Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 11-08-09, 08:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλλον αυτα ηθελες να κοκκινησεις γιατι για αυτα εχει γινει ντορος σε αυτο το topic.
για να μαθαινεις...το κοκκινισμα βγαινει απο τη μηχανη αναζητησης..για να βρω το ποστ εκανα search με αυτη τη λεξη...δε κοκκινησα τιποτα εγω....
καλες βουτιες με τα παγκασιους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-08-09, 11:05
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μαθαινεις...το κοκκινισμα βγαινει απο τη μηχανη αναζητησης..για να βρω το ποστ εκανα search με αυτη τη λεξη...δε κοκκινησα τιποτα εγω....
καλες βουτιες με τα παγκασιους
Μπορει στα ενυδρεια να μην ειμαι πανω απο 10 χρονια αλλα στο τομεα της πληροφορικης ειμαι τουλαχιστον 16-17 χρονια,στα πρωτα σχολικα μου χρονια του δημοτικου οταν οι αλλοι παιζανε atari εγω προγραματιζα σε basic.
Οταν αλλαζουμε χρωμα σε ενα κειμενο η το κανουμε bolt type υποδηλωνουμε οτι θελουμε να δωσουμε εμφαση στη λεξη.(οπως και στα τετραδια σημιωναμε με μαρκαδορο τα sos)
Το οτι ειναι αποτελεσμα αναζητησhς δεν συμαινει οτι δεν μπορουσε να ξαναγινει μαυρο.τουλαχιστον εμενα αυτο μου εδωσες να καταλαβω για αυτο και αναφερθηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-08-09, 11:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Εκανε copy-paste κατευθειαν το κειμενο ... εκει κολαμε??
Που οδηγουν ολα αυτα?

FOR i=1 TO 10
PRINT "ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΡΕΤΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ"
PRINT "ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?"
NEXT i
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-08-09, 11:32
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

if j="για να μαθαινεις..." then
Print "apanthsh"
else
print "end of conversation"
-------------------------
Aλλο ενα ασχετο που ισως ομως σας ενδιαφερει,βρηκα ενα φοβερο screensaver με πολυ καλο 3d με ψαρια και ενυδρεια.λεγετε dream aquarium.
Εδω ειναι ενα link για να παρετε μια ιδεα

http://www.dreamaquarium.com/

Δεν ηξερα σε ποια κατηγορια μπορω να το βαλω στο forum αν καποιος μπορει ας το προοθησει,πιστευω ειναι αρκετα εντιπωσιακο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 11-08-09 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-08-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile


Ειναι δυσκολο να απαντησω σε basic ....
Παμε σε C++ ?
Οπως και να εχει ... ας τα αφησουμε αυτα!!
Οπως λεει η νταντα στο ΣΚΑΙ "Αγκαλιτσες και φιλακια τωρα"
Πιστευω οτι αγαπας τα ψαρακια σου και καποια στιγμη θα δεις στη πραξη το ανεφικτο του πραγματος! Ολο θα μεγαλωνουν και καποια στιγμη θα "ζητανε" πιο πολλα λιτρα! Με 2.000 λιτρα και 8.000 λιτρα μπορεις να κανεις θαυματα! (οτι πρεπει για δισκακια)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-08-09, 11:48
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Στον προγραματισμο δεν μαθαινεις παπαγαλια μια γλωσσα,μαθαινεις να προγραματιζεις και να σκεφτεσαι προγραματιστικα.
Εχω δουλεψει ολες σχεδον τις γλωσσες,ακομα και νεες να βγουνε στο μελλον το μονο που θες ειναι να μαθεις τις εντολες,ο τροπος σκεψης ειναι ο ιδιος.
Παμε στα ενυδρεια τωρα:
Αν ο μεσος ορος των λιτρων για τα περισοτερα ενυδρεια ηταν το 1 λιτρο τοτε τα gapi θα ηταν ακαταλληλα για ενυδρεια,αν ο μεσος ορος λιτρων για τα ενυδρεια ηταν τα 40-50 λιτρα τοτε το οscar ηταν ακαταλληλο για ενυδρεια.
Αν ο μεσος ορος των λιτρων ηταν αυτα μιας ολυμπιακης πισινας τοτε θα μπορουσαμε με τη καταλληλη ερευνα και αδεια να βαλουμε ενα λευκο καρχαρια.
Ετσι λοιπον και τωρα επειδη ο μεσος ορος λιτρων δεν ξεπερνα πιστευω τα 500 λιτρα,ειναι πολυ λογικο το pangasius να κρινετε ακαταλληλο.
Οσο μεγαλωνουν οι κλιμακες τοσο τα μεγαλυτερα ψαρια γινοντε ικανα για ενυδρειο.
Δεν παβουν παντος ολα να ζουνε μακρια απο τη φυση και τη πραγματικη τους κατοικια.
Ολα ειναι μεσα σε ενα γυαλινο κλουβι που οσο πιο ευρυχωρο ειναι τοσο λιγοτερη ταλεπορια θα υποστουν.
Ισως η ιδανικοτερη κατοικια να ηταν ενα πιστο αντιγραφο της φυσης,μια τεχνιτη λιμνη σε πολυ μεγαλο μεγεθος με πετρες ξυλα φυτα,αναλογος το ειδος,οπου θα μπορουσαν να ζουνε και να τρωνε φυλα εντομα και ψαρια αναλογος παλι το ειδος,και οχι ξηρα τροφη επεξεργασμενη σε ενα εργοστασιο αγνωστης προελευσης και συστατικων.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-08-09, 12:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποτιθεται οτι καποιος που ασχολειται με προγραμματισμο ΗΥ, εχει δυνατοτητες σε τετραγωγη σκεψη, λογικη και μαθηματικα.
Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που τον τυφλωνει και δεν βλεπει οτι ενα ψαρι (ή μηπως δυο?) που φυσιολογικα πρεπει να φτασει σε μηκος 2,5 μετρα http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=268 (εστω με νανισμο το 1 μετρο) θα μπορεσει να ζησει αξιοπρεπως και να προσφερει και ομορφο θεαμα με την "κινηση" του και την "υγειη" συμπεριφορα του, σε ενα ενυδρειο που (ας παρουμε το μεγαλο των 8000 λιτρων) δεν θα χωραει να στριψει σε εναμιση μετρο πλατος.
Για των 20000 λιτρων, δεν το συζηταμε, θα μπορει να κολυμπαει μπρος πισω για μερικα εκατοστα, με πρωτη και οπισθεν.
Ειναι τρελοι ολοι (και οχι μονο εμεις εδω στο φορουμ, αλλα σε ολο τον κοσμο) οσοι λενε οτι δεν κανει για οικιακα ενυδρεια και ισως μονο ΚΑΠΟΙΑ δημοσια θα μπορουσαν.

ΥΓ Οφειλω να προσθεσω οτι ο dragonld εχει δικιο για τα ενυδρεια 40-50 λιτρων με τα γκαπακια και τα τετρας, οπου υπαρχει το ιδιο προβλημα, αλλα δεν γνωριζει μαλλον οτι οι ιδιες "μαχες" γινονται για να αποφευγονται και αυτες οι ακροτητες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-08-09, 12:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποτιθεται οτι καποιος που ασχολειται με προγραμματισμο ΗΥ, εχει δυνατοτητες σε τετραγωγη σκεψη, λογικη και μαθηματικα. Επισης προσπαθει να προβλεψει ολα τα μελοντικα προβληματα που θα προκυψουν. Σε προγραμματα δε βαζουμε κατι κατω απο το χαλακι και μετα .... οταν παρουσιαστει προβλημα το αντιμετοπιζουμε. Με αυτη τη λογικη καλο ειναι να βλεπουμε και το μελλον κατι που ο φιλος μας το αποφευγει ....
Το θεμα για μενα ειναι το μελλον ... Λες οτι θα τα δωσεις μετα ... αλλα ξερεις ποσο δυσκολο ειναι αυτο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-08-09, 12:47
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Mετα απο 20 χρονια και ζωντας σε μια λιμνη οπως των ιωαννινων σε ογκο και τρωγοντας ψαρια και οχι τροφες απο petshop, ισως να καταφερνε να φτασει τα 2,5μετρα που εχει καταγραφει ως μεγιστο μηκος.
Οπως εχουν βρεθει και καλαμαρια σε μεγε8ος πολυκατοικιας αλλα δεν νομιζω να εχεις δει εστω 1 σε τετοιο μεγεθος στις θαλασσες και στα βαθη που κολυμπαμε,παμε για ψαρεμα,κανουμε καταδυσεις.
Σε μερικα pond οπου μεγαλωσαν απο μικρα εκει,καταφεραν να φτασουν μετα δυσκολιας το 1,20-1,50 οποτε μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα.
Σε μεγαλα ενυδρεια φτανουν τα 60-80cm οποτε το 1,50 ειναι το διπλασιο οπως και τωρα ειναι 25cm και κολυμπανε πολυ ανετα στα 50cm βαθος.
Τωρα αν πραγματι ξεπερασουν τα 80cm θα φτοιαξω ενα pond σε δωματιο με θερμανση και κλιματισμο.
Υ.Γ.
Αγαπητε delta66 αυτο που εχεις στην υπογραφη σου πολυ πιθανον να μην ειναι pangasius sanitwongsei.
Ναι μεν μοιαζει αλλα το βασικοτερο χαρακτηριστικο στα
sanitwongsei η' αλλιως gallaher οπως τα λενε μονο εδω στην Ελλαδα,ειναι οτι το πανω πτερυγιο δεν ειναι οπως στα υπολοιπα pangasius αλλα ειναι μακρυτερο , το 1/4 περιπου της κορυφης ειναι σαν "δαχτυλο" οπως ακριβως και με τα 4 πλαινα.
Εκτος αν υπεστει καποιο ακροτιριασμο.
Επισης ειναι πολυ ποιο σκουρα προς το μαυρο με ελαχιστες εξαιρεσεις.
Επειδη στη περιγραφη μου μπορει να μην εγινα απολυτα κατανοητος να μερικα links:
http://www.bloggang.com/data/bestsal...1144410197.jpg
http://www.kjps.net/user/ohayonoyo/o...4-8395-300.jpg
http://www.ekzotfish.com/Pangasius%20Sanitwongsei.jpg
http://i18.servimg.com/u/f18/11/30/83/59/dsc00710.jpg




Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-08-09, 21:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οσο η συζητηση μενει σε αυτο το επιπεδο δεν παραμβαινω.

Απλά για τον φιλο Πουριτανο, πρωτον, τα περισσοτερα ψαρια που διατηρουνται στις σωστες συνθηκες (θερμοκρασια, σκληροτητες, pH, καθαρο νερο απο θρεπτικα, καταλληλο περιβαλλον και καταλληλο ογκο νερου συμφωνα με το μεγεθος και τις αναγκες τους, και ταιζονται σωστα) δεν παθαινουν κανενα νανισμο η αλλη δυσμορφια.
Δευτερον, εκτος απο τις παραπανω σωστες συνθηκες που προβαλλει, το συγκεκριμενο φορουμ σαφεστατα δεν ειναι μονο για ερωταπαντησεις, και και εγω, και οι περισσοτεροι μοντς εχουν σαφεστατη "πολιτικη" εναντια σε καθε τι που δεν κανει την ζωη των ψαριων πιο ευκολη στην αιχμαλωσια.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-08-09, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Mετα απο 20 χρονια και ζωντας σε μια λιμνη οπως των ιωαννινων σε ογκο και τρωγοντας .....
Υ.Γ.
Αγαπητε delta66 αυτο που εχεις στην υπογραφη σου πολυ πιθανον να μην ειναι pangasius sanitwongsei......

- Οχι δεν ειναι sanitwongsei, ειναι Pangasius gigas,και αν ειχες κοιταξει εστω και επιφανειακα τις πληροφοριες που ειχα παραθεσει στο ποστ 25 θα ειχες δει και αυτο το ψαρι.
- Απαγορευμενα ζωα για πωληση απο το CONVENTION ON INTERNATIONAL TRADE IN ENDANGERED SPECIES : http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml
- Υπενθυμιση : Ξεχασες να αναφερεις στον τιτλο το sump, και εγραψες μονο : "Eνυδρειο για pangasius sanitwongsei"
- Για να μη ξεχνιωμαστε :http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=10746
Οτι ειχα να πω πλεον το ειπα.
Οποιος διαβασε το θεμα μπορει μονος του να βγαλει το συμπερασμα του.
Τσαο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-08-09, 01:54
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Υπενθυμιση : Ξεχασες να αναφερεις στον τιτλο το sump, και εγραψες μονο :
Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο,ηταν λαθος μου,οσο και αν επεμενα να ρωταω για τα sump,μονο για τα sump δεν μιλησαμε.
Απο την αλλη ομως ηθελα να ειμαι ειλικρινης μαζι σας και δεν προσπαθησα σε καμια περιπτωση να σας κοροιδεψω λεγοντας "οκ δεν θα το κανω" για να πετυχω το σκοπο μου.
Πραγματικα δεν περιμενα τοσες πολλες αντιδρασεις,αλλα αν το δεις και απο την αλλη πλευρα με το να μην μου λυσεις την απορια για τα sump,δεν με πιθεις και δεν με αποτρεπεις απο κατι,ισα ισα με προκαλεις να επιμενω.
Τα ψαρια ηδη υπηρχαν εδω και 5 μηνες οπως ανεφερα,να τα δωσω δεν θα τα εδινα γιατι ηδη ειχα δεθει μαζι τους, και που να τα δωσω στο petshop που θα τα δωσει στον πρωτο τυχαιο;ειμαι αποφασισμενος να φτασω μεχρι εκει που δεν παει για να το υλοποιησω,χωρις να σκεφτω το κοστος το χρονο και το κοπο.
Μακαρι ολοι αυτοι που αγορασαν pangasius να τα ειχαν στα καταλληλα λιτρα και διαστασεις οπως θα προσπαθισω να κανω εγω,αντι να τα εχουν καταδικασμενα στα 100-150 λιτρα μεχρι να ψωφισουν.
Τωρα αν υπηρχε ενας τροπος που να μας εδειχνε με επιτυχια 100% το ποσοι απο τα μελη του forum ειχαν εχουν και θα εχουν στη κατοχη τους pangasius πιστεψτε με θα εβγαζε πανω απο το 50%.
Και βαζω στοιχημα οτι θα ειναι και πολλοι απο αυτους που εφεραν αντιδρασεις.
Ειτε γιατι ηταν ενα ανεκπληρωτο ονειρο λογο χωρου-διαστασεως και κοστους ειτε γιατι ηταν μια αποτυχημενη προσπαθεια του παρελθοντος σε 100-200 λιτρα.

Απο τη θεωρια μεχρι τη πραξη υπαρχει ενα τεραστιο κενο,και εχω μαθει να πιστευω τις περισοτερες φορες αυτα που βλεπω και οχι αυτα που ακουω.
Δεν εχω δει πουθενα sanitwongsei 2,5μετρα οπως και δεν θα δω καλαμαρια 18 μετρα,τον αν βρεθηκαν 1-2 σε ολα τα χρονικα δεν συμαινει οτι ολα φτανουν σε τετοιο μεγεθος,που πολυ πιθανον να ηταν και gigas kai oxi sanitwongsei.
Οταν σε pond χιλιαδων λιτρων,σε διαστασεις πισινας φτανουν μετα απο 10-15 χρονια το 1,20-1,50 οσο και σχεδον ολα τα ειδη pangasius τοτε θα κανω και εγω ενα pond.
Αν και ο μεσος ορος ζωης των ψαριων που ζουν σε ενυδρεια και pond ακομα και σε εναν εμπειρο χομπιστα δεν ξεπερνα ευκολα τα 8 χρονια.
Η συζητηση νομιζω δεν προκετε να βγαλει πουθενα οποτε δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεσεις.
Αν με αυτη τη κινηση μου σας δισαρεστησα τοσο πολυ που δεν προκετε να με βοηθισετε και σε οποιαδηποτε αλλη απορια προκιψει στο μελλον σχετικα με τα ενυδρεια,τοτε να μου το πειτε να μην μπω καν στη διαδικασια να σας ρωτησω.
Να κανω εναν αλλο λογαριασμο να μπω σε αυτο το topic και να αρχισω να "κραζω" και εγω για να γινουμε φιλαρακια και να με βοηθισετε στο μελλον, για τα υπολοιπα ενυδρεια που σκοπευω να κανω με κιχλιδες, και με ζωοτοκα φυτεμενο που εχω αρκετες αποριες.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-08-09, 12:32
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Γιατι οποιος δεν ασχολειται με guppy και γαριδες θεωρειτε φανατισμενος?
οποιος θα εφτανε στα ακρα (βλεπε χιλιαδες λιτρα) ειναι ασυνηδιτος χομπιστας?
υπαρχουν και τα ''μαυρα προβατα'' στο χομπυ?
η αν δεν φτιαξει σωστο σαμπ ο φιλος dragonld θα σταματησουν να πωλουνται αυτα τα ψαρια........?

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-08-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οποιος δεν ασχολειται με guppy και γαριδες θεωρειτε φανατισμενος?
οποιος θα εφτανε στα ακρα (βλεπε χιλιαδες λιτρα) ειναι ασυνηδιτος χομπιστας?
υπαρχουν και τα ''μαυρα προβατα'' στο χομπυ?
η αν δεν φτιαξει σωστο σαμπ ο φιλος dragonld θα σταματησουν να πωλουνται αυτα τα ψαρια........?


Re Kωστα αλλο λεμε ...σε εχω πισει οτι δεν ''χονευω'' τα καρχαριακια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-08-09, 13:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ρε συ Κρισο πιστευω ειναι σωστη η σταση του φορουμ απεναντι σε τετοια θεματα ετσι πρεπει να τα αντιμετωπιζει...αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο...
ο ανθρωπος καλως η κακος ζηταει πληροφοριες για τα σαμπ και αναφερει τον ''τυπο'' του ενυρειου που ενδιαφερεται να κανει.αν δεν ελεγε τι και πως θα τον ρωταγαν ολοι τι ενυδρειο θες να κανεις,δωσε πληροφοριες,τι ειδη θες να φιλοξανησεις κτλπ...


ειμαστε monsterfishkeepers τι να κανουμε θα μας φατε?


εγω προσωπικα τον χειροκροτω για την διαδικασια που υποβαλει τον εαυτο του και που ειναι διατεθημενος να κανει τοσα πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-08-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε συ Κρισο πιστευω ειναι σωστη η σταση του φορουμ απεναντι σε τετοια θεματα ετσι πρεπει να τα αντιμετωπιζει...αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο...
ο ανθρωπος καλως η κακος ζηταει πληροφοριες για τα σαμπ και αναφερει τον ''τυπο'' του ενυρειου που ενδιαφερεται να κανει.αν δεν ελεγε τι και πως θα τον ρωταγαν ολοι τι ενυδρειο θες να κανεις,δωσε πληροφοριες,τι ειδη θες να φιλοξανησεις κτλπ...



ειμαστε monsterfishkeepers τι να κανουμε θα μας φατε?


εγω προσωπικα τον χειροκροτω για την διαδικασια που υποβαλει τον εαυτο του και που ειναι διατεθημενος να κανει τοσα πολλα.
ε ας παρει και ενα σωστο ενυδρειο ..τι το θελει το σαμπ? αν εχει ''μουφα'' ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-08-09, 13:57
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Kαι ποιος σου ειπε οτι θα κανω μουφα ενυδρειο :P
Aπο τη στιγμη που σε custom διαστασεις δεν υπαρχουν ετοιμα και επονυμα τοτε αναγκαστικα θα παω σε καποιον κατασκευαστη.
Μην αποκλιεις το ενδεχομενο αυτο του κατασκευαστη να ειναι πιο ενισχημενο σε τζαμια και σιλικονες αλλα και πιο λειτουργικο,γιατι θα ειναι πανω απο ολα φτοιαγμενο ακριβος για τις αναγκες και το χωρο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-08-09, 13:58
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ποιος σου ειπε οτι θα κανω μουφα ενυδρειο :P
Aπο τη στιγμη που σε custom διαστασεις δεν υπαρχουν ετοιμα και επονυμα τοτε αναγκαστικα θα παω σε καποιον κατασκευαστη.
Μην αποκλιεις το ενδεχομενο αυτο του κατασκευαστη να ειναι πιο ενισχημενο σε τζαμια και σιλικονες αλλα και πιο λειτουργικο,γιατι θα ειναι πανω απο ολα φτοιαγμενο ακριβος για τις αναγκες και το χωρο μου.
ποσους τονους θα ειναι 20-30? (για 2 πανγκασιους)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-08-09, 13:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ποιος σου ειπε οτι θα κανω μουφα ενυδρειο :P
Aπο τη στιγμη που σε custom διαστασεις δεν υπαρχουν ετοιμα και επονυμα τοτε αναγκαστικα θα παω σε καποιον κατασκευαστη.
Μην αποκλιεις το ενδεχομενο αυτο του κατασκευαστη να ειναι πιο ενισχημενο σε τζαμια και σιλικονες αλλα και πιο λειτουργικο,γιατι θα ειναι πανω απο ολα φτοιαγμενο ακριβος για τις αναγκες και το χωρο μου.


μαλλον εννοει ''μουφα'' λογο κατοικων...
εγω θεωρω ''μουφα'' τους μονομαχους.ποιος θα με κραξει?
ας σοβαρευτουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-08-09, 14:03
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον εννοει ''μουφα'' λογο κατοικων...
εγω θεωρω ''μουφα'' τους μονομαχους.ποιος θα με κραξει?
ας σοβαρευτουμε!
οταν λεω ''μουφα'' ενοω ''κονσερβα'' δηλαδη λιγα λιτρα για αντιστοιχα ψαρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-08-09, 14:06
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λεω ''μουφα'' ενοω ''κονσερβα'' δηλαδη λιγα λιτρα για αντιστοιχα ψαρια

αυτο που δεν καταλαβαινετε ολοι σας ρεαλιστικα ειναι οτι τετου ειδους χομπιστες,παρατεινου κατα πολυ την ζωη ενος ψαριου που δεν θα σταματησει ποτε να πουλιτε...
δεν νομιζω να μφιβαλεις οτι καλητερα θα περασει απο οτι στο καρφουρισιο ενος αρχαριου???


(μπες μσν)
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-08-09, 14:06
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Μoλις τελιωσουν οι εργατες με την ανακενηση και ανακατασκευη-διαρυθμηση ολης της πολυκατοικιας τοτε θα μπορω να σου πω ακριβος.
Εχω παντος πολλα περιθορια και επιλογες για τον ογκο και τα λιτρα.
Μην κοιτας μονο τα λιτρα,αυτο που θα παιξει συμαντικο ρολο ειναι οι διαστασεις και οχι τα λιτρα ωστε να ειναι ευριχωρο.
Το να κανω ενα ενυδρειο 1000χ100χ100(10 τονους περιπου) ναι μεν θα εχει πολλα λιτρα αλλα δεν θα ειναι καταλληλο.
Σε αντιθεση πχ ενα ενυδρειο 400χ150χ150(9 τονους περιπου) που φενετε μικροτερο σε λιτρα αλλα ειναι πιο ιδανικο σαν ογκος.
Συμαντικος παραγοντας επισης ειναι οτι δεν θα εχει απολυτος τιποτα απο διακοσμηση,γιατι αλλο να εχεις πχ ενα ενυδρειο 9000 λιτρα οπου το 90% του χωρου ειναι ξυλα και πετρες και αλλο να ειναι 100% αδειο.
Οποτε μην σε ξεγελανε τα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-08-09, 15:41
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο η συζητηση μενει σε αυτο το επιπεδο δεν παραμβαινω.

Απλά για τον φιλο Πουριτανο, πρωτον, τα περισσοτερα ψαρια που διατηρουνται στις σωστες συνθηκες (θερμοκρασια, σκληροτητες, pH, καθαρο νερο απο θρεπτικα, καταλληλο περιβαλλον και καταλληλο ογκο νερου συμφωνα με το μεγεθος και τις αναγκες τους, και ταιζονται σωστα) δεν παθαινουν κανενα νανισμο η αλλη δυσμορφια.
Δευτερον, εκτος απο τις παραπανω σωστες συνθηκες που προβαλλει, το συγκεκριμενο φορουμ σαφεστατα δεν ειναι μονο για ερωταπαντησεις, και και εγω, και οι περισσοτεροι μοντς εχουν σαφεστατη "πολιτικη" εναντια σε καθε τι που δεν κανει την ζωη των ψαριων πιο ευκολη στην αιχμαλωσια.
Έχεις δίκιο κύριε Τολη.
(εσύ και μερικοί ακόμα όπως ο net και raven και αρκετοί ακόμα έχετε βάλει άλλο πήχη και κάνετε σοβαρή δουλειά).

Απλά θεωρώ ότι όλοι μας πάνω κάτι στο ίδιο καζάνι βράζουμε (μιλάω για τους ερασιτέχνες χομπιστες αυτούς που έχουμε μερικά χρονιά 1 -2 ενυδρεία και ξαφνικά τα μάθαμε όλα). Λες και εμείς στα ξεκινήματα δεν κάναμε λάθη και δεν ταλαιπωρήσαμε ψαριά.

Τουλάχιστον σε ένα νέο μέλος η επιείκεια πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με έναν παλιότερο στο φόρουμ.

Το να κανείς παρατήρηση διακριτικά και να τονίσεις κάποιους λογούς για το γιατί δεν πρέπει να βάλεις ένα ψαρί σε αυτό το χώρο πχ είναι ανεκτικό και σωστό.

Από την στιγμή που βλέπεις ότι ο άλλος για τους χ.ψ λογούς θέλει να τα βάλει πρέπει να κανείς πασο. Αστών να κάνει λάθος αν εσύ θεωρείς ότι είσαι σωστός. (είσαι????)

Δύστυχος γίνετε πόλεμος άδικος .

Αν κάποιος θέλει να κράξει κάποιους είναι τους φίλους με θαλασσιά ενυδρεία μια και η πιθανότητα για γόνους είναι σταγόνα σε κουβά.

Το πρόβλημα είναι δηλαδή οι λίγο λάθος συνθήκες? Η τα ενυδρεία που προκαλούν άνευ λογού γενοκτονίες.(εδώ δε τίθεται θέμα ευαισθησίας ???)
Σίγουρα δεν είναι λογική και το λίγο λάθος να μην προσπαθούμε να το διορθώσουμε.
Αλλά το κάνουμε τα στραβά ματιά σε σπουδαιότερα πράματα είναι κάπως.

Ρίξτε όλοι μια ματιά στα ενυδρεία που παρουσιάζονται κάθε τόσο .
Η συντριπτική πλειοψηφία είναι ότι νάνε.
Και όταν γίνονται ποιο έμπειροι απλά περνούν και αλλά ενυδρεία.

Ο άλλος παραπάνω μιλάει για ψαριά που γνωρίζει ότι είναι ευτυχισμένα και όταν ανοίγει το φως κουτουλάνε στα τζαμιά. (εκτός αν έχουν μάθει να παίζουν τα συγκρουόμενα από μικρά και το γουστάρουν) λες και δεν ξέρει για το σταδιακό φωτισμό.

Ο άλλος θα σου πει 100 πράματα σε θεωρητικο επίπεδο. Όταν oμως κάποιος δει τα μεγέθη των ενυδρείων του καταλάβει ποσό έχει καταλάβει για τα λίτρα και της συνθήκες των ενυδρείων.

Πιστεύω ότι καταλάβουμε ότι όλοι μας πάνω κάτω κυμαινόμαστε στο επίπεδο του μετρίου. Οπότε ας είμαστε λίγο ποιο συγκροτημένοι, και ποιο ελαστικοί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-08-09, 15:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Πουριτανε μαλλον -οπως παντα- εχεις μπερδευτει (ξαναδιαβασε τα παλι) ... Αν δεν τα καταλαβαινεις παρε προταση - προταση και κανε διαλειματα ... Μονο ετσι αλλιως δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε!
Οπως παντα απαντας ενα απο οοολα τα ερωτηματα και παντα ειρωνικα ... οχι πως απαντας κιολας αλλα τελοσπαντων ... Χαιρομαι που συμφωνεις με τα υπολοιπα λοιπον που σου εχω γραψει (με το να μην απαντας αυτο δειχνει ... οτι δεν εχεις επιχειρηματα)!
Αυτα δημοσια γιατι εχω βαρεθει να στα γραφω σαν απαντηση στα π.μ. που μου εστειλες!!

Υ.Σ. Ο άλλος παραπάνω μιλάει για ψαριά που γνωρίζει ότι είναι ευτυχισμένα και όταν ανοίγει το φως κουτουλάνε στα τζαμιά. (εκτός αν έχουν μάθει να παίζουν τα συγκρουόμενα από μικρά και το γουστάρουν) λες και δεν ξέρει για το σταδιακό φωτισμό.
Πριν 9 χρονια που ειχα παγκασιους ... οταν ανοιγα τα φωτα τρελενοντουσαν ... δεν ηξερα οταν .... εμαθα .... τα εδωσα!! Ειναι μια εμπειρια που ειχα .... και τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ ουτε καποιου ειδους πληροφορησης!! Μονο απο κατι εγκυκλοπεδιες οτι διαβαζα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 13-08-09, 20:11
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Αγαπητέ dragonld,

Θεωρώ ότι αρχικά θα πρέπει να αποφασίσεις που θα τοποθετήσεις το ενυδρείο και ανάλογα με αυτό να κατασταλάξεις στις διαστάσεις. Στο παράδειγμά που αναφέρεις παραπάνω, θα συμφωνήσω ότι βασικό ρόλο παίζουν πρώτα απ'όλα οι αναλογίες του ενυδρείου και μετά ο όγκος. Ένας βασικός παράγοντας επίσης είναι και η εργονομία όσον αφορά την συντήρηση. Πρέπει να μπορείς να κάνεις του απαραίτητους καθαρισμούς που χρειάζονται οπότε σκέφτεσαι καί πως θα το επιτύχεις αυτό (π.χ. μάσκα, βατραχοπέδιλα κλπ )

Αφού αποφασίσεις τις διαστάσεις και τον όγκο, τότε ξεκινάς και σχεδιάζεις το sump (που για πολλούς λόγους είναι μονόδρομος για τόσα λίτρα). Προτιμότερος είναι ο σχεδιασμός του sump απο εσένα (βάση των αναγκών σου) και κατόπιν πας το σχέδιο και σου το φτιάχνουν (αν δεν το φτιάξεις μόνος σου).

Οπότε θεωρώ ότι καλύτερα να περιμένεις το τελείωμα της πολυκατοικίας και κατόπιν μιλάς με τον μηχανικό (βασικά για τις αντοχές), ξεκινάς σχεδιασμό, μας λες τις σκέψεις σου και το συζητάμε.

Όσον αφορά την επιλογή των ψαριών, η γνώμη μου είναι απολύτα σύμφωνη με αυτή των περισσοτέρων αλλά δεν νομίζω να ωφέλει να ακούσεις τα ίδια άλλη μια φορά. Ούτως ή άλλως τα παιδιά σε ενημερώσαν για κάποια πράγματα (αυτός είναι και ο ρόλος ενός forum άλλωστε). Απο κει και πέρα είναι καθαρά επιλογή σου.Αυτό πουπροσωπικά πιστεύω είναι ότι με τον καιρό θα διαπιστώσεις ότι το εν λόγω είδος (τα pangasius γενικότερα) δεν είναι ότι καλύτερο για ενυδρεία σπιτιού.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 13-08-09, 21:32
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

2 καλα φιλτρα για λιμνη δεν θα μπορουσανε να κανουν δουλεια;
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 13-08-09, 22:28
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
2 καλα φιλτρα για λιμνη δεν θα μπορουσανε να κανουν δουλεια;
Όταν λες φίλτρα διευκρίνισε το λίγο παραπάνω.

Εννοείς ολοκληρωμένο σύστημα αντλίας μαζί με χώρο για βιολογικό υλικό?
Ή
2 αντλίες μέσα στο sump?
Αν η δύναμη της αντλίας είναι μεγάλη να ξέρεις ότι ίσως η αντλία να πρέπει να βγει εκτός sump, για να μην δίνει δονήσεις στα τζαμιά (αν γίνει γυάλινο το sump).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 13-08-09, 22:47
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Eνοω μεγαλους καδους μεγαλυτερους απο τα κοινα εξωτερικα φιλτρα, που χωρανε πολυ περισοτερο βιολογικο υλικο και μια αντλια για να κανει τη κυκλοφορια.
ΚΑτι τετοιο πχ με μια δυνατη αντλια.

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...d%20Filter%20/
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 13-08-09, 23:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή


Κάτι τέτοιο λες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33511

δε ξερώ αν σε καλύψει κάτι τέτοιο μια και ο andros αναφέρει ότι ο χώρος είναι για 200λιτρα αν κρίνεις ότι είναι μικρό τότε ίσως πρέπει να ψάξεις για μεγαλύτερα.

Πάντως από ότι μπορώ να συμπεράνω εσύ θα χρειαστείς πολύ χώρο για βιολογικό υλικό.

Δες και εδώ ένα φίλτρο πιέσεως
πόστ 132 έχει φωτογραφία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31063&page=5

από ότι νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να βρεις σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Απλά να προσέξεις να μπορείς εύκολα να το συντηρείς και να καθαρίζεις το φίλτρο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-08-09, 00:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
2 καλα φιλτρα για λιμνη δεν θα μπορουσανε να κανουν δουλεια;
Γιατι να μην κανουν????
Απλα σκεψου μετα απο ολα οσα σου εχουν πει τα παιδια αν αξιζει τον κοπο......φυσικα....εσυ αποφασιζεις, θεμα δικο σου.


Ξανασκεψου το ομως............
-------------------------
Και για να μην παρεξηγηθω δεν ξερω ποσο πορωμενος εισαι για τα συγκεκριμενα ψαρια αυτα τα ψαρια οπως σου εχουν πει και τα παιδια χρειαζονται τεραστιων διαστασεων ενυδρεια και για τα εν λογω ενυδρεια θελεις και δυνατα συστηματα φιλτρανσης που για να το πετυχεις αυτο πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.
Εισαι διαθετημενος να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη?? Γιατι αφου θελεις οπως λες το καλο των ψαριων οφειλεις να το βαλεις.
Και εγω αγαπητε μου φιλε ειμαι πορωμενος με τις λιμνες θα μπορουσα με το συγκεκριμενο φιλτρο πιεσεως που εχω αυτη τη στιγμη να αφησω την λιμνη να δουλευει μονο με αυτο αφου μεχρι στιγμης καλα τα παει. Ομως για το καλο των ψαριων, αφου στο τελος της ημερας αυτος ειναι ο σκοπος βαζω το χερι βαθια στην τσεπη και βαζω και δευτερο φιλτρο. Τι θελω να πω?? Αν και ειμαι εναντιον σε αυτο που πας να κανεις τουλαχιστον οφειλεις να βαλεις το χερι........βαθια στην τσεπη.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 14-08-09 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PANGASIUS 'H GALLAHER.????? apolonistis Άλλα ψάρια Ασίας 22 21-07-09 20:45
EΝΥΔΡΕΙΟ ELITE EF-1200 m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-03-09 13:16
Eνυδρειο διαστασεων 1,5Χ0,45Χ0,60 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 01-07-08 14:56
Pangasius fontas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 31-05-08 10:07
Pangasius epistimon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 30-06-06 10:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11491 seconds with 14 queries