Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-04, 04:19
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Μεσογειακό??

Εχώ ενα άδειο ενυδριάκι ( 92 χ 60 χ 62 με sump). Λόγω ότι έχω ήδη ένα reef 800 λ ενα φυτεμένο ενα με κιχλίδες σκεφτόμουν να κάνω ένα μεσογειακό και επιτέλους να απολαύσω ένα οικοσύστημα. Απο τα reef δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς οι ζωντανές πέτρες που αγοράζω .... μόνο ζωντανές δεν είναι..... Εκτός απο κανα καβουράκι που και που ( ποθ δεν τα θέλω βασικα) σπάνια να βρείς κάτι αλλο πάνω τους. Εχω εκνευριστεί καθώς δεν έχω κοπίποδα... και έτσι δεν μπορώ να πάρω εναν μανδαρίνο. Σκέφτομαι να δοκιμάσω μεσογειακό καθώς θα τα πιάνω όλα μόνος μου. Τι προβλήματα παρουσιάζονται στο μεσογειακό, αν έχει καποιος κάποιες εμπειρίες θα ήθελα να τις μοιραστεί με εμάς. Επίσης τι θερμοκρασία χρειάζεται και αν θα αντέχει τη ζέστη του καλοκαιριού.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-04, 11:53
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εαν φτιαξεις μεσογειακο τοτε το βασικο σου προβλημα θα είναι η θερμοκρασία...
μιλαμε για ένα έυρος 19-26 βαθμους .
Εκτος και αν βάλεις απο περιοχες παραλίων (βραχολιμνες ) όποτε αντεχουν και σε λίγο παραπανω (εως και 30 βαθμους)

Θα χρειασθείς όπωσδηποτε ένα τσιλλερακι.
Επισης οι παραμετροι του νερου είναι λιγο διαφορετικές . Μιλάμε για 1026-30 ειδική βαρύτητα .

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς εδω

όπώς και εδώ





Αλέξαδνρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-04, 03:04
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Thx
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-04, 06:24
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Απο chilleraki τι προτείνεις? Δεν έχω γνώση πανω σε αυτά και δεν ξέρω ούτε μοντέλα ούτε δυνατότητες και .... ούτε τις τιμές....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-04, 20:24
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

καλησπέρα!!! υπάρχει μια πολύ καλή κ φθηνη λυση αντί του τσίλερ. το νερο το κρατάω στους 18 με 20 βαθμους στανταρ. μπορείς να αγοράσεις ενα μεταχειρησμένο μηχάνημα επαγγελματικου ψυγείου κ να κάνεις ένα σπιραλ απο σωλήνα μέσα απο το ενυδρείο ώστε αυτό να σου παγώνει το νερό. αν ακόμα ενδιαφερεσε για μεσογειακο πές μου να συνεχεισω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-04, 00:14
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

δεν έχω πια ελεύθερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-04, 14:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ναι , αλλα το spiral θα πρεπει να ειναι απο ανοξειδωτο (ή τιτάνιο)καταλληλο για τροφιμα και οχι απο χαλκό που ειναι δηλητηριώδης για οποιαδήποτε ενυδρείο.
( αν ειναι για θαλασσινό, ακομα δυσκολοτερο, καθοτι εχώ δεί ανοξείδωτα να σκουριαζουν ελαφρα πανω σε σκάφη...) Μπορει για τα σκαφη να ειναι οκ αλλα αυτή η λιγη σκουριά τη ζημια της θα την κανει.
Ασε που θα ειναι και ασχημο αν το βαλεις μεσα στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-04, 19:53
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

έχω βρεί και εγώ άλλη λύση. Στέλνεις με μία αντλία ένα λάστιχο απο μία τρύπα σε ένα μικρό ψυγείο ( την κλείνεις με σιλικόνη για να μην έχεις απώλειες θερμοκρασίας). Βάζεις όσο το δυνατόν περισότερο λάστιχό να γυρίζει μέσα στο ψυγείο σε κουλούρες, τέλος κάνεις άλλη μια τρύπα εξόδου και το λάστιχο καταλήγει στο sump σου. Το άρθρο το είχα διαβάσει κάποτε σε ενα diy section νόμιζω του reefcentral. Καλή ιδέα που έχει κάποιο αποτέλεσμα το οποίο επηρεάζεται απο δύο παράγοντες απο όσο πιστεύω. Τη ταχύτητα της αντλίας και πιστεύω όσο πιο αργή τόσο καλύτερα καθώς θα παραμένει για περισότερη ώρα στους σωλήνες του ψυγείου το νερό, και το μήκος των σωλήνων για το ίδιο ακριβώς λόγο. Βέβαια δεν πρέπει να το παρακάνουμε γιατί μπορεί στο τέλος να μην τσουλάει το νερό καθόλου στο τέλος. Κάποια στιγμή ίσως φτιάξω ένα άλλα όχι τώρα άμεσα. Έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε τροπικό η μεσογειακό και διάλεξα το 1το για τον λόγο ότι το δεύτερο μπορώ και το απολαμβάνω κάθε όποτε θέλω στο μεγαλύτερο μεγαλείο του με μία κατάδυση ενώ το πρώτο είναι το μεγάλο μυστήριο για μένα ( και πιό όμορφο )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-04, 15:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο το τελευταιο με το ψυγειο καπου το εχει παρει και το δικό μου ματι..
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βολευτεί κάπου και ενα μικρό ψυγείο, κατι που δεν ειναι εύκολο σε ολες τις περιπτώσεις.
Επισης, ο εναλακτης θερμότητας με το πλαστικό λάστιχο που προτείνεις ειναι αρκετά δυσκολος να δουλέψει ικανοποιητικά για τους εξης λόγους:
Η ψυκτική ισχύς που θέλουμε και που εξαρτάται απο τα λιτρα και την επιθυμητή θερμοκρασία) είναι σχετικά υψηλή.
Αν θέλουμε πχ. να ζεστανουμε 400 λιτρα στους 28 βαθμους με θερμοκρασία δωματιου 20 χρησιμοποιουμε πρακτικά 2 αντιστασεις των 250w δηλαδη 500W (με βαθμο απόδοσης 100%)
Ομως πρεπει να λαβουμε υπόψιν και τα παρακατω
Οι αντλιες απο τα φιλτρα ειναι συνηθως υδροψυκτες και τελικά όλη η ισχυς τους μετατρέπεται σε θερμότητα. Αρα έχουμε και αλλα 50w που λειτουργούν ΣΥΝΕΧΩΣ.(πχ 2 αντλιες των 25w) Επισης και τα φώτα παράγουν αρκετή θερμότητα (εξαρταται βεβαια τι φωτα ειναι, που βρισκονται τα ballast κλπ για να μην πω για Μetal hallide)
Σιγουρα εχουμε άλλα 200w τουλαχιστον στο φωτισμό. Ας θεωρησουμε οτι 50 w απο αυτά καταλήγουν να γίνουν θερμότητα μεσα στο νερο.
Στο άθροισμα εχουμε 600 w για 8 βαθμούς διαφορά.
(Δεν μιλαω για κατανάλωση αλλά για θερμαντική ισχύ.)
Παμε τωρα για την ψυξη
Θελουμε max 26 βαθμους με θερμοκρασία δωματιου 34 (οχι σε καύσωνα...) Για να κρυώσουμε το συστημα πρεπει να εχουμε ψυκτική ισχύ
600w (τα 500 που θελουμε για να το θερμανουμε συν την θερμανση από τις αντλίες και τον φωτισμό που συνεχίζουν να ζεσταίνουν και το καλοκαίρι.
Ο συμπιεστής ενός μικρού ψυγείου μπορεί να αποδώσει περίπου 2w ψυκτικής ισχύος για καθε 1 watt κατανάλωσης , μεσα στο χωρο του ψυγείου.
Με αλλα λόγια θα έπρεπε το μικρό ψυγείο να ειχε συμπιεστή με ονομαστική κατανάλωση 300w χωρίς να υπολογισουμε καθόλου τις απώλειες του εναλλάκτη με την πλαστική σωλήνα κλπ κλπ που δεν ειναι και οτι καλύτερο απο πλευράς απόδοσης
Τετοιο μικρό ψυγείο ομως μαλλον δεν υπαρχει, οποτε το συνολικό εγχείρημα δεν πολυπαιζει. (ισως μεχρι 200 λιτρα μαζι με το sump κατι να γινεται....)
Εξαλλου, αν δείτε προδιαγραφές για chillers οπου ο βαθμος απόδοσης του εναλλάκτη και του συμπιεστή ειναι σαφως καλύτερος, προτείνουν περίπου 250 w ονομαστική κατανάλωση για περίπου 400 λιτρα και 8 βαθμους διαφορά θερμοκρασίας....

υ.γ. Για εξοπλισμό - τεχνολογια το κοβω το αρθρο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-04, 16:15
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά θεωρητικά αυτά είναι εφικτά αλλά στην πράξη δύσκολα και με κινδύνους.Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να διατηρήσεις reef ή μεσογειακό
χρειάζεστε chiller Είναι ακριβό το ξέρω αλλά πιστεύω μονόδρομος.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-04, 15:54
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ξεχασα να πώ οτι τον σωλήνα τον έχω περάσει μέσα σε αλφαδολάστιχο κ ετσι δεν φοβαμε την οξείδωση του χαλκού. το σπιραλ που έφτιαξα το κάθισα στον πάτο κ απο πάνω έβαλα τον αραγονίτη μου κ έτσι κ δεν βλέπεις τιποτα απο σωλήνες κ σχετικα. σύντομα θα δείξω και φωτο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-04, 22:16
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πόσο καιρό λειτουργεί έτσι?
Περιμένουμε φωτογραφία ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05076 seconds with 12 queries