Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-17, 17:19
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή DIY καπακι ενυδρειου

Καλησπερα σε ολους. Αποφάσισα να αντικαταστισω το υπαρχον καπακι του ενυδρειου με νεο ικανο να συμπεριλαβει ολα τα απαραιτητα.
Εχουμε και λεμε.

Το ενυδρειο ειναι DIY 80χ30χ40Υ
1) Εχω ζητησει απο φιλο μαραγκο (λογο ελειψης απαραιτητων εργαλειων) να μου κοψει τα κοματια κοντρα πλακε θαλασσης που θα χρειαστω.
2) Θα γινει τελαρο το οποιο θα κουμπώνει εξωτερικα απο το γυαλι του ενυδρειου με πατουρα που θα υπάρχει εσωτερικα 2εκ απο την ακρια.
3) Απο επανω θα υπαρχουν 2 καπακια
3α)10εκ το ενα στην πισω πλευρα το οποιο θα εχει χρηση για την προσβαση στο ενυδρειο και στο οποιο θα υπαρχουν 2 τρυπες για ανεμιστηρακια υπολογιστη (για το καλοκαιρι) και μια στο κεντρο για το ταισμα και εξαερισμο του ενυδρειου
3β) Κι ενα ακομα καπακι μπρωστα 20εκ για προσβαση στις λαμπες
4) Απο κατω στο μπρωστινο τμημα και επανω στην πατουρα θα μπει πλεξιγκλας για προστασια των φωτιστικων απο την υγρασια.
5) Φυσικα θα γινουν ολες οι απαραιτητες τρυπες στην πισω πλευρα για την εξοδο των καλωδιων απο το φιλτρο και το θερμοστατη και δεξια μπρωστα για την εξοδο των καλωδιων απο τα φωτιστικα.
6) Δεξια απο εξω θα υπαρχει ο διακοπτης για τα φωτιστικα (αν και θα εχω και χρονοδιακοπτη) Ολα τα απαραιτητα μηχανηματα θα αποθηκευτουν στην πισω απο το ενυδρειο οπου υπάρχει το απαραίτητο κενο μεταξυ ενυδρειου και τοιχου

Ερωτησεις:
1) Θεωρηται οτι ξεχναω κατι απαραιτητο?
2) Οι λαμπες θα ειναι πιθανοτατα led τυπου φθοριου 3 στον αριθμο. Ποσα lumen και τι χρωματα? Χριαζονται διαφορετικα ? Ρωταω γιατι σε διαφορα ποστ εχω διαβασει οτι μερικοι βαζετε λειτουργια ανατολης δυσης.
3) ποτε χριαζεται αυτη η λειτουργια?

Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερω για τον χρονο σας και φυσικα θα ανεβαζω φωτογραφιες και κατα την κατασκευη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-17, 18:19
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Φίλε Μπάμπη, η ανατολή δύση δεν είναι κάτι απαραίτητο. Πέρα από τις κάπως ας πούμε δύσκολες λύσεις υπάρχει και η απλή. Έχεις έναν δεύτερο χρονοδιακοπτη που θα ανάβει την τρίτη λάμπα λίγο πριν ανάψουν οι άλλες και θα τη σβήνει λίγο μετά. Αυτό για να μην πέφτει σκοτάδι απότομα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-17, 18:22
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μπάμπη, η ανατολή δύση δεν είναι κάτι απαραίτητο. Πέρα από τις κάπως ας πούμε δύσκολες λύσεις υπάρχει και η απλή. Έχεις έναν δεύτερο χρονοδιακοπτη που θα ανάβει την τρίτη λάμπα λίγο πριν ανάψουν οι άλλες και θα τη σβήνει λίγο μετά. Αυτό για να μην πέφτει σκοτάδι απότομα.
Και αν κινηθώ σε αυτή τη λύση αφού έχω 2 χρονοδιακοπτες ποια η χρονική διαφορά πριν και μετά τις άλλες δύο λάμπες; Διαφορετικό χρώμα χρειάζεται γι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-17, 18:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους. Αποφάσισα να αντικαταστισω το υπαρχον καπακι του ενυδρειου με νεο ικανο να συμπεριλαβει ολα τα απαραιτητα.
Εχουμε και λεμε.

Το ενυδρειο ειναι DIY 80χ30χ40Υ
1) Εχω ζητησει απο φιλο μαραγκο (λογο ελειψης απαραιτητων εργαλειων) να μου κοψει τα κοματια κοντρα πλακε θαλασσης που θα χρειαστω.(εσωτερικα επειτα θελει συντηριτικο ξυλου 2-3 χερια και επειτα βερνικι..διαλυτου και τα 2..για να αντεξεις στην υγρασια)
2) Θα γινει τελαρο το οποιο θα κουμπώνει εξωτερικα απο το γυαλι του ενυδρειου με πατουρα που θα υπάρχει εσωτερικα 2εκ απο την ακρια.(Απο την ακρη του ενυδρειου?)
3) Απο επανω θα υπαρχουν 2 καπακια (πολυ καλα)
3α)10εκ το ενα στην πισω πλευρα το οποιο θα εχει χρηση για την προσβαση στο ενυδρειο και στο οποιο θα υπαρχουν 2 τρυπες για ανεμιστηρακια υπολογιστη (για το καλοκαιρι) και μια στο κεντρο για το ταισμα και εξαερισμο του ενυδρειου (Κοντρολερ θερμοκρασιας για τα Φανακια και τον θερμοστατη εχεις?)
3β) Κι ενα ακομα καπακι μπρωστα 20εκ για προσβαση στις λαμπες
4) Απο κατω στο μπρωστινο τμημα και επανω στην πατουρα θα μπει πλεξιγκλας για προστασια των φωτιστικων απο την υγρασια.
5) Φυσικα θα γινουν ολες οι απαραιτητες τρυπες στην πισω πλευρα για την εξοδο των καλωδιων απο το φιλτρο και το θερμοστατη και δεξια μπρωστα για την εξοδο των καλωδιων απο τα φωτιστικα. (Τρυπες για τον αερισμο μην ξεχασεις)
6) Δεξια απο εξω θα υπαρχει ο διακοπτης για τα φωτιστικα (αν και θα εχω και χρονοδιακοπτη) Ολα τα απαραιτητα μηχανηματα θα αποθηκευτουν στην πισω απο το ενυδρειο οπου υπάρχει το απαραίτητο κενο μεταξυ ενυδρειου και τοιχου (ρευματα κτλ προσεξε να ειναι μακρια απο το νερο,ειτε πανω ειτε διπλα)

Ερωτησεις:
1) Θεωρηται οτι ξεχναω κατι απαραιτητο?
2) Οι λαμπες θα ειναι πιθανοτατα led τυπου φθοριου 3 στον αριθμο. Ποσα lumen και τι χρωματα? (Εξαρταται τα φυτα σου αν βαλεις)Χριαζονται διαφορετικα ? Ρωταω γιατι σε διαφορα ποστ εχω διαβασει οτι μερικοι βαζετε λειτουργια ανατολης δυσης.(αλλο το ενα αλλο το αλλο
3) ποτε χριαζεται αυτη η λειτουργια?

Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερω για τον χρονο σας και φυσικα θα ανεβαζω φωτογραφιες και κατα την κατασκευη
Οσον αφορα την δημιουργία ανατολης δυσης ειναι για να προσομοιωσουμε οσοον το δυνατον περισσοτερο τις μαμα καταστασεις που εχουν τα ψαρια στην φυση...πολλοι μαλιστα προσομοιωνουν και καιρικες καταστασεις με αλλα πραγματακια αλλα μην μπουμε σε αυτο το κομματι...

Η προσομοίωση κατα κόρων γινεται με 2 τροπους για 2 σκοπους (για μενα και απο οτι εχω καταλαβει...)
1ο τροπος να αναβεις σταδιακα τις λαμπες σου με διαφορα ωρας μεταξυ τους ωστε οταν αναψουν ολες να εχεις το απόγειο(το μεσημερι δλδ οπου και ο ηλιος εχει τον δυνατο φωτισμο) και επειτα να σβηνουν σταδιακα μεχρι να σβησει και η τελευταια...
2ο τροπος Τοποθετεις μια λεντ ταινια μπλε/η κιτρινο (3000κελβιν) αρα οχι και τοσο δυνατες να αναβει 1 ωρα πριν τα φωτα και να σβηνει αφου και αναψουν τα φωτα σου εντος μισης ωρας στο περιπου και επειτα να αναβει μιση/μια ωρα πριν σβησουν τα φωτα σου και να παραμένει αναμμενη για μια ωρα...στο περιπου

1ος σκοπος ειναι για να ερχεται πιο ομαλα στα ψαρια σου το φως γτ συνηθως τρομαζουν και τους περνει καποια ωρα να συνηθισουν...(τα βλεπεις στον πατο η να πηγαινουν απο την μια ακρη του ενυδρειου στην αλλην με εντονες και γρηγορες κινησεις)(αρα στρεσσαρονται και το στρεσσ δεν ειναι καλο για τα ψαρια,τα κανει ευαλωτα σε ασθενειες...
2ος σκοπος να αναπαραστησουμε την "λειτουργια" του φωτος στο φυσικο τους περιβαλλον οσον το δυνατον πιο κοντα...


Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-17, 18:41
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Οπότε εκτός από την τρύπα για εξαερισμο του ενυδρείου χρειάζεται και στις λάμπες;
Όταν έγραψα πατουρα εννοώ πιχακι περιμετρικά - εσωτερικά στο καπάκι 2εκ από την άκρη του καπακιου με σκοπό πρώτα να σταματήσει το καπάκι και δεύτερον να πατήσει επάνω το πλεξιγκλας.
Όταν αναφέρεις κοντρολερ θερμοκρασίας τι εννοείς; Ο θερμοστάτης έχει διακοπτή που επιλέγεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Θέλει και κάτι ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-17, 19:14
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Κοντρολερ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Το πιασα με την πατουρα,δεν καταλαβα απο την ακρη που λες...τωρα καταλαβα και για αυτο τι εννοεις (καλο αυτο με το πλεξι)

Δεν εννοουσα για τις λαμπες μονο...αλλα γενικως για το καπακι...να υπαρχει ενα καλος εξαερισμος...δεν εχω ανεβασει φωτο απο το δικο μου για να σου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως εννοω... :/
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-17, 19:40
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντρολερ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Δεν εννοουσα για τις λαμπες μονο...αλλα γενικως για το καπακι...να υπαρχει ενα καλος εξαερισμος...δεν εχω ανεβασει φωτο απο το δικο μου για να σου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως εννοω... :/
Αρα το κοντρολερ ξεκιναει μονο του οτι θεωρει οτι χρειαζεται. Θερμανση ή ανεμιστηρακι. Δυστηχως τα οικονομικα (θεωρω οτι εχει ενα καποιο κοστος το κοντρολερ) δεν μου επιτρεπουν την αμεση αγορα του. Ισως να σκεφτω τον τροπο για μελοντικη τοποθετηση του αλλα δυστυχως οχι αμεσα

Επειδη το καπακι θα ειναι χωρισμενο στα 2, οπως ειπα, επικοινωνια με το νερο θα εχει το 1/3 (τα αλλα 2/3 θα εχουν μπροστα το πλεξι οποτε δεν θα ερχονται σε επαφη με την υγρασια του νερου και τη θερμοκρασια)

Νομιζω οτι με τα 2 ανεμιστηρακια 7εκ διαμετρο τρυπας και μια ιδια τρυπα για το ταισμα θα εχει η γυαλα επαρκη εξαερισμο (κανω λαθος?)
Οσον αφορα το χωρο με τις λαμπες θα κανω απο το ενα πλαϊ (απο την δεξια πλευρα που επισης υπαρχει τοιχος στα 10 εκ αποσταση) μερικες τρυπες με τρυπανι διαμετρου πχ 2εκ
-------------------------
screenshot software

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 04-03-17 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-17, 19:45
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

6 τρυπες των 6 εκατοστων διαμετρο στο μεγαλο μου δεν εφτασαν...με 5χ120 φανακια...
Και το εχω καταλαβει απο την μουχλιτσα που εχω πιασει πανω στο κοντρα πλακε...
Οσο για τον κοντρολερ
http://www.ebay.com/itm/STC-1000-All...AAAOSw44BYNrQp
9¤ πιστευω ειναι καλα
-------------------------
τωρα την ειδα την φωτο...
Καλο σχεδιο...τις τρυπες που δειχνεια αν κανεις 2 των 6 εκατοστων σε καθε πλευρα αλλα και κανα 2-3 πισω πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα...
απο το σχεδιο δεν καταλαβαινω πως εσυ θα μπορεις να βαλεις χερι μεσα για την συντηρηση του ενυδρειου ομως...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 04-03-17 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-17, 19:58
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
6 τρυπες των 6 εκατοστων διαμετρο στο μεγαλο μου δεν εφτασαν...με 5χ120 φανακια...
Και το εχω καταλαβει απο την μουχλιτσα που εχω πιασει πανω στο κοντρα πλακε...
Οσο για τον κοντρολερ
http://www.ebay.com/itm/STC-1000-All...AAAOSw44BYNrQp
9¤ πιστευω ειναι καλα
-------------------------
τωρα την ειδα την φωτο...
Καλο σχεδιο...τις τρυπες που δειχνεια αν κανεις 2 των 6 εκατοστων σε καθε πλευρα αλλα και κανα 2-3 πισω πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα...
απο το σχεδιο δεν καταλαβαινω πως εσυ θα μπορεις να βαλεις χερι μεσα για την συντηρηση του ενυδρειου ομως...
Όσον αφορά το κοντρολερ δεν είναι απαγορευτικό. Θα μελετήσω το ποσταρισμα και που μπορώ να το βάλω και θα αποφασίσω.
Όσον αφορά τις τρύπες αν τα 2/3 είναι το εσωτερικό κουτί από πλεξιγκλας δε με παιρνει για τις πλαινε. Εκεί θα είναι μόνο για θέμα εξαερισμο στις λάμπες. Πίσω ναι μπορώ στα 80εκ να κάνω αρκετές.
Όσον αφορά το καπάκι δυστυχώς το πλάτος του ενυδρείου είναι μόνο 30εκ. Οπότε αν μπουν και 3 λάμπες δε νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω μεγαλύτερο το καπάκι. Αντε το πολύ να τα κάνω 15-15εκ. Στην αλλαγή νερού πιστεύω ότι θα είναι καλό. Για ποιο δύσκολες εργασίες θα το βγάζω τελείως.


Εκτός φυσικά αν έχετε κάποια άλλη λύση που δε τη σκέφτηκα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-17, 20:05
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Σωστο και αυτο...εχεις 30 εκατοστα πλατος...εχεις δικιο...
αν και εγω θα εκανα το μπροστα μερος με τις λαμπες να ανοιγει και να κλεινει...ετσι θα μπορουσα να κανω και τις δυσκολες εργασιες...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-17, 20:13
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστο και αυτο...εχεις 30 εκατοστα πλατος...εχεις δικιο...
αν και εγω θα εκανα το μπροστα μερος με τις λαμπες να ανοιγει και να κλεινει...ετσι θα μπορουσα να κανω και τις δυσκολες εργασιες...
Κι όμως μου έδωσες τη λύση. Αντί να βάλω το πλεξιγκλας να πατάει στο πιχακι θα το κάνω βιδωτο στο καπάκι και έτσι θα κάνω ένα μόνο καπάκι που θα ανοίγει όλο μαζί. Για την αλλαγή στις λάμπες θα ξεβιδωνω το πλεξιγκλας. Το μόνο που με προβληματιζει είναι ότι με τον καιρό ίσως μεγαλώσουν οι τρυπες στο ξύλο και δε συγκρατηται το πλεξιγκλας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-17, 20:23
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

δεν το πιασα αυτο
Το απο πανω μερος δλδ θα το κανεις πλεξι?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-03-17, 20:31
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το πιασα αυτο
Το απο πανω μερος δλδ θα το κανεις πλεξι?
Οχι!!! Απλά τις λαμπες θα τις προστατεύει κουτί από πλεξιγκλας βιδωμενο στο κοντρα πλακε θαλάσσης.

¶ρα όλο μαζί θα μπορεί να ανοιγει δίνοντας πλήρη πρόσβαση στο ενυδρείο.

Αντί να είναι το πλεξιγκλας σταθερό στο πιχακι όπως είχα αρχικά σκοπό, οπότε θα εμποδίζει την πρόσβαση στο ενυδρείο, θα είναι βιδωτο στο καπάκι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-03-17, 20:36
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

αααα ετσι ναι...αν καταλαβα καλα δλδ...κανε και κανα σχεδιακι να το πιασω ακομα καλυτερα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-03-17, 20:46
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αααα ετσι ναι...αν καταλαβα καλα δλδ...κανε και κανα σχεδιακι να το πιασω ακομα καλυτερα
αυριο θα σας κανω νεο σχεδιο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-17, 21:03
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Απλά να ξέρεις ότι τα λουμεν δείχνουν τη φωτεινότητα και τα κελβιν το χρώμα ας πούμε.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-17, 21:15
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά να ξέρεις ότι τα λουμεν δείχνουν τη φωτεινότητα και τα κελβιν το χρώμα ας πούμε.
Αν θυμαμαι καλα ο Τακης μου ειχε πει 5000-6500lummen αλλα δεν ειχαμε πει για κελβιν.

Αν πουμε για 2 λευκες και μια μπλε τι κελβιν θελω?
Ή ειναι καλυτερα να παρω τρεις λευκες (ποσα κελβιν?) και να βαλω και μπλε led?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-17, 21:22
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

πολλα μου ακουγονται τα λουμεν...μηπως εννοουσε τα κελβιν? αρα λευκες... 6500 λευκο 4000-5000 φυσικο λευκο 2700-3400 κιτρινο (κελβιν)
Αυτο με τον φωτισμο πρεπει να το δεις αναλογα με τα φυτα που θελεις να βαλεις μεσα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-17, 21:27
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλα μου ακουγονται τα λουμεν...μηπως εννοουσε τα κελβιν? αρα λευκες... 6500 λευκο 4000-5000 φυσικο λευκο 2700-3400 κιτρινο (κελβιν)
Αυτο με τον φωτισμο πρεπει να το δεις αναλογα με τα φυτα που θελεις να βαλεις μεσα...
Αρα προφανος αυτο εννοουσε ο Τακης. Δυστυχως η συζητηση εγινε εχθες στο chat οποτε δεν κρατησα σημειωση. Φυτα θα βαλω 2 ευκολα φυτα χωρις υποστρωματα και ιδιαιτερη φροντιδα (αρχαριος ακομη φοβαμαι τα δυσκολα) που θα μου συστησετε κατα προτιμηση εσεις μιας και δεν εχω ιδεα

Ομως το καπακι μπορει να ξεκινησει στην κατασκευη του και οι λαμπες μπαινουν εν καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-17, 21:29
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Θα το δει ο κ.τακης και θα μας πει..
ναι σιγουρα...απλα αυτο που ηθελα να πω...ειναι να κανεις τις βασεις απο τωρα για τυχον αναβαθμιση φωτισμου μετα,αν και εφοσον θελησεις κατι πιο δυσκολο σε φυτα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-17, 21:44
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το δει ο κ.τακης και θα μας πει..
ναι σιγουρα...απλα αυτο που ηθελα να πω...ειναι να κανεις τις βασεις απο τωρα για τυχον αναβαθμιση φωτισμου μετα,αν και εφοσον θελησεις κατι πιο δυσκολο σε φυτα...
Το καπακι με 30εκ πλατος, αν αφαιρεσουμε 10εκ για τις τρυπες για τα ανεμιστηρακια και ενα κενο 4-5εκ για να μπορεσει να βιδωθει το πλεξι, αρα χωρο για τις λαμπες εχω 15εκ πλατος και 60-70εκ μηκος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-17, 22:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για Kelvin μιλάγαμε Μπάμπη,
από 5000-6500 είναι το ψυχρό λευκό,
προς τα κάτω κιτρινίζει, προς τα πάνω μπλεδίζει.
Το μπλε σκέτο προσωπικά δεν μου αρέσει,
έχω παρατηρήσει πως ο συνδυασμός μπλε-κόκκινου, ροζίζει ελαφρά , αλλά σπάει την ασπρίλα-γαλατιλα του ψυχρού λευκού,
και δεν φαίνεται καθόλου,
αλλά και τα φυτά πάνε καλά.
Ο STC κοντρολερ θεωρώ πως είναι από τις πιο απαραίτητες συσκευές και απο τις πιο φτηνές,
ποιο φτηνός από θερμαντήρα , πιο φτηνός από αντλία.
Αξίζει τα λεφτά του και θα ησυχάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-17, 22:31
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για Kelvin μιλάγαμε Μπάμπη,
από 5000-6500 είναι το ψυχρό λευκό,
προς τα κάτω κιτρινίζει, προς τα πάνω μπλεδίζει.
Το μπλε σκέτο προσωπικά δεν μου αρέσει,
έχω παρατηρήσει πως ο συνδυασμός μπλε-κόκκινου, ροζίζει ελαφρά , αλλά σπάει την ασπρίλα-γαλατιλα του ψυχρού λευκού,
και δεν φαίνεται καθόλου,
αλλά και τα φυτά πάνε καλά.
Αρα Τακη τι συμπερασμα βγαζουμε.
Αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι εχω χωρο για 3 λαμπες και οτι θα μου αρεσε να κανω και ανατολη - δυση τι προτεινεις για τις λαμπες. Ολες λευκες ή κατι αλλο? Χρονοσιακοπτες εχω ηδη 2 οποτε απο εκει ειμαι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-17, 22:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ψυχρό λευκό τότε, μόνο.
Αντι για λάμπες Led ,
δες μήπως μπορείς να φτιάξεις φωτιστικό με αλουμινογωνιές και λεντοταινίες,
για να βάλεις και μπλε με κόκκινες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-17, 22:55
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψυχρό λευκό τότε, μόνο.
Αντι για λάμπες Led ,
δες μήπως μπορείς να φτιάξεις φωτιστικό με αλουμινογωνιές και λεντοταινίες,
για να βάλεις και μπλε με κόκκινες
Σε αυτη την περιπτωση η αλουμινογωνία βιδωνει στο κοντρα παλκε θαλασσης ή πρεπει η πισω πλευρα της να ειναι εξωτερικα του καπακιου για να ερχεται σε επαφη με τον αερα στο περιβαλον??????????

Και τοτε ποσες και τι λεντοταινιες θα ζητησω?
(βασικα ηλεκτρολογικα ξερω αλλα ηλεκτρονικα ή εξιδικευμενα ηλεκτρολογικα οχι)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-17, 23:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Απλά ηλεκτρολογικά είναι Μπάμπη,
ούτε και εγώ ξέρω από ηλεκτρονικά
Οι αλουμινογωνιές καλό είναι να έχουν ένα μικρό κενό αέρα από το κόντρα πλακέ,
δεν χρειάζεται να είναι από έξω.
Λεντοταινίες βάζεις όσες θες.
Μπορείς να ξεκινήσεις με 2 ψυχρό λευκό, 1 μπλε και 1 κόκκινη.
Θα χρειαστείς όμως και τόσα τροφοδοτικά όσα θα είναι και οι σειρές που θα ανάβουν σε διαφορετικό χρόνο, και τόσους χρονοδιακόπτες,
ή πας σε ένα τροφοδοτικό με κοντρόλερ
ή πας σε πιο περίπλοκες καταστάσεις, 1 τροφοδοτικό και ρελεδες ανά γραμμή.
Εγω με ρελέδες το έχω και τροφοδοτικό υπολογιστή.
το έφτιαξα μια φορά όμως και ησύχασα, και έβαλα και τα ανεμιστηράκια επάνω με άλλον ρελέ.
Αυτή η λύση δεν έχει κόστος , αλλά έχει δουλειά.
Ο κοντρόλερ είναι φοβερή λύση αλλά έχει γυρω στα 25 Ευρώ,
το σκέφτομαι να τον βάλω και εγω,
όχι ότι έχω πρόβλημα με τους ρελεδες, για εφε πιο πολύ
----------------------------
Μια καλή λύση είναι προφιλ αλουμινίου
https://www.ledokosmos.gr/tainies-led/profil-aloeminioe
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-17, 00:18
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Το κοντρολερ STC1000 μολις εγινε παραγγελια απο aliexpress στα 9,09¤
Παράδοση σε 22-38 ημερες

Επίσης με 2χ1,57¤ παρηγγειλα 2 σκουπες βυθου με τρομπα.
Μια για σκουπα και τη δευτερη απο την οποια θα αφαιρεσω το χωνι και θα τη χρησιμοποιησω για να αδειαζω το ενυδρειο χωρις να ενοχλω τα ψαρια και αντιστοιχα να το γεμιζω απο το δοχειο προετοιμασιας 25λιτρα το οποιο θα βαζω σε επιπλο λιγο ποιο ψηλα απο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-17, 00:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Προτιμώ το ebay για αγορές από έξω,
γιατι σε συνδυασμό με το Paypal δεν έχω χάσει ούτε λεπτό του Ευρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-17, 10:01
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμώ το ebay για αγορές από έξω,
γιατι σε συνδυασμό με το Paypal δεν έχω χάσει ούτε λεπτό του Ευρώ
αγοραζω μονο με prepay καρτα και μεχρι στιγμης ουτε απο εκει εχω απωλια. κι αν δεν ερθει η παραγγελια στην ωρα της ή αν δε βαλεις την ενδειξη οτι παρελαβες κι απο εκει εχεις επιστροφη χρηματων

Φυσικα δεν αποκλειω το ebay

Τα υγρα τεστ θα τα παραγγειλω απο εκει μιας κι ερχονται πιο γρηγορα και με την ιδια τιμη σε σχεση με τα καταστηματα του aliexpress
-------------------------
Καλημερα σε ολους
Τακη βλεπω οτι σε πολες κατασκευες σου χρησιμοποιεις λεντ σε πλακακια. Υπαρχει τεχνικος λογος ή απλα θεμα διαρυθμισης του χωρουσου?

Επισης στο ebay βρηκα αυτα
http://www.ebay.com/itm/322198171072?var=511103754761

Τα βγαζει και στα 3 χρωματα που μου προτεινες .
Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να παρω τα 3258 ή 5050

Αν κανουν θα αγορασω 2μετρα cool white να το βαλω σε 3 λωριδες και μπλε , κοκκινο απο 1μετρο (μια λωριδα)

Τι μετασχηματιστες θα χρειαστω? εχω εναν 25Wκανει?
Για να δινει την εντυπωση της ανατολης - δυσης ποιες λεντοτενιες πρεπει να αναβουν νωριτερα και να σβηνουν αργοτερα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 05-03-17 στις 10:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-17, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπάμπη,
θα σου πω με λίγα την ιστορία μου.
Το 2012 που έφτιαξα το φυτεμένο μου ξεκίνησα και εγώ με ταινίες led,
αδιάβροχες 5050 από ebay, το αποτέλεσμα ήταν πως κάθε μήνα ήθελα καινούριες,
στον μήνα επάνω χάλαγαν τελείως, αλλάζω 2-3 φορές και βλέπω πως δεν γίνεται αυτό.
2-3 χρόνια πριν ασχοληθώ με τα ενυδρεία είχα αλλάξει όλα τα φώτα στο σπίτι και είχα βάλει led. Σε κάποια σημεία έπρεπε να κάνω ιδιοκατασκευές και χρησιμοποίησα τότε αυτές τις πλακέτες για πλαφονιέρες αυτοκινήτου.
Αφού μου δούλευαν στο σπίτι γιατί να μη δουλέψουν και στο ενυδρείο ,
μόνο που ήθελαν προστασία από την υγρασία, έτσι έφτιαξα τα πρώτα κουτάκια από πλεξιγκλάς και τα έβαλα μέσα.
Αφού δούλευαν καλά έφτιαξα το 1ο φωτιστικό μόνο με τέτοιες πλακέτες.
Στην αρχή ξεκίνησα με 48 Χ 3528, μετά έβαλα 48 Χ 5050 , και στο τέλος καταστάλαξα πως ο καλύτερος συνδυασμός , και ως προς απόδοση αλλά και ως προς αντοχή τα 24 Χ 5050.
Τα 48 Χ 3528 δεν είχαν μεγάλη ένταση, τα 48 Χ 5050 είχαν πολύ μεγάλη ένταση αλλά και κατανάλωση και έπρεπε να έχω πιο λίγα αλλά φώτιζαν με δέσμη μέσα στο ενυδρείο,
ενώ τα 24 Χ 5050 έχουν τη μισή ένταση από τα 48 Χ 5050 , τα απλώνω και έχω ομοιόμορφο φωτισμό παντού.
Το 1ο φωτιστικό με τις δοκιμές , με το βγάλε βάλε, άνοιξε κλείσε έσπασε στο τέλος,
έτσι έφτιαξα 2ο.
Πριν 1 χρόνο είπα να ασχοληθώ πάλι με ταινίες λεντ,
έστηνα ένα ενυδρείο ενός φίλου και είπα να δοκιμάσω πάλι,
αλλά αυτή τη φορά με άλλο τρόπο,
έφτιαξα με 2 αλουμινογωνιές προφίλ σε σχήμα Π,
έβαλα μέσα ταινίες led 5050 60led/M αλλά όχι αδιάβροχες πλέον,
έκλεισα το Π από κάτω και τα πλαϊνά με πλεξιγκλάς για να προστατεύω τη ταινία από την υγρασία και το έβαλα να δουλεύει,
πολύ καλός φωτισμός , και εδώ και 1 χρόνο λειτουργεί άψογα,
και πριν λίγους μήνες έφτιαξα και ένα μικρό δικό μου.
Και κάποια στιγμή θα φτιάξω και ένα μεγαλύτερο , με αλουμίνιο πάλι, με ταινίες ή με πλακέτες,
γιατί το κουτί από πλεξιγκλάς στα 2 χρόνια αρχίζει και κάνει ραγίσματα,
δεν αντέχει στη τόση ζέστη,
και τελικά όπως φαίνεται όλα τα led τη θέλουν τη ψύξη τους.
Τις 1ες πλακέτες τις έχω ακόμα και δουλεύουν στα χρυσόψαρα και στα συννεφάκια,
και έχω και άλλες από τότε εφεδρεία για τα 2 αυτά ενυδρεία,
αποδείχτηκαν σκυλιά.
Αλλά πλέον μπορείς να βρεις παντού ταινίες με υπερβολικά χαμηλές τιμές, ενω τις πλακέτες πρέπει να περιμένεις κανα μήνα να έρθουν από Κίνα,
για αυτό ξαναγύρισα στις ταινίες,
και επίσης είναι πολύ εύκολες στη διαχείρισή τους.
Το τροφοδοτικό θα εξαρτηθεί από το είδος των led.
πχ ταινίες 5050 60led/m , τραβάνε 14,5 W, το τροφοδοτικό σου αντέχει 1,5 μέτρο από αυτή τη ταινία.
Αν βάλεις ταινίες με 4.5w/m , αντέχει άνετα 4 μέτρα ταινία,
άρα το τροφοδοτικό εξαρτάται από πόσα και ποια led θα βάλεις.
Αυτά τα ολίγα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καπακι ενυδρειου puntakias22 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 02-11-13 12:43
καπακι ενυδρειου silia Αρχάριοι γλυκού νερού 14 07-09-11 19:39
Καπακι ενυδρειου. water_turtle_lover ¶λλα ζώα 15 03-02-10 23:14
καπακι ενυδρειου ducatisti DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 14-01-10 10:47
DIY καπακι ενυδρειου. Mitsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 15-11-04 17:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10222 seconds with 13 queries