Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-18, 19:27
muser11 Ο χρήστης muser11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2017
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 3
Smile Κιχλίδες Αφρικής

Γεία σας. Με λένε Δημήτρη. Δεν έχω μιλήσει στο forum και βασικά είμαι απο τους ανθρώπους που αν δεν έχω εμπειρίες δε μιλάω και πολύ. Οπότε για την ώρα παρατηρώ, διαβάζω, μαθαίνω..
Όπως όλοι έτσι και εγώ μετά απο ένα χρόνο που ασχολούμε με τα ενυδρεία αποφάσισα να προχωρήσω σε έναν πιό όμρφο και πιό εντυπωσιακό κόσμο. Τον κόσμο των κιχλίδων.
Φυσικά θα κρατήσω να συντηρώ και τον βασικό μου κόσμο που είναι γεματος απο ιδιαίτερα χρώματα απο guppukia. Βασικά ας τα πάρουμε απο την αρχή. (περιλιπτικά)
Ενημερωτικά (guppies πολλά νέα μικρά σε φυτεμένο)4+1 μεγάλα 75 λίτρα, 1 μοναμάχος σε 30 φυτεμένο, επίσης ένα 30άρι με γαρίδες και ένα χρυσοψαρο σε 30 πάλι της μικρής μου(δικό της).
NEO 120x40x50 (κιχλίδες??)

""""Η οικογένεια εντελώς αρνητική με το θέμα των ενυδρείων.... "Αλλά" μετά απο μεγάλη υπομονή τους έχω αποδείξη την ομορφιά που μπορούν να προσφέρουν τα ενυδρεία. Και βασικά ο κόσμος με τις κιχλίδες με έτρωγε απο την αρχή και σαν έκπληξη μου η πρώτη που άκουσα να αναφέρει αυτά τα "πολύχρωμα ψαράκια" ήταν η γυναίκα μου"""".

Λοιπόν (μετά τα εισαγωγικά) ας ξεκινήσω:

Έχω διαβάσει το 60 -70% των θεμάτων στο forum και γενικά στις σελίδες που παραθέτετε προς ανάγνωση για διερεύνηση των γνώσεων όσο αφορά τις κιχλίδες.
...Αλλά (και πάλι)...
Με βάσει τα οικονομικά που διαθέτω τώρα βρίσκομαι στην κατώτερη σκάλα λίτρων που μπορώ και έχω προμηθευτεί για την ώρα. 200 καθαρά. Ξέρω τις προτάσεις σου ""Κλεόβουλε"" αλλά και αυτά για την ώρα με βάση όσα πέρασα για να καταφέρω να βάλω στο σπίτι μου το χόμπι που ήθελα απο μικρός είναι καλά... Believe meeee !!!
Θέλω όμως και τη δική σας βοήθεια (όσο μπορείτε φυσικά να βοηθήσετε).
Είμαι απο την Περιοχή της "Καστοριάς" οπότε τα νερά είναι ότι πρέπει νομίζω. "ΜΠαααααααΑΑΑ"... Αλλά το πρόβλημα μου (και δεν μπορώ να αποφασίσω) είναι το υπόστρωμα. Θέλω άμμο ψιλή (με βάση όσα έχω διαβάσει είναι καλό για να πλένουν οι κιχλιδούλες και τα βραγχια τους, οπότε δε θέλω να τους το στερίσω αυτό απο την υγιεινή τους).
Αναγκαστικά λόγο της περιοχής θα αγοράσω αλλά τι?? Αραγονίτη ή σκέτη ή συνδιασμό..(ψάχνω 2 βδομάδες τώρα, διαβάζω αλλά δε μπορώ να αποφασίσω..)
Μετά να φιλοξενίσω τί είδος κιχλίδας?? nano ή κανονικές αλλά μικρού μεγέθους (σε τελικό στάδιο ανάπτυξης)
Θέλω αν μπορείτε να βοηθήσετε με ότι θεωρείτε πιο σωστό αλλά με κάποιο link ίσως για να δώ κιόλας (εάν γίνεται).. Ειδικά με τα υποστρώματα..
Ποιές κιχλίδες να βάλω για τα λίτρα που έχω, μπορώ να βάλω 2 είδη??

Απο το διαγωνισμό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93299 απο άμμους μου άρεσαν "Μπεζ αραγονίτης αλλά και η Μπέζ χαλαζιακή" Έρώτηση Μπέζ χαλαζιακή είναι η κινή απο τη θάλασσα?

Επίσης:
Νερό στο δίκτυο "Μέτριο"
Φυσικά και μπορώ να κάνω επεξεργασία νερού ...
Ενδυκτικά αυτή τη στιγμή έχουμε PH:7.5-8.0, ΚΗ: 8-9 και GH:14-16.
Όσο για όσμωση αν χρειαστεί θα μπορέσω να κάνω μιας και το είχα στο μυαλό μου απλά όχι άμεσα. ίσως από τον επόμενο μήνα. Εξάλου έχω χρόνο μέχρι να στρώσω το φίλτρο.. (αν και έχω μπόλι, θα το αφήσω να τρέξει λίγο πρώτα). ίσως με λίγη τύρφη για αρχή (ούφ κοπιαστική δουλειά..:P)
.................................................. ................
Τί άρεσαν (όσο αφορά το σύνολο στο σπίτι)
Labidochromis Yellow (Labidochromis caeruleus)
Melanochromis Maingano ή Pseudotropheus Demasoni
Metriaclima callainos
.................................................. ................
Βασικά θέλω και εδώ προτάσεις.

Κλεόβουλεεεεεε !!! Σε ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθειά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-18, 20:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Δημήτρη και επισήμως
Δεν σχολιάζω τις οικογενειακές δυσκολίες αφού οι περισσότεροι λίγο πολύ έχουμε φάει παντόφλα
-Αν οι διαστάσεις που σκέφτεσαι για το νέο ενυδρείο είναι 120χ40χ50 ως λίτρα μπορεί να είναι σχετικά λίγα ωστόσο είναι ικανοποιητικές για αρκετά είδη κιχλίδων της Malawi.
-Το νερό του δικτύου σου είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται καμιά επεξεργασία εκτός από την προσθήκη αντιχλώριου. Ξέχασε οσμώσεις και τύρφες.
-Στον βυθό θα βάλεις ψιλή άμμο σε φυσική απόχρωση (μπεζ καφέ) κατά προτίμηση ασβεστολιθική, αν και, επειδή το νερό σου είναι εντάξει σε σκληρότητες/Ph, μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε χωρίς να σε απασχολεί. Ο αραγωνίτης είναι μια χαρά αλλά κοστίζει και δεν σου χρειάζεται.
-Πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις σ' αυτό το ενυδρείο 2 είδη mbuna από τα σχετικά ήρεμα και μικρόσωμα από ένα χαρέμι (1αρσ+ 3-5 θηλ).
Πχ
Labidochromis caeruleus sp.yellow + κάποια ποικιλία Cynotilapia zebroides
Cynotilapia zebroides + Iodotropheus sprengerae
Chindongo saulosi ή Labidochromis sp. "Mbamba" + Iodotropheus sprengerae
Chindongo saulosi + Labidochromis sp. "Hongi"
κλπ
Καλό είναι να αποφύγεις τα Pseudotropheus cyaneorhabdos "Maingano" και τα Pseudotropheus Demasoni γιατί εκτός από σχετικά "ζόρικα" είναι και αρσ-θηλ ίδιου χρώματος και θα δυσκολευτείς να φτιάξεις χαρέμι.
-Θα χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο με αρκετό χώρο για υλικά και καλή ροή.

Αυτά για αρχή.
Γράφε εδώ οποιαδήποτε απορία σου πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά ή ενέργεια και θα πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-18, 11:34
muser11 Ο χρήστης muser11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2017
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ειλικρινά, ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε.
Πολύ θετικά όλα όσα μου λές. Επίσης το φίλτρο που έχω έιναι το EHEIM professionel 4+ 250 https://www.eheim.com/en_GB/products...professionel-4.
Νομίζω με καλύπτει επαρκώς. Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιον έξτρα κυκλοφοριτή άν θα χρειαστώ(?).
Και απο διατροφή αυτές οι κιχλίδες θέλουν και ζωντανές τροφές?
Έχω και 3 σαλιγκάρια "Zebra Nerite" μπορώ να βάλω έστω κάποια απο αυτά?
Για το αμέσως επόμενο βήμα θα ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-18, 12:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το φίλτρο σου είναι σχετικά ικανοποιητικό (αν δεν ξεφύγεις από τον αριθμό ψαριών που πρότεινα).
Ένας κυκλοφορητής θα χρειαστεί και για να νοιώθουν καλά τα ψάρια, που στη φύση ζουν στην παράκτια ζώνη με ισχυρή ανατάραξη και κύματα αλλά και για να απομακρύνονται πιο εύκολα οι ακαθαρσίες προς το φίλτρο. Ένας φτηνός κινέζικος θα είναι μια χαρά (τυχαίο παράδειγμα http://www.petsupermarket.gr/2896/%C...D-jvp-101.html )
Για την διατροφή τους δεν χρειάζονται ζωντανές τροφές. Υπάρχουν ποιοτικές τροφές για κιχλίδες mbuna στο εμπόριο που μπορείς να διαλέξεις. Διάβασε κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Τα Nerite να τα βάλεις όλα. Σε αντίστοιχο ενυδρείο έχω καμιά 10αριά και ελέγχουν αποτελεσματικά τις άλγες (φύκη).
.....και να μην ευχαριστείς. Δική μας θα είναι η ευχαρίστηση όταν δούμε ένα σωστά στημένο ενυδρείο με υγιή ψάρια

*το θέμα το μεταφέρω στα Malawi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-18, 19:16
muser11 Ο χρήστης muser11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2017
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο σου είναι σχετικά ικανοποιητικό (αν δεν ξεφύγεις από τον αριθμό ψαριών που πρότεινα).
Ένας κυκλοφορητής θα χρειαστεί και για να νοιώθουν καλά τα ψάρια, που στη φύση ζουν στην παράκτια ζώνη με ισχυρή ανατάραξη και κύματα αλλά και για να απομακρύνονται πιο εύκολα οι ακαθαρσίες προς το φίλτρο. Ένας φτηνός κινέζικος θα είναι μια χαρά (τυχαίο παράδειγμα http://www.petsupermarket.gr/2896/%C...D-jvp-101.html )
Για την διατροφή τους δεν χρειάζονται ζωντανές τροφές. Υπάρχουν ποιοτικές τροφές για κιχλίδες mbuna στο εμπόριο που μπορείς να διαλέξεις. Διάβασε κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Τα Nerite να τα βάλεις όλα. Σε αντίστοιχο ενυδρείο έχω καμιά 10αριά και ελέγχουν αποτελεσματικά τις άλγες (φύκη).
.....και να μην ευχαριστείς. Δική μας θα είναι η ευχαρίστηση όταν δούμε ένα σωστά στημένο ενυδρείο με υγιή ψάρια

*το θέμα το μεταφέρω στα Malawi
Μια απορία πριν προχωρήσω. Οι κιχλίδες απο Tanganyika είναι πιό μικρές σε τελικό μέγεθος? Γιατί κοιτάω 2 μέρες τώρα χαρακτηριστικά διαφόρων κιχλίδων και παρατηρώ πιο μικρές κιχλίδες στη λίμνη αυτή.. Αν είναι για τα λίτρα μου να εστιάσω προς τα εκει καλύτερα μήπως?? Ή είναι σχετικό αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-18, 20:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Σχετικό Έχει πολλά μικρότερα είδη και αρκετά μεγαλύτερα.
Είναι θέμα επιλογής με πολλές παραμέτρους.
Οι μικρότερες κιχλίδες της Τανγκανίκα έχουν φοβερό ενδιαφέρον από άποψη συμπεριφορών αλλά υστερούν σε εντυπωσιακά χρώματα. Οι μεγαλύτερες δεν μπαίνουν στο ενυδρείο σου. Ωστόσο μπορείς να κάνεις έναν συνδυασμό που θα τα καλύπτει όλα.
Δεν θα πρότεινα να στραφείς προς τα κει βασικά γιατί πολύ δύσκολα θα βρεις ψάρια στο εμπόριο. Σε τριτοκοσμική χώρα ζούμε ας μην έχουμε και περίεργες αξιώσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κλεόβουλος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκάρια-Ενυδρείο με Κιχλίδες Αφρικής evaggelos Tanganyika 5 05-05-10 14:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05307 seconds with 13 queries