Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-13, 22:29
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Τα κοι μου

Λοιπον παιδια.. Πριν λιγο καιρο ασχετος με το χομπυ μπορω να πω εκανα το λαθος να βαλω 4 κοι στο 120λιτρο ενυδρειο μου..

Φυσικα αυτο ειναι τεραστιο λαθος τωρα που το εμαθα..Θα ηθελα σε λιγους μηνες να τα δωσω σε καποιον απο το φορουμ που εχει λιμνη και θα ηθελε να τα κρατησει για δικα του .. Μου σπαει η καρδια καπως που θα φυγουν αλλα ειναι για το καλο τους.. με λιγα λογια μιλαμε για 4 κοι.. τα 3 που τυχαινει να ειναι τα μικροτερα(4-5 εκατοστα) μπορω να πω πως ειναι αρσενικα (χωρις να ειμαι σιγουρος) και το μεγαλυτερο(6-7 εκατοστα) θυληκο..

Τα αρσενικα τουλαχιστον εχουνε πανεμορφους χρωματισμους..Το ενα ειναι ασπρο με μαυρο διασπαρτα αλλα ωραιο μοιρασμενο στο σωμα του, το αλλο κατασπρο κουκλι, και το αλλο κατι που δεν εχω δει ποτε ξανα κατι παρομοιο, πορτοκαλι με μαυρο και ασπρο αλλα σε πραγματικα τοσο παραξενη σχεση μεταξυ τους και φοβερα ''λεπια''.. το θυληκο ειναι ενα απλοτερο ασπρο με λιγο κοκκινο και ελαχιστο μαυρο...

Σας δινω τις φωτο.. Σχολιαστε οτι θελετε σχετικα με αυτο και ενημερωστε με αν καποιος μπορει να τα ''παρει''
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Koisolovely.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  49,5 KB  
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-13, 22:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αρη τα κοι είναι όντως πανεμορφα αλλα κι ίδιος κατάλαβες πως στο 120λιτρο αργά ή γρήγορα θα είχαν τέλος

Φρόντισε να τα δώσεις σε κάποιον που μπορεί να τους προσφέρει όλα όσα χρειάζονται

Κάνε ένα νέο ξεκίνημα με το 120λιτρο!
Τα λιτρα για αρχάριο, είναι παραπάνω απο καλα!!! (πχ εγώ ξεκίνησα με 30λιτρο )
Οι επιλογές σου ειναι πραγματικά πολλές - Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-13, 22:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το "σε λιγους μηνες" θα ελεγα οτι ηταν καλυτερο να γινει αγγελια τωρα για να τα δωσεις αμεσα. Μπορεις να κανεις ωραια πραγματα στα 120 λιτρα, αλλα σιγουρα οχι με koi.

Δεν βρισκω λογο για παραπερα σχολιασμο και τι ακριβως θελεις να ακουσεις, ανοιγοντας το παρον θεμα (που με την ευκαιρια μεταφερεται στη σωστη κατηγορια). Αν καταλαβες ποιο ειναι το σωστο, καλο ειναι να το κανεις το συντομοτερο για το καλο των ψαριων.

Συγνωμη αν ειμαι αποτομος, αλλα οσο το καθυστερησεις, τοσο περισσοτερο κακο θα κανεις στα ψαρακια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-13, 22:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valous Εμφάνιση μηνυμάτων
... και ενημερωστε με αν καποιος μπορει να τα ''παρει''
Εφόσον αποφασίσεις να τα χαρίσεις άμεσα ή εντός των επόμενων μηνών, καλύτερα να το κάνεις μέσω αγγελίας ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ανταπόκριση

(Νομίζω πως το "θέμα" πρέπει να μεταφερθεί)

Edit : Ρε συ Θοδωρή, βλέπεις τι πάω να γράψω και με προλαβαίνεις πάντα???
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-13, 22:42
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια, λιγο να τα χαρω σε 1-2 εβδομαδες θα μπει η αγγελια.. αν και δεν νομιζω να βρεθει κανεις κοντα στην κατερινη που θα μπορεσει να τα παρει..

Αλλιως υπαρχει καποια αλλη επιλογη; το να τα δωσω σε πετ-σοπ ειναι το ακομα χειροτερο απο το να τα κρατησω εδω μαζι μου..

*Σχετικα με 120λιτρο, κατι μου λεει πως θα το κανω βημα βημα προσεκτικα, guppy ενυδρειο..
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04017 seconds with 13 queries