Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-14, 15:48
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή παρασιτο?

καλησπερα εχω ενα προβλημε με ενα απο τους δισκους μου εδω και μια εβδομαδα δεν τρωει και μενει μονο του σε μια γωνια, σημερα αυξησα την θερμοκρασια στους 34 και το ειδα λιγο πιο ζωηρο πηγαινει να φαει τροφη απο την αμμο αλλα δεν την ακουμπαει, επισης παρατηρησα κατι κολλημενο στην ουρα του ασπρο σαν ψειρα εδω εχω φωτο μηπως ειναι καποιο παρασιτο το συγκεκριμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-14, 21:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ένας ακόμα με το κλασικό λάθος... πρώτα κάνεις και μετά ρωτάς... ΑΝ στείλεις τα ψάρια "αδιάβαστα" ποίος θα φταίει;
Ανέβασες την θερμοκρασία στους 34 (και θα ήθελα να γράψεις τον τρόπο που το έκανες)... για να γίνει τι ακριβώς;
ΔΕΝ είναι κάποιο παράσιτο... αλλά θα μπορούσε να είναι ιός (που ΔΕΝ είναι)... το πρόβλημα είναι το ενυδρείο σου... και νομίζω το έχουμε ήδη πει (στο Greek Discus).
Να γράψω για μια ακόμα φορά ότι... τα περισσότερα ψάρια "ταξιδεύουν" από λάθη των κατόχων και όχι από κάποια ασθένεια.
¶λλωστε σε σωστό ενυδρείο... πολύ δύσκολα αρρωσταίνουν τα ψάρια.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-14, 21:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Απο οτι εχω διαβάσει προληπτικούς λόγους το πρωτο που κάνουμε ειναι ανέβασμα θερμοκρασίας πριν χορηγήσουμε κάποιο φάρμακο ... Ίσως και να ειναι λάθος ο τρόπος μου , αλλα το ψαράκι συνήλθε και έγινα πιο κινητικο, δευτερο σε ευχαριστω πολυ που μου επισημάνσεις τα λάθη μου , αρχάριους ειμαι , το δις εξ μαρτειν , δεν με τιμά, τρίτον επειδη εχω μικρό ενυδρειο τα ψαρια μου ειναι καταδικασμένα;;;;; Δεν θελω να μπω σε αυτή την λογική , ούτε με αυτή ξεκίνησα, το κάθε πράγμα στον καιρό του, και θα μπει και καινούργιο μεγάλο ενυδρειο , μα και αυριο να το έπαιρνα τα ψαρια εφόσον τα αγόρασα επρεπε κάπου να τα εχω, οποτε καταβαλω κάθε δυνατή προσπάθεια να τα εχω ευτυχηςμενα και σε αυτό το ενυδρειο .... Έφτιαξα και λιγο το τοπίο θα ανεβάσω φωτο ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-14, 22:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Τα ψάρια σου ΔΕΝ είπα ότι είναι καταδικασμένα... εσύ πρέπει να "τρέχεις σαν σκύλος" όμως... για να είναι εντάξει και το νερό τους και οι διατροφικές τους ανάγκες/απαιτήσεις σε αυτήν την ηλικία. Διαφορετικά θα σου γίνουν "κουασιμόδοι".
2. Αυτό που έχεις διαβάσει.. είναι καλό να το αποφεύγεις όταν ΔΕΝ γνωρίζεις γιατί το κάνεις και τι περιμένεις.
Αυτός που πρωτόγραψε για την αύξηση ΙΣΩΣ και να είμαι εγώ (σε Ελληνικό forum)... αλλά γνώριζα τι πρότεινα και γιατί.
ΑΝ τα ψάρια σου τύχει να αρπάξουν κάποιο βακτήριο και ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 34... σε μια μέρα θα έχουν "φύγει" όλα... και τότε σε θέλω.
Όταν πάρεις το άλλο ενυδρείο... τα ψάρια ΔΕΝ θα χρειαστεί να περιμένουν σε αυτό... σε 1 ώρα (το πολύ) θα είναι στο καινούργιο τους σπίτι (που θα έχεις πρώτα καθαρίσει και δοκιμάσει ως προς την στεγανότητα).
ΔΕΝ μου έγραψες το τρόπο που ακολούθησες... για την αύξηση της θερμοκρασίας (κάτι πολύ σημαντικό αφού... εμπεριέχει κίνδυνο).-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-14, 22:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Την αύξησα απότομα .... Μέσα σε μια μερα, λάθος δεν ήξερα το σταδιακά σε πόσο καιρό χρονικά γίνετε , λέω να την κρατήσω καμια εβδομάδα εκεί... Και μετα μα την πάω 31 σταθερά , φτιάχνω και το controller θερμοκρασία για ψύξη θέρμανση αυτήν την εποχή ωστε να πηγαίνω πιο ομαλά σε τέτοιες περίπτωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-14, 22:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ξεκίνα να κατεβαίνεις 1 βαθμό ανά 1-2 μέρες και μείνε στους 30.
Μετά... τα ξαναλέμε.-

ΥΓ. Οι δίσκοι μου ΔΕΝ είχαν ποτέ controller και ανεμισστηράκια... και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά. ΈΛΕΟΣ με τις αντιγραφές (copy-paste που λέω εγώ).-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-14, 22:22
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ενταξει, αλλα τον controller εχει και θέρμανση , τελος πάντων , σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-14, 22:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παρακαλώ.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκουληκι παρασιτο στο φιλτρο! alchemist Αναγνωρίσεις ειδών 15 25-08-13 11:10
Παρασιτο? Geovai Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 06-10-11 12:36
Σκαλάρι -- Παρασιτο? greemlin Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 18-09-09 13:33
Ζωυφιο?Παρασιτο? jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-11-07 17:42
εσωτερικο παρασιτο? panos84 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 24-07-05 21:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04201 seconds with 13 queries