Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-12, 19:16
salloon Ο χρήστης salloon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Πόσα λίτρα για guppy

καλισπέρα σε όλο το forum έχω να σας κάνω μια ερώτιση περι guppy.έχω διαβάσει οτι ένα εκατοστό στο ψάρι χρειάζεται 1 litre νερού ισχυει??? αν ναι τοτε τα guppy που είναι μικρίτσικα περίπου 3-5 cm μπορεί να ζήσει σε ένα ενυδρείο 5 litres???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-12, 19:23
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

καλησπέρα , τα γκάπυ συνήθως κρατούνται σε ομάδες ( χαρεμάκια= 3θηλυκά,1αρσενικό) και σχεδόν ποτέ μόνα τους , τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτε . Τα 5 λίτρα που λες είναι απαγορευτικά και για ένα άλλο λόγο καθώς τα 5 λίτρα θα γεμίζουν με αμμωνία σχεδόν μετα απο κάθε τάισμα σε απαγορευτικα για το ψάρι επίπεδα συν οτι σε τόσα λίτρα δεν μπαίνει φίλτρο το ψαράκι θα αποδημήσει πολύ σύντομα ...
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-12, 20:24
salloon Ο χρήστης salloon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

nai san paradeigma to efera...egw as poume exw ena 15litro kai skeutomai na balw merika guppy posa tha htan kalos arithmos 4-5?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-12, 20:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλυτερα μην βαλεις ψαρια, τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα. το πολυ-πολυ ενας μονομαχος και αυτος με το ζορι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-12, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλό είναι να γράφεις με πεζά ελληνικά, όπως ορίζουν και οι κανόνες του φόρουμ.

Ο κανόνας του εκατοστού δεν ισχύει. Σε 15 λίτρα δεν αξίζει να βάλεις τίποτα ζωντανό, πέρα από φυτά, για μένα. Ούτε τις συνθήκες μπορείς να κρατήσεις σταθερές (τουλάχιστον χωρίς αρκετή προσπάθεια), ούτε θα δεις καμία συμπεριφορά από τα ψάρια και ειδικά τα guppy αν γεννήσουν... γέμισε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-12, 20:36
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα μην βαλεις ψαρια, τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα. το πολυ-πολυ ενας μονομαχος και αυτος με το ζορι.

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-12, 21:16
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

υπάρχει ανεπτυγμένο πρόσφατο αντίστοιχο θέμα που θέτουν το ίδιο ερώτημα
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-12, 21:52
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα πιστευω σε 15λιτρα εαν ειναι καθαρα μπορεις να κρατηεις εναν μονομαχο με συχνεσ αλλαγες νερου,απλα εχε υπ οψην σου οσο πιο μικρο ενυδρειο τοσο πιο επιρεπεις σε μεταβολες ...δηλαδή χρειαζετε μεγαλη προσοχη σε ταισμα κτλ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-12, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από salloon Εμφάνιση μηνυμάτων
καλισπέρα σε όλο το forum έχω να σας κάνω μια ερώτιση περι guppy.έχω διαβάσει οτι ένα εκατοστό στο ψάρι χρειάζεται 1 litre νερού ισχυει??? αν ναι τοτε τα guppy που είναι μικρίτσικα περίπου 3-5 cm μπορεί να ζήσει σε ένα ενυδρείο 5 litres???
Aυτο (1 λιτρο για καθε 1 εκ ψαριου), λεγεται συνηθως για το ποσο νερο χρειαζεται ενα ενυδρειο για να μπορει να ανταπεξερθει στους ρυπους του καθε ψαριου (απο τα αρκετα) που θα εχει μεσα.
Και δεν ισχυει για ολα τα ψαρια αυτος ο κανονας.

- Πχ υπαρχουν ψαρια που ειναι χοντρα και ψηλα και υπαρχουν ψαρια που ειναι λεπτα και μακρουλα.
Δλδ 1 εκ απο φαλαινα ειναι διαφορετικο απο 1 εκ απο γαυρο.
Μιλαμε για ψαρια μεχρι 7-10 εκ λοιπον και λεπτα.

- Επισης παιζει ρολο το ειδος διατροφης (τα φυτοφαγα ειναι λιγοτερο ρυπογονα απο τα πρωτεινοφαγα ψαρια).
πως επισης και η ποσοτητα που ταιζουμε (και αν θελουμε καλοανεπτυγμενα ψαρια πρεπει να ταιζουμε πλουσια, αυτο χρειαζεται περισσοτερα λιτρα αν δεν θελουμε να κανουμε συχνα, ισως και καθε μερα, μερικη αλλαγη νερου).

- Μεσα σε ολα υπολογισε και το ποσο ευκολα γενναει ενα ειδος (που σημαινει σε λιγο οτι με τα γκαπι θα γεμισει και με αλλα ψαρια το ενυδρειο).

- Μετα εχουμε αναλογα το ειδος του ψαριου α) ποσο κινητικο ειναι (πχ τα πλεκο που δεν ειναι κινητικα δεν θελουν τον ιδιο χωρο αναλογικα με το μηκος τους, οσο τα ψαρια κολυμβητες),
β) απο ποσα μινιμουμ ατομα πρεπει να απαρτιζεται η ομαδα ή το χαρεμι τους (αν ειναι ομαδικα ειδη) κλπ

- Μετα εχουμε την εμπειρια του ιδιοκτητη. Ενας αρχαριος δεν θα "μυριστει" καποιο προβλημα ευκολα. Τα λιγα λιτρα δεν συγχωρουν λαθη.


Μ'αυτα και μ'αυτα, υπολογισε με το ζορι 60-80 λιτρα ενυδρειο για 1-2 χαρεμακια γκαπι, και θα πρεπει να το ξαλαφρωνεις που και που, χαριζοντας καποια απο τα νεα ψαρια που θα γεννιουνται.

Τα αρκετα λιτρα δεν ειναι ωφελιμα μονο για τα ψαρια, αλλα και για τον ιδιοκτητη του ενυδρειου.
Πιο πολλα λιτρα = πιο ευκολη διατηρηση των ψαριων = πιο ανετη συντηρηση του ενυδρειου = μπορεις να απουσιασεις και λιγο καιρο διακοπες
(κι αυτο γιατι θα ειναι λιγοτεροι οι ρυποι ανα λιτρο νερου, το νερο θα διατηρειται περισσοτερο καιρο σε καλη κατασταση - σε ενα 15λιτρο αν λειψεις 5 μερες το καλοκαιρι, θα γυρισεις και θα το βρεις αδειο απο νερο με την εξατμιση).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-12, 12:42
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Γεια σας

απλα θα ηθελα να πω οτι αυτος ο 'κανονας' 1 εκατοστο ανα λιτρο ισχυει αλλα ειναι ΠΟΛΥ γενικος και δεν παιρνει υποψιν του τις αναγκες των ψαριων. ειναι σαν να λεμε οτι ενα χρυσοψαρο 2-3 εκατοστων μπορει να ζησει μεσα σε ενα μπουκαλι.

πρεπει να κοιταμε το ειδος του ψαριου, το μηκος του ενυδρειου και γενικα τη σωστη διαβιωση και οχι απλα το να ζουν οπως να ναι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-04-12, 12:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶ρα πού ισχύει;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-12, 13:06
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ισχυει σε ψαρια που δεν εχουν τεραστιες απαιτησεις και σε μεγαλα ενυδρεια. παραδειγμα, εγω εχω ενα ενυδρειο 590 λιτρα κι εχω μεσα 20 χρυσοψαρα που συνολικα να εχουν ολα μαζι μεγεθος περιπου 150 εκατοστα. εκει λοιπον επειδη ο χωρος ειναι μεγαλος ΚΑΙ τα χρυσοψαρα ειναι ευκολα ψαρια και δεν θελουν τεραστιο χωρο ειναι οκ και να βαλω κι αλλα.

αλλος κανονας που ισως θα ηταν καλο να ξερεις ειναι 30 λιτρα ανα ψαρι. αυτος ο κανονας ειναι ακομα πιο σιγουρος γιατι λαμβανει υποψιν και το μελλοντικο μεγεθος του ψαριου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-04-12, 13:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ που με ενημερώνεις για αυτούς τους κανόνες, αλλά θα με βοηθούσε περισσότερο να μου έδινες και τη λίστα ψαριών για τα οποία ισχύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-04-12, 13:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ισχυει σε ψαρια που δεν εχουν τεραστιες απαιτησεις και σε μεγαλα ενυδρεια. παραδειγμα, εγω εχω ενα ενυδρειο 590 λιτρα κι εχω μεσα 20 χρυσοψαρα που συνολικα να εχουν ολα μαζι μεγεθος περιπου 150 εκατοστα. εκει λοιπον επειδη ο χωρος ειναι μεγαλος ΚΑΙ τα χρυσοψαρα ειναι ευκολα ψαρια και δεν θελουν τεραστιο χωρο ειναι οκ και να βαλω κι αλλα.

αλλος κανονας που ισως θα ηταν καλο να ξερεις ειναι 30 λιτρα ανα ψαρι. αυτος ο κανονας ειναι ακομα πιο σιγουρος γιατι λαμβανει υποψιν και το μελλοντικο μεγεθος του ψαριου
20 χρυσοψαρα αν ειναι common ή comet θελουν 1400 λιτρα μινιμουμ.

Υπολογιζομενα βαση:
α) τελικου μεγεθους (γιατι καποιος προφανως δεν πρεπει να εχει σκοπο να τα κρατησει μονο οσο ειναι μικρα, και μετα μολις μεγαλωσουν να τα "πεταξει"/δωσει οταν δεν φτανουν πλεον τα λιτρα στο ενυδρειο του)
β) τα χρυσοψαρα δεν ειναι ψαρακια μεχρι 7-10 εκ ουτε λεπτεπιλεπτα
γ) τρωνε πολυ και ρυπαινουν πολυ.
-------------------------
ΥΓ Με την σωστη ερμηνεια του ορου, δεν υπαρχουν "ευκολα ψαρια", υπαρχουν "ευκολα ρυθμιζομενες παραμετροι νερου" για καποια ψαρια.
Πχ. στη Φλωρινα οι Αφρικανες ειναι "δυσκολα" ψαρια, ενω στη Θεσ/νικη ειναι "ευκολα".
Αυτα για pH GH.
Οι παραμετροι ΝΗ3 ΝΟ2 πρεπει να ειναι στανταρ μηδενικες για ολα τα ψαρια.
Το ORP και το TDS αναλογως σωστο για καθε ψαρι.
Τα ΝΟ3 0-25 (αναλογα και την ηλικια του ψαριου, εκτος του ειδους)
και τα PO4 0-1.5 (σε αναλογια 1 προς 15 με τα ΝΟ3)
για να μη δημιουργειται και το φαινομενο του ευτροφισμου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-04-12 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-04-12, 20:08
salloon Ο χρήστης salloon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

τα 15 λίτρα είναι καθαρά ναι.σε pet shop που ρότισα ο τύπος μου είπε οτι και να γενίσουν τα ψάρια θα τα φάνε τα ιδη υπάρχοντα οπότε δεν θα έχω πρόβλιμα.για να βάλω φυτά μέσα τι ακριβόσ πρεπει να κάνω?πληροφοριακά σας λέω οτι μέσα έχω ποταμήσιο χαληκάκι.επισησ τα φυτά δεν βοηθάνε για καλήτερο κλιμα στο ενυδρίο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-04-12, 20:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aαα αμα το ειπε ο πετσοπας ολα ΟΚ.
Τωρα που τον βρηκες ευκαιρο ρωτα και για τα φυτα, να μη γραφουμε τσαμπα εδω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-04-12, 20:45
salloon Ο χρήστης salloon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

δεν θα τα φάνε δηλαδή?έχω δεί και με τα ματια μου σε videaki στο youtube που ενω γεναει το θιλικο τα τροει κιολασ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-12, 20:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ, πες μας μονο και μας, τι θα σου πει για τα φυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-04-12, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρι ειναι στρεσαρισμενο γιατι ειναι κλεισμενο μεσα σε γεννηστρα.
Και δεν συμβαινει αυτο παντα.
Συνηθως συμβαινει αυτο
BORKED

κι αυτο
BORKED

κι αυτο
BORKED

Το παρατσουκλι του guppy το ξερεις?
Million fish ή εκατομμυριοψαρο στα ελληνικα.
Γιατι αραγε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-04-12, 08:24
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δεν θα ηταν ασχημο να ησουν λιγο πιο ευγενικος φιλτατε. ειδικα οταν σε πολλα θεματα εχεις αδικο (οπως με τα χρυσοψαρα...)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-04-12, 12:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα ηταν ασχημο να ησουν λιγο πιο ευγενικος φιλτατε. ειδικα οταν σε πολλα θεματα εχεις αδικο (οπως με τα χρυσοψαρα...)
Δεν θα ηταν ασχημο να μην ακυρωνει ο καθενας ετσι ευκολα* ολα τα μελη του φορουμ που ασχοληθηκαν με το θεμα, ξοδευοντας τον χρονο τους να μεταφερουν τις γνωσεις τους, χωρις να περιμενουν οικονομικο ανταλλαγμα οπως ενας "επαγγελματιας".

* σε pet shop που ρότισα ο τύπος μου είπε οτι και να γενίσουν τα ψάρια θα τα φάνε τα ιδη υπάρχοντα, οπότε δεν θα έχω πρόβλιμα ._

Αν εχω αδικο σε πολλα θεματα (ποτε προλαβες και διαβασες 9173 ποστ μου σε μια μερα που εισαι μελος? μπραβο), θα το καταλαβεις και εσυ φιλτατε στην πορεια με το διαβασμα, την παρακολουθηση σεμιναριων και την εμπειρια.
Ειναι νωρις ακομα να βγαζεις συμπερασματα και με γνωμωνα ακομα το τι σου λενε οι επαγγελματιες/πετσοπαδες
-------------------------
Δεν ξερω αν προλαβες να διαβασεις κι αυτο το ποστ απο τον Admin Προς νεους χρηστες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-04-12 στις 12:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-04-12, 13:42
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν εχω σκοπο να "προστατεψω" κανενα μελος,ουτε να εντείνω καποια αντιπαραθεση..

αλλα ας μην λεμε πραγματα που δεν στεκουν.


ο delta ειναι και πολυ εμπειρος και ευγενης και ,το κυριοτερο,εχει βοηθησει πολλους απο εμας,που εχουμε μηδαμηνες γνωσεις μπροστα του,στο να "χτισουμε" με επιτυχια τα ενυδρεια μας.
και εχει κανει και κατι που ακομα κι εγω ο "νεος" βαριεμαι πολυ συχνα να κανω:
εχει γραψει και ξαναγραψει τα ιδια ΒΑΣΙΚΑ πρωτα βημματα για την σωστη συντηρηση ενος ενυδρειου,για καθε ενα νεο μελος του φορουμ,την στιγμη που οοοολα αυτα υπαρχουν στα υπομνηματα!

επισης ειναι "σφραγιδα" τα οσα λεει!
και για τα χρυσοψαρα,τα οποια διατηρει εδω και καιρο!


ας μην προσβαλουμε καποιον χωρις να ξερουμε τι εχει προσφερει ακριβως!

φιλικα....


στο θεμα τωρα:

τα common και τα commet χρυοσοψαρα απαιτουν λιτρα .....λιμνης!
αυτοι οι κανονες λιτρα ανα ψαρι ειναι λιγο μπακαλικοι!


για το 15λιτρο που λεει ο φιλος,εχω να του προτινω,να το φυτεψει φουλ με κερατοφυλλο και καμια ανουμπια,να το "μπολιασει" και να βαλει ενα ωραιοτατο apple snail μεσα!
με εβδομαδιαίες αλλαγες νερου θα ειναι μουρλια!

για τα γκαπυ που λενε οι πετσοπαδες οτι τα τρωνε τα μικρα,οποτε "ουτε γατα ουτε ζημια",εχω να πω οτι σκοπος ενος αληθινα ζωοφιλου ειναι να καταφερει να κρατησει ζωντανα τα μικρα και να φαγωθουν οσο το δυνατον λιγοτερα!πραγμα που στο 15λιτρο δεν επρόκειτο να γινει

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ!
θα γλιτωσετε χρηματα,απογοητευση και τα ψαρια την ζωουλα τους!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-04-12, 13:47
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ!
θα γλιτωσετε χρηματα,απογοητευση και τα ψαρια την ζωουλα τους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου ??? menios09 Γλυκό νερό - Γενικά 38 07-09-09 15:20
quiz.. πόσα λίτρα πιστεύετε οτι είναι? N4505 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 03-03-09 13:42
πόσα λίτρα sump ανά λίτρο ενυδρείου? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 25-02-07 16:29
πόσα guppy σε μικρό ενυδρειάκι? CASPER Ζωοτόκα 11 22-01-06 13:51
Πόσα λίτρα; tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-04 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07201 seconds with 15 queries