Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-16, 21:22
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή koi και χειμωνας

Μιας και έρχεται χειμώνας...!!!

BORKED

BORKED

BORKED
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-16, 21:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Τι ψαρουκλες βλέπουμε εδώ? Πω πω ζήλεψα βρε σεις παιδιά, θα ήθελα πολύ και εγώ να κάνω μια λίμνη. Πολυ ωραία τα videos φίλε Σταύρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-16, 23:10
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραία τα βιντεο αλλά βλέπω πολλά λάθη , αν και δεν ξέρω βεβαια αυτες οι περιοχές τι χειμώνα έχουν και πόσο κρατάει

Στην δικιά μου περιοχή που έβλεπα τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της Λίμνης, ολοκληρωτικά (στην επιφάνεια) πάγο ήταν σκέτη καταστροφή Έχασα 2 μωρά Κόι απο το κρύο .

Το μόνο καλό τον χειμώνα είναι ότι σταματάει το 100ευρο για την τροφή και στα πολλά κρύα τα δίνω στην ΔΕΗ
Βρήκα μια φωτό απο την φάση που ξεπάγωνε η Λίμνη

Και πάμε στα βασικά Τι πρέπει να κάνουμε για τα Κόι μας τον χειμώνα :
Ο κίνδυνος για τα ψάρια έρχεται με το μειωμένο οξυγόνο και τα αυξημένα τοξικά αέρια που προκαλούνται από την Παγωμένη επιφάνεια του νερού.

Αεραντλία :

Η επιφανειακή ανατάραξη θα αποτρέψει την δημιουργία πάγου και είναι πιο οικονομική στην κατανάλωση απο ένα "θερμοστάτη" Λίμνης .

Τα ψάρια μας Κόι και Χρυσόψαρα (όχι Fancy):

Κατα την διάρκεια του χειμώνα πέφτουν σε μια μορφή λείθαργου, χρησιμοποιώντας λιγότερο οξυγόνο και παραμένουν κάτω στην Λίμνη όπου το νερό είναι θερμότερο .
Η αεραντλία μας θα πρέπει να μετακινηθεί κάπου στην μέση του συνολικού ύψους της Λίμνης ώστε να μην ανακατεύει το ζεστότερο νερό όπως και η αντλία της φίλτρανσης .
Φυσικά αυτα δεν μπορούν να γίνουν στα συστήματα με bottom drain γι αυτο και δεν τα προτείνω σε κλίμα σαν το δικό μου Μπορεί όμως να ρυθμιστεί η αεραντλία (αν υπάρχει δυνατότητα) να παράγει μικρότερες ποσότητες φυσαλίδων για να μην ανακατευει πολύ το νερό . Δυστυχώς σε αυτη την περίπτωση και με πολύ κρύο η λίμνη πρέπει να θερμαίνεται, πραγμα καθόλου οικονομικό σε μεγάλα συστήματα .

Σε περίπτωση Πάγου :

Μην προσπαθήσετε να "λιώσετε" τον πάγο με καυτό νερό, μπορεί να προκαλέσετε στα ψάρια σας σόκ . Να ελέγχετε την τρύπα που "διατηρείτε" στον πάγο αν χρειαστει να την ανοίξετε, μην κλείσει τελείως .
Μπορείτε να βάλετε ένα ζεστο μπρίκι πάνω στο πάγο και να το κρατάτε μεχρι να ανοίξει η τρύπα .

Θερμοστατες Τιτανίου - De Icer :
Αν η λίμνη σας μπορεί να παγώσει εντελώς, μπορεί να χρειαστεί να εγκαταστήσετε ένα de-icer για να κρατήσει τουλάχιστον ένα μέρος του νερού πάνω από το μηδέν.


Ουφ ούφ αίντε πάλι κατεβατό έγραψα Αααααα και θα το μεταφέρω Σταύρο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-16, 00:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πολυ χρησιμο Αρτεμισια...
φτιαξτο λιγο και αν εχεις να προσθεσεις και κατι αλλο , να το βαλουμε σαν υπομνημα, νομιζω θα βοηθησει τους λιμναδες..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-16, 00:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω Γιάννη μου έμαθα απο αυτα που έπαθα
Θελω να το κάνω πιο αναλυτικό (μολις βρω χρόνο) και μετά το κρατάμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-16, 06:01
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Αρτεμησία αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά αλλά στη θεωρία.
Σε μια μεγάλη φυσική λιμνη το στασιμο νερό σε μεγάλο βάθος έχει πιο ζεστή θερμοκρασία.
Σε ένα μικρό όμως κλειστό κύκλωμα που κυκλοφορεί το νερό έστω και μια φορά την ώρα όσο και να σηκώσεις αντλία και αεραντλία το νερό θα έχει παντού την ίδια θερμοκρασία..... απλή λογική.
Τώρα σε κάποια από τα βίντεο που έβαλα το χειμώνα κλείνουν ακόμα και την αντλια τους. Τώρα σωστό λάθος θα σε γελάσω.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-16, 12:58
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

παιδια ιδιες αντοχες εχουν τα κοι με τα χρυσοψαρα στο ψυχος?
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-16, 13:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη , ο άλλος Γιάννης ο Τσάλα τα έχει φτάσει μέχρι και τους 0 βαθμούς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-16, 13:26
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ναι το εχω δει!!!απλα εδω μιλαμε για μειον..εχω παγωσει απο πανω δλδ
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-16, 13:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε συ, όσο το νερό είναι υγρό, ποτέ δεν είναι κάτω από το 0, το γλυκό τουλάχιστον.
¶ρα ποτέ δεν έχεις κάτω από 0, και όταν παγώσει από πάνω, ο πάγος το προστατεύει και δεν μπορεί να κατέβει κάτω από το 0, εκτός και αν ο πάγος φτάσει μέχρι το βυθό, τότε τα έκανες κατεψυγμένα
Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να υπάρχει κενό/τρύπα στον πάγο για να υπάρχει ανταλλαγή αερίων και να οξυγονώνεται το νερό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-16, 13:41
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αχαχαχα σωστο και αυτο,ντιπ στοκος!!
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-10-16, 14:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images(8).jpeg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  4,5 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-10-16, 15:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι αντεχουν και τα δυο σε χειμωνα Ελλαδας, ακομα και να μην κανεις τιποτα.
Το αν ζοριζονται (που ζοριζονται), ειναι αλλη κουβεντα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-10-16, 16:59
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρτεμησία αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά αλλά στη θεωρία.
Σε μια μεγάλη φυσική λιμνη το στασιμο νερό σε μεγάλο βάθος έχει πιο ζεστή θερμοκρασία.
Σε ένα μικρό όμως κλειστό κύκλωμα που κυκλοφορεί το νερό έστω και μια φορά την ώρα όσο και να σηκώσεις αντλία και αεραντλία το νερό θα έχει παντού την ίδια θερμοκρασία..... απλή λογική. Αυτό δεν Ισχύει !!!
Τώρα σε κάποια από τα βίντεο που έβαλα το χειμώνα κλείνουν ακόμα και την αντλια τους. Τώρα σωστό λάθος θα σε γελάσω.
Λάθος απο τα μεγαλύτερα για μένα πρώτον σταματάς την φίλτρανση επειδή σταματάς το τάισμα ??? Πια η λογική ?? Η βιολογία στα φίλτρα "πάει βόλτα" και επιβαρύνεις τα ψάρια που παλέυουν να βγάλουν τον χειμώνα.

Γιατι βρε Σταυρο μου στην θεωρία ??? Εγω και τις αντλίες μου ανεβάζω στα 60εκ. και την αεραντλία μου . Που είναι το δύσκολο ??? Και τα ψάρια μου έχουν άλλο 1,20 βάθος τα έχω δει να πηγαίνουν μεχρι εκείνο το σκαλί πιο πάνω δεν ανεβαίνουν και διαφορα θερμοκρασίας έχω μεγάλη .
Μεγάλη φυσική Λίμνη το λές και μόνος σου δεν έχω "Λασπολίμνη" ούτε κανένας εδω μέσα .

Τα Κόι δεν καλοπερνανε σε θερμοκρασίες κάτω απο 10 βαθμούς για διάστημα πάνω απο 2 μήνες .Για να βγάλουν τον χειμώνα μπαίνουν σε μια φάση "Ναρκης" σταματούν τον οργανισμό τους απο κύριες ανάγκες. Αυτοί οι μήνες είναι οι πιο επικύνδυνοι για ασθένειες όπως carp pox, Saprolegnia και άλλες μυκητιασικές λοιμώξεις .
Λοιπόν εγω είμαι της άποψης του Γιάννη τον βγάζουν τον χειμώνα αλλά δεν καλοπερνούν και σίγουρα μπορεί να μην τον βγάλουν όλα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-16, 17:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα ενηλικα , θα τον βγαλουν τον χειμωνα...τα αλλα παιζεται..
το κλεισιμο της αντλιας , ειναι μεγα λαθος, συμφωνω απολυτα!
καταρχην, παγωσες την επιφανεια, που πιθανον να μην παγωνε καθολου με αντλια.
καταδευτερον, βιολογια παπαλα
και κατα τριτον, μηδενικη οξυγονωση,που πιθανον να κοστισει στα ψαρια, ειδικα αν παγωσει ολη η επιφανεια και δεν γινεται ανταλλαγη αεριων, η ασφυξια ειναι δεδομενη.


Επισης , οπως ειπε η Αρτεμισια, αρτιο θα ηταν η θερμοκρασια να μεινει εως 10 βαθμους, δεν ειναι υπερβολη, τα ψαρια νιωθουν τον χειμωνα και το χουν αναγκη , απο κει και κατω αρχιζουν τα ψιλοζορια, εως 10 βαθμους ειναι αρκετα κινητικα και με 2 ταισματα την εβδομαδα ειναι οκ.

Μιλαω παντα για common,comet,shubunkin και οχι fancy , απο κοι δεν γνωριζω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-10-16, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τις αντλίες στις σταματάνε στις Βόρειες χώρες και στο Καναδα, και αυτό για να μη σπάσουν,
εκει για 3-4 μήνες έχουν μείον -20φευγα και κάτω, παγώνουν τα πάντα.
άλλο εδω, δεν είμαστε το ίδιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-16, 18:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τάκη εκεί επίσης παίρνουν τα ψάρια μέσα σε εσωτερικό χώρο , έχω περάσει -17 και ξέρω πώς είναι , δεν είναι καθόλου καλά !!!
Επίσης οι αντλίες και τα φίλτρα(για λίμνες) έχουν συγκεκριμένες αντοχές και στην ζέστη αλλά και στο κρύο γράφουν πάνω για τι θερμοκρασίες είναι .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-16, 18:44
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το εχω δει!!!απλα εδω μιλαμε για μειον..εχω παγωσει απο πανω δλδ

Τοτε ειχε μεσα 2 black moor, 2 sarasa και koi

ολα ζουνε.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0089.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  49,6 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-16, 18:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

¶λλο ζώ και άλλο επιβιώνω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-16, 19:31
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...


την τελευταια φωτογραφια την εβαλα στον Γιαννη για να δει οτι παρολο που παγωσε η λιμνη απο πανω τα ψαρια ολα βγαλαν τον χειμωνα.... παγο εκανε 4 μερες.

για τις αντλιες που τις σταματανε απλα το ανεφερα γιατι το ειδα στο βιντεο... κι εγω δεν συμφωνω τα ειπατε πολυ ωραια ολοι πιο πανω....

οσο για το οτι σηκωνεις την αντλια Αρτεμησια φιλη μου επιμενω οτι κανεις λαθος στο θεμα θερμοκρασιας.... το μονο που καταφερνεις ειναι να μην υποφερουν περισσοτερο απο το ρευμα που θα κανει η αντλια και αεραντλια αν τις ειχες χαμηλα.....
απο τη στγμη που γυρνας 2 φορες την ωρα τα λιτρα της λιμνης το νερο εχει παντου την ιδια θερμοκρασια..... το 1,2 βαθος δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να υπαρχει θερμοκλινες, και απο τη στιγμη που κυκλοφορεί διαρκώς δε μπορει να γινει κι ολας...
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/limnolo...emperature.htm

Αρα γνωμη μου παντα ...ειναι οτι η λιμνη εχει ιδια θερμοκρασια....
το μονο που μενει να μας πεισει ειναι να μετρησουμε καποια στιγμη επιφανεια και πυθμενα..... εγω δε νομιζω να εχει διαφορα πανω απο βαθμο
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-10-16, 19:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταυρο πάς να με τρελάνεις βρε ??? Εχουν καμια σχέση οι δικές μας λίμνες με τις φυσικές ?????
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-10-16, 19:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

α ρε ζορια τα moor!

παρεπιπτοντως , τα moor ειναι τα μονα fancy που αντεχουν πιο χαμηλες θερμοκρασιες απ ολα τα υπολλοιπα.
πολλοι τα εχουν δοκιμασει σε λιμνες και εχουν βγαλει χειμωνα.
Φυσικα δεν ειναι ψαρια λιμνης , καθως ως fancy και κυριως λογω ορασης θελουν μεγαλη προσοχη και παρατηρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-16, 20:27
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταυρο πάς να με τρελάνεις βρε ??? Εχουν καμια σχέση οι δικές μας λίμνες με τις φυσικές ?????
αυτο σου λεω κι εγω.... οτι αυτο που υποστηρίζεις συμβαίνει μονο στις φυσικές λιμνες

στις δικες μας εχει ιδια θερμοκρασια παντου
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-16, 20:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχαχα δεν σε αντέχω αλλά είσαι και φίλος μου ...... Δεν έχει καμία σχέση καμάρι μου στο ξαναλέω και μετράω θερμοκρασία τον χειμώνα έχει διαφορά και μάλιστα ζωτικής σημασίας για τα ψάρια .
Μπορεί να μην έχει σε βάθος μικρότερο του 1 μέτρου αλλά για τα υπόλοιπα συμφωνούμε ότι διαφωνούμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-10-16, 20:38
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχαχαχα δεν σε αντέχω αλλά είσαι και φίλος μου ...... Δεν έχει καμία σχέση καμάρι μου στο ξαναλέω και μετράω θερμοκρασία τον χειμώνα έχει διαφορά και μάλιστα ζωτικής σημασίας για τα ψάρια .
Μπορεί να μην έχει σε βάθος μικρότερο του 1 μέτρου αλλά για τα υπόλοιπα συμφωνούμε ότι διαφωνούμε
δηλαδη μετρας χειμωνα θερμοκρασια στην επιφανεια του νερου και στον πυθμενα την ιδια στιγμη και εχει τρομερη διαφορα θερμοκρασιας???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-10-16, 20:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κοιτα ναι μετραω. Βεβαια εγω έχω και θερμοστάτη Τιτανίου και επίσης την έχω και κλειστή τον χειμώνα. Οπότε έτσι και αλλιώς δεν έχω ουτε καν την ίδια θερμοκρασία με την εξωτερική στην επιφάνεια .
Πάτο όχι , δεν έχω καταφέρει να μετρήσω (πρεπει να πάρω κάτι σαν κοντρόλερ αλλά με 2 μέτρα αισθητήρα θερμότητας) επίσης εμένα η λίμνη μου πέρυσι δεν πάγωσε ούτε ώρα και εβγαζε υδρατμούς τις πολύ κρύες μέρες.
Αλλά και τα μηχανήματα δεν τα έχω κάτω, τα ανεβάζω πάνω και το βλέπω στα ψάρια μου είναι καμία σχέση με τον πρώτο τους χειμώνα που υπέφεραν .... Αυτο το καταλαβαίνεις εύκολα τα ψάρια δεν κάθονται ακίνητα σε ένα μέρος .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-10-16, 21:26
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα ναι μετραω. Βεβαια εγω έχω και θερμοστάτη Τιτανίου και επίσης την έχω και κλειστή τον χειμώνα. Οπότε έτσι και αλλιώς δεν έχω ουτε καν την ίδια θερμοκρασία με την εξωτερική στην επιφάνεια .
Πάτο όχι , δεν έχω καταφέρει να μετρήσω (πρεπει να πάρω κάτι σαν κοντρόλερ αλλά με 2 μέτρα αισθητήρα θερμότητας) επίσης εμένα η λίμνη μου πέρυσι δεν πάγωσε ούτε ώρα και εβγαζε υδρατμούς τις πολύ κρύες μέρες.
Αλλά και τα μηχανήματα δεν τα έχω κάτω, τα ανεβάζω πάνω και το βλέπω στα ψάρια μου είναι καμία σχέση με τον πρώτο τους χειμώνα που υπέφεραν .... Αυτο το καταλαβαίνεις εύκολα τα ψάρια δεν κάθονται ακίνητα σε ένα μέρος .
αυτα που λες ωραια αλλα δεν εχουν σχεση με το θεμα μας... αυτα τα ξερω, τα εχω δει κ τα εχουμε πει πολλες φορες....

αυτο που λεω και υποστηριζω ειναι το εξης....
Σε μια λιμη εκτεθειμένη στις καιρικες συνθηκες.... ας πουμε τη δικια μου. αν βαλω την αντλια κατω η σε σκαλι στην επιφανεια απο τη στιγμη που κυκλοφορεί η αντλια το νερο συνεχεια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ....
-------------------------
Koi will sit at the bottom of a pond in Winter because it is warmer there

No, thatΆs not the reason – In Winter when water temperatures are low, a Kois metabolism will slow right down in response to the colder water and reduced light. Koi are Poikilothermic – that is their body temperature is governed by the temperature of the water in which they live. They will rest on the bottom to conserve energy, and feed much less during Winter, and sometimes they will fall right over on their sides in response to very cold water temperatures.
However, this is nothing to do with seeking out the warmest part of the pond. In a natural environment, a lake with virtually no water movement the phenomena of thermocline exists – where warmer water sinks to the bottom of a body of water in Winter and fish respond by spending most of their time at these levels.
In a Koi pond, thermocline does not exist – even in very deep ones, simply because our ponds are artificial environments where we are turning over the water in our pond through the filters every few hours , so constantly mixing the water – so the water at the bottom of the pond is exactly the same temperature as the water at the top. Koi might be hoping for warmer water in the depths, so spend time down there hoping to get warm – but they are always going to be disappointed.


πηγη http://diypondfilters.com/myths-and-...n-koi-keeping/
-------------------------
BORKED
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 05-10-16 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-16, 22:35
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

χωρις να εχω εμπειρια βαση λογικης αν εχει την ιδια θερμοκρασια θα επρεπε να παγωνει ολη η λιμνη.αν εχει παγο στην επιφανεα και κατω δεν εχει αρα ειναι πιο ζεστα κατω και εχει και μια λογικη γιατι το εδαφος βοηθαει σε αυτο.αλλο 0 αλλο 5 βαθμοι.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-10-16, 09:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταυρο Καλημέρα !! Δεν σε προβληματίζει ότι πουθενά δεν αναφέρει τον τρόπο άντλισης και κυκλοφορίας του νερού ???
Κατα 99,9% αναφέρεται σε bottom drain.
Διαβασα και την σελίδα τους ωραιότατη !!
Πάντα έλεγα σε όσους χρησιμοποιούν αντλίες βυθιζόμενες να πάρουν αεραντλία όχι μονο για την οξυγόνοση αλλά και για την κυκλοφορία του νερού και για να σηκώνει ότι κάθεται στον πυθμένα . Οι αντλίες (εσωτερικές) δεν μπορούν να τραβήξουν σε αποσταση >10 εκ. Τίποτα απολύτως !! Δεν έχει να κάνει με το πόσα λίτρα μπορούν να κυκλοφορήσουν / ώρα . Δεν είναι bottom drain αυτα λειτουργούν αλλιώς .
Υπάρχει και ένα κόλπο , αν βάλεις την αεραντλία σε θερμαινόμενο χώρο στέλνει ζεστό αέρα

Υ.Γ Αν δεν έχεις πέσει με -11 μέσα σε λίμνη δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχει διαφορά θερμοκρασίας
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-10-16, 10:27
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Αυτός έχει 2 εισόδουςbottom drain για το καλοκαίρι και μια ψηλά για το χειμώνα....
¶ρα λέμε το ίδιο πάλι....
Κοίτα αν νομίζεις ότι κάτω είναι πιο ζεστά στο 1,5μ βάθος, οκ!!!!


Εμείς με -11 πάμε για ψαροντουφεκο!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09165 seconds with 16 queries