Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-12, 21:18
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή ψύξη- Ανεμιστηράκια sun sun

σκέφτομαι να παραγγείλω από το petcumulus μια τέτοια συσκευή για να ρίξω τη θερμοκρασία στο ενυδρείο μου με διαστάσεις 80χ35χ40 (έχω μέσα ζωοτόκα) , λέτε να αρκεί ?? έχει χρησιμοποιήσει κανείς τίποτα ανάλογο ? έχει σύνδεση κατευθείαν με πρίζα ή πρέπει να έχω μετασχηματιστή ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2183
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-12, 21:34
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

OXI δεν λεει τιποτα , ειχα παρει και γω παλια , απο αερα που βγαζει ... μαπα !!
Καλυτερα ανεμιστηρακια PC , εχω εχω σε 300 λιτρα 3 τετοια και δεν παίζονται !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-12, 21:43
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Γιάννη αν έχεις τη δυνατότητα θα σου πρότεινα και εγώ να βάλεις ανεμιστηράκια από υπολογιστή.. Ένα έβαλα στο 60λιτρο και κάνει πολύ καλή δουλειά ανάλογα τα Volt που του δίνω..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-12, 21:48
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω το πιο μεγαλο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2184
σε ενα ενυδρειο 85 λιτρα και κανει την δουλεια του . Το θεμα ειναι οτι δεν θα το χαρεις πανω απο 2 καλοκαιρια γιατι χαλανε. Αν πιανουν τα χερια σου βαλε ανεμιστηρακια υπολογιστη. Πολυ καλα ειναι και τα usb ανεμιστηρακια (12 volt) που εχουν κατι praktiker, leroi merlin κλπ αν εχεις τροπο να τα στηριξεις με ασφαλεια (εγω εβγαλα το ενα Flap και το εδεσα με δεματικο πανω στο φωτιστικο) και ειναι και αθορυβα (τα εχω στην κρεματοκαμαρα). Παντως τα sun sun ειναι κομπλε με τον μετασχηματιστη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-12, 23:07
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Για να μη σου πω να κάνεις καμμιά πατέντα με βάση ψύξης για λαπτοπ που είναι και 3 ανεμιστηράκια μαζεμένα :P http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.936275&sid=1
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-12, 23:24
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιω το πιο μεγαλο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2184
σε ενα ενυδρειο 85 λιτρα και κανει την δουλεια του . Το θεμα ειναι οτι δεν θα το χαρεις πανω απο 2 καλοκαιρια γιατι χαλανε. Αν πιανουν τα χερια σου βαλε ανεμιστηρακια υπολογιστη. Πολυ καλα ειναι και τα usb ανεμιστηρακια (12 volt) που εχουν κατι praktiker, leroi merlin κλπ αν εχεις τροπο να τα στηριξεις με ασφαλεια (εγω εβγαλα το ενα Flap και το εδεσα με δεματικο πανω στο φωτιστικο) και ειναι και αθορυβα (τα εχω στην κρεματοκαμαρα). Παντως τα sun sun ειναι κομπλε με τον μετασχηματιστη τους.
Οι θύρες usb βγάζουν 5V και όχι 12V.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-12, 00:50
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

το τσεκαρα γραφει 6 volt.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-12, 11:40
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για να μη σου πω να κάνεις καμμιά πατέντα με βάση ψύξης για λαπτοπ που είναι και 3 ανεμιστηράκια μαζεμένα :P http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.936275&sid=1
Να κάνεις τόσο πατέντα και κόπο για να έχεις 26CFM ροή αέρα? Ούτε αρκεί, ούτε αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-12, 12:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτομαι να παραγγείλω από το petcumulus μια τέτοια συσκευή για να ρίξω τη θερμοκρασία στο ενυδρείο μου με διαστάσεις 80χ35χ40 (έχω μέσα ζωοτόκα) , λέτε να αρκεί ?? έχει χρησιμοποιήσει κανείς τίποτα ανάλογο ? έχει σύνδεση κατευθείαν με πρίζα ή πρέπει να έχω μετασχηματιστή ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2183
Η συγκεκριμένη συσκευή συνδέεται απευθείας σε πρίζα (έχει ήδη μετασχηματιστή)
Κάνει δουλειά, τουλάχιστον έτσι φάνηκε από δοκιμές που έκανα στο δικό μου 30λιτρο ενυδρείο...αλλά πρέπει να είσαι πάνω από το ενυδρείο συνεχώς και να ελέγχεις θερμοκρασία

Σε μένα έριξε τη θερμοκρασία από 25 σε 23o C, χωρίς να τη δουλέψω πολλές ώρες, αλλά όπως είπα έχω μικρό ενυδρείο (30λιτρο)

Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-12, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα θεμα που πρεπει να προσεχθει (εκτος της σιγουρης στηριξηξς τους αφου ειναι 220V και του controller θερμοκρασιας) ειναι το παχος του πλαισιου του ενυδρειου.
Τα μανταλακια τους πιανουν σε μεχρι 1.5 εκ παχος.
Και φυσικα η δυναμη τους, αν φτανει για το εκαστοτε ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-12, 14:27
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Εγω πηρα cool breeze 6 fan
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2068

σε ενυδρειο 250 λιτρων kαι ησυχασα ...

θερμοκρασια σταθερη στον καυσωνα 26,9 βαθμους κελσιου αναμενο σχεδον 18 ωρες το εικοσιτετραωρο με 5-6 διαλειματα για να ψυχεται ο μετασχηματιστης αφου δυστυχως πυρωνει!!!!

Σημερα εχω θερμοκρασια στο ενυδρειο 25,7 βαθμους!!!!

Το πληρωσα μεν αλλα ησυχασα....πριν αυτο αγγιζα τους 31 βαθμους κελσιου καθημερινα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-12, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σταθερη θερμοκρασια χωρις ελεγχο στο ψυκτικο συνεχως, δεν επιτυγχανεται.
Η μονο εξαιρεση ειναι να ειναι απολυτα σταθερη και η θερμοκρασια χωρου.
Εκει, με συνδυασμό χρονοδιακοπτη, ρυθμιζομενου τροφοδοτικου, ή ειδικου ντιμερ κατι μπορει να γινει.
Με τα ιδια χρηματα ομως, αγοραζεται cοntroller, που ειναι φωτειζομενο θερμομετρο και ελεγκτης ψυξης και θερμανσης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-12, 18:32
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

εννοω σταθερη σχεδον ολη την ημερα , εννοειται οτι απο ημερα σε ημερα μπορει να παιξει...δηλαδη προχθες δεν επεσα κατω απο 26,9 και πανω απο 27,7 ενω σημερα κυμανθηκα ολη μερα απο 25,4 ελαχιστο και μεγιστο 26,9

Παιζει ρολο και αν εχω a/c αναμενο και η θερμοκρασι περιβαλλοντος αλλα λεω οτι κραταει μια ψιλοσταθερη θερμοκρασια αφου και τα λεφτα ειναι δυσευρετα αυτη τη στιγμη για ενα κοντρολερ και δεν ξερω πως θα τον βαλω πανω στα ανεμιστηρακια....

Παντως το να παιζει σε μια ολοκληρη μερα μεταξυ 1-1,5 βαθμο νομιζω οτι δεν ειναι τραγικο.

Καλυτερα με κοντρολερ αλλα με βαση τους 31,5 που εβλεπα τωρα νιωθω ευτυχια...και αναλογως τη θερμοκρασια παιζω με το χρονοδιακοπτη στους 29 βαθμους κοβω ενα μισαωρο απο καθε κυκλο (κυκλος 3 ωρες ανοιχτα 1 ωρα κλεισατ για να κρυωνει κ ο μεΤΑΣΧ/ΤΗς) τον κανω τον κυκλο 2,5 ωρες και οταν εχει πανω απο 31 προσθετω ακομα μιση ωρα δηλ παει στις 3,5 ωρες λειτουργιας ...κλπ εμπειρικα δηλαδη αλλα ετσι κιαλλιως κατω απο τους 24,7 δεν εχω παει ποτε μεχρι τωρα (και αυτο με full a/c) οποτε δεν φοβαμαι μην πεσω χαμηλα στη θερμοκρασι αφου χωρις a/c δεν παω χαμηλοτερα απο τους 26,4 βαθμους....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-12, 18:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως το να παιζει σε μια ολοκληρη μερα μεταξυ 1-1,5 βαθμο νομιζω οτι δεν ειναι τραγικο.

Καλυτερα με κοντρολερ αλλα με βαση τους 31,5 που εβλεπα τωρα νιωθω ευτυχια...και αναλογως τη θερμοκρασια παιζω με το χρονοδιακοπτη στους 29 βαθμους κοβω ενα μισαωρο απο καθε κυκλο (κυκλος 3 ωρες ανοιχτα 1 ωρα κλεισατ για να κρυωνει κ ο μεΤΑΣΧ/ΤΗς) τον κανω τον κυκλο 2,5 ωρες και οταν εχει πανω απο 31 προσθετω ακομα μιση ωρα δηλ παει στις 3,5 ωρες λειτουργιας ...κλπ εμπειρικα δηλαδη αλλα ετσι κιαλλιως κατω απο τους 24,7 δεν εχω παει ποτε μεχρι τωρα (και αυτο με full a/c) οποτε δεν φοβαμαι μην πεσω χαμηλα στη θερμοκρασι αφου χωρις a/c δεν παω χαμηλοτερα απο τους 26,4 βαθμους....
Καθολο τραγικο, και αντιθετα επιθυμητη η μικρη διαφοροποιηση θα ελεγα, αφου και στη φυση δεν ειναι ιδια η θερμοκρασια ολο το 24ωρο
Το θεμα ειναι οτι εκει μπορουν και επιλεγουν το υψος του νερου που θα κολυμπησουν (καθε υψος εχει διαφορετικη θερμοκρασια) οταν κατι δεν παει καλα με τη θερμοκρασια, κατι που στο ενυδρειο δε μπορει να γινει οσο πρεπει.
Η διαφοροποίηση της θερμοκρασίας μπορεί να έχει επιπτώσεις στην λειτουργεία αλλά και υγεία των ψαριών. Τα ψάρια ως γνωστόν είναι εξώθερμοι οργανισμοί και η εσωτερική θερμοκρασία εξαρτάται άμεσα και αποκλειστικά από την εξωτερική. Στην φύση χρησιμοποιούν διάφορα ύψη στη στήλη νερού για να ρυθμίσουν την εσωτερική τους θερμοκρασία (και ταυτόχρονα την μεταβολική τους δραστηριότητα) αναλόγως τι θέλουν να κάνουν. Οι Johnston και Bennett έδειξαν πως μια διαφοροποίηση της εσωτερικής θερμοκρασίας του ψαριού κατά 1 βαθμό Κελσίου, αλλάζει τον ρυθμό πολλών βιολογικών εσωτερικών διεργασιών του ψαριού κατά 6-10%. Επιπρόσθετα, οι Ward, Hensor, Webster και Hart έδειξαν πως ανάλογα την ηλικία των ψαριών και τον χρόνο αλλαγής της θερμοκρασίας του νερού, υπάρχουν διαφορετικές συμπεριφορές θερμορύθμισης αλλά και υγείας των ίδιων των ψαριών.
Μεχρι 1.0 - 1.5 C διαφοροποιηση μεσα στο 24ωρο στο ενυδρειο πιστευω ειναι ΟΚ (σε καθημερινη βαση)

Το αλλο θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σε καμια παραλια για μπανακι και να κοιταμε ενα φορητο θερμομετρο μηπως αλλαξε αποτομα ή/και πολυ η θερμοκρασια, να τα παρατησουμε ολα και να τρεξουμε στο σπιτι να φτιαξουμε τους χρονοδιακοπτες.
Εγω βαρεθηκα, και χωρις να λειπω, να το κανω αυτο συνεχεια ολο το καλοκαιρι.

Το κοστος ειπαμε ειναι ελαχιστο (κοστιζει οσο ενα καλο απλο βυθιζομενο θερμομετρο και ενας χρονοδιακοπτης, γυρω στα 15 με 18 ευρω - όποιος ξεκιναει ενυδρειο αντι να παρει αυτα, παιρνει controller)
Οδηγιες αναλυτικες εχει εδω Συνδεσμολογιες και προγραμματισμος του Controller θερμοκρασίας STC-1000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-12, 19:56
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ωραιοςςςς
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-12, 20:15
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις απλά το θέμα είναι ότι με πιέζει λόγω εξεταστικής πολύ ο χρόνος και δεν έχω την πολυτέλεια να κάτσω να ασχοληθώ με μια DIY κατασκεύη παρότι από ότι βλέπω είναι η καλύτερη λύση και σίγουρα τα επόμενα καλοκαίρια θα ασχοληθώ μαζί της . Παίζει να με καλύψει η συσκευή αυτή από το petcumulus για όλο τον Αύγουστο με θερμοκρασία κοντά στους 27 βαθμούς ?
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-07-12, 04:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μια καλη λυση ειναι κι αυτα το ανεμιστηρακια: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...s&_stpos&gbr=1
Εχω παρει το διπλο και ειναι μια χαρα για το 50λιτρο 'ενυδρειο' μου. Χρειαζεται ομως και ο ελεγκτης θερμοκρασιας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-07-12, 13:03
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις απλά το θέμα είναι ότι με πιέζει λόγω εξεταστικής πολύ ο χρόνος και δεν έχω την πολυτέλεια να κάτσω να ασχοληθώ με μια DIY κατασκεύη παρότι από ότι βλέπω είναι η καλύτερη λύση και σίγουρα τα επόμενα καλοκαίρια θα ασχοληθώ μαζί της . Παίζει να με καλύψει η συσκευή αυτή από το petcumulus για όλο τον Αύγουστο με θερμοκρασία κοντά στους 27 βαθμούς ?
Απο προσωπικη εμπειρια και μονο η συσκευη ειναι τελειως μαπα , μαπαρα. ΚΡιμα τα λεφτα που ειχα δωσει . Δουλεψε 1,5 μηνα στο 60αρι που ειχα . η θερμοκρασια επεσε μεν αλλα τι να το κανεις χαλασε αμεσως και ευτυχως λιγο πριν τις διακοπες. Ανεμιστηρακια για υπολογιστη , ειναι γελειο να φτιαξεις αφου τα εφτιαξα εγω που ειμαι εντελως ασχετη με ρευματα!!! . Χωρις ελεγκτη τα εχω με απλο χρονοδιακοπτη μεχρι να αξιωθω να αγορασω αλλα η θερμοκρασια παιζει περιπου 1 βαθμο μεσα στη μερα αναλογα μ ε τον φωτισμο.

ΥΓ. τουλαχιστον εκοψα και κρατησα τον μετασχηματιστη της!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-12, 14:10
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Εγω παντως τα εχω τωρα τα ανεμιστηρακια που λες να παρεις κοντα στις 2 εβδομαδες....εχω χρονοδιακοπτη και ανα 3-4 ωρες αναλογως των φωτων που εχει η καθε περιοδος παιζω.

Στη φουλ φωτοπεριοδο 2 ωρες λειτουργια και μια ωρα παυση και οταν σβηνουν τα φωτα σταδιακα 1.30 ωρα λειτουργιας και 1,30 ωρα παυση

4-8 το πρωι το αφηνω σβηστο για να κρυωσει τελειως

Με αυτα και αυτα η θερμοκρασια παιζει μεταξυ 26-26,5 βαθμους σε κανονικες συνθηκες και στους καυσωνες αντε να φτασει στους 27 max....

Με αυτον τον τροπο πιστευω να κρατησουν τα ανεμιστηρακια καποια χρονια....

Το αρνητικο ειναι οτι ο μετασχηματιστης τους σε 3-4 ωρες λέιτουργιας του το πολυ δεν αγγιζεται απο τη θερμοκρασια που αναπτυσει αν και το εχω αφησει να δουλεψει και ολοκληρη μες...εντουτοις τα διαλειματακια του για να κρυωνει τα θες....Για να κρυωσει τελειως θελει γυρω στις 3 ωρες να ειναι κλειστο αλλιως με τα διαλειματα της 1 και 1,30 ωρας απλα δεν το αφηνεις να πυρωσει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-07-12, 15:10
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Εγώ παιδιά πάντως έφτιαξα αυτό και ησύχασα...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63277

Τα έχω προγραμματίσει να λειτουργούν στα 1.5V για ένα τέταρτο κάθε ώρα με έναν χρονοδιακόπτη που μου βρισκόταν κι έχω θερμοκρασία 25,5 με 26.


Για την αναγκαιότητα του controller πάντως έχω πιστεί απόλυτα απλά πρέπει να βγάλω pre-paid κτλ κτλ και δεν έχω χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-07-12, 15:14
Το avatar του χρήστη DFokas
DFokas Ο χρήστης DFokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Και εγω με τετοια ανεμιστηρια ξεκινησα στο 300αρι μεχρι που διαβασα την "διατριβη" του Σπυρου , ασχοληθηκα 1-2 μερες , πηρα ενα controller eliwell ,4 ανεμιστηρακια PC 12αρια και δεν ξανασχοληθηκα καθολου.

Πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα ειναι μονοδρομος αυτη η κατασκευη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY ψύξη με ανεμιστηράκια για pc. aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 08-07-12 14:17
Μετασχηματιστής για ψύξη με ανεμιστηράκια στα Lidl Thrillos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 03-02-11 10:18
Ανεμιστηράκια για ψύξη! StelMex DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 03-08-10 14:13
Προσπάθεια μείωσης ποσοστού εξατμιζόμενου νερού κατα την ψύξη με ανεμιστηράκια Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 27-05-08 14:40
Ιδέα για ψύξη με ανεμιστηράκια genetix DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 22-06-06 09:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07372 seconds with 15 queries