Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-11, 09:24
Το avatar του χρήστη afpa0c
afpa0c Ο χρήστης afpa0c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Nea Moudania
Μηνύματα: 20
Smile Το ενυδρειο μου!!



Πληροφορίες

Διαστάσεις:80 χ 40 χ 40
Όγκος: 120 λτ
Κατηγορία: Κοινωνικο
Φυτα:4x Vallsineria nana, 1 x Echinodorus palaefolius, 2x Anubias barteri var barteri, 2x Cryprocoryne wendtii και αλλα που δεν γνωριζω το ονομα τους.
Ψάρια: 1x Hypostomus plecostomus, 2 x Dwarf Gourami, 3 x Botia macranthurus, 5 x Neon tetra, 2 x Bala shark
Διακοσμητικά υλικά: 1 πετρα σε σχημα ριζας
Φωτισμός: 1 λαμπα 28w 6000k, τεσσερις σειρες led cool white, μια σειρα led μπλε για moonlight
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες το πρωτο, 3 ωρες συνδιαστικα με το πρωτο το δευτερο, και 2 ώρες το τριτο σε συνδιασμο για μια ωρα με το δευτερο....ελπιζω να το καταλαβατε!!!
Φιλτράρισμα: Hydor crystal 2 650lt/h
Θερμοστάτης: 150w

Παράμετροι:

pH: 7.00
Γενική σκληρότητα (GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 12,5
Αλλαγές νερού: καθε εβδομαδα 30%
Θερμοκρασία: 26

Για καποια ειδη το ενυδρειο θα ειναι μικρο στο μελλον αλλα ελπιζω να το αλλάξω μέχρι τοτε!!!
Συμβουλες ευπροσδεκτες!!





Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-11, 10:05
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!!
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-11, 11:48
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

ομορφο .... να ξερεις εχουμε ιδιο φιλτρο εγω το πηρα προσφατα απο ενα παιδι στο φορουμ ... ( θα σε εχω απο κοντα να ξερεις γιατι τωρα το μαθαινω)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-11, 11:57
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

ομορφο ειναι...
αλλα η γνωμη μου ειναι οτι ο αστεριας δεν ταιριαζει.
και το φοντο(η αφισα) θα δειξει πιο καλα αν ειναι σκουρο και μονοχρωμο
θα προσθεση βαθος...
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-11, 15:52
Το avatar του χρήστη xLoMoc
xLoMoc Ο χρήστης xLoMoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφο ειναι...
αλλα η γνωμη μου ειναι οτι ο αστεριας δεν ταιριαζει.
και το φοντο(η αφισα) θα δειξει πιο καλα αν ειναι σκουρο και μονοχρωμο
θα προσθεση βαθος...

Συμφωνο με τον Μιμη και δωσε λιγη ομορφια αλλαξε διακοσμηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-11, 17:59
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μας!
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,οπως ειπαν και παραπανω,βαλε ενα μονοχρωμο φοντο,θα δειξει καλυτερα.Επισης τα δυο φυτα που εχεις πισω αριστερα (αυτα με το απρο χρωμα στα φυλλα) καλο ειναι τα βγαλεις συντομα πριν σου σαπισουν μεσα στο νερο,ειναι ειδος δρακαινας και δεν ειναι υδροβια,βαλτα σε καμια γλαστρουλα ομως ειναι πολυ ομορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-11, 10:29
Το avatar του χρήστη afpa0c
afpa0c Ο χρήστης afpa0c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Nea Moudania
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω όλους για τα καλά σας λόγια και για τις πολυτιμες παρατηρησεις σας.
Το φόντο το έχω ήδη αλλάξει με ένα σκουρο απλά η φωτογραφία είναι πιο πάλια περιπου πριν 20 μέρες.
Ο αστερίας ξέρω οτι δεν ταιριαζει απλα είναι το κομμάτι του ενυδρείου που ανήκει στην 4χρονη κορή μου....όσοι εχετε παιδια καταλαβαινετε!!!
Όσο για τα φυτα αν και τα πηρα απο μαγαζί που ασχολειται μόνο με ενυδρεία, θα τα βγάλω και θα βάλω κάτι άλλο.
Προτάσεις δεκτές....
-------------------------
Και μια χαζη ερώτηση....
επειδη μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα, θα μπορουσα να βάλω ψιλη αμμο πάνω απο το χαλικι που έχω ή θα δημιουργησω κανενα προβλημα στα ψάρια του ενυδρειου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afpa0c : 28-04-11 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-11, 10:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afpa0c Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια: 1x Hypostomus plecostomus, 2 x Dwarf Gourami, 3 x Botia macranthurus, 5 x Neon tetra, 2 x Bala shark
Για καποια ειδη το ενυδρειο θα ειναι μικρο στο μελλον αλλα ελπιζω να το αλλάξω μέχρι τοτε!!!
Συμβουλες ευπροσδεκτες!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afpa0c Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα φυτα αν και τα πηρα απο μαγαζί που ασχολειται μόνο με ενυδρεία, θα τα βγάλω και θα βάλω κάτι άλλο.
Προτάσεις δεκτές....
Ποσα λιτρα ενυδρειο πιστευεις οτι χρειαζεται για να βαλεις μια τετοια συνθεση ψαριων και σε ποσο καιρο?

Η οποια συνθεση θελει διορθωση στον αριθμο ατομων ομαδας.
Τα botia ειναι κοπαδοψαρα, 6 μινιμουμ ατομα,
το ιδιο και τα neon 8-10 ατομα μινιμουμ,
οπως και τα siver shark 6 ατομα μινιμουμ,
τα γκουραμι ειναι διαφορετικου φυλου? δυο αρσενικα σε αυτο το ενυδρειο θα εχουν πολυ πιθανα προβληματα.

Τα φυτα που πουλανε τα πετσοπ δεν ειναι μονο για ενυδρεια. Πουλανε και για vivarium - paludarium, οπου μπαινουν υδροφυλλα φυτα και οχι μονο υδροβια οπως στα ενυδρεια. Δεν ειναι υποχρεωμενοι να ρωτανε ολους για τι χρηση προοριζεται το καθε προιον που πουλανε (εκτος κι αν τους ρωτησες και σου απαντησαν λαθος). Εμεις, πρεπει να γνωριζουμε τα παντα για κατι πριν το αγορασουμε για το ενυδρειο, ειτε φυτο, ειτε ζωντανο, ειτε διακοσμητικο, ειτε εξοπλισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-11, 10:53
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

πραγματικα χρειαζεται να κανεις κατι με την συνθεση σου
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-11, 11:04
Το avatar του χρήστη afpa0c
afpa0c Ο χρήστης afpa0c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Nea Moudania
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Δυστυχως ο καθενας μας κρινει το σωστο απο μόνος του οποτε αν κάνω κατι λαθος συγχωρεστε με.
Τα φυτα τα ζητησα απο μαγαζι ειδικα για το ενυδρειο οποτε με πληροφορησαν λάθος....οσο για τα ψαρακια μου αν βελτιωθει η κατασταση στην χωρα που ζουμε οικονομικα σκεφτομαι για ενυδρειο 400-500 λιτρα και μέσα να βαλω μερικα μονο απο τα ψαρια που εχω τώρα. Τα γκουραμι ειναι διαφορετικου φυλου.
Νεον είχα για 6 χρόνια ομαδα των 5 χωρις κανενα προβλημα και ήταν αρκετα ζωηρα μεσα στο ενυδρειο.
Πάντως πιστευω οτι και τα πάντα να προσομειωσουμε σε ένα ενυδρειο δεν ειναι το ιδιο με την φύση ....απλα τα ενυδρεια για εμενα είναι ενας τροπος διαφυγης απο την καθημερινοτητα και τα προβληματα της.
Και για τελος και για να μην σας πρηζω αλλο στην Ελλάδα ακομη δεν εχω βρει ένα σωστο petshop, ενημερωμενο και ετοιμο να βοηθησει τον οποιο χομπιστα. Δυστυχως μόνο τα λεφτα μας θέλουν να παρουν!
Οποτε με υπομονη και συμβουλες απο εσας και μεταξυ κοινοτητων ηλεκτρονικων συνεχιζουμε.......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-11, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afpa0c Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως ο καθενας μας κρινει το σωστο απο μόνος του οποτε αν κάνω κατι λαθος συγχωρεστε με.
Τα φυτα τα ζητησα απο μαγαζι ειδικα για το ενυδρειο οποτε με πληροφορησαν λάθος....οσο για τα ψαρακια μου αν βελτιωθει η κατασταση στην χωρα που ζουμε οικονομικα σκεφτομαι για ενυδρειο 400-500 λιτρα και μέσα να βαλω μερικα μονο απο τα ψαρια που εχω τώρα. Τα γκουραμι ειναι διαφορετικου φυλου.
Νεον είχα για 6 χρόνια ομαδα των 5 χωρις κανενα προβλημα και ήταν αρκετα ζωηρα μεσα στο ενυδρειο.
Πάντως πιστευω οτι και τα πάντα να προσομειωσουμε σε ένα ενυδρειο δεν ειναι το ιδιο με την φύση ....απλα τα ενυδρεια για εμενα είναι ενας τροπος διαφυγης απο την καθημερινοτητα και τα προβληματα της.
Και για τελος και για να μην σας πρηζω αλλο στην Ελλάδα ακομη δεν εχω βρει ένα σωστο petshop, ενημερωμενο και ετοιμο να βοηθησει τον οποιο χομπιστα. Δυστυχως μόνο τα λεφτα μας θέλουν να παρουν!
Οποτε με υπομονη και συμβουλες απο εσας και μεταξυ κοινοτητων ηλεκτρονικων συνεχιζουμε.......
Φυσικα και δεν κατηγορεισαι. Αυτα ειναι λαθη που εκανε το 99% απο εμας. (μη πω οτι καναμε μεγαλυτερα λαθη)
Γιαυτο υπαρχουν οι πληροφοριες για να μη στηριζεται καποιος μονο στην κριση του ιδιως αν δεν εχει εμπειρια.
Χρησιμοποιησετες προς το παρον και με την εμπειρια σταδιακα θα ξεχωρισεις αν σε "παιρνει", που και ποσο μπορεις να "παραβεις" καποιες απο τις γενικες συμβουλες που δινονται σε νεους στο χομπι.

Σιγουρα δεν μπορει το ενυδρειο να γινει φυση.
Δεν θα αρεσει κιολας στο 99% των νεων χομπιστων η αγρια ομορφια των φυσικων τοπιων που ζουν τα ψαρια. Τοπια χωρις καθαρα τζαμια και πεντακαθαρο βυθο, τοπια γεματα αλγη, και μη τοποθετημενα τα φυτα και οι πετρες ομορφα στη σειρα
Δεν ειναι σωστο ομως κατα την αποψη μου επειδη δεν γινεται στο 100%, να μην προσπαθουμε ουτε για το ελαχιστο. Οσο πιο κοντα το φερνουμε στη φυση το ενυδρειο, τοσο πιο ευκολο και ασφαλες ειναι να διατηρηθουν τα ζωντανα μας.
Δες και παρε παραδειγμα απο υποδειγματικα ενυδρεια αρκετα φυσικα στημενα, αλλα παραλληλα και ομορφα στο ματι ακομα και του νεου χομπιστα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....010#post526010
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30405
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44067
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....127#post411127
κλπ

Κατι απο αγρια φυση. http://www.aquanet.tv/Video/198-im-r...r-in-venezuela

Ειναι και πιο ευκολο να "ξεφευγουμε απο την καθημερινοτητα μας" με ενα οσο πιο φυσικο γινεται, ενυδρειο στο χωρο μας.

Επισης να σου πω οτι και εγω με 6 τετρας ξεκινησα και νομιζα οτι ηταν μια χαρα. Φυσικα αν το νερο ειναι καθαρο και σωστο και δεν υπαρχουν θηρευτες τους στο χωρο, θα επιζησουν μια χαρα.
Η ομαδα ομως οσο μεγαλωνε και εμπαινε σε μεγαλυτερο και πιο σωστα στημενο ενυδρειο, ενω ταυτοχρονα διαβαζα πληροφοριες και εβλεπα βιντεο απο τη συμπεριφορα τους στο φυσικο περιβαλλον, καταλαβα οτι δεν εβλεπα τιποτα στην αρχη.

ΟΚ τα πετσοπ εμπορικα καταστηματα ειναι, αλλα υπαρχουν και καποια που δεν ειναι τοσο ανευθυνα. Ισως βρεις στην πορεια σου και εσυ καποια.

Εδω ειναι η παρεα, οτι χρειαστεις ρωτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-11, 12:56
Το avatar του χρήστη afpa0c
afpa0c Ο χρήστης afpa0c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Nea Moudania
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Επειδη και εγώ οπως και αλλοι φανταζομαι, αισθανομαι τύψεις όταν κατι δεν γινεται σωστα στο ενυδρείο και υστερα απο τις συμβουλες του φίλου delta66 ειπα να χαρίζω τα γκουράμι που έχω, να δώσω και τα bala shark και να αυξησω τον πληθυσμο των tetra και των botia.
Και ειδομεν.......
Λειαν συντόμως θα σας ενημερώσω για το αποτελεσμα και θα ανεβάζω νέες φωτογραφίες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-11, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα macracanthus πωλουνται συνηθως σε μεγεθος 4-5 εκ και πολυ γρηγορα φτανουν τα 11-14 εκ.
Μετα πεφτει ο ρυθμος αναπτυξης τους και συνηθως φτανουν τα 23-30 εκ.
Το τελικο τους μεγεθος ωστοσο μπορει να φτασει τα 40 εκ.
Μινιμουμ ενυδρειο 300-400 λιτρα με πολυ δυνατη ροη νερου, με τη βοηθεια συνηθως και εξτρα κυκλοφορητη/ων (αντιθετα απ τα τετρας που προτιμουν μετρια χαμηλη)
Πολυ καθαρο νερο γιαtι ειναι και ευαισθητα στο ich αλλα και δεν ανεχονται και πολλα φαρμακα. Προσοχη στις οδηγιες των φαρμακων οταν εχετε botia.

Εινα ατρομητα ψαρια (αρκει να ειναι σε ομαδες αλλιως δεν θα βγαινουν απο τις κρυψωνες τους ποτε για τα τα βλεπετε) και δεν φοβουνται ακομα και πολυ μεγαλυτερα ψαρια αφου εχουν ενα μυστικο οπλο που μπορει να ξεκοιλιασει σε κλασματα δευτερολεπτου οποιονδηποτε εχθρο.
Γιαυτο και μη το πιανετε με τα χερια αν δεν θελετε να δειτε ξυραφιες αργοτερα πανω τους, χωρις να το καταλαβετε.

Μην ανησυχησετε αν τα δειτε να γερνουν στο πλευρο τους. Κοιμουνται ετσι. (φωτο)

Και μην παραξενευτειτε αν ακουσετε ηχους σαν "κλικ". Μαλλον συνεννοουνται μεταξυ τους.
Επισης θελει καπακι το ενυδρειο τους γιατι πηδανε. Το πρωι μπορει να τα βλεπετε να ανεβοκατεβαινουν στο τζαμι με ταχυτητα σαν πρωινη γυμναστικη.




Αυτος ειναι 27 εκ. Κατω απο τα ματια του φαινεται ο λογος που εχει ονομαστει "macracanthus"

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-11, 18:31
Το avatar του χρήστη afpa0c
afpa0c Ο χρήστης afpa0c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Nea Moudania
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Λέτε να τα καταφέρω και να γίνουν έτσι?????
Μετά τι τα ταίζουμε?????Τα τέτρα δεν τα βλέπω καλά...
Μακαρι να αναπτυχθουν σωστά και ας γίνουν και έτσι...χαλάλι τους μετα και ενα μεγάλο ενυδρείο!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06611 seconds with 14 queries