Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-16, 16:53
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή Μια αναπαντεχη εκπληξη ενα καινούριο ενυδρειο

Περνοντας απο ένα τοπικό πετ σοπ π εχω καλή σχέση πετάχτηκε απο μέσα π κύριος Γιάννης και μου λέει θελω βοήθεια ξέρεις κανέναν π να θέλει ενυδρείο του λεω ποσο το δίνεται ποσα λίτρα είναι μ λεει ειναι καμια 130 λίτρα και το χαρίζω άλλο π δν ήθελα και εγώ τσουπ το πείρα .....Το θέμα είναι ότι είναι περίεργο σαν ενυδρείο εχει καμπύλη στο μπροστινό τζαμί μου βγήκε η παναγια να υπολογισω λίτρα είναι γύρα στα 144 τελικά εχει 60 ύψος 40πλατος και 60 μήκος ..... Στο θέμα μας τώρα το νερό ειναι ελαφρός όξινο 6.7 αλλα στο άλλο το ενυδρείο π εχω και έκανα μια μέτρηση ph στο phμετρο στην σχολή μου έβγαλε ένδειξη 6.4 έχουμε μαλακό νερό (το ενυδρείο ειναι στην Καρδίτσα μν προτρεξη κανεις να πει για το νερό της βρύσης και την Καβάλα 😜..... Τι ψάρια θα προτηνατε δν θελω ζωοτόκα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-16, 17:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

6.4 η καρδιτσα?!!! Εχω πολυυυ καιρο να το μετρησω...
Που ειναι ολα τα ενυδρεια αμαζονιου απο καρδιτσα τοσο καιρο?

Το μηκος σε περιοριζει αρκετα.αν ηταν 80 τουλαχιστον θα ελεγα ζευγαρι ραμιρεζι.
Οπως ειναι θα εβαζα ενα κοπαδι καρδιναλιους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-16, 17:23
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

και εγώ σκεφτόμουν για ραμιρεζι λες οχι ε; νερό βρύσης 6.7 στο ενυδρείο εχω και ρίζες και φυλα συχνά πικνα οποτε πέφτει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-16, 17:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Αν ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι και αγαπημενο,τοτε ισως μπορεις να δοκιμασεις.
Αλλιως θα πεφτει ξυλο.
Και παλι μπορει να πεφτει δηλαδη,απλα μπορεις να σωσεις λιγο την κατασταση με κρυψωνες κλπ.
Αλλιως ειναι επιφοβο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-16, 17:30
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

εγω είχα δει αυτο http://www.seriouslyfish.com/species...agus-ramirezi/
γ
-------------------------
έχεις δίκαιο κοριντορας και καρδινάλιο ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias vag : 24-05-16 στις 17:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-16, 17:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Ναι καλες επιλογες ειναι και οι δυο αν θες δυο ειδη στο ενυδρειο.

Προσωπικα με κορυντορας θα εβαζα οτοκυκλους μπας και ζησει και κανα μικρο απτα κορυντορας αλλα τεσπα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-16, 17:36
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

ωραία και απο aquascep έλεγα ρίζες και ανοθμπιες και εχινοδορους γτ σε τέτοιο ύψος θελω προβολής γηπέδου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-16, 17:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Και βαλισνεριες μπορεις να βαλεις.εχεις επιλογες για φυτα παρα πολλες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-16, 17:42
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

ωραία ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-16, 19:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

κοπάδι Καρδινάλιους σε 60 εκατοστά μήκος??
Δεν νομίζω ότι μπαίνουν σε αυτό το μήκος αυτά τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-16, 23:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Γιατι δε μπαινουν?δεν κολυμπανε τοσο περα δωθε οπως αλλα ψαρια.οπως πχ οι ροδοστομοι η τα danio.
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/

Τα 60 εκατοστα μηκος ειναι οι μινιμουμ διαστασεις που δινει και το seriously.
Αντιθετα με τα ραμιρεζι,οι καρδιναλιοι δεν εχουν τη συμπεριφορα κιχλιδας που μπορει να ειναι προβλημα σαυτες τις διαστασεις.
και το υψος του ενυδρειου(γραφει 60cm υψος) βοηθαει με τους καρδιναλιους γιατι ειναι απτα ψαρια που ενω κοπαδιαζουν,μπορουν επισης να στεκονται σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου και οχι μονο στην επιφανεια.
Μαλιστα τις περισσοτερες ωρες τις περνανε σκορπισμενα μεσα στο ενυδρειο.
Ειδικα οταν νιωθουν ασφαλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-05-16, 08:37
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δε μπαινουν?δεν κολυμπανε τοσο περα δωθε οπως αλλα ψαρια.οπως πχ οι ροδοστομοι η τα danio.
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/

Τα 60 εκατοστα μηκος ειναι οι μινιμουμ διαστασεις που δινει και το seriously.
Αντιθετα με τα ραμιρεζι,οι καρδιναλιοι δεν εχουν τη συμπεριφορα κιχλιδας που μπορει να ειναι προβλημα σαυτες τις διαστασεις.
και το υψος του ενυδρειου(γραφει 60cm υψος) βοηθαει με τους καρδιναλιους γιατι ειναι απτα ψαρια που ενω κοπαδιαζουν,μπορουν επισης να στεκονται σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου και οχι μονο στην επιφανεια.
Μαλιστα τις περισσοτερες ωρες τις περνανε σκορπισμενα μεσα στο ενυδρειο.
Ειδικα οταν νιωθουν ασφαλεια.
Καλημέρα σας,

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αρκετά από αυτά που γράφεις.
Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι είχα 10 καρδινάλιους σε ένα ενυδρείο με 60 εκατοστά μήκος και τότε πίστευα (ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ) και εγώ ότι μπορούν να ζήσουν άνετα.
Όμως έκανα λάθος. Μάλιστα όταν αγόρασα το τωρινό ενυδρείο μου, αρχικά σκόπευα να βάλω καρδινάλιους για να δω αυτό ψάρι επιτέλους στην «ΚΑΝΟΝΙΚΗ» του συμπεριφορά.
Πάμε λοιπόν…

Ναι, το seriously fish προτείνει σαν minimum τα 60 εκατοστά (αλλά γράφει επίσης «larger recommended» ), τον λόγο θα τον εξηγήσω αργότερα.
Το συγκεκριμένο ψάρι είναι «ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΟ» (δηλαδή χρειάζεται ΟΜΑΔΑ από ψάρια και όχι 6 ή 8 ψαράκια που προτείνουν επίσης στα site) προκειμένου να αισθανθεί ασφάλεια.
Το συγκεκριμένο ψάρι κολυμπάει εξαιρετικά και μάλιστα χρειάζεται μεγάλο μήκος στο ενυδρείο ακριβώς για αυτόν τον λόγο, συν του γεγονότος ότι για να προλάβει να κοπαδιάσει, και να κινηθεί όπως πρέπει χρειάζεται μήκος στο ενυδρείο.

Στο youtube υπάρχουν αρκετά video με το συγκεκριμένο ψάρι σε ενυδρεία με αρκετό μήκος ούτως ώστε να δει κάποιος την πραγματική συμπεριφορά των ψαριών αυτών.

Αν το συγκεκριμένο ψάρι το βάλεις σε μικρές ομάδες από 6 έως 10 ψάρια και σε ενυδρείο με μικρό μήκος (κάτω από 1 μέτρο) δεν πρόκειται ποτέ να δεις την αληθινή συμπεριφορά τους. Σταματάει να λειτουργεί πλέον σαν κοπαδόψαρο.
Θα είναι σαν σκόρπια διαδήλωση και βασικά δεν θα αισθανθούν ποτέ την ασφάλεια της ομάδας που θα έπρεπε να έχουν.

Τέλος να πω πως το συγκεκριμένο ψάρι δεν κολυμπά στο πάνω πάνω επίπεδο του ενυδρείου αλλά στην μέση και προς τα κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-16, 09:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Συμφωνω πως οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο και οι διαστασεις του,τοσο καλυτερα.
Αλλα σε 140 λιτρα ενυδρειο δεν χρειαζεται να βαλει ομαδα 8-10 ατομα.με καταλληλη φιλτρανση μπορουν να μπουν 20,που δεν ειναι ασχημος αριθμος για ομαδα.εχω κρατησει κιεγω καρδιναλιους σε 240 λιτρα (1m μηκος)και δεν ειδα ποτε τοσο κοπαδιασμα οπως πχ σε ροδοστομους.και σε μεγαλυτερα ενυδρεια ακομα,το κοπαδιασμα το εβλεπα οταν ενιωθαν απειλη.πχ σε συγκατοικηση με σκαλαρια.και τοτε ακομα,οχι παντα και οχι σε ολα τα ενυδρεια.
Ας δουμε την κινηση τους σε βιοτοπο.
https://youtu.be/uuVbyg2HSDg
Φαινεται πως κινουνται τα ψαρια και πως στεκονται και οταν νιωθουν ασφαλεια και οταν νιωθουν απειλη.
Ουτε ειπα πουθενα πως κινουνται στο πανω μερος του ενυδρειου,ειπα πως κινουνται σε ολα τα επιπεδα και πως το υψος του ενυδρειου βοηθαει σε αυτο.
Αλλιως θα κινηθουν σε ενυδρειο με 60 μηκος χ 60 υψος(140 λιτρα) και αλλιως σε 60αρι ενυδρειο.

Το μονο θεμα που βρισκω ειναι με τη συγκατοικηση δυο ειδων σε 140 λιτρα με αυτες τις διαστασεις.
Και αυτο κυριως για να μη φορτωθει πολυ το ενυδρειο και το φιλτρο.
Το ειπα ειδη πως με κορυντορας θα προτιμουσα να βαλω οτοκυκλους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-05-16 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-16, 10:15
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Ξαναγράφω λοιπόν, ότι για τα συγκεκριμένα ψάρια δεν παίζει ρόλο μόνο τα λίτρα του ενυδρείου (αν δηλαδή ήταν 60 εκατοστά μήκος και 1,5 μέτρο ύψος και είχαμε περισσότερα λίτρα θα ήταν όκ ? ε, όχι δεν θα ήταν.) γιατί χρειάζονται μήκος για να κολυμπήσουν. Δεν κολυμπάνε πάνω κάτω αλλά κυρίως κατά μήκος.

Στα λίτρα και τις διαστάσεις του φίλου, αυτό που θα βλέπει θα είναι μερικά "σχεδόν" ακίνητα ψαράκια.
καμία σχέση με την πραγματική συμπεριφορά τους.

Στο βίντεο φαίνεται βασικά ο βιότοπος των ψαριών και "εν μέρη" η συμπεριφορά τους (γιατί πολύ απλά υπάρχει ο "άνθρωπός" μέσα στο περιβάλλον τους).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-16, 10:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Οτι εχω παρατηρησει σε δικο μου ενυδρειο και σε ενυδρεια φιλων το εχω γραψει ηδη.
Η κινηση τους ηταν ακριβως η ιδια με οτι φαινεται στο βιντεο.το οτι ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο δεν το αμφισβητει κανεις,αλλα δεν ειναι αδυνατο να μπουνε καρδιναλιοι σε 140 λιτρα κιας ειναι και οι μινιμουμ διαστασεις.
Προβλημα θα γινει οταν μεγαλωσουν τα ψαρια,οποτε η θα πρεπει να κανει αναβαθμιση στο ενυδρειο, η να τα δωσει και να βαλει αλλα,η να αλλαξει ψαροσυνθεση.γιατι οι καρδιναλιοι μπορουν να γινουν τερατακια.
Δεν εχω κατι αλλο να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-05-16, 23:02
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Λαμπρο εσυ τι θα πρωτινες για ψαροσυνεθεση οχι ότι δν μ αρέσει αυτή μ τα κορι κ τους καρδιναλιους αλλα ν εχω και μια δεύτερη άποψη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-16, 01:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

60 εκ μηκος για καρδιναλιους δεν ειναι ιδανικο μηκος, αλλα ειναι ... αξιοπρεπες*.
Πολυ πιο αξιοπρεπες απο οτι ειναι το εναμιση μετρο για δισκους ή αγγελοψαρα, που ακομα κι αυτο το εναμιση μετρο, ελαχιστοι το δινουν σε αυτα τα ψαρια τους.
80 εκ θα ηταν καλυτερα.
Αλλα και σε αυτο που εχεις, 120 λιτρα (καθαρα υπολογιζω) με 60 μηκος χ 40 πλατος χ 50 (?) καθαρο υψος νερου, μια χαρα θα ειναι μια ομαδα 20-30 ατομων. (αναλογα τι ορεξεις εχεις για αλλαγες νερου, μπορεις να βαλεις οσα ψαρια θελεις)
Ramirezi δεν θα εβαζα μαζι τους σε αυτες τις διαστασεις. (εδω σε εναμιση μετρο και εγινε ψιλοχαμος μολις γεννησαν τα ram)
Τουλαχιστον αν δοκιμαζα να βαλω, θα ημουν προετοιμασμενος να τα βγαλω αν κατι δεν παει καλα (πχ οταν αρχισουν οι διαδικασιες αναπαραγωγης των Ram και οι αδιστακτοι θηρευτες αυγων οι καρδιναλιοι, αρχισουν το κυνηγι των αυγων, με τα ram να ζητανε εκδικηση)

Εχω διατηρησει για πολλα χρονια καρδιναλιους σε ομαδα απο 6 εως 150 ατομα σε ενυδρεια απο 50 εως 500 λιτρα και υπο διαφορες συνθηκες (μονους τους, με κιχλιδες, με νανοκιχλιδες, με αλλα σμηνοψαρα)
Δεν ειναι τοσο σφιχτο κοπαδι και κολυμβητες οπως πχ οι αρλεκινοι ή οι ροδοστομοι.
Τα ψαρια αυτα (καρδιναλιοι) κοπαδιαζουν** μονο οταν φοβουνται ή οταν "μεταναστευουν" (πχ κατα το σουρουπο).
Οταν νοιωθουν ασφαλεις, διασκορπιζονται και "βοσκουν" αμέριμνοι, ειτε βρισκονται σε 50 λιτρα, ειτε σε 500.
Προτιμουν τα χαμηλομεσαια επιπεδα του ενυδρειου.
Προτιμουν φυσικα την απουσια πιθανων θηρευτων.
Και φυσικα προτιμουν οσο μεγαλυτερο απο 60εκ ενυδρειο γινεται, 8+ ατομα ομαδα, μετριο φωτισμο, αργη ροη, μαλακο και πεντακαθαρο νερο και 23-28C θερμοκρασια. Ξυλα και ευκολα φυτα, ειναι η επιθυμητιη διακοσμηση.

* Κανενα μηκος ενυδρειου, δεν ειναι ιδανικο και για κανενα ψαρι.
Υπαρχουν αξιοπρεπη μηκη ενυδρειου (οπου διαβιωνουν αξιοπρεπως με υγεια και εμφανιζουν ολες τις φυσιολογικες συμπεριφορες τους),
αναξιοπρεπη μηκη (οπου απλα επιβιωνουν για καμποσο καιρο, αλλα συνηθως δεν δειχνουν τις συμπεριφορες τους εκτος απο τις απαραιτητες για επιβιωση, οπως για αναζητηση τροφης, κυριαρχια/αμυνα και ισως ενστικτωδώς για τη διαιωνιση του ειδους, την αναπαραγωγη).
και απαγορευτικα μηκη (οπου σε λιγο θα αποδημησουν εις κυριον, με τον εναν ή τον αλλον τροπο).

**Διαφορετικο ειδος κοπαδιασματος, οσο πιο πολυ φοβουνται.
Στη μεταναστευση, που κολυμπουν ηρεμα, θα κολυμπησουν και στα ψηλα επιπεδα του νερου.
Στο φοβο, θα κολυμπησουν οπου βρουν ελευθερο χωρο. Οπου φυγει φυγει, που λενε.
Στην αναγκη, οταν στριμωχτουν και δεν υπαρχει διεξοδος διαφυγης, θα γινουν μπαλα και θα κολυμπησουν με ταχυτητα κατα μετωπο προς τον κινδυνο που πλησιαζει (πχ καποιον πιθανο θηρευτη) και τελευταια στιγμη θα τον αποφυγουν, περνωντας δεξια, αριστερα, πανω και κατω απο το προσωπο του. Ο θηρευτης συνηθως σαστιζει.
Συνηθως ομως οταν ειναι ορατος μεν, αλλα δεν ειναι κοντα ο πιθανος θηρευτης, απλα στεκονται κοντα ο ενας στον αλλον, χωρις ομως να κολυμπουν. Την περισσοτερη ωρα τουλαχιστον.
Και οι οποιες κινησεις τους (για αναζητηση τροφης κυριως) περιοριζονται υπο κάλυψη κρυψωνων.
(Πιθανο θηρευτη εννοω και καποια κιχλιδα, οπως το αγγελοψαρο).
-------------------------
ΥΓ Αμφιβαλω οτι το νερο ειναι τοσο οξεινο στην Καρδιτσα. (ακομα και το εμφιαλωμενο νερο της Θεονης που ειναι μαλακο 6-7 GH, εχει 8 πεχα στους 21C)
Μονο αν ερχεται απο καποια περιορισμενης χωρητικοτητας λιμνη και εχει βρεξει καταρρακτωδως τις τελευταιες μερες
Κατι που δεν ειναι μονιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-05-16 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-16, 08:29
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαμπρο εσυ τι θα πρωτινες για ψαροσυνεθεση οχι ότι δν μ αρέσει αυτή μ τα κορι κ τους καρδιναλιους αλλα ν εχω και μια δεύτερη άποψη
Καλή σου ημέρα,

Το τι θα έβαζα "εγώ" ή κάποιος άλλος, όπως καταλαβαίνεις η απάντηση θα είναι εντελώς υποκειμενική.
Για παράδειγμα εγώ ενδεχομένως να έβαζα ζωοτόκα (Guppy & Platy) γιατί θα έβλεπα και χρώματα αλλά και κίνηση σε όλο το ενυδρείο, ενώ εσύ τα ζωοτόκα τα απέριψες. Θα μου πεις τι θα έκανες με τις γέννες ? Ε,, αυτό θα ήταν ένα θέμα αλλά η λύση θα ήταν να τα χαρίζω.

Επίσης δεν ξέρω τι σκέφτεσαι να κάνεις με το νερό ή με τα φυτά. Έχεις σκοπό να επεξεργάζεσαι το νερό? Τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις ? καί ούτω καθεξής.

Για τους Καρδινάλιους σου έγραψα την άποψη μου βασιζόμενος σε προσωπική εμπειρία. Ήθελα να δω κάποια κίνηση, αλλά δεν....

Αυτό που ενδεχομένως (προσωπική άποψη πάντα) θα δοκίμαζα, θα ήταν κάποιες Melanotaenia με Corydoras.

http://www.seriouslyfish.com/species...aenia-praecox/

http://animal-world.com/encyclo/fres...Aquarium Setup

Πιστεύω ότι θα ήταν ένας καλός συνδιασμός για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και θα έιχες αρκετή κίνηση και χρώματα.

Θα χρειαζόσουν βέβαια καθαρό νερό (ένα καλό φίλτρο) και μερικά εύκολα φυτά.

Αυτά θα έκανα εγώ (εντελώς υποκειμενική άποψη βέβαια).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-16, 16:45
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Το νερό στο ενυδρείο ειναι 6.4 (σε αυτό π εχω ήδη σε λειτουργία μετριέται με ηλεκτονικο phμετρο κάθε βδομάδα μια φορά στην σχολή (τεχνολογίας τροφίμων ) το νερό στην βρύση ειναι μόνιμα 6.8 και αυτο μετριέται τουλάχιστον μια φορά ..... Οι αλλα γες έτσι κι αλλιώς έχουν την τιμητική τους εχω 2 μέρες κενες αφιερωμένες στην συντήρησης των ενυδρείων 30% αλλαγή κάθε Κυριακή και Σαββατο εχω το κρεμαστό της eheim προς το παρόν και μέχρι το Σεπτέμβριο π θα μπουν τα ψάρια θελω και ένα μικρό εξωτερικό .... Το aqouascep θα διαμορφωθεί απο σε ποιον βιότοπο θα καταλήξω εύκολα φυτά και ρίζες απο αμπέλι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-16, 17:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Συνεπώς τις απαντήσεις για το τι ψάρια να διαλέξεις τις δίνεις μόνος σου
Διάλεξε όπως λες το βιότοπο και με βάση τις μετρήσεις νερού που έχεις, θα βρεις τι θα βάλεις και θα είναι κάτι που αρέσει βασικά σε εσένα. (εννοείτε φυσικά να ταιριάζει στο νερό και στις συνθήκες).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούριο γαριδάδικο και ich EVROS1986 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 04-01-15 23:24
Καινούριο αφρικανικό Παναγιώτης Κ Malawi 28 26-11-11 22:06
Καινούριο ενυδρείο shalis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 30-06-10 17:19
Δωρο εκπληξη αμωνια στα κοκκινα aris2 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 13-11-08 18:13
Καινούριο σπίτι chemical mac Bettas 7 28-08-08 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07274 seconds with 13 queries