Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 11:51
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή καθαρισμος ενυδρειου ψαριων με αιμοραγικη επιδερμιδα

Καλημερα , μολις επεστρεψα στο μερος μου (Ρόδο) και ειδα το 60 λιτρο μου αδειο απο καθε μορφη ζωης . Ο αδερφος μου, μου εξηγησε οτι 4-5 ενδημικα ψαρια λιμνης που ειχαμε βαλει πεθαναν με συμπτωματα αιμοραγικης επιδερμιδας .

Τι πρεπει να κανω τωρα για να το καθαρισω ???

Σαν πρωτη συμβουλη ακουσα να βαλω 300ml καθαρης χλωρινης και να το τρεξω ενα 24ωρο , μετα να κανω αλλαγες νερου και να προσθετω καθε φορα μεγαλη ποσοτητα αντιχλωριου!

δεν υπαρχει αλλη λυση ????

εγω σκεφτομουν να βγαλω οτι εχει το ενυδρειο μεσα , ολα μα ολα, και να μεινει μονο η γυαλα την οποια να καθαρισω μονο με καυτο νερο ενω τα υπολοιπα (χαλικια,πετρες,διακοσμητικα) να τα βαλω σε μια λεκανη με κυκλοφορητη και χλωρινη !

τι λετε εσεις οι πιο εμπειροι ? εχετε αλλη προταση ??

ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον.
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-11, 13:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ειναι καταρχας η "αιμοραγικη επιδερμιδα"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 13:37
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

ετσι την γραφει στο βιβλιο της sera , αυτο που καταλαβαινεις δηλαδη τα ψαρια εμφανιζουν στο σωμα τους κοκκινες εκχυμωσεις σαν μελανιες αλλα χωρις να εχει προηγηθει τραυματισμος γτ ειναι εσωτερικη η μολυνση
-------------------------
αυτο παραπανω με την χλωρινη ή την αποστηρωση ?? τι εχεις να πεις ? θα καταστραφει ο ιος ή τα πιθανα βακτηρια ?
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 13-07-11 στις 13:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι την γραφει στο βιβλιο της sera , αυτο που καταλαβαινεις δηλαδη τα ψαρια εμφανιζουν στο σωμα τους κοκκινες εκχυμωσεις σαν μελανιες αλλα χωρις να εχει προηγηθει τραυματισμος γτ ειναι εσωτερικη η μολυνση
-------------------------
αυτο παραπανω με την χλωρινη ή την αποστηρωση ?? τι εχεις να πεις ? θα καταστραφει ο ιος ή τα πιθανα βακτηρια ?
Δεν γραφει ποιας "ασθενειας" ειναι αυτα τα συμπτωματα?
Γιατι εμενα μου φαινονται για συμπτωματα δηλητηριασης απο αμμωνια και νιτρωδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-11, 18:01
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

δεν ξερω φιλε μου , εχεις δικιο πιθανον να ειναι απο κατι αναλογο τα συμπτωματα αυτα αλλα δεν ημουν μπροστα για να ειμαι σιγουρος , απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου ο πετσοπας προτεινε baktopur και του ειπε οτι η ασθενεια προκληθηκε απο βακτηρια τα οποια αναπτυχθηκαν αεροβια επειδη στο ενυδρειο ειχε πολυ καιρο να γινει αλλαγη νερου ... αν κανω χλωριωση του ενυδρειου και μετα αποστηρωση και αφου αδειασω ολο το νερο δεν θα ειμαι οκ ?
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-11, 20:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν πηγαν απο αμμωνια τα ψαρια δεν χρειαζεται απολυμανση και θα χασεις τη βιολογια τσαμπα αφου θα πρεπει να ξαναστρωσεις απο τη αρχη.
Αν δεν γινεται και συντηρηση (αλλαγες κλπ) ομως στο ενυδρειο παλι τα ιδια θα εχεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθαρισμος τζαμιου ενυδρειου απο μεσα.Με τι? georgis4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 17-11-11 22:56
καθαρισμος ενυδρειου jimxam Αρχάριοι γλυκού νερού 2 16-02-09 22:39
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ taicom Αρχάριοι γλυκού νερού 4 29-09-08 14:49
καθαρισμος ενυδρειου giannio1976 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-04-08 12:09
καθαρισμος παλιου ενυδρειου!! griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 24-01-04 15:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04316 seconds with 15 queries