Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-10, 10:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εδώ, θα μεταφερθούν όλες οι δημοσιεύσεις που αφορούν το κατασκευαστικό κομμάτι της λίμνης μου από το παλαιότερο θέμα. Θα παρακαλούσα αν ήταν δυνατόν όλες οι δημοσιεύσεις και οι συζητήσεις που θα αναπτύσσονται σε αυτό το θέμα να έχουν να κάνουν μόνο και μόνο για το κατασκευαστικό κομμάτι. Οποιεσδήποτε άλλες ερωτήσεις, μπορούν να διατυπώνονται στο παλιό θέμα.

Φώτο από τη πρόχειρη λιμνούλα που έχω δημιουργήσει μέχρι να τελειώσω την μεγάλη λίμνη μου.



Φώτο από το ξεκίνημα της εκσκαφής (Σάββατο, 1/5/2010) που σταμάτησε στη μέση λόγω βροχών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 21:16
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-10, 07:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σήμερα καταφέρνω να επισυνάψω φώτο από τις εργασίες μου στη λίμνη το Σάββατο 8 Μαΐου 2010. Το βάθος της εκσκαφής έχει πια φτάσει στα 75εκ. και σε κάποια σημεία έχει ξεπεράσει το 1 μέτρο. Πάντως, δεν μπορώ να έχω παράπονο, καθότι το χώμα δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό. Το ζήτημα είναι βέβαια τα γύρω-γύρω τσιμεντένια πλακόστρωτα, τα οποία τσακίζονται με την παραδοσιακή μέθοδο, με την βαριά και το κοπίδι. Έχουν γεμίσει τα χέρια μου φουσκάλες...

Το ερχόμενο Σάββατο (Πρώτα ο Θεός) θα συνεχίσω την εκσκαφή και αν όλα πάνε καλά θα έχει ολοκληρωθεί εντελώς η εκσκαφή της λίμνης. Παραμένει μόνο η εκσκαφή του χώρου φίλτρανσης, ο οποίος όμως δεν θα έχει αυτό το μέγεθος και βάθος.

Η εκσκαφή όπως έχει φτάσει...


...και βεβαίως ακολουθεί το σχεδιάγραμμα της κάτοψης της λίμνης μου όπως θα είναι σε τελική μορφή. Το μοναδικό θέμα που ακόμα το σκέφτομαι, είναι το βάθος, το οποίο θα αποφασίσω το Σάββατο:
Επιλογή 1: Με βάθος 100εκ. θα έχω 9667 λίτρα νερού
Επιλογή 2: Με βάθος 110εκ. θα έχω 10633 λίτρα νερού
Επιλογή 3: Με βάθος 120εκ. θα έχω 11600 λίτρα νερού
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond final 2.jpg
Εμφανίσεις:  689
Μέγεθος:  25,9 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 21:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-10, 15:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φώτο από τις εργασίες μου το Σάββατο, 15 Μαΐου 2010. Ομολογώ πως για να σπάσω μπετόν 3Χ1μέτρων με συδεροσύνδεση, χρειάστηκαν σχεδόν 5 ώρες, ώς αποτέλεσμα αυτού δεν μου επέτρεψε να ολοκληρώσω εντελώς την εκσκαφή.


Η κοπιαστική δουλειά του σπάσημου...



Όπως και να έχει, είμαι θετικότατος και συνεχίζω...



Χθες είχα και έναν απρόσμενο βοηθό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 11-04-11 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-10, 18:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Με την βοήθεια του Θεού έχω αποπερατώσει το δυσκολότερο κομμάτι της ανακατασκευής της λίμνης μου, την εκσκαφή. Ομολογώ ότι κατά την διάρκεια της, άλλαξα ελαφρώς τα πλάνα μου, δίνοντας έτσι ακόμα λίγο ζωτικό χώρο στα ψάρια μου, αυξάνοντας τα λίτρα μου σε σχεδόν 12,000. Πρόβλημα έτσι και αλλιώς δεν θα υπάρξει, γιατί τα δύο eazypots με καλύπτουν απόλυτα. Κάποια μικροφυτά μετακινήθηκαν σε άλλους χώρους, αλλά το σχήμα δεν ενόχλησε μεγάλα φυτά στο χώρο.

Είναι περιττό να πω ότι η εκσκαφή με το χέρι μιας τόσο μεγάλης λίμνης, είναι ιδιαιτέρως δύσκολη με αποτέλεσμα με δυσκολία να μπορώ να κλείσω την παλάμη μου από τις εκδορές που έπαθα από τα σκαπτικά εργαλεία.

Το επόμενο βήμα αύριο:
1. Θα είναι το σκάψημο μικρού καναλιού στη βάση της λίμνης ώστε να τοποθετηθεί το bottom drain aeration και οι σωλήνες του.
2. Αναδημιουργία υποδαπέδιας σωλήνωσης για την εξαγωγή των ωμβρίων υδάτων από την αυλή.
3. Επικοινωνία με (φίλο) ηλεκτρολόγο για την απαραίτητη ηλεκτρική εγκατάσταση στη λίμνη.
4. Πρώτα ο Θεός, την τετάρτη έρχεται ο σιδεράς για τη πλέξη βάσης και πλευρών της λίμνης με σιδεροσύνδεση. (Θα περάσει και ο ηλεκτρολόγος για τις διάφορες πρόνοιες).

Σας παρουσιάζω λοιπόν την τελική εμφάνιση της εκσκαφής.


Μιά άλλη πλευρά...



Και ο χώρος φίλτρανσης...

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 21:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-10, 21:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παρασκευή, 28 Μαΐου 2010.

Αφού τοποθετήθηκε το bottom drain aeration με τις σωληνώσεις του, η σωλήνα του skimmer και οι σωλήνες μεταφοράς του ηλεκτρισμού στο χώρο του φίλτρου. (Για το bottom drain aeration θα δημιουργηθεί ειδικό θέμα με φωτογραφίες και κείμενο)

Σήμερα, ανάλαβαν έργο οι ειδικοί της σιδεροσύνδεσης... Μια μικρή απροσεξία μου είχε αποσυνδέσει την ήδη κολλημένη σωλήνα του αέρα. Βγήκε εντελώς, αφαιρέθηκε προσεκτικά η παλιά κόλλα με τη χρήση γυαλλόχαρτου και αφού επαλήφθηκε ξανά με καινούρια κόλλα επανασυνδέθηκε καλώς!

Ακολουθούν οι φωτογραφίες...

Bottom drain χωρίς το καπάκι παροχής του αέρα. Μπορείτε να ξεχωρήσετε την λεπτή σωλήνα από την οποία θα περάσει ο μικρός σωλήνας του αέρα, όπως επίσης και τον χοντρό σωλήνα 110mm από τον οποίο θα περνά το νερό προς τα φίλτρα.



Η πρώτη σειρά του σίδερου 10mm έχει ήδη απλώσει...



¶ποψη με τελειωμένη βάση και πλευρά. Τα χαλικάκια που βλέπετε κάτω από τη σιδεροσύνδεση, τοποθετούνται εκεί για να μην πιέζει η σιδεροσύνδεση τους σωλήνες με ύπαρξη ενδεχόμενου να σπάσουν ή να ξεκολλήσουν....



Στην απέναντι πλευρά του bottom drain έχει εφαρμωστεί το skimmer...



Ακολουθεί αύριο η τοποθέτηση μπετόν στην βάση της λίμνης...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 22:36
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-10, 21:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σάββατο, 29 Μαΐου 2010.

Πρωί-πρωί, όλα έτοιμα. Μπήκαν και τα νάιλον στα πλευρά, κυρίως για να μην υπάρξει το ενδεχόμενο να πέσουν χώματα από τα πλευρά στην εσσωτερική πλευρά της βάσης. Αφαιρέθηκαν επίσης οι βίδες από το bottom drain που συγκρατούσαν το άνω καπάκι που χρησιμοποιείται στην περίπτωση λίμνης από λάινερ. Ελέκτηκαν προσεκτικά όλες οι ενώσεις, και ραντίστηκε η βάση με αρκετό νερό, ώστε να έχει υγρασία για να περιοριστεί το πολύ γρήγορο στέγνωμα με αποτέλεσμα να υπάρξουν ρωγμές.

Πλάνο...



Το "βάπτισμα του πυρός"...



Αφού κρατήθηκαν σημεία κατάτροχου για φυσική ροή από όλα τα σημεία της βάσης προς το bottom drain, κυριολεκτικά φαίνεται μια εντελώς επίπεδη επιφάνεια χωρίς ατέλειες. Το πάχος της βάσης κυμάνθηκε από 20 μέχρι 25 εκατοστά σκυροδέματος.



Εννοείται ότι σήμμερα, λίγες ώρες μετά την αποπεράτωση της βάσης, ράντιζα την επιφάνεια της με νερό για να αποτρέψω τη δημιουργία ρωγμών από το απότομο στέγνωμα του σκυροδέματος. Ήταν όντως ζεστή μέρα με αρκετή σκόνη στην ατμόσφαιρα.

Με την βοήθεια του Θεού, αύριο θα μπορέσω να κατεβώ στη βάση για να καθαρίσω το bottom drain. Θα ακολουθήσει γωτογραφικό υλικό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 22:37
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 00:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Γνώμη μου, από προσωπική εμπειρία και συζητήσεις.
Εχω καταλήξει ότι ο πάτος είναι το τελευταίο που πρέπει να πέφτει όταν έχουμε να κάνουμε με λίμνες.

Καλή επιτυχία και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-10, 00:28
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

πολυ ωραιος!!!!! καλη συνεχεια......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-10, 00:41
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Μπράβο σου!
Καλή συνέχεια κι απο μένα!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-10, 09:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπράβο Βασίλη. Προσεγμένη δουλειά!
Όλα τα κάνεις μόνος σου?

Κουράγιο και καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-10, 10:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Βασίλη. Προσεγμένη δουλειά!
Όλα τα κάνεις μόνος σου?

Κουράγιο και καλή συνέχεια.
Είμαι τελειομανής σε όλα τα επίπεδα. Μέχρι τώρα είχα δουλέψει εγώ αποκλειστικά. Μια τέτοιου είδους λίμνη όμως στους τομείς της κατασκευής απαιτεί δεξιοτεχνία, μαστοριά και πείρα. Αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με μπετά και κατασκευές (τα έχεις δει άλλωστε) εντούτοις σιδεροσυνδέσεις και μπετά τα κάνουν οι ειδικοί. Το λάθος σε αυτό το θέμα είναι εντελώς απαγορευτικό και εκτός πλάνων. Μια απροσεξία μπορεί να φέρει την καταστροφή. Προσωπικά τις δύο αυτές μέρες είμουν βοηθός και σύμβουλος. Έλεγα τι ήθελα εγώ να γίνει και εκτελείτω...

Από Δευτέρας ξεκινάω την κατασκευή του χώρου φίλτρανσης, πράγμα που θα κάνω μόνος μου με κόκκινο τουβλάκι πάχους 6εκ.

Ακολουθεί η φωτογραφία του καθαρού bottom drain με καθαρή επιφάνεια. Όπως μπορείτε να δείτε, οι βίδες έχουν φύγει πριν την τοποθέτηση του σκυροδέματος. Η επιφάνεια του σκυροδέματος και του bottom drain εντελώς επίπεδο, ώστε να μπορέσει αργότερα να τοποθετηθεί το fiberglass και να τα μετατρέψει σε ένα σώμα.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-10, 12:00
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ζηλεύω ... Φινλανδία την έχετε κάνει τη Κύπρο με τόσες λίμνες
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-10, 12:10
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Καλά θα γινει υπερθέαμα ! Μεγάλες προσδοκίες εχουμε Βασιλη για το εργο σου! Πολυ καλη η ενημέρωση και οι φωτογραφιες σου ! Τώρα που προχωρεί τοσο γρήγορα ποτε περίπου πιστευεις να ολοκληρώσεις το δημιούργημα σου και να μπει το νερό?

Μπράβο κ πάλι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-10, 12:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Κάντε υπομονή... το έργο απαιτεί κάποιο χρόνο να αποπερατωθεί. Οι συντομεύσεις δεν είναι στο πρόγραμμα. Εύχομαι μόνο ο ανθρωπος με το καλούπι να εμφανιστεί σύντομα για να τελειώνω μια και έξω με τα μπετά.

Εξάλλου ο χρόνος μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένος αυτήν την περίοδο. Κάποιες εργασίες απ' εδώ και μπρος ίσως να γίνονται βράδυ... Τον Αύγουστο όμως με την περίοδο των διακοπών θέλω όλα να είναι έτοιμα, ώστε να επικεντρωθώ σε άλλο κομμάτι του κήπου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-10, 19:50
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εξαιρετικη δουλεια Βασιλη!!!
Οταν θα εισαι ετοιμος για fiber glass............μιλαμε.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικη δουλεια Βασιλη!!!
Οταν θα εισαι ετοιμος για fiber glass............μιλαμε.
¶ντρο, θα το κάνω μόνος μου τελικά. Είναι μεγάλο το κόστος να φέρεις τεχνίτη. Τα υλικά θα τα πάρω από τον Σοφρώνη. Η αλήθεια είναι ότι το fiberglass θέλει πολλές ώρες, προγραμματισμό και τεράστια αποθέματα υπομονής. To μόνο που με φοβίζει είναι η ζέστη εκεί μέσα στην δεξαμένη, στα μέσα-τέλη Ιουνίου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Μπράβο συγχαρητήρια για την μέχρι τώρα εργασία.... Μπας και το κάνεις τελικά πισίνα??? (πλάκα κάνω).... Αναμένουμε και νέες φωτογραφιές...
Καλή συνέχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Συνχαρητηρια!...
..πολυ καλη παρουσιαση..

Αντε καθε μερα θα την ποτιζεις... περιμενουμε νεα και καλο γεμισμα...

Το bottom Drain εμεις δεν βαλαμε γιατι αφου πεσουν τα μπετα καταλαβαμε οτι πρεπει να ειναι κατω απο την επιφανεια του βυθου..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-10, 17:11
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντρο, θα το κάνω μόνος μου τελικά. Είναι μεγάλο το κόστος να φέρεις τεχνίτη. Τα υλικά θα τα πάρω από τον Σοφρώνη. Η αλήθεια είναι ότι το fiberglass θέλει πολλές ώρες, προγραμματισμό και τεράστια αποθέματα υπομονής. To μόνο που με φοβίζει είναι η ζέστη εκεί μέσα στην δεξαμένη, στα μέσα-τέλη Ιουνίου.
Αμα εχεις και τον Σοφρωνη που ειναι και επαγγελματιας του ειδους μη φοβασαι τιποτα
Ειπαμε...ρισκο να το φτιαξεις μονος σου (οχι οτι δεν θα το καταφερεις) αλλα ενταξει....οπως και να το κανεις ειναι ρισκο......

Τι διαστασεις θα εχει??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-10, 19:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα εχεις και τον Σοφρωνη που ειναι και επαγγελματιας του ειδους μη φοβασαι τιποτα
Ειπαμε...ρισκο να το φτιαξεις μονος σου (οχι οτι δεν θα το καταφερεις) αλλα ενταξει....οπως και να το κανεις ειναι ρισκο......

Τι διαστασεις θα εχει??
¶ντρο την εκτέλεση θα την κάνω μονάχος μου. Με αυτόν τον τρόπο θα εξοικονομήσω κάποια λεφτά για να πάρω κάτι άλλο. Αν θέλεις έλα για βοήθεια. Εννοείται βέβαια ότι με τον Σοφρώνη μιλούμε καθημερινά και όχι μόνο για την λίμνη μου.

Το fiberglass πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις. Απλά φοβίζει η όλη διαδικασία που είναι λίγο περίπλοκη. Θέλει λίγη παραπάνω δεξιοτεχνία. Εννοείται ότι θα έρθουν φωτογραφίες με το κάθε βήμα ξεχωριστά και με σειρά ώστε να βρίσκουν οι επόμενοι μια ολοκληρωμένη διαδικασία. Όλα αυτά, θα αποτελέσουν μέρος ενός άρθρου.

28 τετραγωνικά μέτρα επιφάνεια έχω στο περίπου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-10, 19:39
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ναι, αλλα μηκος? Πλατος? βαθος?
Περιπου.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-10, 08:48
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τι είναι αυτά που κάνετε βρε παιδιά;;;; Καλά λέω εγώ ότι εσείς δεν κάνετε λίμνες πλέον αλλά διαστημόπλοια! Τόση μελέτη τόση τεχνολογία!!! Τι να πω; Μπράβο και συγχαρητήρια! Για το μεράκι, για την μελέτη για την υπομονή και για το τελικό αποτέλεσμα που σίγουρα ακόμα μια φορά θα δούμε στο τέλος κάτι υπέροχο!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-10, 09:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτά που κάνετε βρε παιδιά;;;; Καλά λέω εγώ ότι εσείς δεν κάνετε λίμνες πλέον αλλά διαστημόπλοια! Τόση μελέτη τόση τεχνολογία!!! Τι να πω; Μπράβο και συγχαρητήρια! Για το μεράκι, για την μελέτη για την υπομονή και για το τελικό αποτέλεσμα που σίγουρα ακόμα μια φορά θα δούμε στο τέλος κάτι υπέροχο!!!
Aγαπητή μου Λούση, όταν και εγώ στο παρελθόν έμπενα στις ξένες σελίδες και τα έβλεπα αυτά τα πράγματα, έλεγα ότι είμαστε ποοολλλλάαα χρόνια πίσω. Το όνειρό μου όμως δεν έσβησε ποτέ για να κατασκευάσω μια λίμνη τέτοιου επιπέδου.

Αυτό που δεν μπορούσα να φανταστώ βέβαια, ήταν ότι τουλάχιστον στην Κύπρο θα διαδιδόταν τόσο πολύ η αγάπη προς τις τεχνητές λίμνες, με αποτέλεσμα να κερδίσουμε πολλά μέτρα έδαφος, φτάνοντας σε επίπεδο και τεχνολογία χώρες όπου παλαιότερα τις "βλέπαμε με το καλαμάκι" που λένε...

Αυτό είναι το επίπεδο που θέλαμε να ανεβάσουμε στο φόρουμ αυτό. Η καλύτερη και αρτιότερη κατηγορία για λίμνες στον ελληνικό χώρο. Αυτό, θα δώσει την "απαραίτητη τροφή" ώστε να εμπλακούν και άλλοι φίλοι των κόι που βλέπουν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα.

¶ρα κάποιοι έπρεπε να κάνουν την αρχή...θα ακολουθήσουν κι άλλοι, θα το δεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα μηκος? Πλατος? βαθος?
Περιπου.......
¶ντρο, θα ανεβάσω την τελική κάτοψη της λίμνης μου. Θέλω όμως λίγο χρόνο καθότι έχω μια δύσκολη εβδομάδα. 12,500 λίτρα όμως, ίσως και λιγάκι περισσότερα. Βάθος μεταξύ 105-115εκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 02-06-10 στις 09:45
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-06-10, 07:41
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Η επιλογή σου για fiber glass είναι η καλύτερη. Πού καλή δουλεία μέχρι τώρα μπράβο Βασίλη καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-10, 14:50
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

βασιλη ειναι τελεια!!! Την εχεις βαλει διπλα στο σπιτι και μου αρεσει αυτο! Ειδα οτι το νερο θα γλυφει τα σκαλοπατια και με ταξιδευει στην αιγυπτο και μαροκο!!! μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-10, 15:56
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Καταπληκτική δουλειά.
Μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-06-10, 21:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η εβδομάδα που μας πέρασε ήταν σχεδόν όλη αφηερωμένη στο καλούπωμα. Μονόπλευρο καλούπωμα, το οποίο δυσκόλεψε σε κάποια σημεία, όπως αυτό με τις καμπύλες επιφάνειες. Μπορείτε να δείτε ένα χάος από στηρίγματα, γιατί θα υπάρξουν μεγάλες πιέσεις.



Ακολουθεί το skimmer όπως έχει στεραιωθεί στο εσσωτερικό ξύλο των καλυπιών, ώστε όταν αφαιρεθούν τα ξύλα να είναι "ένα πρόσωπο" με το μπετόν.



Οι ειδικοί σωλήνες Χ3 που θα χρησιμοποιήσουμε τον πρώτο για την επαναφορά του φιλτραρισμένου νερού πίσω στη λίμνη, τον δεύτερο στην πρόνοια για αποφυγή υπερχείλισης της λίμνης μας και τον τρίτο, πρόνοια μήπως και θέλουμε να περάσουμε μελλοντικά κάτι στη λίμνη μας, όπως κάποια ηλεκτρική συσκευή. Η απόσταση των σωλήνων από τον πυθμένα κάπου στα 15-20 εκατοστά και κάπου 20-25 εκατοστά απόσταση ο ένας από τον άλλο.



Σήμερα, πρωί-πρωί, 11 Ιουνίου 2010 έφτασε το τσιμεντοκονίαμα και μεταφέρθηκε στο καλούπι κουβά-κουβά, όσο κουραστικό και αν ακούγεται. Δυστυχώς άλλη επιλογή δεν υπήρχε γιατί τα γύρω φυτά δεν επέτρεπαν κάτι άλλο. Ακολουθούν 2 φωτογραφίες μετά το πέρας της εργασίας.





Με τη βοήθεια του Θεού, αύριο νωρίς το πρωί θα αφαιρεθούν τα καλούπια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-10, 22:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βλεπω γινεται σοβαρη δουλεια.Ενα μεγαλο μπραβο και σου ευχομαι να γινει ακριβως οπως την φανταζεσαι.(να βαλεις φωτο και μετα το ξεκαλουπωμα)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω γινεται σοβαρη δουλεια.Ενα μεγαλο μπραβο και σου ευχομαι να γινει ακριβως οπως την φανταζεσαι.(να βαλεις φωτο και μετα το ξεκαλουπωμα)

Ειναι η λιμνη του Pond Moderator αλλωστε ! Ενω εμεις αυτα δεν τα βλεπουμε ουτε με τα κυαλια!!!!

Μπραβο βρε Βασιλη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-10, 23:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η ιδεα παιρνει σαρκα και οστα!! καλη συνεχεια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09792 seconds with 14 queries