Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-10, 19:13
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή Εξωτερικο φιλτρο και υψος/αποσταση απο το ενυδρειο.(ξεκινημα ενυδρειου)

Καταρχην καλησπερα σε ολο τον κοσμο!
Εχει μερικες μερες που γραφτηκα στο site και εχω ηδη εκτυπωσει και διαβασει πανω απο 2-3 φορες καμμια 500αρια σελιδες με τα ΒΑΣΙΚΑ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για το ξεκινημα/συντηρησης ενος ενυδρειου...(χαλαλι το μελανι που ξοδεψε ο νεος μου epson )
Εμπειρια απολυτως καμμια (γυαλα με χρυσοψαρο πιτσιρικας και ενα μικρο ενυδρειο πριν 15-16 χρονια που τα μονα που ηταν γνωστα τοτε για τη συνθεση ενος ενυδρειου ηταν ενυδρειο/ψαρια/φιλτρο και τελειωσαμε,δεν τα λες εμπειρια οπως και να το δεις!)
Το λοιπον ειμαι ηδη κατασταλαγμενος στο τι και πως,ευκολα ψαρακια ζωοτοκα(guppy/ξιφοφορους και ΙΣΩΣ καμμια γαριδα) και 2-3-4 (θα δουμε) ΕΥΚΟΛΑ φυτακια...
Ενυδρειο στο μερος που θα θελα να το εγκαταστησω ειναι μεσα σε ενα μεγαλο παλιο συνθετο τηλεορασης με διαστασεις 86*56*50 οποτε για το ενυδρειο φανταζομαι η καταλληλη διασταση (για να υπαρχει και καποιος ελευθερος χωρος να μπει χερι) ειναι 80*35-40*35 (μηκος*βαθος*πλατος) γυρω στα 100 λιτρακια δηλαδη..
Εχω πολλα στο μυαλο μου και ηδη εχω βρει σε καποιον εισαγωγεα δικης τους κατασκευης ενυδρειο 80*45(με το καπακι)*35 στα 110 ευρω με φιλτρο/θερμοστατη/αντιχλωριο/φωτισμο.
Επειδη οπως διαβασα συνηθως τα φιλτρα που πανε *πακετακι* με ετοιμα ενυδρεια δεν ειναι και οτι καλυτερο σκεφτομαι (αφου συννενοηθω για την τιμη) να ζητησω να το παρω σκετο για να επιλεξω πιο καταλληλο/αξιοπιστο εξοπλισμο!(το ενυδρειακι ειναι δικης τους κατασκευης και δεν ειναι ασχημο να πω την αληθεια)
Λογω του θεματος χωρου τωρα και επειδη εχει πεισει το ματι μου στο EHEIM 2213
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2726
η ερωτηση μου ειναι!
Αν τοποθετηθει πιο ψηλα απο το ενυδρειο (το πολυ 20cm σε ραφι που επαρχει ακριβως απο πανω απο τον χωρο που θα μπει το ενυδρειο) θα υπαρχει προβλημα στο να αντλήσει νερο απο το ενυδρειο?Εχει καποιος ετσι τοποθετημενο το φιλτρο του?Εχω ψαξει/διαβασει πολλα ποστ αλλα το ματι μου σε κατι τετοιο δεν εχει πεσει!
Ζητω συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θελω να ειμαι οσο πιο κατανοητος γινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-10, 19:30
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλή αρχή, δυστυχώς για το θέμα φίλτρου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έλα την επόμενη κυριακή στη συνάντηση μας να μας γνωρίσεις. Αν αποφασίσεις για ξιφοφόρους ευχαρίστως να σου δώσω μερικούς. Όλο και κανά εύκολο κλαδεματάκι θα σου βρούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-10, 19:43
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από posidwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή, δυστυχώς για το θέμα φίλτρου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έλα την επόμενη κυριακή στη συνάντηση μας να μας γνωρίσεις. Αν αποφασίσεις για ξιφοφόρους ευχαρίστως να σου δώσω μερικούς. Όλο και κανά εύκολο κλαδεματάκι θα σου βρούμε.
Ευχαριστω για την απαντηση/προσφορα/προσκληση
Θα κανονισω να εχω ελευθερο χρονο και χαρα μου να γνωριστουμε με αλλους φιλους του χομπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου καλως ορισες.Δυστηχως θα σε στεναχωρησω με το φιλτρο γιατι δεν μπορει να δουλεψει ετσι οπως το σκεφτεσαι.Το φιλτρο θα πρεπει να ειναι πιο χαμηλα απο το ενυδρειο ετσι ωστε το νερο να εισερχεται στο φιλτρο με την δυναμη της βαρυτητας και να επιστρεφει με την δυναμη της αντλιας του φιλτρου.Δυστηχως(κατα την γνωμη μου παντα)η αντλια δεν μπορει να κανει αναροφηση στο νερο στον βαθμο που το σκεφτεσαι.Τωρα αν το εχει δοκιμασει κανενας και δουλεψε ας μας το πει.Και παλι καλως ορισες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-10, 20:53
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλως ορισες.Δυστηχως θα σε στεναχωρησω με το φιλτρο γιατι δεν μπορει να δουλεψει ετσι οπως το σκεφτεσαι.Το φιλτρο θα πρεπει να ειναι πιο χαμηλα απο το ενυδρειο ετσι ωστε το νερο να εισερχεται στο φιλτρο με την δυναμη της βαρυτητας και να επιστρεφει με την δυναμη της αντλιας του φιλτρου.Δυστηχως(κατα την γνωμη μου παντα)η αντλια δεν μπορει να κανει αναροφηση στο νερο στον βαθμο που το σκεφτεσαι.Τωρα αν το εχει δοκιμασει κανενας και δουλεψε ας μας το πει.Και παλι καλως ορισες.
Απλα φανταζομουνα οτι αφου εχει τη *δυναμη* να δωσει το νερο απο χαμηλα αρα να ισχυει και το αντιστροφο δηλαδη να τραβαει και με την βοηθεια της βαρυτητας να στελνει το νερο ανετα στο ενυδρειο...
(το ολο θεμα μου ειναι οχι οτι δεν υπαρχει χωρος να μπει το φιλτρο στο ΙΔΙΟ υψος με το ενυδρειο,απλα αυτο θα ειναι πισω απο το ενυδρειο και μιας και θα εχω περιορισμενο χωρο και μονο πανω απο το ενυδρειο η συντηρηση του πιθανο να ειναι απο δυσκολη εως ΑΔΥΝΑΤΗ??)
δεν εχει πεσει στο ματι μου εξωτερικο φιλτρο σε δραση απο κοντα (απο διαφορα βιντεο δεν μπορεις να καταλαβεις) και οσοι φιλοι μου σχετικοι με το αθλημα ολοι εχουν εσωτερικα γμτ...σε ευχαριστω για το καλωσορισμα
Για να δουμε μηπως καποιος φιλος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-10, 21:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να δουλευει γιατι,για να φανταστεις οταν ξεκινας ενα εξωτερικο φιλτρο για πρωτη φορα ή μετα απο συντηρηση,ρουφας απο το λαστιχο για να γεμισει το φιλτρο και να ξεκινησει η διαδικασια(εκτος απο τα φιλτρα που εχουν χειροκινητο μηχανισμο,τρομπακι και γλυτωνεις το ρουφηγμα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-10, 21:04
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα φανταζομουνα οτι αφου εχει τη *δυναμη* να δωσει το νερο απο χαμηλα αρα να ισχυει και το αντιστροφο δηλαδη να τραβαει και με την βοηθεια της βαρυτητας να στελνει το νερο ανετα στο ενυδρειο...
(το ολο θεμα μου ειναι οχι οτι δεν υπαρχει χωρος να μπει το φιλτρο στο ΙΔΙΟ υψος με το ενυδρειο,απλα αυτο θα ειναι πισω απο το ενυδρειο και μιας και θα εχω περιορισμενο χωρο και μονο πανω απο το ενυδρειο η συντηρηση του πιθανο να ειναι απο δυσκολη εως ΑΔΥΝΑΤΗ??)
............
Το συγκεκριμένο φίλτρο πρέπει να είναι κάτω από το ενυδρείο. Για περισσότερα στο http://www.eheim.com , θα βρείς σε pdf το εγχειρίδιο χρήσης του .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-10, 21:30
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο φίλτρο πρέπει να είναι κάτω από το ενυδρείο. Για περισσότερα στο http://www.eheim.com , θα βρείς σε pdf το εγχειρίδιο χρήσης του .
Δεν το σκεφτηκα και εχεις δικιο...

Installation
C Fit the lid of the filter media container, close it by turning clockwise
and place into the filter canister. Put on the pump head and examine
the o-ring for correct fitting. Close the clips.
D Place filter underneath aquarium – it must be below water level.
E / F Fit outlet pipe as per drawing A or B.
G Assemble suction pipe and strainer and attach to side of aquarium
with 2 suction cups and fit hose connections to filter: suction side
on bottom intake nozzle, pressure side on pump head. Fasten
hoses with clamping nut (drawing K).
Αυτο ειναι προβλημα....απο κατω ακριβως ειναι νουλαπι με ρουχα
Θα πρεπει να προσανατολιστώ προς εσωτερικο μαλλον κατι που ηθελα να αποφυγω....για να δουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-10, 21:50
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

¶ν έχεις χώρο από πίσω δοκίμασε ένα μικρό sump κολητό στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-10, 21:54
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εξω τα ρουχα!!!το ενυδρειο πανω απ ολα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-10, 22:27
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
εξω τα ρουχα!!!το ενυδρειο πανω απ ολα!!!
Πολυ φοβαμαι οτι εξω και ΕΓΩ μαζι τους!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ν έχεις χώρο από πίσω δοκίμασε ένα μικρό sump κολητό στο ενυδρείο.
Ισως να παω σαν τελευταια λυση σε φιλτρανση τυπου αμβουργου,για sumo οσο μικρο και να ειναι θα μπει πρωτο και αφου μπει το ενυδρειο ΔΕΝ θα μπορει να μετακινηθει αν δεν φυγει το ενυδρειο!!Μιλαμε για πολυ μικρα περιθωρια γυρω απο το ενυδρειο...
(απο πανω οπως το υπολογιζω καμμια 10cm ισαν να χωραει χερι,απο το πλαι περιπου 3 απο καθε πλευρα που δεν μας πειρασει αυτο και πισω αποσταση απο τον τοιχο 10-12 cm και ολα πρεπει να γινοντε απο τα 10cm κενο απο την πανω μερια)
δεν απελπιζομαι ομως κατι θα κανω....(τα 10cm σημερα τα εξοικονομησα οταν εφυγαν ολοι απο το σπιτι....δραπανοκατσαβιδο και μεταφορα το ραφι +11 για την ακριβεια cm πιο πανω..)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgis4 : 17-10-10 στις 22:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-10, 23:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε.
Αν είναι τόσο περιορισμένος ο χώρος σου και δεν μπορείς να βολέψεις εξωτερικό φίλτρο, ίσως πρέπει να σκεφτείς την λύση του εσωτερικού.
Αλλά και πάλι θα πρέπει να υπάρχει από επάνω ένα άνοιγμα τουλάχιστον 12-15 εκατοστά για να το βγάζεις, καθαρίζεις, συντηρείς.
Δώσε τα μεγαλύτερα περιθώρια που μπορείς, όσο πιο στριμωγμένα είναι τα πράγματα, τόσο πιο δύσκολη θα είναι η συντήρηση,
το φύτεμα, το κλάδεμα, ο καθαρισμός, το πιάσιμο των ψαριών, τα πάντα και στο τέλος θα σου γίνει εφιάλτης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-10, 00:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

στην περιπτωση σου θα εκανα ειδικη κατασκευη και τι θελω να πω με αυτο

λες οτι εχεις ενα επιπλο 86*56*50

εγω θα εκανα ενα ενυδρειο 85 * 55 * 35-40
το ενυδρειο θα ειναι 85 * 45 * 35-40
και απο πισω θα εχει ενα φιλτρο (πλατης) 85 * 10 *35-40 με αρκετα επιπεδα

Ετσι θα κερδισεις χωρο, δεν θα εχεις εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο που θα χαλαει την εμφανηση (θερμοστατες κυκλοφοριτες, ph controller Κλπ κλπ κλπ), Θα εχεις ενα φιλτρο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολυ φθηνο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-10, 09:30
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε.
Αν είναι τόσο περιορισμένος ο χώρος σου και δεν μπορείς να βολέψεις εξωτερικό φίλτρο, ίσως πρέπει να σκεφτείς την λύση του εσωτερικού.
Αλλά και πάλι θα πρέπει να υπάρχει από επάνω ένα άνοιγμα τουλάχιστον 12-15 εκατοστά για να το βγάζεις, καθαρίζεις, συντηρείς.
Δώσε τα μεγαλύτερα περιθώρια που μπορείς, όσο πιο στριμωγμένα είναι τα πράγματα, τόσο πιο δύσκολη θα είναι η συντήρηση,
το φύτεμα, το κλάδεμα, ο καθαρισμός, το πιάσιμο των ψαριών, τα πάντα και στο τέλος θα σου γίνει εφιάλτης.
Nαι ολα αυτα σκεφτομαι και με πιανει πονοκεφαλος αλλα ενα 15αρι cm οπως και να εχει θα το εχω απο πανω (με οσο πιο χαμηλο καπακι γινεται!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
στην περιπτωση σου θα εκανα ειδικη κατασκευη και τι θελω να πω με αυτο

λες οτι εχεις ενα επιπλο 86*56*50

εγω θα εκανα ενα ενυδρειο 85 * 55 * 35-40
το ενυδρειο θα ειναι 85 * 45 * 35-40
και απο πισω θα εχει ενα φιλτρο (πλατης) 85 * 10 *35-40 με αρκετα επιπεδα

Ετσι θα κερδισεις χωρο, δεν θα εχεις εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο που θα χαλαει την εμφανηση (θερμοστατες κυκλοφοριτες, ph controller Κλπ κλπ κλπ), Θα εχεις ενα φιλτρο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολυ φθηνο.
Σαν τελευταια λυση εχω σκεφτει κατι τετοιο και ισως και την κατασκευη του μονος μου αλλα και παλι δεν υπαρχει χωρος για να δουλεψω τοσο μεγαλη κατασκευη στο σπιτι μεσα..σκεφτηκα μεχρι να το φτιαξω στο σπιτι στην χαλκιδικη και να το φερω αλλα ειναι λιγο extreme λυση (χωρια που μπορει να το φερω λαμπογυαλο μεσα στο αμαξι 50χλμ αποσταση )
Ετσι πληροφοριακα θα ξεκινησω μια ερευνα (να εχω μια εικονα) σε μαγαζια με τζαμια και θα κανω ερωτησεις για συγκεκριμενες διαστασεις με 8αρι τζαμι να εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgis4 : 18-10-10 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-10-10, 14:16
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
.....................................
εγω θα εκανα ενα ενυδρειο 85 * 55 * 35-40
το ενυδρειο θα ειναι 85 * 45 * 35-40
και απο πισω θα εχει ενα φιλτρο (πλατης) 85 * 10 *35-40 με αρκετα επιπεδα

Ετσι θα κερδισεις χωρο, δεν θα εχεις εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο που θα χαλαει την εμφανηση (θερμοστατες κυκλοφοριτες, ph controller Κλπ κλπ κλπ), Θα εχεις ενα φιλτρο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολυ φθηνο.
Αυτό εννοούσα μιλώντας για sump πίσω από το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτο Για ενυδρειο με υψος 1,20 gmavro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 52 12-11-12 10:18
Εξωτερικο ενυδρειο-φιλτρο κατι σαν sub POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-10-08 19:05
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-06-07 16:10
ΒΑΣΗ-επιπλο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.....ΠΙΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟ? maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 01-01-05 14:14
ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΑΜΠΑΣ METAL HALIDE ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ bluefin Φωτισμός 2 15-03-04 13:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07242 seconds with 13 queries