Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-07, 19:26
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή TANGANYIKA

Πληροφορίες

Διαστάσεις:56χ29χ40
Όγκος:περιπου 48λιτρα καθαρα
Κατηγορία:Μινι-tanganyika
Φυτά:valisneria
Ψάρια / ¶λλα είδη:neolamprologus multifasciatus(2+4μωρα)
Διακοσμητικά υλικά:αμμος-πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:τοιχος(αγνωστου εταιριας)
Φωτισμός:15w
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:shark adv 800
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:ακομα δεν εχουν γινει.το ενυδρειο μπηκε σε λειτουργια χθες(με στρωμενο φιλτρο)
Θερμοκρασία:25
¶λλες πληροφορίες:Ευχαριστω θερμα τον Χρηστο (Ζ_Χ) για τις πολυτιμες συμβουλες του και φυσικα για την παραχωρηση των ψαριων και των κοχυλιων.Εχω καποιους ενδιασμους για το χρωμα των πετρων αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.Επισης ελπιζω η valisneria να μεγαλωση γρηγορα για να κρυψει και το φιλτρο.Η φωτογραφικες μου δυνατοτητες δεν ειναι οι καλυτερες αλλα εκανα οτι μπορουσα για να φαινονται καθαρες
Ολα τα σχολια ειναι δεκτα
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020752.jpg
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  92,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020772_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  518
Μέγεθος:  57,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020778_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  64,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020779_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  84,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020796_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020803_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  901
Μέγεθος:  71,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-07, 21:12
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Ωραίο το φόντο, και οι πέτρες θα πιάσουν άλγη και δε θα φαίνονται τόσο λευκές.
Πιστεύω θέλει το διπλάσιο, αλλά και παραπάνω πάχος άμμου μιας και σκάβουν.
Επίσης ίσως να χώριζες σε 2-3 κομμάτια το ενυδρείο με 1-2 πλατιές πέτρες.
__________________
TO AΛΛO MOY XOMΠI: H ΦΩTOΓPAΦIA

www.trekearth.com/members/stat/photos/

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-07, 21:15
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Μου άρεσε πάρα πολύ (ιδιαίτερα η πλάτη) ,αλλά δεν ξερω απο αυτά τα είδη των ψαριών οπότε η αποψη μου είναι καθαρά προσωπικη.Πάντως μπράβο δείχνει άνθρωπο με μεράκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-07, 21:36
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

και εμένα μου άρεσε η πλάτη πολύ.
όμορφη για μένα προσωπικά η προσπάθεια σου.άντε υπομονή τώρα να βγάλεις ζευγάρι και να γεμίσεις δικά σου μωρά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-07, 21:44
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο ενυδρειο. Μπραβο. Το background δε τελειο. Στο στυλ που θελω να διαμορφώσω ολο το ενυδρειο που δυστηχως δεν εχω το χρονο να συνεχισω μεχρι τωρα.
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-07, 22:07
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Φοβερο το πισω μερος με τις πετρες.Τελεια κρυψωνα για τα ψαρακια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-07, 00:10
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια.η αληθεια ειναι οτι χωρις την βοηθεια του φορουμ δεν θα τα καταφερνα.
το αρχικο μου πλανo ηταν με αλλο background αυτο τις juwel το οποιο ειχα ειδη παρει παροτι οι περισσοτεροι με ειχαν αποτρεψει να μην το βαλω λογο του περιορισμενου βαθους.ξαφνικα ομως και τυχαια ειδα σε μια βιτρινα το συγκεκριμενο και χωρις σκεψη το πηρα μιας και με ενθουσιασε.αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν ειναι απο μαλακο υλικο οπως τις juwel αλλα σαν ξυλο η πολυεστερικο.μηπως γνωριζει καποιος ποιας εταιριας ειναι?

οπως και να εχει το ενυδρειο μου πιστευω οτι δεν ειναι το απολυτο βιοτοπικο τις λιμνης.απλα προσπαθησα να κανω κατι που να πλησιαζει και να ειναι οσο το δυνατον ξεχωριστο.απλα η αποφαση που πηρα ειναι οτι πλεον το background θα μπει σε ολα μου τα ενυδρεια.καλο χρυσο το χαρτονι αλλα και καμια σχεση.

Παράθεση:
Πιστεύω θέλει το διπλάσιο, αλλά και παραπάνω πάχος άμμου μιας και σκάβουν.
Επίσης ίσως να χώριζες σε 2-3 κομμάτια το ενυδρείο με 1-2 πλατιές πέτρες.
αυτη την στιγμη το παχος τις αμμου ειναι γυρω στους 6,7ποντους.πιστευετε οτι δεν ειναι αρκετο?
ο λογος που δεν το χωρισα ειναι οτι δεν ηθελα να περιορισω και αλλο την περιοχη των κελυφων μιας και ο χορος ειναι ειδη αρκετα περιορισμενος.
βεβαια αν πιστευετε οτι ειναι καλο να γινει γιατι οχι να το δοκιμασω

και παλι ενα ευχαριστω σε οσους με βοηθησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-07, 00:18
Το avatar του χρήστη stat
stat Ο χρήστης stat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2005
Περιοχή: Μήλος
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

To ιδανικείανιγύρω στους 10 πόντους αλλά και 6-7 είναι καλό. Δε φαίνεται από τις φωτος ότι είναι τόσο!

Όσο για τις πέτρες μπορείς να το δείς, για να μην είναι τόσο μονότονο το τοπίο με τα σαλιγκάρια.
Δοκίμασε και πράξε ανάλογα!

Πόσο το αγόρασες το background;
__________________
TO AΛΛO MOY XOMΠI: H ΦΩTOΓPAΦIA

www.trekearth.com/members/stat/photos/

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-07, 21:46
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

το background βγηκε στα 30Ε.απλα προσπαθω να ανακαληψω ποιας εταιριας ειναι.αν γνωριζεις καποιος..............

θα δοκιμασω να βαλω και καποιες πετρες λιγο στην μεση και ποιο πισω να δουμε τι γινετε
-------------------------
η θυληκια ειναι μονιμως πανω απο ενα κοχυλι.ουτε κουνιεται........ο αρσενικος ειναι ολο βολτουλες και ο ενας πιτσιρικας εχει αρχησει το σκαψιμο
και ειναι δεν ειναι με το ζορι 1, με 1,5εκατοστο.

ψαχνω να δω και τα αλλα 3 μικροτερα αλλα απο την ημερα που τα εβαλα δεν εχω καταφερει να τα δω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη octania246 : 22-11-07 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-07, 11:30
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

και αφου ολα για την ωρα πηγαινουν καλος ξεκιναω με τις ερωτησεις
το σκαψιμο ξεκινησε κυριως ομως απο τον ενα πιτσιρικα.το ζευγαρι για την ωρα δεν πολυασχολητε.το θεμα ειναι οτι λογο του σκαψιματος ανεβαινουν στην επιφανεια λιγη λιγη αμμο η οποια ομως αρχιζει και σχηματιζει στην επιφανεια μια μικρη κρουστα.αν και εχω το φιλτρο στην επιφανεια για αναταραξη δεν ειναι ικανο να την διαλυση ολη.
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-07, 20:30
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

μετα απο σχεδον 20μερες στησιματος το ζευγαρι εχει αρχησει τα κολπα
να και οι καινουργιες φωτο το πως εχει γινει.......
η κοιλια τις θηλυκιας εχει γινει καπως λευκη.........σημαινει κατι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC080225_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC090457_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  73,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC090455.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  79,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC090384_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  32,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-07, 19:12
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Δεν πολλη καταλαβαίνεις τι γίνεται,συνήθως βλέπεις το συνεφάκι κάποια μέρα και λες 'εγινα παπους'.
Πάντως ενα σημαδι ειναι οταν η θυλ αρχισει και φτιάχνει μία τρυπα οπου θα μαζεύονται κάποια κοχυλια το ενα πάνω στο άλλο.
Το ζευγαρι που εχεις ειναι εμπειρο,νομιζω ειναι θεμα χρόνου να εχεις της πρωτες γέννες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-07, 19:46
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

ΜΠΡΑΒΟ πολυ καλο το ενυδρειο σου, και το backround τελειο.πιστευω πως τα ψαρακια σου θα ευχαριστηθουν το καινουριο τους περιβαλον.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-07, 19:47
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

αυτη την τρυπα που λες χρηστο την εχουν κανει εδω και μια βδομαδα σχεδον.αυτο βεβαια που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι την εκανε μαζι με τον πιτσιρικα.
ο αρσενικος ασχολειται μονο με την σκοπια.
επισης που και που βλεπω και το τεταρτο πιτσιρικι το οποιο ομως αρνειται να βγει εξω απο τις πετρες κυριως μολις βλεπει τον αρσενικο μιας και ειναι σχεδον συνεχια εκει.(σκοπια).
υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αλλους γονεις και να φοβαται τοσο πολυ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-12-07, 19:55
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Οχι μία ειναι η μανα,αυτή που έχεις.
Υπάρχει περίπτωση όμως μετα την μεταφορά να μην το αναγνωρίζει και άν ειναι αρσενικακι να το θεωρεί ανταγωνιστή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-07, 19:58
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

αυτο παντως ειναι απο τα πολυ μικρα πρεπει να ειναι καμια 35-40ημερων.
και ετσι απο περιεργια τι γινετε?θελω να πω οτι ενταξει οσο ειναι μικρο χωραει αναμεσα στις πετρες(που δεν χωραν τα αλλα)και κρυβετε.σε λιγο καιρο που θα μεγαλωσει και δεν θα χωραει???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-07, 20:05
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

πολυ καλοφτιαγμενο ενυδρειακι!!συγχαρητηρια και καλες γεννες...

βεβαια με τον Χρηστο για δασκαλο τι θα γινοταν..

σε ολα τα υπολοιπα με καλυψαν οι προηγουμενοι..πραγματικα υπεροχη πλατη..

ΜΟΝΟ μια παρατηρηση..στις πρωτες φωτο,φαινεται απο το τζαμι στο πλαι,σαν να υπαρχουν φυσαλιδες παγιδευμενες στην αμμο..αν κανω λαθος συγχωρεσε με..αν υπαρχουν οντως ομως,θα πρεπει να ανακατατεψεις ελαφρα με κατι την αμμο ετσι ωστε να φυγει ο αερας..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-07, 20:12
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
βεβαια με τον Χρηστο για δασκαλο τι θα γινοταν..
καλα γιαυτο δεν μπορω να σχολιασω κατι.πραγματικα με εχει βοηθησει πολυ και τον ευχαριστω για αλλη μια φορα δημοσιως

η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να κανω οτι καλυτερο μπορουσα σε αυτο το ενυδρειο(το τριτο)και μπορω να πω οτι μεχρι τωρα ειναι τουλαχιστον το αγαπημενο μου.το πιο απλο και το πιο καλο.φυσικα δεν θα γινοταν χωρις την βοηθεια του φορουμ και σας ευχαριστω ξανα ολους σας.

Παράθεση:
ΜΟΝΟ μια παρατηρηση..στις πρωτες φωτο,φαινεται απο το τζαμι στο πλαι,σαν να υπαρχουν φυσαλιδες παγιδευμενες στην αμμο..αν κανω λαθος συγχωρεσε με..αν υπαρχουν οντως ομως,θα πρεπει να ανακατατεψεις ελαφρα με κατι την αμμο ετσι ωστε να φυγει ο αερας..
οντως υπαρχουν κατι τρυπουλες λιγες μεν οι οποιες και εμενα βεβαια μου εκαναν εντυπωση αλλα επειδη δεν ηξερα απο τι ηταν δεν εδωσα για να ειμαι ειλικρινης και πολυ σημασια.σε ευχαριστω πολυ για την παρατηρηση.θα το κανω αμεσως
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-12-07, 21:22
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Η ενσταση μου αφορα στις πετρες iris,δειχνουν καπως ψευτικες και ξενες με το υπολοιπο σκηνικο.Το φιλτρο ισως μποροεις να το κρυψεις με καποια επιπεδη πετρα.''Πλατες'' υπαρχουν αλλες στο καταστημα αυτο;ΑΞΙΟΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-07, 21:33
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η ενσταση μου αφορα στις πετρες iris,δειχνουν καπως ψευτικες και ξενες με το υπολοιπο σκηνικο.Το φιλτρο ισως μποροεις να το κρυψεις με καποια επιπεδη πετρα.''Πλατες'' υπαρχουν αλλες στο καταστημα αυτο;ΑΞΙΟΣ!!!
Για τις πετρες ειχα και εχω και εγω ενδοιασμους.απλα τις αφησα μεσα μηπως και κανει η θεα αλγη το θαυμα.
αλλιως θα κανω μια δοκιμη με ποιο φυσικες σκουροχρωμες αν και πιστευω οτι κατευθειαν θα δειξουν καλυτερες.ιδωμεν.απλα δεν εχω χρονο τωρα(λογο δουλειας) και γιατι ετοιμαζω και το καινουργιο μου evasion.

οσο για το φιλτρο ειπα να μην βαλω και αλλες πετρες μιας και ο χωρος ειναι αρκετα περιορισμενος οποτε προσπαθησα να αφησω οσο το δυνατον περισσοτερο χωρο για τα ψαρια.ας ελπισουμε να μεγαλωσει αρκετα η vals
και να το κρυψει καπως.αλλιως μαλλον θα παω σε αυτο που προτινεις μαζι με την αλλαγη των αλλων πετρων.

αλλες πλατες οχι δεν εχει.τον ρωτησα και εγω.περα απο τις κλασικες τις juwel δηλαδη.φανταζομαι παντως οτι θα μπορει να ξαναφερει την ιδια.
ειναι απο τα μαγαζια που ασχολουνται κυριως με πουλια και λιγοτερο με ψαρια.απλα ημουνα τυχερος.ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου παντως.τις εχω και εγω στο μυαλο μου
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-12-07, 21:43
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Μπορεις να βρεις ποια εταιρεια φτιαχνει την πλατη? Πολύ καλή!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-12-07, 07:10
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

εκανα μια προσπαθεια να βρω ποιας εταιριας ειναι αλλα ματαιο.στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω κατι οσο και αν εψαξα και ο μαστορας στο μαγαζι καλα καλα δεν ηξερε ποσο εβγαινε.τι μαρκα να ειναι αποκλειεται να γνωριζει.θα τον ξαναρωτησω βεβαια μπας και.........
χωρις να ξερω απο πλατες μου εκανε εντυπωση το οτι ειναι σαν ξυλο και οχι σαν τις juwel πχ. που εχω δει και ειναι σαν σκληρο αφρολεξ......
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-12-07, 13:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παραθετω μηνυμα σου απο αλλο θεμα:
Παράθεση:
και εγω πειραματικα τις εχω βαλει αλλα μαλλον μετα τις γιορτες θα τις αλλαξω.μιας και δεν βλεπω η αλγη να κανει το θαυμα τις
Βαλτες σε μια λεκανη με νερο στο μπαλκονι η στην ταρατσα για κανα δυο βδομαδες και η αλγη θα κανει το θαυμα της.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-07, 20:42
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από εδώ φίλε Octania246

Αν και σε εικαστικά θέματα ..... περί ορέξεως ουρείς λόγος το οποίο εκ του χαρακτήρα μου προσπαθώ να τηρώ σεβόμενος τις καλές προσπάθειες των φίλων ακουαριστών θα σου πω ότι .........

Εμένα πραγματικά μου αρέσει το όλο design και μάλιστα παραδέχτηκα ότι την ιδέα για τα βότσαλα την πήρα από σένα. Και η άμμος σου μου αρέσει γιατι είναι λευκή και «μεγαλώνει» το ενυδρείο. Και ο συνολικός συνδυασμός βότσαλα - άμμος - κελύφη μου αρέσει πολύ. Μια και μιλάμε όμως για εικαστικό θέμα αν επρόκειτο να βρω κάποιο σημείο προς βελτίωση (θα πρότεινα χωρίς όμως να επιμένω διότι μου αρέσει - και δεν είναι στο χαρακτήρα μου να λιθοβολώ) θα εστίαζα στο backgroundδιότι παρόλο που είναι πολύ όμορφο είναι αρκετά σκούρο με αποτέλεσμα να «μικραίνει» το ενυδρείο και το βάθος του. Παράλληλα θα σου πω ότι γενικότερα είμαι κατά των εσωτερικών backgroundsδιότι, όντας μέσα στο νερό, με τον καιρό χαλάνε και δείχνουν άσχημα και μετά πρέπει να ξεστήσουμε το ενυδρείο για να τα αντικαταστήσουμε. Θα προτιμούσα λοιπόν ένα καλό εξωτερικό background σε όποιο σχέδιο κρίνεις εσύ ότι σου αρέσει καλύτερα ή ότι ταιριάζει με αυτό που θέλεις να αποδώσεις. Αν όμως δεν σε ενοχλεί να το ξεστήσεις κάποτε για να το αλλάξεις τότε θα σου πω κάπου (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή στο Aquazone) είχα δει ότι ένας φίλος που έβαλε βότσαλα σαν τα δικά μας και άμμο στο χρώμα της δικής σου αλλά, επειδή είχε ένα τοίχο από πίσω με τεχνητή πέτρα χρώματος κρεμ-καφέ με λευκούς αρμούς, δεν έβαλε καθόλου backgroundκαι το αποτέλεσμα εκτός από πάρα πολύ όμορφο προσέδιδε και βάθος στο ενυδρείο. Μάλιστα είχε βάλει και ρίζες Μοπάνι και μερικά εύκολα φυτάκια και το όλο σύνολο ήταν ΑΨΟΓΟ.

Και πάλι θα σου τονίσω όμως ότι το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ και θα σε συγχαρώ για την προσπάθεια σου ………
-------------------------
περί ορέξεως ουδείς λόγος ηθελα να πω συγνώμη παιδια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 17-12-07 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-12-07, 20:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αντιθετα με το τι θα νομιζε κανεις, η πειρα (μας, και εκατονταδων χομπιστων μεσα κι εξω) λεει οτι ενα σκουρο background δεν μικραινει, αλλά μεγαλωνει το ενυδρειο και το βαθος του.

Οσο για τα εξωτερικα κι εσωτερικα backgrounds, τα εξωτερικα εχουν παντα το αρνητικο (εκτος του μονοχρωμου) οτι λιγο η πολυ φαινεται οτι ειναι αφισσα η κατασκευη εκτος νερου.
Εαν εννοεις για ενα εσωτερικο οτι "χαλαει", γεμιζοντας αλγη με τον καιρο, ισα ισα που το κανει πιο φυσικο απο οτι ενα καθαρο γυαλισμενο απαστραπτον και.. αφυσικο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-07, 21:05
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

για το background βασικα ηταν η πρωτη μου προσπαθεια.και μπορω να πω οτι δεν το μετανιωνω.η αληθεια ειναι οτι δεν σκεφτηκα για το πως η τι θα γινει μετα απο καιρο(αν χαλασει δηλαδη).παντως δεν εχω σκοπο να το βγαλω η να το αλλαξω ουτε να βαλω αλλα ψαρια στο συγκεκριμενο ενυδρειο περα απο τις κιχλιδες.ο χρονος θα δειξει αν αντεξει η οχι.ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτον τον λογο αποφασησα να μην βαλει στο καινουργιο aquatlantis που εστεισα(παρουσιαση μολις βρω χρονο) γιατι περα του οτι το χρυσοπληρωσα αργοτερα μπορει να το αλλαξω και δεν εχω καμια διαθεση να βγαζω σιλικονες 1 μετρου
το βαθος του ενυδρειου ειναι ουτως η αλλος μικρο.ουτε καν 29ποντους.οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι δυσκολο να δειξει.μην ξεχνας βεβαια οτι ειναι αναλογως και απο ποια πλευρα περνεις την φωτογραφια κτλ.τεχνασματα του Z_X.

το οτι πηρες την ιδεα απο μενα πραγματικα με τιμα και αν με ρωτουσατε πριν μερικους μηνες ουτε καν θα το φανταζομουνα οτι εγω θα εδινα ιδεα σε καποιον/καποιους αλλους.και αυτο το οφειλο στο φορουμ.αλλωστε ολοι περνουμε καποιες ιδεες απο καποιους αλλους και φυσικα δεν ειναι κακο.

απλα αυτο που ηθελα να κανω με το συγκεκριμενο ενυδρειο ηταν να ξεπερασω τον εαυτο μου.να κανω δηλαδη κατι καλυτερο για μενα.να βελτιωθω εγω.και πιστευω οτι το καταφερα.αλλωστε το παρελθον μου πιστευω αυτο δειχνει...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18042

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18327

οσο για τις πετρες εγω προσωπικα τουλαχιστον ηθελα πιο σκουρες.απλα βρεθηκαν στον δρομο μου τυχαια και απλα ειπα ας τις δοκιμασω.θα πηγαινουν και με την αμμο ΑΛΛΑ οχι και τοσο με το background.οχι οτι δεν μαρεσουν αλλα πιστευω μια δοκιμη και με σκουρες θα μας πεισει για το τι πηγαινει περισσοτερο.
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και φυσικα δεν παρεξηγω καμια κριτικη.ισα ισα που ειναι καλο να υπαρχει για να βελτιωνομαστε οπως εγινε και με μενα πιστευω
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-12-07, 21:22
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

octania246
Νασαι καλα φιλε με υγεια και να το χαιρεσαι.

Tolis
Επειδή ερευνω κι εγω το θεμα background για το δικο μου εχω ρωτησει δυο απο τα "μεγαλα" καταστηματα και με συμβουλευσαν να μην βαλω εσωτερικο γιατι ψθείρεται με το νερο και τα διαφορα υγρα (και δεν εννοουσαν αλγη) και σε καποια φαση (χρονικη διαρκεια δεν γνωριζω) θα χρειαστει αλλαγη λογω φθορας. Εχω δει μαλιστα ενα που εχει ενα απο αυτα στο υπογειο (με πηγε και μου το εδειξε) και το θεαμα δεν μου αρεσε και τοσο. Τωρα το ποσο καιρο να το ειχε ετσι .... δεν γνωριζω. Προσωπικα όμως προτιμώ το εξωτερικο διότι ....... αλλάζεται ευκολα. Μαλιστα στο απο δεκαετιας 200λιτρο το παλιο εξωτερικο background που ειχα το εβαλα σε ενα τραπεζακι που εχω μπροστα απο το ενυδρειο δικην ..... τραπεζομαντηλου και το όλο συνολο (ενυδρειο και τραπεζακι) το εχω στο γραφειο μου και δειχνει πολυ όμορφο. Αλλα και παλι περι ορεξεως ....... ουδεις λογος.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-08, 17:42
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

ενα μικρο update.μπηκαν αλλα σχεδον 40κοχυλια μεσα και πιστευω τωρα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.επισης φαινονται πως εχουν γινει και οι πετρες iris που ειχε γινει ενας μικρος ντορος last year .
και φυσικα ο ταλαιπωρημενος μου γερακος με το προβλημα που ειχε και αναφερε σε αλλο ποστ ο οποιος φαινεται να την εχει βγαλει καθαρη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4131509_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  26,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4131515_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4131503_filtered.jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  83,7 KB  
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17
tanganyika vs mallawi i think both newfish Malawi 0 23-12-02 19:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09826 seconds with 14 queries