Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-10-07, 06:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγω είχα ξεκινήσει ένα τέτοιο ενυδρείο πριν 3 χρόνια στο 70 λιτρο που έχω. Ειχα βαλει μια μικρη περκούλα 5cm, 3 σπαράκια 3cm και εναν μπλε γυλο (δεν ξέρω αν έχετε δει παντως εγω είδα μόνο στην Τωρονη στην Χαλκιδκή) 6cm. Το κράτησα χωρίς φίλτρα (γιατι δεν ήξερα τότε) μονο με ένα φιλτρο βυθου και ενα μικρο κυκλοφορητη με σφουγκαρι και ανθρακα 1 φορα το μηνα. Μεχρι να το στησω και να καταλαβω τι γινετε έχασα 10-15 ψαρια. Το θέμα είναι όμως πως το θαλασσινο ενυδρείο ειδικα με τα φίλτρα μου δεν σήκωνε περισσότερα ψάρια και μου φαινόταν πολύ μονότονο και άδειο. Ετσι έριξα και τα υπολυπα στη θαλασσα και το ξαναεκανα γλυκο.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-10-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχω αναφέρει σε πολλές δημοσιεύσεις μου, ένα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, έχει ανάλογες ομορφιές, με ένα αντίστοιχο τροπικό και προσφέρει τις ίδιες συγκινήσεις στο χομπίστα.
Οι συγκινησεις μπορει να ειναι ιδιες αλλα οχι η ομορφια ...ΙΜΟ ο τροπικος υφαλος υπερισχυει σε ''οπτικη ομορφια''...και σε ψαρια και σε ασπονδυλα.

Επισης , ειναι πολυ πιο ευκολο να θερμανεις παρα να ψυξεις ενα ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-10-07, 10:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν μπορούσαμε να βρούμε και να διατηρήσουμε τα "δικά μας" κοράλλια, το αποτέλεσμα θα ήταν πανέμορφο...
Αλλά δυστυχώς ότι έγινε στην Μεσόγειο, φαίνεται να επαναλαμβάνεται και στου κοραλλιογενείς υφάλους...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-07, 21:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι θεμα γουστου σιγουρα..αλλα καποια μεσογειακα ψαρια χτυπανε στα ισια τα πανεμορφα τροπικα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Thalassoma-pavo.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  77,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-10-07, 02:27
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

οντως το thallasoma pavo ειναι ενα ψαρι που στεκεται ανετα ακομα και σε τροπικο θαλασσινο..
απλα δυστηχως ειναι απο τις λιγες εξαιρεσεις που βρισκουμε στην βιοποικιλοτητα της Μεσογειου....
πανεμορφη φωτογραφια...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-10-07, 22:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για δες μερικες ακομα "εξαιρεσεις" που εμενα με κανουν και τρεχουν τα σαλια μου για μεσογειακο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tripterygion-delaisi.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  87,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Symphodus-ocellatus.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Lipophrys-nigriceps.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  112,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-10-07, 07:53
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Επειδή μια φωτογραφία ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις, σας παραπέμπω σε παλιότερες δημοσιεύσεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18736 Δημοσίευση #3 και #13
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-10-07, 08:46
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι βοηθαει να βαζουμε απλα φωτογραφιες ομορφων ψαριων ή ασπονδυλων που ζουν στη Μεσογειο... υπαρχουν αυτα τα ψαρια ? ή θελω καταδυτικο εξοπλισμο , φουσκωτο και 20 μερες καιρο για να τα βρω ? Η δε Μεσογειος ειναι μια αρκετα μεγαλη περιοχη με αρκετα μεγαλες διαφορες ανα ζωνη ...το να μαρκαρουμε ενα ψαρι που ζει πχ ανοιχτα της Αλεξανδρειας στην
Αιγυπτο δεν λεει τιποτε πρακτικο.

Γενικα οι κουβεντες περι ομορφιας δεν καταληγουν πουθενα

Εφοσον σε καποιες χωρες (Ιταλια ?) το μεσογειακο ενυδρειο εχει αναπτυχθει , ας ποσταρουμε ενα πετυχημενο Μεσογειακο και ενα πετυχημενο Τροπικο ιδιων λιτρων διπλα-διπλα και να κανουμε ενα δημοψηφισμα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-10-07, 13:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Επειδή μας την είπες.... ....
Από τα 2 μέτρα νερό....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mesog01.JPG
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  119,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mesog02.JPG
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  111,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mesog03.JPG
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  124,8 KB  
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-10-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Κουρκουλη , δεν τη λεω σε κανεναν απλα ρωταω

Εγω αναφερομουν σε καποια trigger που ειδα σε αλλο thread μεσογειακου...υπαρχουν αυτα στην Ελλαδα ?
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1185457173
(ειναι το Balistes capriscus)

Τεσπα,οπως ειπα,ας αποφασισει ο λαος .Περιμενω την υποψηφιοτητα των Μεσογειακων ωστε να ξεκινησει η δημοσκοπηση
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-10-07, 14:52
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Οσο αφορα δε το thalassoma pavo , υπαρχει σε πετ σοπ σημερα το thalassoma lunare για τροπικο ενυδρειο

http://www.scuba-equipment-usa.com/m...oma_lunare.jpg


...το αγοραζεις και δεν βρεχεσαι καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-10-07, 00:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα Trigger που αναφερεις τα εχω δει αρκετες φορες στο ψαροντουφεκο,.Μου φαινεται οτι με την αλλαγη του κλιματος σε μερικα χρονια θα εχουμε αρκετα ειδη απο Λεσεψια ψαρια στα νερα μας και τοτε να σε δω αν θα βουτας κι εσυ με τις αποχες να "ψωνισεις"
Το Thalassoma lunare το ειδα στο Water inn και δεν το βρισκω τοσο ομορφο οσο το δικο μας pavo.
Θελω να ξεκαθαρισω οτι εμενα μου αρεσουν ολα τα θαλασσινα και παθαινω πλακα με τα χρωματα και την φωτεινοτητα των τροπικων reef, απλως βρισκω την ομορφια των μεσογειακων πιο "σκοτεινη και αγρια" αρα και πιο ιδιαιτερη.
Τελος να επισημανω οτι στην περιπτωση του μεσογειακου εχουμε ενα μεγαλο πλεονεκτημα: Γνωριζουμε τα ψαρια και μπορουμε με μια μασκα να τα παρατηρησουμε στο φυσικο τους περιβαλλον καθως και την συμπεριφορα τους μεσα σε αυτο ωστε να τους παρεχουμε στην αιχμαλωσια το καλυτερο δυνατον.Στο τροπικο πρεπει να παρεις το αεροπλανο και να πας Μαλδιβες.Ακομα οπως σωστα ειπες ευκολοτερα θερμαινεις παρα ψυχεις ενα ενυδρειο οποτε η χρηση ψυκτικου ειναι must στο μεσογειακο που αυτο αυτοματα καταργει τον μυθο οτι το μεσογειακο ειναι" το ενυδρειο του φτωχου".
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-10-07, 04:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα τροπικά ψάρια ξεπερνάν τα δικά μας σε χρώματα.
Έχουμε και εμείς αλλά εκεί γίνεται ο χαμός.
Το Μεσογειακό ενυδρείο επειδή δεν είναι διαδεδομένο, κάνει την διαφορά όμως….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-10-07, 04:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ξεφευγοντας απο τον δρομο του γλυκου νερου και περνωντας απο το θαλασσινο μια βολτα, να σχολιασω οτι η ομορφια δεν βρισκεται παντα στο εντονο κιτρινο-κοκκινο-ροζ...
Πισω στον δρομο του γλυκου...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-10-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Trigger που αναφερεις τα εχω δει αρκετες φορες στο ψαροντουφεκο,.Μου φαινεται οτι με την αλλαγη του κλιματος σε μερικα χρονια θα εχουμε αρκετα ειδη απο Λεσεψια ψαρια στα νερα μας και τοτε να σε δω αν θα βουτας κι εσυ με τις αποχες να "ψωνισεις"
Πιανονται ευκολα ? Προσωπικα ,παροτι εχω καλη σχεση με το νερο, μου φαινεται αδυνατο να καταφερω να πιασω ψαρι με απνοια (εννοω χωρις να το τραυματισω ή το δηλητηριασω...)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-10-07, 13:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι πιανονται ευκολα μιας και κινουνται σε μεσο βαθος συνηθως και δειχνουν να ειναι πανεξυπνα και αρκετα επιφυλακτικα. Εχω δει μικρα μεσα στο σακκο της τρατας οταν πηγαινα να παρω ζωντανο δολωμα για τα παραγαδια.Σπανια ευκαιρια αλλα και παλι πρεπει να εχεις καποιο γνωστο στο καικι να σου τα κρατησει. Ολα αυτα στη Σαμο, αλλα φετος ειδα και ενα ζευγαρι στη Μακρονησο στα 5μ βαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-10-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Επειδη δεν ξερω , συνεχιζω :

Ας υποθεσουμε οτι ξεκιναω να φτιαξω ενα μεσογειακο , εχω χωρο, και θελω αυτα τα 5-6 ...10 διαφορετικα ψαρια ...πες οτι αυτα μου αρεσουν . Τι πιθανοτητες εχω σε διαστημα ενος ετους να τα πιασω ? Και ποσες θαλασσινες εξορμησεις θα απαιτηθουν ?

Πχ αν παει καποιος που δεν ειναι δυτης ή ψαρας ,να πιασει ενα pavo , θα το καταφερει ευκολα ? σε ποσο χρονο υπολογιζετε ? με τι μεσα ?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-10-07, 15:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βασίλη αν δεν ρωτάς θεωρητικά, θα στα πιάσω εγώ.... και pavo και μπαρμπουνάκια και γλώσσα και όλα αυτά που βλέπουμε με τη μάσκα.
Τώρα για τα άλλα, θα πας να κάνεις δημόσιες σχέσεις (με το αζημείωτο...) σε μια τράτα... και όλα καλά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-10-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη αν δεν ρωτάς θεωρητικά, θα στα πιάσω εγώ.... και pavo και μπαρμπουνάκια και γλώσσα και όλα αυτά που βλέπουμε με τη μάσκα.
Θεωρητικα ρωταω αφου προσωπικα δεν θελω να φτιαξω Μεσογειακο ...θελω απλα να μαθω ποσο ευκολο ειναι τελικα να φτιαξεις ενα Μεσογειακο ή μαλλον να στοκαρεις ενα Μεσογειακο με ομορφα και διαλεκτα ψαρια (εννοωντας να μην βαλεις οτι κατσει αλλα συγκεκριμμενα ψαρια που σου αρεσουν) ... εγω οποτε βουταω με μασκα μου φαινεται τρομερα δυσκολο να μαγκωσω ενα ψαρι.


Μην υποβαθμιζουμε την σημασια της ποικιλιας σε ενα ενυδρειο ...ακομα και τα reef ενυδρεια στην Ελλαδα απογειωθηκαν οταν ξεκινησαν οι μαζικες παραγγελιες διαφορων κοραλιων ...παλια -απο οτι ακουω- παλευαν 5 χομπιστες γυρω απο μια εφιλια ....τωρα την ''κουρευουμε'' για να μην μας πιανει χωρο ...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-10-07, 19:58
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η όλη συζήτηση τείνει να πάρει το χαρακτήρα...καλλιστείων.
Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και άλλες κατηγορίες, όπως κιχλίδες Αφρικής και κιχλίδες Αμερικής…. και ότι άλλο μπορούμε να συγκρίνουμε.
Οι γνώμες, όπως καταλαβαίνετε, είναι εντελώς υποκειμενικές και είναι μάταιο να προσπαθούμε να επιβάλουμε την δική μας στους υπόλοιπους. Τα πάντα είναι σχετικά.

Βασίλη, πραγματικά δεν γνώριζα ότι συλλέγεις τους οργανισμούς του τροπικού σου ενυδρείου, προσωπικά με εξορμήσεις στην Ερυθρά, την Ινδονησία ή την Καραϊβική. Πραγματικά σε θαυμάζω.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να επισημάνω ότι οι περισσότεροι Μεσογειακοί οργανισμοί, που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε ένα φυσικό σύστημα, βρίσκονται σε βάθος μερικών εκατοστών έως μερικά μέτρα, κυρίως στις αποχές των βραχωδών ακτών ή τους υφάλους.
Ο τρόπος συλλογής τους είναι πανομοιότυπος με τον αντίστοιχο των τροπικών οργανισμών και στις περισσότερες περιπτώσεις ο απαιτούμενος εξοπλισμός είναι η μάσκα με αναπνευστήρα και μια απόχη. Σίγουρα άτομα που δεν έχουν βυθίσει το κεφάλι τους στη θάλασσα δεν θα τα καταφέρουν.
Τα περισσότερα ψάρια, που φαίνονται στην παραπομπή μου αλλά και στις υπόλοιπες, είναι ψάρια που ζουν σε βάθος λίγων εκατοστών.
Ειδικά το pavο, τα gobies κλπ συλλαμβάνονται πανεύκολα με μια απόχη με ή χωρίς δόλωμα.
Τα αλανιάρικα ή κοπαδιάρικα ψάρια, συλλέγονται με δίχτυα, κιούρτους ενώ τα ψάρια και οι οργανισμοί μεγάλου βάθους, συλλέγονται από τις «νόμιμες» επαγγελματικές τράτες και δυστυχώς καταλήγουν νεκρά πίσω στη θάλασσα, αφού δεν έχουν κανένα εμπορικό ενδιαφέρον.

Όσον αφορά τα τροπικά ψάρια, σας αναφέρω ότι τα ενδημικά ψαράκια πιάνονται με απόχες και παγίδες, τα κοπαδιάρικα με δίχτυα και του μεγάλου βάθους με καταδυτικό εξοπλισμό και με όλα τα παραπάνω αναφερθέντα.
Αναφέρω δύο παραδείγματα. Οι Λευκόστερνοι πιάνονται με δίχτυα ενώ το flameangelή Loricullus, μόνο με καταδυτικό εξοπλισμό, αφού ζει σε βάθος μεγαλύτερο των 40 μέτρων και επιπροσθέτως απαιτεί προσαρμογή κατά την ανάδυσή του.
Με τα παραπάνω, θέλω να επισημάνω, πως και τα τροπικά ψάρια έχουν βαθμούς δυσκολίας κατά τη συλλογή τους, γιατί απλούστατα είναι οργανισμοί με ένστικτο αυτοσυντήρησης και κάποιο σχετικό δείκτη νοημοσύνης, όπως συμβαίνει άλλωστε και με τα ξαδέρφια τους Μεσογειακά.

Συμπερασματικά, τελειώνοντας, θα έλεγα πως η συλλογή Μεσογειακών οργανισμών, δεν αποτελεί κάτι το διαφορετικό από την αντίστοιχη των τροπικών. Απλά στη Μεσόγειο δεν υπάρχει εμπορευματοποίηση των οργανισμών αυτών, με σκοπό τη διατήρησή τους σε κλειστά συστήματα (κατά τη γνώμη μου, καλύτερα), έτσι ο χομπίστας είναι υποχρεωμένος να βρει μόνος τρόπους για το σκοπό αυτό.
Και πιστέψτε με δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο. Δεν απαιτεί κόπο, αλλά τρόπο. Για όσους βέβαια, δεν τα έχουν καλά με το υγρό στοιχείο, σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι άλλοι να βοηθήσουν.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-10-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, πραγματικά δεν γνώριζα ότι συλλέγεις τους οργανισμούς του τροπικού σου ενυδρείου, προσωπικά με εξορμήσεις στην Ερυθρά, την Ινδονησία ή την Καραϊβική. Πραγματικά σε θαυμάζω.
Νικο ,παροτι γνωριζομαστε, ηρθες εδω να με ειρωνευτεις ? Ειμαι εικοσι χρονια μικροτερος σου και δεν μπαινω καν σε αυτο το τριπακι , εκτος αν επιμενεις.
Αν επιμενεις , θα φανει ...και τοτε συνεχιζουμε.

Το να κανουμε ενα διαλογο για ενα θεμα δεν ειναι τοσο δυσκολο νομιζω.Ειναι καποιες φορες προτιμοτερο απο το κυρηγμα ή το μονολογο.

Τα τροπικα ψαρια μου τα αγοραζω απο τα κατα τοπους καταστηματα τα οποια νομιμως εισαγαγουν ψαρια απο χωρες του εξωτερικου με σκοπο τη διάθεσή τους στο ενυδρειακό εμπόριο.Οκ με αυτο ?

Κανω μερικες ερωτησεις για το Μεσογειακο ενυδρειο με καποια χιουμοριστικη αλλα καθολου δεικτικη διαθεση. Επικεντρωνομαι στο θεμα της συλλογης οργανισμων στο επιπεδο του απλου χομπιστα...αλλωστε κανεις απο τους συμμετεχοντες νομιζω , δεν εχει Μεσογειακο ωστε να τιθεται θεμα προστριβης . Εχεις εσυ Νικο ? Ειναι καποιο απο τα τεσσερα ενυδρεια σου μεσογειακο ? Αν ναι , θα ηταν ωραιο να μας το παρουσιαζες καποτε.
Αν οχι , γιατι οχι?

Τελος , οσο αφορα την δικη μου εξοικειωση μου με το υγρο στοιχειο ,παροτι καποτε σου ειπα, μαλλον την ξεχασες...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-10-07, 21:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να εστιάσουμε στην συζήτησή μας....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-10-07, 22:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρακαλούσα να εστιάσουμε στην συζήτησή μας....
Συμφωνω να συνεχισουμε τη κουβεντα ... ακολουθω οποιοδηποτε υφος.

Θα παρακαλουσα τον χομπιστα NPS να μας αποσαφηνισει/ενημερωσει :

1) ειναι υπερ τελικα της εμπορευματοποιησης των μεσογειακων ειδων ή οχι?
Πρεπει να μπουν σε ενυδρειακα μαγαζια ή οχι ? Παραπανω θεωρει πως ειναι καλυτερα οχι. Ή μηπως πρεπει να εμπορευονται σαν τα τροπικα ωστε καποιοι ανικανοι (σαν εμενα) ή Αυστριακοι ή ανθρωποι που δεν εχουν χρονο για βουτιες να μπορουν να τα προμηθευονται ? Γιατι να τους στερησουμε το δικαιωμα στο hobby ? (που τα διαβασα αυτα ...απο καπου τα ξεσηκωσα)

2)Να με παραπεμψει σε βιβλιογραφια οπου αναφερεται οτι το loriculus δεν ζει σε βαθος μικροτερο των 130 ποδων.Θα ειναι χρησιμο κατα την επομενη εξορμηση μου στις τροπικες θαλασσες.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-10-07, 23:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υποθετω απο τα συμφραζομενα οτι ενδεχομενως ο NPS και ο Tricky να εχουν καποιες διαφωνιες οι οποιες (παντα απο τα συμφραζομενα) εχουν εκδηλωθει σε αλλους τοπους. Παρακαλω να μην εκδηλωθουν και εδω (οι τροποι τουλαχιστον - οι διαφωνιες αν γινονται σε πολιτισμενη κουβεντα ειναι χρησιμες).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 22-10-07 στις 15:01
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-10-07, 23:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθετω απο τα συμφραζομενα οτι ενδεχομενως ο NPS και ο Tricky να εχουν καποιες διαφωνιες οι οποιες (παντα απο τα συμφραζομενα) εχουν εκδηλωθει σε αλλους τοπους. Παρακαλω να μην εκδηλωθουν και εδω (οι τροποι τουλαχιστον - οι διαφωνιες αν γινονται σε πολιτισμενη κουβεντα ειναι χρησιμες).
Απο εμενα Τολη καμμια παλια διαφωνια ή μανιατικο ...προχθες μιλαγα με το Νικο (ΝPS) στο τηλεφωνο ...ισως αυτο κανει την ειρωνεια προς το προσωπο μου χειροτερη ...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-10-07, 07:10
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν θα ήθελα να αποκαταστήσω λίγο τα πράγματα, γιατί απ' ότι αντιλαμβάνομαι, αρκετοί στο συγκεκριμένο δημόσιο διάλογο, δεν γνωρίζουν καλά το "γραφικό" μου χαρακτήρα και είναι απόλυτα φυσικό να με παρεξηγούν. Για αυτό και απολογούμαι.

Βασίλη, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε θίξω. Ακριβώς επειδή γνωριζόμαστε, είχα διάθεση για χιούμορ, το οποίο παρεξήγησες. Σε πληροφορώ ότι δεν θα έγραφα κάτι παρόμοιο σε άτομα τα οποία δεν γνωρίζω.
Ο σκοπός της χιουμοριστικής μου διάθεσης, ήταν για να αναφέρω ότι ο τρόπος συλλογής των οργανισμών είναι ο ίδιος, από όποιες θάλασσες και αν προέρχονται. Ο τρόπος διάθεσης διαφέρει.

Το υπόλοιπο μέρος της τοποθέτησής, η οποία ήταν καθαρά κατάθεση πληροφοριών και όχι κήρυγμα ή μονόλογος, δεν αφορούσε εσένα, έτσι οι φράσεις «για αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με το υγρό στοιχείο» ή «άτομα μου δεν έχουν βυθίσει το κεφάλι τους στο νερό» ΔΕΝ αναφέρονταν σε εσένα, αλλά γενικά σε αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν, χωρίς αυτό να τους στερεί το δικαίωμα να διατηρήσουν ένα Μεσογειακό σύστημα.

Αν και δεν είναι σωστό να επικεντρώσουμε τη συζήτηση, σε προσωπικά επίπεδα, είμαι υποχρεωμένος να σου αναφέρω, πως το τελευταίο μου Μεσογειακό μου φυσικό σύστημα, αναγκάστηκα να το διαλύσω πριν τρία περίπου χρόνια, όταν χρειάστηκα το χώρο που καταλάμβανε, για την κατασκευή ref του τροπικού μου συστήματος, όπως επίσης και για καθαρά προσωπικούς λόγους, που μου απαγόρευσαν την αυτόνομη και ελεύθερη κατάδυση.
Δυστυχώς φωτογραφικό υλικό δεν διαθέτω από εκείνη την εποχή, όπως άλλωστε συμβαίνει και με τα υπόλοιπα ενυδρεία μου, αφού δεν διέθετα φωτογραφικό εξοπλισμό. Απ’ ότι καταλαβαίνεις, αυτό μου απαγορεύει να κάνω την παρουσίαση που επιθυμείς.

Προχωρώντας, διασαφηνίζω για μια άλλη φορά, πως δεν συντάσσομαι υπέρ της εμπορευματοποίησης ζωντανών μεσογειακών οργανισμών, γιατί θεωρώ ότι τέτοιου είδους δραστηριότητες δεν θα μπορούσαν να ελεγχθούν και να εφαρμοστεί η σχετική νομοθεσία, αν υπήρχε. Το αποτέλεσμα θα ήταν άλλη μια ανοιχτή πληγή για την τόσο ταλαιπωρημένη και κλειστή θαλάσσια «λεκάνη».
Το παραπάνω όμως δεν απαγορεύει και τη διακίνηση των οργανισμών, μέσω των χομπιστών ή και μαγαζιών ακόμα. Σε πληροφορώ ότι έχω αγοράσει μεσογειακούς οργανισμούς από δύο μαγαζιά της Αθήνας, στο ένα εκ των οποίων έχω δει και σχετικά πρόσφατα, να υπάρχουν διαθέσιμα pavo. Αυτό δεν το θεωρώ κακό, γιατί όπως έχω επισημάνει σε άλλες μου αναφορές, αποτελεί τον μοναδικό τρόπο, προμήθειας οργανισμών, για κάποιον που βρίσκεται μακριά από την Μεσόγειο ή δεν έχει τη δυνατότητα να τους συλλέξει ο ίδιος.

Τέλος για το loriculus, όπως και για άλλα ψάρια ισχύει αυτό που σου αναφέρω και δεν θα υπήρχε λόγος να παραπληροφορήσω κανέναν. Αυτή τη στιγμή δεν έχω συγκρατήσει κάποια επίσημη αναφορά, αλλά μόλις τη βρώ, πολύ ευχαρίστως να σου τη στείλω.

Ζητώ συγνώμη για την υποχρεωτική απολογία μου προς το Βασίλη και παρακαλώ τους υπεύθυνους συντονιστές να διαγράψουν ότι θεωρούν εκτός θέματος.
Το ίδιο ισχύει και για εσένα Βασίλη, αν συνεχίζεις, μετά από όλα όσα ανέφερα, να θεωρείς το χιουμοριστικό σχόλιό μου, σαν ειρωνεία που σε θίγει. Θα παρακαλούσα να το θεωρήσεις σαν να μην έχει γραφτεί και υπόσχομαι να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός, όταν αναφέρομαι σε άτομα που δεν γνωρίζουν καλά το χαρακτήρα μου.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-10-07, 08:13
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Νικο , μαλλον ξερεις οτι θαυμαζω το 1200 λιτρων ενυδρειο σου ...αν δεν το ξερεις , μπορω να σου πω που να ρωτησεις για να το διασταυρωσεις ή τελος παντων , στο ξαναλεω τωρα.
Προσωπικα με στεναχωρει οταν ενας ανθρωπος που εκτιμω ως χομπιστα , με ειρωνευεται.

Τα περι καλλιστειων , τα εξελεβα χιουμοριστικα.
Το οτι βουταω και μαζευω τροπικα ψαρια , επισης χιουμοριστικα.
Το οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με θαυμαζεις , οχι Νικο...μαλλον πρεπει να βαλεις τον εαυτο σου στην θεση μου ωστε να κατανοησεις την ειρωνεια.
Ενα emoticon ισως αλλαζε τα πραγματα πολυ.

Σε αυτο το thread προσπαθησα να καταδειξω (συγκεντρωτικα) :

1) οτι ναι μεν το Μεσογειακο εχει συγκινησεις , την δικη του ομορφια αλλα θεωρω το ολοκληρωμενο τροπικο ενυδρειο υφαλου ανωτερο αισθητικα και καταλληλοτερο προς την ακαταπαυστη επιθυμια του θαλασσινου χομπιστα για μεγαλη ποικιλια σε περιορισμενο χωρο.

2) τα περι δημοσκοπησης που ανεφερα , οσο απλοικα και αν ηταν, ειναι η αληθεια ...και ο Βορειος Πολος αρεσει σε ολους αλλα κανεις δεν παει διακοπες.Αν ενα αμιγως μεσογειακο ενυδρειο (χωρις περιεργες προσμιξεις διαφορων ειδων που απλα προσθετουν χρωμα αλλα ειναι εντελως ξενες προς το μεσογειακο χωρο) ηταν ομορφοτερο απο ενα ολοκληρωμενο Reef ενυδρειο , τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα ειχε βρει το δρομο του σε πολλα σπιτια χομπιστων...οπως κανει το reef τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα. Τεσπα , αυτο ειναι προσωπικη αποψη και οι οποιες ενστασεις ειναι δεκτες.Δεν μπορω ομως παρα να επισημανω οτι διελυσες ενα μεσογειακο προς χαρην του reef παροτι νωριτερα ειπες οτι ειναι ευκολο για καποιον να βρει μεσογειακους οργανισμους ακομα και αν ο ιδιος δεν μπορει να βουταει (ειλικρινα στεναχωριεμαι που κατι σε κρατα μακρια απο τη θαλασσα που τοσο αγαπας)

3)Τελος , επισημανα οτι παροτι οι μεσογειακοι οργανισμοι ειναι διπλα μας , δεν ειναι και τοσο ευκολο για εναν αστικο χομπιστα να τους συλλεξει σε ενα ευλογο διαστημα και χωρις πολυ κοπο.Ξαναλεω , να συλλεξει αυτους που πραγματικα θελει και οχι καποιον απο τους εκατονταδες διαθεσιμους.

4)Η Μεσογειος ειναι μια θαλασσα που την εχω ταξιδεψει πολυ ...απο ακρη σε ακρη (και οχι με κρουαζιεροπλοιο) για μηνες ολοκληρους.Εχω δει ποσα τραβαει .. λειτουργει σαν τουαλετα δεκαδων χωρων ανεπτυγμενων και μη.Πρακτικα δεν μπορει να υπαρξει κανενας απολυτως ελεγχος αφου δεν μιλαμε για αλλιευτικη πολιτικη μιας χωρας (πχ Ινδονησια) αλλα για παρα πολλες με εντελως διαφορετικο βιοτικο επιπεδο και με εντελως ανιση οικολογικη συνειδηση.Γιαυτο η γνωμη μου ειναι οτι το Μεσογειακο ενυδρειο ειναι καλυτερα να μεινει μη δημοφιλες ..ας μεινει το ενυδρειο του νησιωτη που μενει διπλα στη θαλασσα και μπορει να το χαιρεται οπως πρεπει.

Κλεινοντας , Νικο δεχομαι τις εξηγησεις σου και σε διαβεβαιω πως σε καμμια περιπτωση δεν θελω να τσακωθω με κανεναν ...ποσο μαλλον με εναν ανθρωπο απο τον οποιο εχω πολλα να μαθω .

Φιλικα ,
Βασιλης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 22-10-07 στις 09:27
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-10-07, 09:46
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα ολόκληρο το θέμα ενώ δεν έχω καμία εμπειρία από θαλασσινό ενυδρείο (αν και θα ήθελα). Έχω όμως αρκετή από θάλασσα.

Πρώτα από όλα υπάρχουν οργανισμοί που τελούν υπό κάποιο καθεστώς προστασίας. Αυτοί δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να απομακρύνονται από την φύση. Νομίζω ότι όπως τα σκέφτεσαι (επίτρεψέ μου την έκφραση "ελαφρά τη καρδία") δεν θα καταφέρεις να κάνεις ένα βιώσιμο σύστημα.

Αντίθετα θα σου πρότεινα να πάρεις μία μάσκα, μία στολή και ένα ζευγάρι πέδιλα και να θαυμάσεις τα μεσογειακά είδη στο φυσικό τους περιβάλλον.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-10-07, 11:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ασε Θεόφιλε .... εκτός θέματος....
Εμ και εσύ διαβάζεις τα τελευταία post.....

Όμως δεν θα διαφωνήσω σε αυτήν σου την επισύμανση σχετικά με τα απειλούμενα είδη.
Το έχουμε ξαναπεί βέβαια, ότι δεν πέρνουμε ψάρια από την θάλασσα χωρίς όριο και χωρίς σκέψη, μόνο και μόνο επειδή δεν τα πληρώνουμε στο pet shop.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-10-07, 14:47
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

«..Ενα emoticon ισως αλλαζε τα πραγματα πολυ…»
Έχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη, και είναι ένα λάθος που το έχω κάνει πολλές φορές, με αποτέλεσμα να με παρεξηγήσουν, άτομα που δεν με γνωρίζουν καλά.

Συνεχίζω τη συζήτηση, με σκοπό να καταθέσω τις απόψεις μου δημόσια και θα παρακαλούσα να μην εκληφθούν σαν απαντήσεις, επί προσωπικής διαφοράς.

Δεν θα ήμουν ειλικρινής αν θεωρούσα ότι ένα μεσογειακό ενυδρείο, είναι ομορφότερο αισθητικά από ένα αντίστοιχο τροπικό. Η μεγάλη ποικιλία οργανισμών και χρωμάτων, που έχουν να αναδείξουν οι τροπικές θάλασσες, δυστυχώς δεν μπορούν να συγκριθούν με τη μεσόγειο. Οπότε κάθε απόπειρα σύγκρισης ή δημοσκόπησης, είναι κατά τη γνώμη μου άσκοπη.
Αν υπάρχει όμως έστω και ένας χομπίστας, ο οποίος θέλει να ασχοληθεί, στα πλαίσια του χόμπι μας, με μεσογειακά φυσικά συστήματα, θεωρώ ότι πρέπει να τον ενθαρρύνουμε, καταθέτοντας τις λίγες ή τις περισσότερες, γνώσεις που διαθέτουμε.
Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ προσωπικά, μέσα από τους δημόσιους διάλογους, τα τελευταία χρόνια, παρατηρώντας ότι το μεσογειακό ενυδρείο απουσιάζει σχεδόν παντελώς, από τις ερασιτεχνικές ενασχολήσεις ή όταν αυτό γίνεται, διαπιστώνω μετά λύπης μου, πως χρησιμοποιούνται λανθασμένες επιλογές ή παρεξηγημένες έννοιες.
Είμαι της άποψης, ότι το μεσογειακό ενυδρείο θα έπρεπε να είχε αναδειχθεί περισσότερο στη χώρα μας, όπως άλλωστε συμβαίνει και με άλλες μεσογειακές χώρες.
Θέλω να τονίσω, επίσης, ότι όσοι ερασιτέχνες ασχολούνται με αυτήν την κατηγορία, είναι αρκετά ευαισθητοποιημένα άτομα σε θέματα περιβάλλοντος, που δεν μπορώ να θεωρήσω ότι θα κινδυνεύσουν οι οικολογικές ισορροπίες, από αυτήν τη δραστηριότητα. Δεν πιστεύω κανένας αρχάριος να ξεκινούσε την ενυδρειακή του δραστηριότητα, με μεσογειακό σύστημα. Και αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, γνωρίζουμε όλοι μας πως άλλοι λόγοι τους προτρέπουν προς τα εκεί και όχι η πραγματική τους αγάπη, προς την ειδική αυτή κατηγορία (ας μην επαναλαμβάνομαι).

Συμπερασματικά, καταλήγω, πως το μεσογειακό ενυδρείο δεν είναι διαδεδομένη κατηγορία, ούτε πρόκειται να γίνει, κατά τη γνώμη μου. Θεωρώ όμως πως πρέπει να σεβαστούμε τις μεμονωμένες και ελάχιστες περιπτώσεις, ερασιτεχνικής ενασχόλησης, που κατά καιρούς εμφανίζονται ή τουλάχιστον να μην τις πολεμάμε.

Υ.Γ.1-από την εμπειρία μου όλοι ή σχεδόν όλοι, όσοι ασχολούνται με τα μεσογειακά κλειστά συστήματα, έχουν κάνει τον κύκλο τους σαν θαυμαστές του υποβρύχιου πλούτου των ανοιχτών συστημάτων ή συνεχίζουν τις δραστηριότητες αυτές παράλληλα. Κατά τη γνώμη μου αυτά συμπορεύονται.
Υ.Γ.2- στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, ανέφερα, ότι το μεσογειακό μου ενυδρείο έδωσε τη θέση του στη δημιουργία του ref, του τροπικού μου ενυδρείου. Να διασαφηνίσω, ότι λέγοντας refεννοούσα refugium και όχι reef.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
ΧΡΗΣΗ DI ΣΕ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ? ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-05-07 11:00
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12739 seconds with 14 queries