Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-02-15, 16:19   #1
Αρχάριος απορίες για φυτά
Ευριπίδης Λάρισα
Member
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος 12-02-15, 16:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

΄Γειά σε όλους είμαι αρχάριος στον χώρο των ενυδρείων και πρόσφατα μετά από διάβασμα τριών μηνών στο ίντερνετ αλλά και βιβλίων πήρα την απόφαση να στήσω το δικό μου ενυδρείο.Αγόρασα με αιματηρές οικονομίες ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο διαστάσεων 1,00*0.30*0,40 με εσωτερικό φίλτρο 400 l/h με υλικό σφουγγάρι και κεραμικά ,θερμοστάτη 150 watt και λάμπα Τ8 89.5εκ. 30 watt.
Aφού το καθάρισα έβαλα νέο χαλίκι φυσικό και 2 ανούμπιες για αρχή και άρχισα το στρώσιμο με βακτήρια και τροφή .Θέλω να βάλω και άλλα φυτά χαμηλών απαιτήσεων και από ψάρια έχω σχεδόν καταλήξει στα ζοώτοκα .
Σκέφτηκα πως αν πάρω για τα φυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης και σε πρώτη φάση αλλάξω την λάμπα μου είμαι καλυμμένος με τα φυτά ,θα ήθελα πολύ την έμπειρη σας άποψη σε αυτό το θέμα
(το σκέφτηκα βάση όσων έχω διαβάσει αλλά και χρειάζομαι μια σχετικά οικονομική λύση)
Εμφανίσεις: 2500
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-15, 16:40
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ποια φυτα σκοπευεις να βαλεις ποιο λιπασμα εχεις;Βαλε μια φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-15, 17:01
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Σκοπεύω να βάλω ακόμα 5 με έξι φυτά από τα εύκολα όπως καμπομπα κερατόφυλλο μος μπολ
-------------------------
Από λίπασμα σκέφτομαι να βάλω το sera florena ή το τις ταμπλέτες sera floreplus και διορθώνοντας το προηγούμενο για φυτα σκέφτομαι hygrophila , valisneria java moss kai κερατόφυλλο.
υ.γ σύντομα και φωτος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευριπίδης Λάρισα : 12-02-15 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-15, 17:07
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

λιπασμα δεν θα χρειαστεις μην παρεις ακομα.
η καμπομπα με αυτο το φως το πιο πιθανο ειναι να λιωσει, ειναι καπως απαιτητικο φυτο και θελει καλο φως και διοξειδιο.
με ευκολα φυτα και με αυτο το φωτισμο, τα νιτρικα που θα προκυπτουν απο τα ταισματα ειναι υπεραρκετα για λιπανση. αν αρχισεις να βαζεις και υγρα θα γεμισεις αλγες.

εγω θα σου προτεινα να παρεις κρυπτοκορινες, τζαβα μος, κανενα ευκολο εχινοδωρο, εγκερια ντενσα, πολυσπερμα η κορυμποσα.
ουτε υγρα λιπασματα θες με αυτα τα φυτα ουτε τιποτα, με ταμπλετες που και που στα φυτα που φυτευονται θα εισαι καλυμενος.
-------------------------
θα σου ελεγα να αποφυγεις τωρα στην αρχη το κερατοφυλλο, ασε να ωριμασει το ενυδρειο πρωτα σαν συστημα και να πιασουν καλα τα φυτα σου και μετα βαζεις αν θες.

α και βαλλισνεριες καλυτερα να τις αποφυγεις, σε μικρα ενυδρεια δεν δειχνουν καθολου ωραιες. πιο πολυ θυμιζουν ενα κουβαρι απο φυλλα παρα φυτα, ασε που θα σκιαζουν και ολα τα υπολοιπα φυτα και θα εχεις ολο προβληματα και σαπισματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ζ. : 12-02-15 στις 17:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-15, 17:13
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την συμβουλή αυτό σκοπεύω να κάνω γιατί είμαι στην αρχή και αυτό που θέλω για αρχή είναι να στύσω ένα γενικά "ευκολο" ενυδρείο απο άποψη ψαριών και φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-15, 19:09
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ποια ζωοτοκα θα βαλεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-15, 20:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως ειπε και ο Χρηστος πιο πανω, η camboba caroliniana το πιθανοτερο ειναι να μην τα παει καλα. Χρειαζεται εντονο φωτισμο για καλη αναπτυξη. Απο ευκολες επιλογες, θα παρεις αρκετες ιδεες εδω. Ενα γενικο λιπασμα ισως χρειαστεις καποιοα στιγμη, αλλα μονο οταν δεις οτι το εχουν αναγκη τα φυτα σου. Καλυτερα οχι απο την αρχη.

Κατα τα αλλα, ισως να χρειαστεις μια ενισχυση του φωτισμου με αλλη μια λαμπα. Φιλτρο ποιο ακριβως εχεις? Υποθετω ειναι εσωτερικο? Η κυκλοφορια νερου δε λεει κατι απο μονη της.

Μην ξεχνας οτι τα ζωοτοκα θα αναπαραγονται συνεχως και ο γονος, δε συγχωρει μη επαρκη φιλτρανση. Ενα εξωτερικο φιλτρο, οταν δωθει η ευκαιρια, θα ηταν μια καλη επιλογη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-15, 20:28
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Από ψάρια για αρχή λέω ένα χαρέμι γκάπυς και μετά ένα χαρέμι πλάτυς .Το φίλτρο είναι 450 λ/ω εσωτερικό και είναι το δικό του .Σε πρώτη φάση θα αλλαχθεί η λάμπα με μια που βοηθά και τα φυτά και σιγά σιγά θα μπει σίγουρα 2η.Εν τω μεταξυ κάποιος μου πρότεινε για λίπανση τα στικάκια ,τι λένε
Ευχαριστώ όλους για τισ απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες αρχάριου markosv Αρχάριοι γλυκού νερού 10 20-11-12 23:33
Αρχάριος γεμάτος απορίες atthess Αρχάριοι γλυκού νερού 76 26-09-12 16:51
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04356 seconds with 15 queries