Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > International forum > Αnouncements - Interviews - News

Αnouncements - Interviews - News An international channel of communication

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-10, 21:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή Συνεντευξη Gilbert Maebe - Δεκεμβριος 2010


Mια και γνωρίστηκα με τον Gilbert Maebe - συνιδρυτής και υπεύθυνος για το Βέλγιο του International Rainbow fish Association.Επισης είναι κύριος ομιλητής στα περισσότερα συνέδρια για Rainbow fish ανά τον κόσμο και κορυφαίος «breeder» αυτού του είδους - σκεφτηκα για λογαριασμό του www.aquatek.gr ότι καλό θα ήταν να του κάνω μερικές ερωτήσεις για τα ουράνια τόξα ώστε να μας κάνει και εμάς πιο σοφούς σε ένα είδος που υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν γνωρίζουμε καλά ακόμα και έρχεται και σπάνια στην χωρά μας.
Ο Gilbert δέχτηκε με μεγάλη χαρά να μου απαντήσει σε ότι κι αν ήθελα.
Ιδού λοιπόν…



Γεια σου Gilbert,

Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την ευγενή καλοσύνη να διαθέσεις λίγο από το χρόνο σου για να απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις της συνέντευξης και να μοιραστείς τις γνώσεις σου με τα μέλη του μεγαλύτερου ενυδρειακου φόρουμ της Ελλάδας το www.aquatek.gr

Λοιπόν…

Δημήτρης : Πότε ξεκινάει η ασχολία σου με τα ψάρια και τα ενυδρεία και ειδικότερε τα Ουράνια τόξα?

Gilbert Maebe : ¶ρχισα με τα ενυδρεία περίπου 40 χρόνια πριν. Το ενδιαφέρον μου μετά από μερικά χρόνια επικεντρώθηκε κυρίως στα Barbs και μερικά Atherinidaes όπως Bedotia, Telmatherina και το μόνο ουράνιο τόξο που ήταν διαθέσιμο εκείνη την εποχή,την μελανοταινία maccullochi.
Tο 1982 έκανα το πρώτο μου τροπικό ταξίδι στην Σρι Λάνκα. Ένα χρόνο αργότερα πήρα μέρος σε μία έκθεση στον ζωολογικό κήπο της Αμβέρσας. Είδα εκεί ένα ουράνιο τόξο σε μία από τις δεξαμενές που λεγόταν Chilatherina sentaniensis και πήρα 3 ζευγάρια αυτού του ειδους ψαριού.



Chilatherina Sentaniensis male



Ποσες φορες εχεις ταξιδεψει στην Αυστραλια και στην Παπουα Νεα Γουινεα,και με ποιο τροπο πιανετε τα ψαρια στους βιοτοπους τους?

Το 1990 έκανα το πρώτο μου ταξίδι στην Αυστραλία με ένα φίλο μου.Πήραμε μέρος στο συνέδριο της ANGFA στο Μπρισμπέιν με μία διάλεξη «Τα ουράνια τόξα μου». Είχαμε πολλή μεγάλη επιτυχία και στις κριτικές τους αργότερα μας ονόμασαν «το χάιλάιτ του συνεδρίου».


Μέχρι τώρα έχω κάνει δέκα ταξίδια στην Αυστραλία και ένα στην Νέα Γουινέα.
Το πιάσιμο ψαριών γίνεται με αποχες, παγίδες και αλιευτικά δίχτυα.











Στήνοντας ένα ενυδρειο για ουράνια τοξα,τι θα πρέπει να προσέξουμε (φυτα,διακοσμηση,ξυλα.πετρες,κρυψωνες) για να έχουμε τα ψαριά μας υγειη και να μας συντροφεύουν για πολλά χρόνια?


Στήνοντας ένα ενυδρείο για ουράνια τόξα,είναι σημαντικό να δίνεις αρκετό χώρο για κολύμπι. Προτιμώ φυτά αντί για άλλη διακόσμηση λόγω της επιρροής τους στην σύνθεση του νερού. Ιδανικό είναι τα ψηλά φυτά να είναι πίσω και στα πλαϊνά τοιχώματα και τα χαμηλότερα φυτά να είναι μπροστά. Χρησιμοποιώ πολλές java ferns στα τοιχώματα.




Αν κάποιος έχει ένα ενυδρείο μικρότερο από 150 λίτρα ,ποιο είδος μελανοταινιας μπορεί να βάλει μέσα σε αυτό και ποσά είναι τα λιγότερα λίτρα που μπορούμε να βάλουμε το είδος?

Σε ένα ενυδρείο μικρότερο των 150 λίτρων, μπορείς να διατηρησεις τα μικρότερα ψάρια όπως για παράδειγμα Mel. maccullochi, - praecox, - exquisita, - gracilisκαι φυσικά όλα τα Pseudomugils.
Οι Iriatherinas werneri μπορούν να διατηρηθούν σε 40 με 60 λίτρα νερόυ μαζί με Pseudomugil gertrudae. Ζουν μαζί στην φύση επίσης.



Melanotaenia Macculochi Bursterck




Melanotaenia Exquisita Bindoo Lack




Melanotaenia Gracilis




Melanotaenia Praecox




Pseudomugil Gertrudae


Ποια είναι η σωστή αναλογία αρσενικών - θηλυκών που μπορούμε να έχουμε τις μελανοταινιες στο ενυδρείο μας και ποια η αντίστοιχη στα pseudomugils?

Είναι σημαντικό να έχεις αρκετά θηλυκα στο χαρεμι για να τους δίνεις κάποιο χρόνο ξεκούρασης (από τις «ορέξεις» των αρσενικών). Μερικά αρσενικά μπορεί να είναι πολύ επιθετικά και να κυνηγούν τα θηλυκά μέχρι θανάτου.
Για αναπαραγωγή ουράνιων τόξων: χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορες ένα κυρίαρχο αρσενικό με 2 ή 3 θηλυκές σε μία ξεχωριστή δεξαμενή 40 λίτρων. Η δεξαμενή είναι τελείως άδεια, ούτε φυτά ούτε άμμος, μόνο μια «σφουγγαρίστρα» από τεχνητό μαλλί.
Τα Pseudomugils μπορούν να αναπαραχθούν καλύτερα σε μικρές ομάδες, για παράδειγμα 3 αρσενικά με 5 ή 6 θηλυκές.



Pseudomugil Signatus Ross river



Ποια είναι η ιδανική διατροφή για τις μελανοταινιες και τα Pseudomugils?

Ιδανική διατροφή για τις μελανοταινίες είναι η ζωντανή τροφή αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατό. Εναλλακτικά κατεψυγμένες λαύρες κουνουπιών ,κριλ, μυσις ,αρτεμια, δαφνιες και μία φορά την εβδομάδα λίγη ξηρά τροφή.
Σημαντικό για τα ουράνια τόξα είναι να τους δίνεις από καιρό σε καιρό λίγη φυτική τροφή. Αυτό μπορεί να είναι υδρόβια φακή (lemna minor) όπως και σαλάτα (μαρουλι,λαχανο,κολοκυθι,μερικα φρουτα),πρώτα τα βάζεις σε βραστό νερό να ζεματιστουν και μετά τα κόβεις σε μικρά κομμάτια,επισης κατεψυγμένο σπανάκι που μπορείς να το τρίψεις πολύ ψιλό.
Τα Pseudomugils μπορούν να φάνε τα ίδια πράγματα μα πρέπει να τα κόψεις σε αρκετά μικρότερα κομμάτια για να μπορούν να τα καταπιούν. Cuclops και νεοεκολαφθησα αρτέμια είναι πολύ καλά για αυτά επίσης.



Glossolepis Wanamensis




Ποιες μελανοταινιες υβριδιζουν μεταξύ τους?

Όλα τα ουράνια τόξα υβριδίζουν μεταξύ τους. Εάν θέλεις να αναπαράγεις ένα συγκεκριμένο είδος πρέπει να τα βάλεις σε ξεχωριστή δεξαμενή.



Σε ποια ηλικία τα ουράνια τόξα αρχίζουν να μας δείχνουν τα χρώματα τους και σε σε ποια ηλικία είναι σεξουαλικά ώριμα?

Μερικά είδη όπως οι μελανοταινίες Trifasciata αρχίζουν να δείχνουν τα χρώματα τους μετά από 3-4 μήνες. ¶λλα όπως τα περισσότερα Glossolepis τους παίρνει περισσότερο καιρό.
Όλα εξαρτώνται από το πόσο τα φροντίζεις, την διατροφή - το περισσότερο 2 φορές την ημέρα - και όσες περισσότερες φορές είναι δυνατόν αλλαγή νερού κατά το ένα τρίτο.
Η σεξουαλική ωρίμανση για τα περισσότερα είδη είναι ανάμεσα στους 10 με 14 μήνες.



Melanotaenia Trifasciata Coen river




Glossolepis Dorithy




Υπάρχει κάποιο κόλπο να οδηγήσουμε τα ουράνια τόξα μας στο να ζευγαρώσουν?

Το μόνο κόλπο να οδηγήσεις τα ουράνια τόξα να ζευγαρώσουν είναι η καλή φροντίδα και η αλλαγή νερού.



Melanotaenia Boesemani




Ποια είναι η καλύτερη μέθοδος να μεγαλώσουμε τον γονο,ξεκινωντας από την στιγμή που είναι ακόμα αυγό?(φροντίδα των αυγων,διατροφη του γονου,θερμοκρασια κ.τ.λ.)

Όπως προείπα βάζω τα είδη προς αναπαραγωγή σε μία ξεχωριστή δεξαμενή νερού με ένα mop (ένα κομμάτι φελλού με δεμένες γύρω του περιμετρικά βαμβακερές χοντρές κλωστές,ο φελλός επιπλέει και το μαλλί είναι μέσα στο νερό και φαίνεται σαν ένα επιπλέων φυτο,καλυτερα το χρώμα του μαλλιού να είναι πράσινο ή μαύρο).

Η θερμοκρασία είναι περίπου στους 25 βαθμούς. Μπορείς να τα αφήσεις εκεί για μία εβδομάδα, ενώ θα πρέπει να τα ταΐζεις κάθε μέρα για να αποφύγεις να φάνε τα αβγά τους. Μετά από 7 ή 8 μέρες βγάζω τους γονείς και αφήνω τα αβγά που έχουν γεννηθεί. Μία ή δύο μέρες αργότερα θα δεις τον πρώτο γόνο στην επιφάνεια. Από εκείνη την στιγμή μπορείς να ξεκινήσεις το τάισμα. Πάντα τους δίνω ινφουσορια και κάποια ξηρή τροφή σε σκόνη, το λιγότερο 2 φορές την ημέρα. Μετά από 7-8 ημέρες μπορείς να ξεκινήσεις την νεοεκκολαφθεισα αρτέμια και λίγο πιο χοντροκομμένη τροφή σε σκόνη. Αναλόγως των αριθμό των γόνων μπορείς να τους βάλεις μετά από 2 μήνες σε μεγαλύτερη δεξαμενή.Για φίλτρο χρησιμοποιώ ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο το οποίο οδηγείται από αεραντλία (αεροφιλτρο).



Mogurnda




Έχω παρατηρήσει και επίσης έχω διαβάσει ότι τα Pseudomugils που είναι κοινά στην αγορά όπως τα furcatus,signifer,gertrudae,γενικώς προτιμούν τα μέτρια-σκληρά ως σκληρά νερα,ισχυει αυτό?

Υπάρχει μία διαφορά μεταξύ όλων των ειδών των Pseudomugil. Τα Pseudomugils species. Ps. furcatus andconnieae προτιμούν το σκληρό νερό.
Τα Ps. gertrudae μπορούν να ζήσουν καλύτερα σε μη σκληρό νερό. Θα έλεγα περίπου στο 7 PH, σκληρότητα 10 GH.
Τα Ps. signifier μου δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό όταν προσθέτω στο νερό λίγο αλάτι. Για αυτά από τον ποταμό Ross χρησιμοποιώ 10% θαλασσινό νερό για όλα τα άλλα 5%.
Τα Ps. cyanodorsalis χρειάζονται 50% θαλασσινό νερό.



Pseudomugil Furcatus




Pseudomugil Connieae




Pseudomugil Gertrudae Aru 2




Pseudomugil Signifer




Pseudomugil Cyanodorsalis




Μπορούμε να βάλουμε σε ένα ενυδρείο δυο διαφορετικά είδη Pseudomugil,υπάρχουν περιορισμοί σε αυτό?

Λόγω της ανάγκης τους για διαφορετική σύνθεση νερού είναι να καλύτερα να διατηρούμε ένα είδος Pseudomugil στην κάθε δεξαμενή.



Pseudomugil Furcatus




Σε ποια ασθένεια είναι ευαίσθητες οι μελανοταινιες και τι θα πρέπει να έχουμε κατά νου για να το αποφύγουμε αυτό?

Το πρόβλημα με τα ουράνια τόξα κατά πρώτο λογο είναι ένα είδος έλκους επάνω στο σώμα τους και αυτό είναι αποτέλεσμα της φυματίωσης των ψαριων.Αν συμβεί αυτό αφαιρεστε το ψάρι από το ενυδρείο και θανατώστε το,επειτα κάντε μερικές αλλαγές νερού στο ενυδρειο.
Ενα δεύτερο πρόβλημα είναι το fungus (μύκητας).Αυτό μπορεί να θεραπευτεί με (KMnO4) υπερμαγγανικό καλιο,όχι μέσα στην κύρια δεξαμενή αλλά σε ένα κουβά. (το kmno4 καταστρέφει την βιολογία του ενυδρείου άμεσα και εκτός αυτού θέλει μεγάλη προσοχή η δοσολογία του διαλυματος,δεν ενδείκνυται σε αρχαρίους η και σε έμπειρους ακόμα που δεν έχουν απόλυτη ενημέρωση επί του «φαρμάκου» και τις αντοχής του ψαριού που θα εφαρμοστεί το σκεύασμα αυτό,μια πιο συντηρητική αγωγή αλλά αποτελεσματική είναι η χρήση σκευάσματος με βάση το «μπλε του μεθυλενίου»)




Ποια μελανοταινια είναι η αγαπημένη σου και για ποιο λογο?

Τα αγαπημένα μου ουράνια τόξα είναι η Mel. Trifasciata,ολες οι διαφορετικές χρωματικές μορφές του είδους (μέχρι τώρα περισσότερες από 30 διαφορετικές περιοχές που απαντάται στην φύση).
Οι Chilatherinas bleheri και Mel. affinis Pagwi επίσης διότι διατηρούν την ομορφιά τους όλες τις ώρες της ημέρας (η συντριπτική πλειοψηφια των ουράνιων τόξων δείχνουν τα έντονα χρώματα τους ανάλογα με την διάθεση τους και με τις ώρες της ημερας,οι περισσότερες δε,τα καλύτερα χρώματα τους τα παίρνουν κατά το πρώτο φως της ημέρας και γι αυτό το λογο οι «φανατικοί» του είδους τοποθετούν τα ενυδρεία τους σε μέρη όπου το ενυδρείο μπορεί να δεχτεί άμεσα τις πρώτες ακτίνες του ήλιου –ανατολικό παραθυρο,ανοιχτη-γυάλινη οροφή)



Melanotaenia Trifasciata Blyth river




Melanotaenia Affinis Pagwi




Chilatherina Bleheri




Εκτός από τα ουράνια τοξα,ποια άλλα ψάρια σου αρέσουν και θα ήθελες να έχεις στα ενυδρεία σου?

Έχω κρατήσει πολλά άλλα ψάρια που ζουν μαζί με τα ουράνια τόξα. Αυτή τη στιγμή έχω διάφορα είδη Mogurnda και Chlamydogobius eremius αλλά πριν από αυτά είχα 20 περίπου άλλα ιθαγενή ψάρια από την Αυστραλία που δεν ήταν ουράνια τόξα.



Chlamydogobius Eremius




Τα ουράνια τόξα μπορούν να διατηρηθούν σε ένα high-tech ενυδρείο με υψηλό CO2,πολλα λιπάσματα και έντονο φωτισμό?

Ναι, είναι δυνατόν να διατηρείς ουράνια τόξα σε ένα high-tech ενυδρείο αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός με το CO2 κατά την διάρκεια της νύχτας. Προτιμώ όχι CO2, όχι λίπασμα και έναν κανονικό φωτισμό άλλα το χόμπι μου είναι να αναπαράγω ουράνια τόξα.
Έχω μόνο ένα ενυδρείο στο καθιστικό 1,2mx0,6mx0,5m ύψος. Στο δωμάτιο μου με τα ψάρια (fishroom), έχω άλλες 65 δεξαμενές. Η μεγαλύτερη δεξαμενή είναι 3,6 μέτρα μήκος. Η μικρότερη 30 εκατοστά.







Ασφαλώς στα ενυδρεία σου,τωρα ή στο παρελθον,θα έχεις «άγρια πιασμένα» ψαρια,ποιες οι διαφορές τους στην συμπεριφορα,στα χρώματα και στην συχνότητα αναπαραγωγής σε σχέση με τα αντίστοιχα ψάρια αναπαραγωγής?

Πάντα έστελνα τα άγρια πιασμένα ψάρια μου σε έναν εξαγωγέα κατά την διάρκεια των ταξιδιών μου στην Αυστραλία,για να κάνει την εξαγωγή στο Βέλγιο αργότερα,όταν θα ήμουν έτοιμος να παραλάβω όλα τα καινούρια ψάρια μου.
Αυτή είναι μία πολύ ακριβή δουλειά.Έβρισκα πάντα τα F1 πιο όμορφα από τους άγριους γονείς τους. Πάντα προσπαθούσα να πιάνω νεαρά ψάρια, έχουν λιγότερο στρες και προσαρμόζονται καλύτερα σε ένα ενυδρείο. Τα πλήρως ώριμα ψάρια είναι δύσκολο να μείνουν ζωντανά λόγω του στρες κατά την διάρκεια του ταξιδιού.



Melanotaenia Australis Reynolds river




Αν κάποιος θέλει ψάρια από εσενα,μπορεις να τον προμηθεύσεις και πως μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου?

Ναι, μπορώ να προμηθεύσω άτομα που θέλουν ψάρια από εμένα αλλά πρέπει να το κάνω νόμιμα. Δεν έχω άδεια ο ίδιος αλλά υπάρχει ένας εξαγωγέας που μπορεί να το κάνει για μένα, φυσικά αυτό δεν είναι φθηνό. Την τελευταία φορά που έστειλα ψάρια ήταν ένα μεγάλο ρίσκο για μένα (Σε μένα αναφέρεται). Συγνώμη αλλά είναι πολύ επικίνδυνο. Η επικοινωνία μπορεί να γίνει στο email: gilmaebe@skynet.be ή τηλεφωνικώς στο 003215410309 η ταχυδρομικά στην διεύθυνση Gilbert MaebeTervuursesteenweg, 472 – 2800 Mechelen- Belgium.




Ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες τις γνώσεις σου μαζί μας και ελπίζω να σε δω σύντομα σε ένα σεμινάριο στην Αθήνα γιατί οι γνώσεις σου θα είναι πολύ χρήσιμες σε πολλούς ανθρώπους του χόμπι μας



#Oτι είναι γραμμένο με μπλε ανοιχτό χρώμα και πλάγια γράμματα είναι δικές μου επισημάνσεις για να γίνουν κατανοητά μερικά πράγματα.

# Οι φωτογραφίες είναι από το προσωπικό αρχείο του Gilbert Maebe και απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους.
Επίσης οι φωτογραφίες από το σπίτι του και το fishroom του είναι του Τολη Κετσελιδη.

# Εδώ μπορείτε να δείτε την συνέντευξη στην Αγγλική γλώσσα όπως πραγματοποιήθηκε.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Ερωτησεις.doc (29,5 KB, 396 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: doc Here are the answers.doc (33,0 KB, 567 εμφανίσεις)
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 09-12-10 στις 22:17
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-10, 22:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Μπραβο παρα πολυ καλο το διαβασα στα γρηγορα θα το ξανακανω πιο προσεκτικα standar και οχι μονο μα φορα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

πολυ ωραιο αρθρο..... Λαμπρα......Μπορεις να βαλεις και μια φωτο απο το μαλλι που λεει για την αναπαραγωγη????
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-10, 22:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Oι επιθυμιες σας διαταγες κυριε Πρυτανη...
Εγινε ηδη!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-10, 23:10
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο Δημήτρη
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πολύ ωραία συνέντευξη, με πολλές πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες, συγχαρητήρια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-10, 23:50
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο,μπραβο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-10, 00:44
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Τι να σου πώ τώρα.
1ον Με ξενύχτησες με την ωραιότατη παρουσίαση της συνέντευξης
2ον Στοίχειωσες τα όνειρά μου με τα εξωτικά ψαράκια
3ον Με βάζεις σε μπελάδες προσθήκης νέου ενυδρείου και αναζήτησης ειδών 2 ηπείρων μακριά

Ελπίζω κάποιος να σου κάνει τα ίδια.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-10, 02:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα θερμα μου συγχαρητηρια!
Ο Gilbert ειναι μορφη διεθνως στον κοσμο των "ουρανιων τοξων", κι εχει ενα fishroom που δεν σε αφηνει να φυγεις...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-10, 02:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Δημητρη!!!

Σε ευχαριστουμε

Απιστευτα ψαρια ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-10, 02:38
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-10, 02:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολλα συγχαρητηρια Δημητρη ! ωραια συνεντευξη, παρουσιαση και φωτογραφιες.. που σε ταξιδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-10, 13:19
carry Ο χρήστης carry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστούμε πολύ !
__________________
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-12-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να ειστε καλα!
Ελπιζω καποια στιγμη να τον δουμε και στην Ελλαδα αυτον τον εξαιρετικο χομπυστα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-10, 18:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μερικες φωτογραφιες ακομα απο ψαρια που κοσμουν τα ενυδρεια του...


Pseudomugil Ivantsoffi



Melanotaenia sp. Aru 2


Hypseleotris Compressa


Melanotaenia sp.Splendida Deep water


Melanotaenia sp. Suswa Village
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-10, 18:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή


Μπράβο Δημήτρη!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-05-14, 15:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν το ειχα δει μεχρι τωρα. Φανταστικο αρθρο... Μπραβο!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-14, 22:46
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Δεν είσαι ο μόνος τι ανακαλυψες respect
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-14, 01:42
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πανω από όλα εκτος από πολύ καλος και εμπειρος χομπιστας είναι πολύ καλος ανθρωπος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζητηση και σχολια σχετικα με την συνεντευξη του Joep van Esch kingrim Bettas 15 26-10-10 01:15
IAPLC 2010 Dimitris_Batman Greek Aquarist's Boards 0 13-10-10 17:23
ΑGA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 29-09-10 21:33
Νew look 2010 Χαραμάδας Δίσκοι 8 08-06-10 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11188 seconds with 16 queries