλτρο ή σε αεραντλία....έχει co2 από εδώ http://www.petcumulu...roduct&pid=3273
Και τέλος επειδή είχα τόσο καιρό http://www.petcumulu...roduct&pid=2366 σήμερα πέρασα από τα παιδιά στο petcumulus και μου είπαν πως αυτή η άμμος δεν αφήνει το ph να πέσει και έτσι μου έδωσαν ουδέτερο http://www.petcumulu...roduct&pid=3294...
Σήμερα όλη μέρα το Ξέστησα και το ξανά έστησα με την καινούρια άμμο....Μετράω και οι μετρήσεις παραμένουν ίδιες. Τι άλλο μπορεί να φταίει ξέρει κανείς????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-13, 20:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για ποσο διαστημα συμπληρωνεις νερο οσμωσης? Οι αλλαγες στο ph δεν γινονται αποτομα, αλλα σιγα-σιγα, εφοσον εχει πεσει αρκετα το kh.

Αν δεν υπαρχει διαφορα μετα απο καποιο διαστημα, τοτε κατι αλλο απο τη διακοσμιση σου ευθυνεται γι'αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-13, 21:52
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εδω και καιρό 3 μήνες έχω την όσμωση και η kh έχει πέσει στο 5-6 αλλα το ph τίποτα όπως είπα και πιο πάνω μάλλον έφταιγε η άμμος την οποία την άλλαξα σήμερα...Πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες για να αρχίσει να πέφτει και το PH? Αλλα γιατί ? ¶φού σήμερα μπήκε καινούριο νερό (βρύσης όσμωσης). Απλά κρατήθηκε πολύ λίγο από πριν στο κρεμαστό φίλτρο που έχω...Στην διακόσμησή μου έχω μια ρίζα 2 καρύδες και φυτά....Τίποτα παραπάνω.....Ευχαρηστώ για την γρήγορη απάντηση....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-13, 22:27
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Μήπως το p.h σου είναι πολύ πάνω από 7.5 , και δεν διαβάζεται από το τέστ.Εννοώ , και μετά τη μίξη με νερό όσμωσης να έπεσε μεν αλλά να παραμένει πάνω από το όριο του τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-13, 22:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

8 εχουμε στη Θεσσαλονικη, στις περιοχες του κεντρου τουλαχιστον. Να ξερεις οτι το ph-5.5 που μετρας στην Α/Ο ειναι πλασματικο και οχι πραγματικο. Η σκετη οσμωση δεν εχει μετρησιμο ph, μονο kh και gh.

Αφησε το να τρεξει λιγο ετσι και μετρας σε μερικες ημερες. Αν εχει κατι το χαλικι ή κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο, παντως, δεν θα αφησει το ph να πεσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-13, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ΚΗ που μετρας στην οσμωση ειναι ψηλη. (αν και ελεγχος της αο γινεται πιο αξιοπιστα με tds meter).
Θα επρεπε να σου βγαζει μεχρι 5% της βρυσης , δλδ γυρω στο 0.5

Τσεκαρε λοιπον με tds meter βρυση αο και ενυδρειο και βλεπουμε.


Απο εκει και μετα, αν βαζει 1/3 νερο με 12 ΚΗ και 2/3 με 2ΚΗ ειναι λογικο να εχεις 5ΚΗ στο ενυδρειο.
Με 5ΚΗ δεν πεφτει ευκολα το πεχα.
Θελεις κατω απο 3 και πρεπει να υπαρχουν και καποια οξεα στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-13, 23:11
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

υπάρχει περίπτωση να επιρρεάζουν οι καρύδες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-13, 01:07
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν επειδή έκατσα και διάβασα λίγο παραπάνω για το θέμα...Εαν 'οπως λέτε η 'οσμωση βγάζει σχεδόν μηδενικές σκληρότητες (που αυτό είναι το λογικό) και ουδέτερο ph . όταν το νερό μπεί στο ενυδρείο με νερό βρύσης που το ph και η kh είναι πιο υψηλά τότε λογικά αυξάνεται το kh και το ph γίνεται ίσο με αυτό της βρύσης....Σωστα μέχρι εδώ????

Μετά διάβασα πως η Kh είναι σταθεροποιητής του ph όσο ποιο χαμηλή kh έχουμε τόσο πιο εύκολα μπορούμε να αλλάξουμε την τιμή του ph...Αλλά για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει μέσα στο νερό μας να βάλουμε κάποια οξέα π.χ. co2 ,
Ξερά φύλα , ξύλα , τα γνωστα ζουμιά ή τύρφη....

'Αρα το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω τα οξέα ή μάλλον την απετούμενη ποσότητα.Αν και να τα είχα λογικά το ph δεν θα έπεφτε με το που έβαζα το νερό στο ενυδρείο αλλά σιγα σιγα...

Τέλος ρωτάω να μου πείτε σε 50Λ με 1 φύλλο catapa τον μήνα και καθημερινά την ώρα που υπάρχει φωτισμός 1 γέμισμα σε αυτό το defuser που υπάρχει εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3273 θα έχω αποτέλεσμα ή θα χρειαστώ τύρφη???

Υ.Γ. Οι καρύδες δεν είναι σιγουρα το πρόβλημα το αντίθετο θα έλεγα...Όλα τα ξύλα και τα ξερά φύλα απελευθερώνουν μια όξινη ουσία δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς το ονομά της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-13, 01:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, το ph της οσμωσης ξαναλεω οτι δεν ειναι ουδετερο, δηλαδη 7, αλλα πλασματικο. Ουσιαστικα δεν ειναι μετρησιμο. Gh και kh, απο την αλλη, πρεπει να ειναι πολυ μικρα, αναλογα παντα με το νερο που εχεις στη βρυση και την κατασταση της οσμωσης.

Ενας καλος calculator για να βρεις τη σωστη ποσοτητα μιξης νερου βρυσης και Α/Ο, ειναι αυτος (thanks delta66):
http://www.aquarix.de/en/haerte.asp
Σε αυτο μπορεις να βρεις το επιθυμητο kh και gh, ωστε να φερεις το νερο σου στα επιπεδα που θελεις.

Οπως προειπε και ο Σπυρος, ομως, με 5 kh, η πτωση του ph μην περιμενεις να γινει γρηγορα. Πρεπει να πεσει΄λιγο πιο κατω το Kh. Η διαδικασια για να πεσει το ph, ειναι αποκλειστικα και μονο υποθεση του kh. Η οσμωση, δεν μειωνει το ph στην ουσια. Μειωνει το kh, το οποιο κατα επεκταση λειτουργει ως buffer του ph και αποτελεσμα ειναι να το μειωσει.

Το προιον CO2, προσωπικα νομιζω δεν θα κανει και πολλα πραγματα, αντιθετως θα προσφερει ανισορροπια στο συστημα σου, απο προσωπικη εμπειρια με αναλογο προϊον.
Απο την αλλη, γνωμη μου ειναι να βαλεις μισο και οχι ενα φυλλο catappa στα 50 λιτρα για αρχη, παρακολουθοντας στενα με μετρησεις το ph για μερικες εβδομαδες. Νομιζω οτι θα εμπλουτισει με αρκετα χουμικα οξεα το ενυδρειο στην παρουσα φαση. Αν δεν ειναι αρκετο, το προσθετεις ολοκληρο αργοτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NO3 πρόβλημα AlexandraT Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 28-11-08 23:32
Πρόβλημα με Τ8 Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-05-08 12:48
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04667 seconds with 13 queries