Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-12, 08:09
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Aρρωστα πλάτυ σε ενυδρείο με ζωοτόκα

καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-12, 09:36
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Τακτικές αλλαγές νερού και λίγο ενυδρειακό αλάτι θα βοηθούσε στην περίπτωση σου μέχρι να συμπληρώσεις φόρμα και να ακούσεις μετά πιο αναλυτικές γνώμες!
Μου μοιάζει για ανέβασμα αμμωνίας καθότι έχεις αρκετά ψάρια στο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-12, 14:22
aqualife Ο χρήστης aqualife δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2012
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .
έχεις πολλά ψάρια για τα λίτρα σου και θα έχεις αρρωστιές συχνά
__________________
Τόνυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-12, 15:01
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Σαν πρωτη ενεργεια θα προτεινα να βγαλεις τα SAE.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
άρρωστο πλάτυ genecr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 24-05-12 17:51
Τι φυτά σε ενυδρείο με ζωοτόκα? Sandrea Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 02-12-11 09:04
νεογέννητα πλάτυ amangos Αρχάριοι γλυκού νερού 36 03-04-11 14:19
Ορυκτό Αλάτι σε ενυδρείο με ζωοτόκα. kesanis Αρχάριοι γλυκού νερού 26 23-03-11 00:38
Ξιφοφόροι ή πλάτυ??? pizzahot Ζωοτόκα 12 02-03-10 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03513 seconds with 15 queries