Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-08, 12:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question Μαθήματα Χημείας (pH, KH και CO2)

Καλημέρα..

Έχω διαβάσει μπόλικες φορές τα περί pH, KH και CO2, δε μου αρέσει όμως να δέχομαι τα πράγματα σκέτα, όπως μου τα λένε, και προσπαθώ να τα μεταφράσω σε "όρους Χημείας" (με τα λίγα που θυμάμαι από το Λύκειο). Αποτέλεσμα? Πάντα μπερδεύομαι!

Πάμε συγκεκριμένα:
- Όταν προσθέτουμε CO2 στο νερό, έχουμε:
CO2 + H20 = H2CO3 = 2*H+ + CO3--
που σημαίνει αύξηση των H+, άρα όξινο διάλυμα, και επομένως μείωση του pΗ. Προφανώς όταν τα φυτά καταναλώνουν CO2, γίνεται το αντίστροφο, και έχουμε αύξηση του pΗ. Ωραία μέχρι εδώ. Τα καταλαβαίνω!

- Τι γίνεται τώρα με το KH? ΚΗ είναι η συγκέντρωση αλάτων CaCO3 (τέτοιο δεν είναι η σόδα ) και MgCO3 (κρατάω μόνο το Ca στα παρακάτω για λόγους απλούστευσης). Επομένως:
CaCO3 + 2*H20 = Ca(OH)2 + H2CO3
από το οποίο εγώ καταλαβαίνω ότι όσο μεγαλύτερο είναι το KH, τόσο περισσότερο διαθέσιμο CO2 υπάρχει. Με βάση τα παραπάνω, αύξηση του CaCO3 δεν προκαλεί καμία μεταβολή του pH. Λάθος κάνω?

Εκτός και αν η συγκέντρωση του CO2, για να έχουμε κορεσμό του διαλύματος και επομένως διαφυγή του CO2 στην ατμόσφαιρα είναι μικρή. Οπότε ένα μέρος του H2CO3 γίνεται H20 + CO2, το οποίο φεύγει, με αποτέλεσμα να μένει στο διάλυμα περισσότερο Ca(OH)2 = Ca++ + 2*OH-, οπότε έχουμε αύξηση των OH-, άρα βασικό διάλυμα, άρα αύξηση του pH. Λογικό μου ακούγεται, αλλά σωστό δεν ξέρω αν είναι. Ας πούμε ότι το δεχόμαστε κι αυτό.

Τώρα, διαβάζω ότι η προσθήκη CO2 ρίχνει το pH λιγότερο, αν έχουμε μεγάλο KH. Πού οφείλεται αυτό? Μήπως στο ότι το πλεονάζον CO2 (αυτό που δεν καταναλώνεται από τα φυτά) έρχεται να εξισορροπήσει το Ca(OH)2? Δε βγάζει νόημα όμως αυτό. Γιατί αντικατάσταση του Ca(ΟΗ)2 με CaCO3, σημαίνει μείωση των OH-, άρα λιγότερο βασικό διάλυμα, άρα μείωση του pH! Εδώ κάπου τα χάνω. Γιατί το KH να λέγεται και buffering capacity?

Μπορεί να δώσει κανείς μια απάντηση? ΄Η, ξέρει κανείς κάποιο άρθρο στο internet που να εξηγεί τα παραπάνω? Όχι όμως απλουστευμένο, σε όρους Χημείας, να είναι τεκμηριωμένα.. Απλή χημεία είναι εξάλλου (στο Λύκειο θυμάμαι κάναμε και κάτι οξειδαναγωγές που ήτανε τρελό πακέτο!), οξύ + βάση = άλας και νερό!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-08, 14:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πιστευω οτι αυτό θα απαντησει τις χημικές σου ανησυχιες περι buffering σε υγρα διαλυματα....
http://en.wikipedia.org/wiki/Buffer_solution
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-08, 14:49
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Διαβάζωντας όλα αυτα το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η αγαπημένη έκφραση ΟΛΩΝ των παιδιών...

Μαμα: Ξύπνα!!!!
Παιδιά σε όλο τον κόσμο: Πέντε λεπτά ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-08, 12:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ τους "Χημικούς" της παρέας..

Έψαξα και βρήκα μπόλικα πραγματάκια.. Και με μεγάλη μου χαρά μπορώ να πω ότι διαφωτίστηκα πλήρως για το όλο θέμα.. Την κατάλαβα την όλη λογική, αλλά όταν προσπάθησα να κατασκευάσω μόνος μου το πινακάκι KH, CO2, pH, κάπου πρέπει να κάνω κάποιο λάθος με τα νούμερα και παίρνω αποκλίσεις..

Πάντως, είναι αρκετά ενδιαφέροντα όλα αυτά, και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο ένα αρθράκι που να μαζεύει τις "θεωρίες της χημείας", και να κρατάει τα βασικά από αυτά, όσα δηλαδή βρίσκουν εφαρμογή στα περί ενυδρείων. Παρόλο που διάβασα πολλά για το pH, το buffering, τον τρόπο υπολογισμού του KH, και τα CO2/ΗCO3-/CO3--, δε βρήκα κάποιο άρθρο που να τα μαζεύει και να τα παρουσιάζει απλοποιητικά, για όλους όσους ασχολούνται με ενυδρεία και τους άρεσε η Χημεία στο Λύκειο..

Αυτό που θα ήταν ωραίο, είναι ένα αρθράκι με τον ορισμό του pH, τον ορισμό του KH, και μια πλήρη περιγραφή (με νούμερα πια) του πώς ποσοτικοποιείται η επίδραση της συγκέντρωσης CO2 και CaCO3 στην τιμή του pΗ, και πώς βγαίνουνε αυτά τα περιβόητα πινακάκια..

Έχετε βρει πουθενά κάτι τέτοιο? Αν όχι, αξίζει λέτε τον κόπο να κάνω ένα τέτοιο μάζεμα? Υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι? Ή αρκούν τα πινακάκια? Σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί διορθώσεις (και κάποια βοήθεια) από κάποιον παλιότερο, και καλύτερο γνώστη του θέματος, γιατί εγώ έχω κάποια κενά ακόμα.. Υπάρχει άραγε κανένας συν-εθελοντής?
-------------------------
Λοιπόν, κανείς δεν απάντησε.. Εμένα πάντως μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το θέμα, και έκατσα και μάζεψα πληροφορίες, έκανα μπόλικες παραδοχές και πράξεις, και έγραψα τα παρακάτω.. Κάπου μπορεί να κάνω κάποιο λάθος, καθώς η σχέση που κυκλοφορεί είναι:
CO2 (mg/lt) = 3.0 * KH * 10^(7-pH)
αντί για
CO2 (mg/lt) = 3.655 * KH * 10^(7-pH)
που έβγαλα εγώ.

Εδώ λοιπόν, αν υπάρχει κάποιος παλιός, έμπειρος και γνώστης χημείας, με διάθεση να κάνει διορθώσεις, και αν το άρθρο είναι γενικότερα ενδιαφέρον (και όχι μόνο για μένα..), μπορούμε να το κάνουμε ένα ωραίο αρθράκι, σε κάποιο υπόμνημα ίσως του forum, ή οπουδήποτε αλλού!

Φιλιά σε όλους!
Ακολουθεί το "άρθρο":






Σε ένα διάλυμα, ως pΗ ορίζεται ο αντίθετος (δεκαδικός) λογάριθμος της συγκέντρωσης κατιόντων υδρογόνου H+ σε mol/lt. Είναι δηλαδή:
pΗ=-log[Η+]
Σημειώνεται βέβαια ότι ο παραπάνω ορισμός είναι απλοποιητικός, καθώς το pΗ αναφέρεται στη δραστικότητα των ιόντων H+, δηλαδή στην
"ικανότητά" τους να αντιδρούν με άλλες ουσίες, η οποία δεν είναι πάντα ίση με τη συγκέντρωση τους σε ένα διάλυμα, αλλά επηρρεάζεται και
από άλλους παράγοντες, οι οποίοι όμως δεν εμπίπτουν στο πεδίο ενδιαφέροντος του παρόντος άρθρου.
To καθαρό νερό Η2Ο διαλύεται σε H+ και OH-. Ισχύει ότι:
Kh=[H+][OH-]=1e-14(mol/lt)^2
Καθώς όμως το καθαρό νερό είναι ουδέτερο, πρέπει:
[Η+]=[ΟΗ-]
Συνδυάζοντας τις δύο παραπάνω σχέσεις έχουμε:
[H+][H+]=1e-14(mol/lt)^2 => [H+]=1e-7mol/lt
Έτσι, το pΗ του νερού είναι ίσο με -log1e-7=7.
Όταν λοιπόν το pH ενός διαλύματος είναι ίσο με 7, το διάλυμα είναι ουδέτερο ([H+]=[ΟΗ-]).
Μικρότερο pΗ αντιστοιχεί σε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις H+ (και μικρότερες συγκεντρώσεις OH-), και το διάλυμα είναι όξινο, ενώ μεγαλύτερο
pΗ αντιστοιχεί σε μικρότερες συγκεντρώσεις H+ (και μεγαλύτερες συγκεντρώσεις OH-), και το διάλυμα είναι βασικό (ή αλκαλικό).
Αντίστοιχα, ορίζεται και το pOH=-log[ΟΗ-]. Σε κάθε περίπτωση είναι:
Kh=[H+][OH-]=1e-14(mol/lt)^2 => pΗ+pOH=14

Όταν διαλύεται στο νερό ένα ισχυρό οξύ, π.χ. HCl, τότε:
HCl -> H+ + Cl-
Η παραπάνω αντίδραση είναι απλοποιητική. Στην πραγματικότητα:
HCl + Η2Ο -> H30+ + Cl-
Αν διαλυθούν λοιπόν 0.01mol/lt HCl, το pH γίνεται -log1e-2=2.
Εδώ τα ιόντα H+ από το νερό δε λαμβάνονται υπ'όψιν γιατί είναι αμελητέα (1e-7mol/lt σε σχέση με τα 1e-2mol/lt που προέκυψαν από το HCl).

Για ασθενή οξέα, η αντίδραση δεν ολοκληρώνεται πλήρως. Έτσι, για το ανθρακικό οξύ H2CO3 που θα μας απασχολήσει παρακάτω, έχουμε:
H2CO3 <-> H+ + HCO3-
HCO3- <-> H+ + CO3--
και ορίζονται οι σταθερές:
Ka1=[H+][HCO3-]/[H2CO3]=2.5e-4mol/lt => pKa1=-logKa1=3.60
Ka2=[H+][CO3--]/[HCO3-]=5.61e-11mol/lt => pKa2=-logKa2=10.25
Παρόλο που οι παραπάνω αντιδράσεις είναι θεωρητικά σωστές, το H2CO3 εμφανίζεται στο νερό μόνο όταν υπάρχει διαλυμένο διοξείδιο του
άνθρακα CO2. Έτσι, η 1η αντίδραση γίνεται:
CO2 + H20 <-> H+ + HCO3-
με Ka=[H+][HCO3-]/[CO2]=4.3e-7 => pKa=-logKa=6.36
Aπό την παραπάνω εξίσωση προκύπτουν οι εξής χρήσιμες σχέσεις:
pKa=-log([H+][HCO3-]/[CO2]) =>
pKa=-log[H+]-log([HCO3-]/[CO2]) =>
pKa=pH-log([HCO3-]/[CO2]) =>
pH=pKa+log([HCO3-]/[CO2]) => (1η σχέση)
log([HCO3-]/[CO2])=pH-pKa =>
[HCO3-]/[CO2]=10^(pH-pKa) (2η σχέση)
Η 2η σχέση σημαίνει ότι όταν το pΗ είναι μεγαλύτερο από το pKa, τότε 10^(pH-pKa)>1, οπότε [HCO3-]>[CO2], και αντίστροφα.
Αντίστοιχα, παίρνουμε:
[CO3--]/[ΗCO3-]=10^(pH-pKa2)
Από την τελευταία, προκύπτει ότι ακόμη και για σχετικά υψηλές (για ενυδρεία) τιμές του pΗ, έστω 8.5, είναι:
[CO3--]/[ΗCO3-]=10^(8.5-10.25)=0.018=1.8%
δηλαδή ελάχιστο HCO3- μετατρέπεται σε CO3--. Η ποσότητα αυτή λοιπόν, στα παρακάτω αμελείται.

Έτσι, το pH του νερού, εξαρτάται από το λόγο των συγκεντρώσεων HCO3- και CO2, σύμφωνα με την 1η σχέση:
pH=pKa+log([HCO3-]/[CO2])
Σε πρώτη φάση, η συγκέντρωση CO2 εξαρτάται από την πίεση pCO2 του CO2 που έρχεται σε επαφή με το διάλυμα:
[CO2]=pCO2/kH, με kH=29.76atm/(mol/lt) (σταθερά του Henry)
Στην περίπτωση του ενυδρείου, η συγκέντρωση CO2 προφανώς είναι διαφορετική, καθώς επηρρεάζεται από την αναπνοή των ψαριών, τη φωτοσύνθεση
των φυτών και από την ενδεχόμενη παροχή CO2 από εμάς. Σε πρώτη φάση, απλοποιητικά, ας δούμε τι γίνεται εκτός ενυδρείου.
Στην ατμόσφαιρα, λοιπόν, pCO2=3.5e-4, και επομένως [CO2]=1.18e-5mol/lt
Για να είναι το διάλυμα ουδέτερο, πρέπει οι συγκεντρώσεις ανιόντων και κατιόντων να είναι ίσες:
[H+]=[HCO3-]+[OH-]
Επομένως, προκύπτει:
[H+][HCO3-]/[CO2]=4.3e-7 =>
[H+]([H+]-[ΟΗ-])/[CO2]=4.3e-7 =>
[Η+]^2-[H+]*[OH-]=4.3e-7*[CO2]
[H+]^2=4.3e-7*1.18e-5+1e-14
[Η+]=2.25e-6, και επομένως pH=5.65
Αυτό είναι και το φυσικό pΗ του αποσταγμένου νερού.

Γιατί όμως το pH του νερού της βρύσης έχει μεγαλύτερο pΗ?
Αυτό οφείλεται στην ανθρακική σκληρότητα, KH.
ΚΗ είναι η συγκέντρωση ανθρακικών αλάτων (π.χ. CaCO3, MgCO3) στο νερό.
1dKH είναι 10mg/lt (10ppm) CaO. Αν λάβουμε υπ'όψιν τα ατομικά βάρη:
Ca=40
O=16
C=12
H=1
προκύπτει ότι 1dΚΗ αντιστοιχεί σε:
{40/(40+16)}*10ppm = 7.143ppm Ca++
και επομένως σε:
(162/40)*7.143ppm = 28.929ppm Ca(ΗCO3)2
(όπου 162 είναι το μοριακό βάρος του Ca(ΗCO3)2)
άρα σε:
(122/162)*28.929ppm = 21.786ppm HCO3-
(όπου 122 είναι το βάρος των 2 ριζών ΗCO3- που περιέχονται σε ένα μόριο Ca(ΗCO3)2)
Αυτά μετατρέπονται σε:
(7.143mg/lt)/(40mol/gr)=1.786e-4 mol/lt Ca++
και
(21.786mg/lt)/(61mol/gr)=3.571e-4 mol/lt HCO3-

Αυτή η πρόσθετη συγκέντρωση HCO3- έχει ως αποτέλεσμα τη μετατόπιση προς τα αριστερά της αντίδρασης:
CO2 + H20 <-> H+ + HCO3-
Επομένως, έχουμε μείωση των Η+, αύξηση του pΗ και αύξηση του CO2.
Αν θελήσουμε να ποσοτικοποιήσουμε τα παραπάνω, πρέπει να λάβουμε υπ'όψη ότι για να είναι το διάλυμα ουδέτερο, πρέπει:
[Η+]+2*[Ca++]=[HCO3-]+[OH-] =>
[HCO3-]=2*[Ca++]+[Η+]-[OH-]
Το 2 στην παραπάνω σχέση υπάρχει λόγο του διπλάσιου φορτίου του Ca++.
Είναι όμως:
[Ca++]=KH*1.786e-4 mol/lt
Για 6<pΗ<8, είναι 1e-8<[Η+]<1e-6
Προφανώς, θα είναι και 6<14-pΟΗ<8 => 8>pΟΗ>6, άρα και 1e-8<[OH-]<1e-6.
Συνεπώς, η συγκέντρωση H+ και OH- μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα σε σχέση με το Ca++, οπότε θα είναι:
2*[Ca++]=[HCO3-]
Σημειώνεται εδώ ότι τέτοιες απλοποιήσεις μπορούμε να κάνουμε μόνο όταν έχουμε πρόσθεση, π.χ.:
0.1+0.0001=0.1001, που είναι περίπου ίσο με 0.1
Αντιθέτως, στον πολλαπλασιασμό:
0.1*0.0001=0.00001!

Ισχύει επίσης:
[H+][HCO3-]/[CO2]=4.3e-7
Επομένως:
[Η+]*(2*[Ca++])/[CO2]=4.3e-7 =>
[CO2]=2*[H+]*[Ca++]/4.3e-7=
=2*10^(-pΗ)*KH*1.786e-4mol/lt/4.3e-7=
=830.7*KH*10^(-pH)mol/lt=
=830.7*KH*10^(-pH)mol/lt=
=8.307e-5*KH*10^(7-pH)mol/lt
που αντιστοιχεί σε:
(8.307e-5*KH*10^(7-pH)mol/lt)*(44gr/mol) =>
CO2 (mg/lt) = 3.655 * KH * 10^(7-pH)

Η παραπάνω σχέση είναι αυτή που χρησιμοποιείται στα διάφορα πινακάκια pH/CO2/KH, και έχει ερμηνευθεί πολλές φορές και σε άρθρα του forum,
και αλλού. Από τη σχέση προκύπτει ότι:
- Αύξηση του CO2 προκαλεί μείωση του pH.
- Η μεταβολή του pΗ δεν είναι συνάρτηση της συγκέντρωσης CO2, αλλά του λόγου CO2/KH. Επομένως, όσο μικρότερο είναι το KH, τόσο πιο
ευαίσθητο είναι το pH σε αυξομειώσεις της συγκέντρωσης CO2.

Σημειώνεται τέλος ότι όλες οι παραπάνω σταθερές εξαρτώνται από τη θερμοκρασία. Οι συγκεκριμένες τιμές αντιστοιχούν σε 25C και επομένως
μπορούν να θεωρηθούν αντιπροσωπευτικές για ένα ενυδρείο.

Πηγή: en.wikipedia.org
-------------------------
Δεν ενδιαφέρεται κανείς, τελικά?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 07-02-08 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-08, 12:28
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εδω μου φαινεται οτι ταιριαζει το :
"Στη μανα σου το ειπες ?"

Φίλε μου το εχεις παρει "ζεστα" το θεμα ε? Αυτό ειναι καλό ....
Εγώ βέβαια αρνουμε να απασχολησω το μυαλό μου με ολα τα παραπανω....το ενυδρειο το εχω για χαλαρωση και ακολουθώ μερικά απλά πραγματακια ωστε να εχω καλες συνθηκες για τα ψαρακια μου. Από εκει και περα δεν.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-08, 12:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω μου φαινεται οτι ταιριαζει το :
"Στη μανα σου το ειπες ?"


Η αλήθεια είναι ότι τη βρίσκω με κάτι τέτοια (τα πήγαινα καλά με τη Χημεία στο Λύκειο, και ήταν ευκαιρία να θυμηθώ κάποια πράγματα, και να χαρώ κι εγώ λιγάκι! είναι ωραία θεματάκια αυτά!). Έτσι, μιας και δεν υπήρχε (ή δε βρήκα) πουθενά κάτι αντίστοιχο με πληροφορίες μαζεμένες, είπα να κάτσω και να τα μαζέψω εγώ..

Σκέφτηκα, όλοι εδώ με τεστάκια, σαν μικροί χημικοί, πατεντούλες DIY, πριόνια, τρυπάνια, σιλικόνες, μέχρι και πολύπλοκα ηλεκτρικά κυκλώματα είδα, ιστορίες, λέω όλο και κάποιος τρελός σαν κι εμένα θα υπάρχει να του αρέσουν αυτά. Τελικά όμως, ενδιαφέρον μηδέν! Λες να έχω πρόβλημα τελικά? Μήπως πρέπει να το κοιτάξω? Το βράδυ θα πάω να το πω στη μαμά μου! Χεχεχε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-08, 13:18
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες να έχω πρόβλημα τελικά? Μήπως πρέπει να το κοιτάξω?
οχι ρε φιλε !!! Τι προβλημα ! καλα κανεις!!! Ολα ειναι θέμα προτεραιοτητων, διαθέσιμου χρονου και φυσικα ....όρεξης!!! Μπραβο σου που το ψαχνεις.... Απλά εμενα ο ελευθερος χρονος μου ειναι απαγορευτικος για τετοιες αναζητησεις.....οσο για ορεξη ....μετα απο 12-13 ωρες σε ενα γραφειο το τελευταιο που θα ηθελα ειναι να γεμιζω το μυαλο μου με ...χημεια!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-08, 13:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τελικά υπάρχει κανένας που να του αρέσει η Χημεία, και να έχει χρόνο και όρεξη, να βάλει ένα χεράκι να το κάνουμε το παραπάνω ένα ωραίο αρθράκι?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-08, 14:46
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Κανένας, κανένας...
ΟΧΙ αλλη χημείαααα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-08, 15:41
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι τη βρίσκω με κάτι τέτοια (τα πήγαινα καλά με τη Χημεία στο Λύκειο, και ήταν ευκαιρία να θυμηθώ κάποια πράγματα, και να χαρώ κι εγώ λιγάκι! είναι ωραία θεματάκια αυτά!).
Συγνώμη...όλα αυτά εσυ τα λες χημεία λυκείου??? Επειδή τυγχαίνει να είμαι στο λύκειο και δεν έχω ξαναδεί τέτοια πράματα!!!Μάλλον τα θεωρώ πανεπιστημιακού επιπέδου Παίζεται αν θα καταλάβαινε η χημικός (η ο βιολόγος! ) μου αυτά που γράφεις! ή έστω γιατί αλλάζουμε το νερό του ενυδρείου Πάντως συγχαρητήρια πολύ καλό το άρθρο και άκρως κατατοπιστικό (σοβαρά τώρα) Επειδή έχω και γω το μικρόβιο της αναζήτησης και όπως και συ δεν αποδέχομαι ανεξήγητα τα όσα λέγονται καταλαβαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-08, 16:07
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων


Η αλήθεια είναι ότι τη βρίσκω με κάτι τέτοια (τα πήγαινα καλά με τη Χημεία στο Λύκειο, και ήταν ευκαιρία να θυμηθώ κάποια πράγματα, και να χαρώ κι εγώ λιγάκι! είναι ωραία θεματάκια αυτά!). Έτσι, μιας και δεν υπήρχε (ή δε βρήκα) πουθενά κάτι αντίστοιχο με πληροφορίες μαζεμένες, είπα να κάτσω και να τα μαζέψω εγώ..

Σκέφτηκα, όλοι εδώ με τεστάκια, σαν μικροί χημικοί, πατεντούλες DIY, πριόνια, τρυπάνια, σιλικόνες, μέχρι και πολύπλοκα ηλεκτρικά κυκλώματα είδα, ιστορίες, λέω όλο και κάποιος τρελός σαν κι εμένα θα υπάρχει να του αρέσουν αυτά. Τελικά όμως, ενδιαφέρον μηδέν! Λες να έχω πρόβλημα τελικά? Μήπως πρέπει να το κοιτάξω? Το βράδυ θα πάω να το πω στη μαμά μου! Χεχεχε!

Θα λυπηθώ πολύ αν μου πείς οτι δεν έγινες χημικός μετά το λύκειο, με τέτοια αγάπη που χεις γύρω απο ολα αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-08, 16:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για την ακρίβεια ήθελα να γίνω αστροναύτης , αλλά δε με δεχτήκανε στη NASA, και βγάζω τα απωθημένα μου στα ψαράκια! Χαχαχα!

Jimi, όντως, δεν ήτανε όλα στην ύλη της 3ης Λυκείου, τα περισσότερα τα βρήκα στο wikipedia, παρ' όλα αυτά, το θυμάμαι ότι κάτι κάναμε για συγκεντρώσεις ασθενών οξέων και βάσεων σε διαλύματα.. Τόσα χρόνια έχουν περάσει, αλλά έχω μνήμη ελέφαντα, εε? Και μάλιστα, θυμάμαι ότι σου έδινε τη σταθερά Ka, και έπρεπε να βρεις πόσο πρέπει να ρίξεις για να γίνει το pΗ όσο σου ζήταγε, και έβγαινε μια εξισωσούλα που κατέληγε μάλιστα και σε τριώνυμο! Δεν τα κάνετε πια αυτά? Εμείς 1η δέσμη (το 1999 που έδινα), νομίζω ήτανε και "SOS" τα διαλύματα!

Πάντως, όπως και να έχει, κάπου στα παραπάνω έχω κάνει λάθος! Αυτό το καταραμένο 3.65 γιατί να μη βγαίνει 3? Μήπως παίζει ρόλο και η διαλυτότητα του Ca(HCO3)2?

Εξακολουθώ λοιπόν να ψάχνω για βοήθεια από κάποιον πιο σχετικό από εμένα (μετά το Λύκειο, δεν ξανα-ασχολήθηκα ποτέ με χημεία!), να το διορθώσουμε για να μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να το έχει σα reference!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-09, 22:55
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

! εισαι φοβερος??!..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για να καταλαβαινουμε κι εσενα ομως βασιλη...γραφε στα ελληνικα σε παρακαλω. καλως ηρθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-09, 12:34
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ακρίβεια ήθελα να γίνω αστροναύτης , αλλά δε με δεχτήκανε στη NASA, και βγάζω τα απωθημένα μου στα ψαράκια! Χαχαχα!

Jimi, όντως, δεν ήτανε όλα στην ύλη της 3ης Λυκείου, τα περισσότερα τα βρήκα στο wikipedia, παρ' όλα αυτά, το θυμάμαι ότι κάτι κάναμε για συγκεντρώσεις ασθενών οξέων και βάσεων σε διαλύματα.. Τόσα χρόνια έχουν περάσει, αλλά έχω μνήμη ελέφαντα, εε? Και μάλιστα, θυμάμαι ότι σου έδινε τη σταθερά Ka, και έπρεπε να βρεις πόσο πρέπει να ρίξεις για να γίνει το pΗ όσο σου ζήταγε, και έβγαινε μια εξισωσούλα που κατέληγε μάλιστα και σε τριώνυμο! Δεν τα κάνετε πια αυτά? Εμείς 1η δέσμη (το 1999 που έδινα), νομίζω ήτανε και "SOS" τα διαλύματα!

Πάντως, όπως και να έχει, κάπου στα παραπάνω έχω κάνει λάθος! Αυτό το καταραμένο 3.65 γιατί να μη βγαίνει 3? Μήπως παίζει ρόλο και η διαλυτότητα του Ca(HCO3)2?

Εξακολουθώ λοιπόν να ψάχνω για βοήθεια από κάποιον πιο σχετικό από εμένα (μετά το Λύκειο, δεν ξανα-ασχολήθηκα ποτέ με χημεία!), να το διορθώσουμε για να μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να το έχει σα reference!
Θα μπορούσες να γίνεις απλά Νάυτης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-09, 13:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πού το ξεθάψατε αυτό ρε θηρία?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη και co2 casperon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 13-11-07 10:40
CO2 ΚΑΙ PH tak660x Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 33 20-09-07 13:48
CO2 και PH ikapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-09-06 13:58
Co2 και Διάχυση qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-05-06 16:48
co2 και θερμοκρασια gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-03-04 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07877 seconds with 15 queries