Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-04, 11:35
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές

θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σας καλημερίσω. Είμαι καινούργιος στο χόμπι και πολύ άπειρος. Εδώ και 2 εβδομάδες έχω στήσει το ενυδρείο μου (96 λίτρων) με ζωντανά φυτά. Ακολουθώντας τις (κακές) συμβουλές από κατάστημα όπου πήρα όλο τον εξοπλισμό ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου με κάτι φακελάκια που μου έδωσαν. Ένα φακελάκι με βακτηρίδια την πρώτη μέρα, ένα με τροφή για τα βακτηρίδια την δεύτερη μέρα και αφού περίμενα 3 μέρες για να ξεθολώσει το νερό, όπως μου είπαν από το κατάστημα πήγα και πήρα ψαράκια. Χωρίς καμία ενημέρωση εκ μέρους του καταστηματάρχη γύρισα σπίτι με μία σακούλα με 12 ψαράκια διαφόρων μεγεθών και χρωμάτων. Δεν σας αναφέρω τα είδη διότι μιας και δεν μου είπαν για το σωστό τρόπο τοποθέτησης τους στο ενυδρείο μου απεβίωσαν εκτός από 2. ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ. Ούτε στρώσιμο νομίζω να είχε γίνει οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω από την αρχή. Σε κενό από ψάρια πλέον ενυδρείο και αφού είχα προσθέσει αντιχλώριο και stress zyme έριχνα για μια εβδομάδα τροφή ψαριών. Μετά την πρώτη εβδομάδα έβαλα και τα φυτά. Αφού συνολικά είχαν περάσει 10 μέρες έβαλα και δύο ψάρια που είχα τόσο καιρό σε γυάλα (μου είχαν μείνει από το πρώτο κακό στρώσιμο του ενυδρείου). Σε μετρήσεις του νερού που κάνω πλέον καθημερινά βρίσκω ότι ΝΗ4/ΝΗ3 έχω 0, ΝΟ2 είχα 16 αλλά τώρα με καθημερινή αλλαγή 20 λίτρων νερού έχω 3,3 ή και 1,6 ph 7,6 gh20 και kh10. Δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω σιγά σιγά (2 ψαράκια την εβδομάδα αφού ήδη έχω βάλει τα 2 που μου έμειναν) ή αν πρέπει να συνεχίσω τις καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι το ΝΟ2 να μηδενιστεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-04, 11:56
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Gemini,

Εγώ έχω μερικές ερωτήσεις γι'αρχή: Τί φίλτρο έχεις? (γιατί δεν το είδα να το γράφεις πουθενά). Επίσης, τι υλικά έχεις στο φίλτρο? Μήπως ξέρεις τα ψαράκια που έχεις μέσα τί "μάρκα" είναι?


Μην βάλεις κανένα άλλο ψάρι μέσα. Κράτα μας ενήμερους για τα νιτρώδη (ΝΟ2) τα οποία πρέπει να είναι =0.

Καλώς ήλθες
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-04, 12:08
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

έχω πάρει το juwel record 96 ενυδρείο που τα είχε όλα μέσα βλέπε αρχείο. να συνεχίσω καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι να φτάσω ΝΟ2 0;
όσο αφορά τα ψαράκια έχω μία θυλικιά μονομάχο και ένα γλύφτη (από αυτά που κάθονται στο τζάμι και στο βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-04, 15:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

gemini_str καλωόρισες!
Το ενυδρείο σου δεν είναι σε καμία περίπτωση στρωμένο. Τα δύο ψάρια που έχεις στην ουσία συνεχίζουν να στρώνουν το ενυδρείο, δηλαδή ταλαιπωρούνται και είναι στο χέρι σου να τους κάνεις την ζωή πιο εύκολη. Στην φάση που βρίσκεσαι τώρα θα πρέπει να ΜΗΝ βάλεις άλλα ψάρια, να ταϊζεις ελάχιστα (μέρα παρά μέρα) τα δύο που έχεις, να κάνεις καθημερινές μετρήσεις (αμμωνία [ΝΗ3], νιτρώδη [ΝΟ2]), να συνεχίσεις τις καθημερινές αλλαγές νερού (20% με χρήση αντιχλωριου) μέχρι να έχεις ΝΗ3 και ΝΟ2 στο μηδέν και να ξεκινήσεις το διάβασμα/ενημέρωση για το χόμπυ που έχεις επιλέξει.
Καλό θα ήταν να μάθαινες τι είδος "γλύφτη" και φυτά έχεις.
Επίσης να προσέξεις την επόμενη φορά να ξέρεις ακριβώς τι ψάρια και φυτά "ψωνίζεις" ώστε να κάνεις σωστές επιλογές και να μη σου δημιουργούν προβλήματα στο μέλλον.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-04, 14:44
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

το ότι έχω ΝΟ2 ημαίνει ότι τουλάχιστον έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου και ότι από ΝΗ4/ΝΗ3 έχω την διάσπαση τους σε ΝΟ2; Ή μήπως γίνεται να έχω ΝΟ2 χωρίς να έχει προηγηθεί ή ΝΗ4/ΝΗ3
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-04, 15:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές

Επίσης όταν πια στρώσει το ενυδρείο να λάβεις υπόψη σου ότι είναι μία διαρκής διαδικασία όσο βάζεις ψάρια. Η επόμενη αγορά σου πρέπει να είναι ένα ψάρι κατά προτίμηση του μεγέθους των ψαριών που ήδη έχεις. Γιατί με το που θα το βάλεις μέσα πάλι θα έχεις για λίγες ημέρες τον ίδιο κύκλο από την αρχή (με μικρότερη διάρκεια) αφού θα πρέπει να αυξηθεί ο πληθυσμός των βακτηριδίων που καταπολεμούν την αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-04, 16:20
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης όταν πια στρώσει το ενυδρείο να λάβεις υπόψη σου ότι είναι μία διαρκής διαδικασία όσο βάζεις ψάρια
Πολύ σωστο αυτό και δεν ακουγεται πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-04, 21:51
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemini_str
το ότι έχω ΝΟ2 ημαίνει ότι τουλάχιστον έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου και ότι από ΝΗ4/ΝΗ3 έχω την διάσπαση τους σε ΝΟ2; Ή μήπως γίνεται να έχω ΝΟ2 χωρίς να έχει προηγηθεί ή ΝΗ4/ΝΗ3
Ναι, έχει ξεκινήσει ο κύκλος. Μόνο που (ψύλλοι στ' άχυρα... ) δεν διασπάται η αμμωνία ή το αμμώνιο σε ΝΟ2 ! Τα βακτηρίδια κατ' αρχήν τη διασπούν σε Αζωτο (Ν) και Υδρογόνο (Η). Μετά κάνουν και άλλα θαυμαστά πράγματα αποτέλεσμα των οποίων είναι τα νιτρώδη ιόντα (ΝΟ2), τα οποία αποβάλλονται από τα βακτηρίδια ως "περιττώματα".

Για να έχεις ιόντα ΝΟ2 χωρίς την ύπαρξη αυτών των βακτηριδίων, είσαι ή πολύ "άτυχος" (κάτι σαν να κερδίσεις το λόττο χωρίς να έχεις παίξει...) ή τα έχεις προσθέσει εσύ με κάποιον τρόπο στο ενυδρείο (δύσκολο...).

Να συμπληρώσω σε αυτό που λέει ο niktso, οτι ο κύκλος του αζώτου όταν προσθέτεις και άλλα ψάρια, η διάρκειά του καλύτερα, είναι ανάλογη με το ποσοστό της αλλαγής που επιφέρεις στην ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου. Αν έχεις πχ έναν μονομάχο και βάλεις άλλον έναν, μπορεί να κρατήσει μερικές μέρες. Αν έχεις 10 μονομάχους και βάλεις άλλον έναν, είναι θέμα ωρών.
Γι αυτό η προσθήκη νέων ψαριών πρέπει να γίνεται "λάου-λάου"...
Οπως φυσικά και οποιαδήποτε άλλη αλλαγή στα χαρακτηριστικά του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-04, 01:26
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Αν έχεις πχ έναν μονομάχο και βάλεις άλλον έναν, μπορεί να κρατήσει μερικές μέρες. Αν έχεις 10 μονομάχους και βάλεις άλλον έναν, είναι θέμα ωρών.
Πάρτο αλλιώς.....έλα....έλα.....ώπααα...τράβα χειρόφρενο!
Για ξαναπές το αυτό γιατί δεν το κατάλαβα, κάτι με τη διατύπωση ίσως ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-04, 03:32
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Αν εχεις ενα ψάρι και βάλεις άλλο ένα (αύξηση "φορτίου" 100%) ίσως χρειαστουν μερικές μέρες για να αποκατασταθεί η ισορροπία του ενυδρείου.
Αν έχεις δέκα ψάρια και βάλεις άλλο ένα (αύξηση "φορτίου 10%) θα χρειαστούν μερικές ώρες για την αποκατάσταση της ισορροπίας.
Αναφέρομαι σε επίπεδα αμμωνίας, νιτρωδών, πληθυσμού βακτηριδίων και τα σχετικα...
Λάθος παράδειγμα ο μονομάχος ως "ψάρι παραδείγματος"
Όπου "μονομάχος" βάλε "guppy"... ok με την διατύπωση τώρα ?
Επειδή ο άνθρωπος έχει έναν μονομάχο, παρασύρθηκα και το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα... sorry.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-06-04, 11:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο ειναι οτι τα ΝΟ2 υπαρχουν στο νερο της βρυσης.
Εδω εμφιαλωμενο νερο παιρνεις και βλεπεις στην αναλυση οτι περιεχει και ποσοστο ΝΟ2.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-04, 11:30
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Το πιο πιθανο ειναι οτι τα ΝΟ2 υπαρχουν στο νερο της βρυσης.
Εδω εμφιαλωμενο νερο παιρνεις και βλεπεις στην αναλυση οτι περιεχει και ποσοστο ΝΟ2.
Ειναι πιθανό να υπάρχουν χωρίς να μπορούμε να βασιζόμαστε απόλυτα
στα τεστ κιτ που έχουμε.
Γιαυτό δικαιολογείτε ή ύπαρξη οργάνων ακριβείας όπως τα φωτόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-04, 00:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Αν εχεις ενα ψάρι και βάλεις άλλο ένα (αύξηση "φορτίου" 100%) ίσως χρειαστουν μερικές μέρες για να αποκατασταθεί η ισορροπία του ενυδρείου.
Αν έχεις δέκα ψάρια και βάλεις άλλο ένα (αύξηση "φορτίου 10%) θα χρειαστούν μερικές ώρες για την αποκατάσταση της ισορροπίας.
Αναφέρομαι σε επίπεδα αμμωνίας, νιτρωδών, πληθυσμού βακτηριδίων και τα σχετικα...
Λάθος παράδειγμα ο μονομάχος ως "ψάρι παραδείγματος"
Όπου "μονομάχος" βάλε "guppy"... ok με την διατύπωση τώρα ?
Επειδή ο άνθρωπος έχει έναν μονομάχο, παρασύρθηκα και το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα... sorry.
Τώρα μάλιστα !!!
OK και ευχαριστώ.

ΥΓ Δεν βρίσκω ότι έχει σημασία το ψάρι του παραδείγματος, αφού το νόημα το απέδωσες.
Ας έβαζες και ελέφαντες το ίδιο μου κάνει
"Νo need to say I'm sorry"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05090 seconds with 12 queries