Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-07-08, 08:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εκτός των παραπάνω, δεν ξέρεις και τις διατροφικές συνθήκες των διαφόρων Μεσογειακών οργανισμών.
Για το σαλιγκάρι αυτό που είναι στην δεύτερη φωτογραφία, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά επικίνδυνο. Στο Μεσογειακό που είχα κάποτε, είχα βάλει ένα παρόμοιο και κάθε μέρα πήγαινε και σκότωνε και από ένα κανονικό σαλιγκάρι. Τα έπιανε, τα βεντουζάριζε και τα έβγαζε από το κέλυφός τους. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια αν είναι το ίδιο.

Και για να μην το παίζω έξυπνος, να σου πω ότι στις αρχές στο μικρό 90άρι reefπου διατηρούσα, είχα βάλει και εγώ αρκετά ζωντανά από Μεσόγειο. Πεταλίδες, καβουράκια, σαλιγκάρια, γαρίδες, ανεμώνη και μια φορά και ένα χταπόδι 5 πόντους.
Όταν όμως διάβασα κάποια πράγματα, αποφάσισα να μην παίζω με αυτές τις καταστάσεις. Δεν μου φταίγανε ούτε τα μεν ούτε τα δε ζωντανά….

Δεν λέω ότι θα έχεις στα σίγουρα απώλειες. Μπορεί και όχι. Αλλά κακά τα ψέματα, το σωστό είναι να μην μπλέκουμε οργανισμούς διαφορετικών θαλασσών.
Εδώ πολλοί δεν το κάνουν στα ενυδρεία γλυκού νερού, θα το κάνουμε εμείς, που τα πράγματα είναι σαφώς πιο επικίνδυνα?

Πάντα φιλικά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-07-08, 09:41
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

μονο κρυολογηματα? η ανεμοβλογια αποτελιοσε τις περισοτερες φυλες του αμαζονιου, κραταει περισοτερες μερες και εισαι κολητικος φορεας ακομα και οταν δεν διχνεις αρωστος

στο φυτικο βασιλιο, λουλουδια που φεραν στην βορ.Αμερικη ξεκληρισαν μεσω βακτηρίων και μανιταριών τα δαση στην ανατολικη ακτη mapple - trees κυριως.

Το σημαντικο ειναι πως λογω κλιματικων συνθικων οι μεσογιακοι πληθισμου ειναι πιο ανθεκτικοι (ευθης παραλληλησμος με τους ευρωπαιους και τα ευρωπαικά φυτα) ενω οι τροπικοι πιο ευαισθητοι

(οι τροπικοι οργανισμοι ζουν κοντα σε ρευματα που ακομα και να ερθει τουμπα ενα περιβαλον πχ.απο ηφαιστιακη εκρ. καθαριζοντε απο τα ρευματα μεσα σε μέρες - στη Μεσογειο δεν εχουμε τετια πραματα.... στη μεσογειο οποιος δεν αντεχει πεθαινει... )
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-07-08, 12:49
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός των παραπάνω, δεν ξέρεις και τις διατροφικές συνθήκες των διαφόρων Μεσογειακών οργανισμών.
Για το σαλιγκάρι αυτό που είναι στην δεύτερη φωτογραφία, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά επικίνδυνο. Στο Μεσογειακό που είχα κάποτε, είχα βάλει ένα παρόμοιο και κάθε μέρα πήγαινε και σκότωνε και από ένα κανονικό σαλιγκάρι. Τα έπιανε, τα βεντουζάριζε και τα έβγαζε από το κέλυφός τους. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια αν είναι το ίδιο.

Και για να μην το παίζω έξυπνος, να σου πω ότι στις αρχές στο μικρό 90άρι reefπου διατηρούσα, είχα βάλει και εγώ αρκετά ζωντανά από Μεσόγειο. Πεταλίδες, καβουράκια, σαλιγκάρια, γαρίδες, ανεμώνη και μια φορά και ένα χταπόδι 5 πόντους.
Όταν όμως διάβασα κάποια πράγματα, αποφάσισα να μην παίζω με αυτές τις καταστάσεις. Δεν μου φταίγανε ούτε τα μεν ούτε τα δε ζωντανά….

Δεν λέω ότι θα έχεις στα σίγουρα απώλειες. Μπορεί και όχι. Αλλά κακά τα ψέματα, το σωστό είναι να μην μπλέκουμε οργανισμούς διαφορετικών θαλασσών.
Εδώ πολλοί δεν το κάνουν στα ενυδρεία γλυκού νερού, θα το κάνουμε εμείς, που τα πράγματα είναι σαφώς πιο επικίνδυνα?

Πάντα φιλικά!
ο φιλος μου δεν εχει σαλιγκαρια τροπικα εχει μονο μεσογειακα και δεν νομιζω να πειραξουνε ψαρια αυτα.Οσο για εμενα εχω βαλει στο ρεεφ μονο καβουρακια ξενιστες μεσα να με κα8αριζουνε τον βραχο μου και απο οτι εχω ακουσει πολυ απο εδω μεσα εχουνε βαλει χωρις κανενα προβλημα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά ...
εκτός από βράχο και μικροοργανισμούς δηλαδή ... σκοπεύεις να μπερδέψεις και κανονικούς οργανισμούς μεταξύ τους ...

έχεις σκεφτεί ότι οι απαιτήσεις ενός οργανισμού από την μεσόγειο μπορεί να είναι διαφορετικές από αυτές ενός οργανισμού από τους υφάλους του ειρηνικού ας πούμε ?
ή επειδή τα μεν είναι τσάμπα και τα κλοουνάκια έχουν μόνο 9 ευρώ δεν μας πολυνοιάζει κιόλας ?
νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει ... για ξανά σκέψου λίγο τι είναι αυτό που θες να φτιάξεις τελικά ?
μία γούρνα με θαλασσινό νερό που θα πετάς μέσα ότι βρίσκεις ?
ή μία μικρογραφία ενός οικοσυστήματος που θα το βλέπεις και θα το χέρεσε ?
Ε οχι και γουρνα να το κανω.Γνωριζω οτι τα μεσογειακα δεν μπορουνε να ζυσουνε στις τροπικες θερμοκρασιες γι αυτο δεν βαζω μεσα πραγματα τα οποια βρισκω οταν βουταω.Τωρα σχετικα με το βραχο θα δουμε ολοι μας την πορια που θα εχει το ενυδρειο του φιλου μου και ο καθενας θα βγαλει τα συμπερασματα του.Αλλα πιστευω οτι,οτι και αν γινει θα βγαλουμε ενα καλο συμπερασμα.Πιστευω οτι θα ειναι ενα καλο πειραμα να δουμε αν οντως μπορουμε,αν παρεις ενα τοσο καλο πορωδες με τοσο πολυ κοραλινη βραχο και τον δουλεψης σε τροπικες θερμοκρασιες μπορη να αντικαταστισει τον τροπικο βραχο ισαξια.(Παντα μιλαω να βγαλεις απο καθαρα νερα βραχο οπως βγηκε αυτος,ο οποιος εχει βγει απο την καθαροτερη θαλασσια περιοχη εξω απο την πολη μου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexx : 14-07-08 στις 12:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-07-08, 12:59
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φιλος μου δεν εχει σαλιγκαρια τροπικα εχει μονο μεσογειακα και δεν νομιζω να πειραξουνε ψαρια αυτα.Οσο για εμενα εχω βαλει στο ρεεφ μονο καβουρακια ξενιστες μεσα να με κα8αριζουνε τον βραχο μου και απο οτι εχω ακουσει πολυ απο εδω μεσα εχουνε βαλει χωρις κανενα προβλημα
όχι μόνο δεν βάζουμε μεσογειακά καβούρια .. αλλά αφαιρούμε και τα τροπικά που έρτχονται μαζί με τον βράχο ... μιλάμε για έναν από τους βασικούς κυνδήνους για τα ψαράκια μας. για να μην πούμε για τα κοράλλια ...
πού το διάβασες αυτό που λες????

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωριζω οτι τα μεσογειακα δεν μπορουνε να ζυσουνε στις τροπικες θερμοκρασιες γι αυτο δεν βαζω μεσα πραγματα τα οποια βρισκω οταν βουταω.
τα σαλιγκάρια και τα καβούρια δεν είναι πράγματα που τα βρίσκεις όταν βουτάς ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-07-08, 13:06
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι μόνο δεν βάζουμε μεσογειακά καβούρια .. αλλά αφαιρούμε και τα τροπικά που έρτχονται μαζί με τον βράχο ... μιλάμε για έναν από τους βασικούς κυνδήνους για τα ψαράκια μας. για να μην πούμε για τα κοράλλια ...
πού το διάβασες αυτό που λες????
Δεν ενοω τα καβουρακια ενοω τους ξενιστες τα καβουρακια με το κελυφος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-07-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

ξενιστής σαν όρος σημαίνει ότι εισάγεις κάτι ξένο προς το σύστημα σου ...
αυτό μπορεί να είναι από καβουράκια μέχρι μικροοργανισμοί στον βράχο ... κτλ κτλ.
αλλά η ουσία δεν αλλάζει ...
καλό είναι να μην τα βάζει σε τροπικό ενυδρείο ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-07-08, 13:33
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ξενιστής σαν όρος σημαίνει ότι εισάγεις κάτι ξένο προς το σύστημα σου ...
αυτό μπορεί να είναι από καβουράκια μέχρι μικροοργανισμοί στον βράχο ... κτλ κτλ.
αλλά η ουσία δεν αλλάζει ...
καλό είναι να μην τα βάζει σε τροπικό ενυδρείο ...
Δεν καταλαβες ποια λεω μαλλον.Και ξενιστες δεν λεγονται γι αυτον τον λογο.Η αποψη σου σεβαστη.Εγω τα εχω μεσα 3 μηνες και μου κανουνε την δουλεια μου και ξερω ατομα που τα εχουνε 1 χρονο μπορη και παραπανω και ειναι μια χαρα και δεν πειραζουνε τιποτα μεσα στο ενυδρειο και κρατανε τον βραχο και τον αραγωνιτη κα8αρο.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexx : 14-07-08 στις 13:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-07-08, 10:07
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παντα μιλαω να βγαλεις απο καθαρα νερα βραχο οπως βγηκε αυτος,ο οποιος εχει βγει απο την καθαροτερη θαλασσια περιοχη εξω απο την πολη μου)
ε ι "ψιτ" έξω από το χωριο μου βγήκε
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 21-07-08 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-04-09, 12:28
sv3ckz
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ετσι για ενα ακομη διαβασμα οσον αφορα τον βραχο.
Ριξτε μια ματια σε αυτο το link, εχει αρκετο ενδιαφερον.
http://www.aquazone.gr/forums/lofive...hp/t15559.html
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-04-09, 14:35
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Ωραιος!!!!!!!!!Εγω αυτο εκανα
Εχω βαλη απο κατω μερικα κομματια μεσογειακο βραχο και απο πανω τον τροπικο.
Τωρα δεν φαινεται η διαφωρα γιατι εχει γεμιση μανιταρια και πολιποδες και αυτος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-04-09, 15:18
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3ckz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι για ενα ακομη διαβασμα οσον αφορα τον βραχο.
Ριξτε μια ματια σε αυτο το link, εχει αρκετο ενδιαφερον.
http://www.aquazone.gr/forums/lofive...hp/t15559.html
αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο!γινετε συχνα στο εξωτερικο και αρκετοι χομπιστες το εφαρμοζουν και στην ελλαδα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-04-09, 19:30
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Eγω σκεφτομαι να κανω ενα μικρο ενυδρειο για αναπαραγωγη.
Σκεφτομαι να βαλω μονο δικο μας βραχο μια και ερχεται το καλοκαιρι και μπορω να βουτιξω να βγαλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-04-09, 19:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

στην αναπαραγωγη δε χρειαζεσαι ουτε βραχο ουτε αραγωνιτη
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-04-09, 19:50
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

και την βιολογια που θα την στιριξω?
Σε εξωτερικο φιλτρο δεν θελω προτιμω σε βραχο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-04-09, 12:48
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Για να παρεις αναπαραγωγη απο ψαρια (θαλασσινου ή γλυκου) πρεπει εκτος απο τις σωστες παραμετρους νερου , να τους δωσεις και το αισθημα της ασφαλειας , δηλαδη να τα κανεις να νιωσουν ασφαλη στο ενυδρειο που ειναι.
Αυτο μπορει να γινει παρεχοντας τους κρυψωνες απο τη μια και παρατηρωντας τα διακριτικα απο την αλλη (αν γινεται να τα παρατησεις εντελως χωρις να τα βλεπεις ειναι το καλυτερο).
Θελω να καταληξω οτι για ενυδρειο αναπαραγωγης ο ζωντανος βραχος ειναι αν οχι must , κλειδι για την επιτυχια γιατι εκτος του οτι προσφερει ασφαλεια στα ψαρια , παρεχει και τροφη αλλα και κρατα τη βιολογια του ενυδρειου.
Αραγωνιτης δε χρειαζεται εκτος και αν σκοπευεις να ασχοληθεις με ψαρια που δημουργουν φωλιες ή βρισκουν τροφη σε αυτον.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-04-09, 17:41
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να παρεις αναπαραγωγη απο ψαρια (θαλασσινου ή γλυκου) πρεπει εκτος απο τις σωστες παραμετρους νερου , να τους δωσεις και το αισθημα της ασφαλειας , δηλαδη να τα κανεις να νιωσουν ασφαλη στο ενυδρειο που ειναι.
Αυτο μπορει να γινει παρεχοντας τους κρυψωνες απο τη μια και παρατηρωντας τα διακριτικα απο την αλλη (αν γινεται να τα παρατησεις εντελως χωρις να τα βλεπεις ειναι το καλυτερο).
Θελω να καταληξω οτι για ενυδρειο αναπαραγωγης ο ζωντανος βραχος ειναι αν οχι must , κλειδι για την επιτυχια γιατι εκτος του οτι προσφερει ασφαλεια στα ψαρια , παρεχει και τροφη αλλα και κρατα τη βιολογια του ενυδρειου.
Αραγωνιτης δε χρειαζεται εκτος και αν σκοπευεις να ασχοληθεις με ψαρια που δημουργουν φωλιες ή βρισκουν τροφη σε αυτον.
φιλαρακι μου διαφωνω καθετατο εχουμε ξανα συζητησει.θα μιλησω με πραξεις σε λιγο καιρο
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-04-09, 21:37
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εγω τεκμηριωσα την αποψη μου και εχω και προσωπικα εχω αρκετες εμπειριες επι του θεματος .
Εσυ αλητη κοιτα να γεμισεις λιγο αλατονερο το ενυδρειο και μη βιαζεσαι για αναπαραγωγες.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-04-09, 07:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τεκμηριωσα την αποψη μου και εχω και προσωπικα εχω αρκετες εμπειριες επι του θεματος .
Εσυ αλητη κοιτα να γεμισεις λιγο αλατονερο το ενυδρειο και μη βιαζεσαι για αναπαραγωγες.
.....συντομα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΟΡΑΛΛΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ zagorakis Κοράλλια 6 06-07-08 12:08
ΒΡΑΧΟΣ jimmy19111977 Θαλάσσια Βιολογία 1 04-07-08 16:05
τρελο παιδι χαρα γεματο kosa11 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-06 23:18
ΞΣΚΙΣΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ!(ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ..) GIWRGOS Bettas 9 13-01-05 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06687 seconds with 16 queries