Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-08, 12:24
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή να το ξεκινήσω???

Καλημέρα,
Αφού τελικά αποφασίστηκε να κρατήσω το ενυδρείο μου είμαι σε σκέψεις να το κάνω θαλασσινό fish only (αυστηρά και αν χρειαστεί να γίνει reef θα στηθεί από την αρχή. Ίσως μερικά soft corals ...
Έχω διαβάσει διάφορα πραγματάκια αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας για κάποιες σκέψεις μου...
Δεν θέλω να το ξεκινήσω και στην πορεία είτε λόγο χρόνου ή χρημάτων και το σταματήσω ούτε θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι σωστό...

Το ενυδρείο είναι 400λιτρα 1.20x60x60 και θα μπει κάθετα στον τοίχο καθώς θα χρησιμοποιηθεί σαν πάσο στο σαλόνι.
Το καπάκι θα σχεδιαστεί απο την αρχή
Για φιλτράρισμα υπάρχουν 2x2217 και 1x2215 άφθονο siporax και αστεράκια. Τα φίλτρα θα χρησιμοποιηθούν ακόμη και χωρίς υλικά καθώς οι είσοδοι / έξοδοι βρίσκονται στον πάτο του ενυδρείου.
Φωτισμός (αν και στο FO δεν νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο) μπορεί να γίνει με max είτε με 4xT5 είτε 4xT.

Για υπόστρωμα και βράχο δεν ρωτάω καθώς είναι νωρίς ακόμη.
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό μπορεί να παίξει

ΧΩΡΙΣ RO??? λόγο έλλειψης μπαλκονιού και 2ου μπάνιου είναι πρακτικά αδύνατον να χρησιμοποιώ RO σε κάθε αλλαγή.

ΧΩΡΙΣ skimmer??? αυτό επειδή βλέπω πως οι περισσότεροι το προτείνουν ίσως μπορέσει να ξεπεραστεί αλλά σίγουρα θα ήταν ποιο εύκολο να προχωρήσω χωρίς. Έχω ένα μικρό (για μέχρι 200λιτ οπότε αν χρειάζεται μάλλον θα πρέπει να πάω και σε ποιο μεγάλο, οριακά ίσως για τα λίτρα σε DELTEC MCE 600)

Θεωρώ δεδομένο πως θα χρειαστεί refractometer και επιπλέον κυκλοφορητές.

Σκοπός μου (αν αυτό είναι εφικτό) είναι μετά το στήσιμο του να μην χρειάζεται να ασχολούμαι με το ενυδρείο κάθε 2-3 μέρες αλλά να μπορώ να απουσιάζω και για 10 μέρες. Βέβαια σε νορμάλ συνθήκες το πρωί της Κυριακής είναι αφιερωμένο στο ενυδρείο αλλά δύσκολα κάτι παραπάνω από αυτό. Να φέρω σαν παράδειγμα τους δίσκους που είχα καθώς ήμουν σχολαστικός στις αλλαγές νερού κτλ. αλλά βάζοντας την ταΐστρα γνώριζα πως μπορώ να λείψω 10 μέρες χωρίς να φοβάμαι ότι θα έχουν κάποιο πρόβλημα...

Ευχαριστώ,
Δημήτρης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-08, 20:57
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Θα σου κανω την καρδια περιβολι με αυτα που σου γραφω αλλα για ενα υγιες θαλασσινο ενυδρειο πρεπει να ακουμπησεις μερικα ¤¤¤ για να μη βρεθεις προ εκπληξεων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
Αφού τελικά αποφασίστηκε να κρατήσω το ενυδρείο μου είμαι σε σκέψεις να το κάνω θαλασσινό fish only (αυστηρά και αν χρειαστεί να γίνει reef θα στηθεί από την αρχή. Ίσως μερικά soft corals ...
Έχω διαβάσει διάφορα πραγματάκια αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας για κάποιες σκέψεις μου...
Δεν θέλω να το ξεκινήσω και στην πορεία είτε λόγο χρόνου ή χρημάτων και το σταματήσω ούτε θέλω να κάνω κάτι που να μην είναι σωστό...

Το ενυδρείο είναι 400λιτρα 1.20x60x60 και θα μπει κάθετα στον τοίχο καθώς θα χρησιμοποιηθεί σαν πάσο στο σαλόνι. Πολυ μου αρεσει η ιδεα αυτη...
Το καπάκι θα σχεδιαστεί απο την αρχή
Για φιλτράρισμα υπάρχουν 2x2217 και 1x2215 άφθονο siporax και αστεράκια. Τα φίλτρα θα χρησιμοποιηθούν ακόμη και χωρίς υλικά καθώς οι είσοδοι / έξοδοι βρίσκονται στον πάτο του ενυδρείου. Αν ειναι αναγκαιο να χρησιμοποιηθουν τα φιλτρα καλυτερα ειναι να τα αφησεις αδεια για κυκλοφορια μονο (αν θες βαλε λιγο υαλοβαμβακα σε ενα απο αυτα). Για φιλτραρισμα καλυτερα να στηριχθεις στον ζωντανο βραχο που επιβαλεται να βαλεις για χιλιους λογους.
Φωτισμός (αν και στο FO δεν νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο) μπορεί να γίνει με max είτε με 4xT5 είτε 4xT. 4 Τ5 ειναι μια χαρα για αρχη , αφου το καπακι θα σχεδιαστει απο την αρχη προνοησε να αφησεις χωρο για 2 ακομα λαμπες σε περιπτωση που το πας για reef.

Για υπόστρωμα και βράχο δεν ρωτάω καθώς είναι νωρίς ακόμη. Υποστρωμα μπορεις να βαλεις λιγο αραγωνιτη ισα ισα να σκεπαζει τον πατο για αισθητικους λογους. Για βραχο δε το συζητω...
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό μπορεί να παίξει

ΧΩΡΙΣ RO??? λόγο έλλειψης μπαλκονιού και 2ου μπάνιου είναι πρακτικά αδύνατον να χρησιμοποιώ RO σε κάθε αλλαγή. Με καποιον τροπο θα πρεπει να εχεις καθαρο νερο για τις αλλαγες οποτε θα χρειαστεις μια διαταξη φιλτρων ρολογιου (στην χειροτερη περιπτωση) ή οσμωση την οποια μπορεις να βαλεις κατω απο τον παγκο της κουζινας .

ΧΩΡΙΣ skimmer??? αυτό επειδή βλέπω πως οι περισσότεροι το προτείνουν ίσως μπορέσει να ξεπεραστεί αλλά σίγουρα θα ήταν ποιο εύκολο να προχωρήσω χωρίς. Έχω ένα μικρό (για μέχρι 200λιτ οπότε αν χρειάζεται μάλλον θα πρέπει να πάω και σε ποιο μεγάλο, οριακά ίσως για τα λίτρα σε DELTEC MCE 600) Το σκιμερ για μενα ειναι η καρδια του ενυδρειου. Ενα καλο σκιμερ να εχεις υποψιν σου οτι θα το κανεις αποσβεση συντομα δεδομενου οτι θα αποφυγεις τις συχνες αλλαγες νερου.
Θεωρώ δεδομένο πως θα χρειαστεί refractometer και επιπλέον κυκλοφορητές.

Σκοπός μου (αν αυτό είναι εφικτό) είναι μετά το στήσιμο του να μην χρειάζεται να ασχολούμαι με το ενυδρείο κάθε 2-3 μέρες αλλά να μπορώ να απουσιάζω και για 10 μέρες. Βέβαια σε νορμάλ συνθήκες το πρωί της Κυριακής είναι αφιερωμένο στο ενυδρείο αλλά δύσκολα κάτι παραπάνω από αυτό. Να φέρω σαν παράδειγμα τους δίσκους που είχα καθώς ήμουν σχολαστικός στις αλλαγές νερού κτλ. αλλά βάζοντας την ταΐστρα γνώριζα πως μπορώ να λείψω 10 μέρες χωρίς να φοβάμαι ότι θα έχουν κάποιο πρόβλημα... Μονο αν εχεις fish only γινεται αυτο.

Ευχαριστώ,
Δημήτρης.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 08:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στα φίλτρα μπορείς να βάλεις τα χημικά υλικά, όπως άνθρκα και αντιφώσφορο. Επίσης αν τελικά δεν βάλεις τον κανονικά αναλογούντα ζωντανό βράχο, τα φίλτρα θα τα λειτουργήσεις κανονικά με βιολογικά υλικά.

Skimmer όμως πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-08, 22:42
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

καλησπέρα..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/συμβουλές...
Διαβαζω και θα επανέλθω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-08, 19:50
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

τελικα μετα απο πολυ διαβασμα αποφασισα οτι καλυτερα θα ειναι να μην το ξεκινησω γιατι δυσκολα θα καταφερω να το φτιαξω και να το συντηρήσω οπως πρεπει ωστε να ειναι χαρουμενα τα ψαρακια...
παμε για αλλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-08, 22:28
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μακαρι και αλλοι να το σκεφτονταν οσο και εσυ φιλε μου
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-08, 10:54
Το avatar του χρήστη banik
banik Ο χρήστης banik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: 3kala
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ ωριμη αποφαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπέρδεμα πριν ακόμα ξεκινήσω!! tassssos Θαλασσινό νερό - Γενικά 13 27-05-08 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04224 seconds with 13 queries